Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

bloc nou vs bloc vechi

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

Poll: bloc nou vs bloc vechi (109 member(s) have cast votes)

Bloc nou sau vechi?

  1. Bloc nou(dupa 2010) (53 votes [48.62%])

    Percentage of vote: 48.62%

  2. Bloc vechi(dupa 77 pana in 89) (48 votes [44.04%])

    Percentage of vote: 44.04%

  3. monumente istorice mai vechi de 77 (8 votes [7.34%])

    Percentage of vote: 7.34%

Vote Guests cannot vote

#19
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,380
  • Înscris: 24.09.2017
sunt putine care au bca si gips carton.majoritatea sunt beton si caramida.

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postbobitad, on 20 august 2018 - 23:09, said:

Am facut un poll pe un grup de pe facebook al unui ansamblu rezidential din Brasov.Au castigat blocurile noi cu 58 la 5.Desi membrii sunt nemultumiti si mereu parca mai apare cate o problema.Am ramas destul de surprins.

Dupa care ma uitam in Sibiu si vad ca apartamentele vechi sunt mai scumpe fata de cele noi, si nu ma refer neaparat la cele care sunt departe de Sibiu.

Are cineva vreo explicatie?

acela nu este un sondaj cu rezultat real. era si normal ca cei din grupul mentionat, care locuiesc in blocuri noi, sa voteze in favoarea acestora, ca de aceea s-au zbatut si si-au facut credite, doar nu erau sa voteze tot pentru blocurile vechi....
si stai asa, ca daca acel ansamblu rezidential este relativ nou si/sau locatarii nu stau de foarte mult timp acolo, inca nu s-au izbit de toate posibilele probleme si situatii/defectiuni/vicii ascunse ale constructiei, care pot sa apara;  poate unii dintre ei nici nu au prins toate anotimpurile si fenomenele meteo de cand s-au mutat in noua locuinta...in isaran s-au inundat scari intregi de bloc de la ploile torentiale care au avut loc acum o luna (sau cam asa ceva), pentru ca pluvialele nu au facut fata, de fapt canalizarea unde se varsa pluvialele nu a facut fata...

#21
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,380
  • Înscris: 24.09.2017
@corinadaniela in Isaran nici nu am mai intrat:)).dar ce m-a surprins pe mine si o repet.Blocurile alea care erau gen 80.000-85.000 de euro, au fost construite foarte prost.Nu vreau sa insir toate problemele care le au oamenii aia, ca-s multe.Si da, majoritatea locuiesc acolo.

In ciuda tuturor problemelor astora, oamenii au votat cu bloc nou.Eu ma gandeam asa: fie astia nu vor sa admita ca au luat teapa fie stiu ei ceva de blocurile vechi din Brasov  care-mi scapa mie.
Or fi plina de gandaci si sobolanI si sunt construte prost sau what ever. Situatia asta pare deocamdata doar in Brasov.Fie am intalnit eu tocmai oamenii care nu vor sa creada ca au luat teapa si se mint singuri.Habar n-am, dasta am cerut si alte pareri aici.

Edited by bobitad, 21 August 2018 - 11:24.


#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Te rog să repeți sondajul după primul cutremur sănătos.

E drept că n-o să fie mulți din ăia cu blocuri noi care să mai răspundă.
Și trist.

Sondajul a ieșit bine pe cele noi că ăia din blocurile noi sunt mai tineri și stau pe net și logic că au ales că sunt mai bune ale lor.

Sunt sigur că nu sunt mulți respondenți pensionari.

#23
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Nu e foarte greu de inteles. La blocurile noi nu e necesara o renovare completa a apartamentului, ceea ce ar creste costul de achizitie cu vreo 20-25%, iar multi de-abia se incadreaza cu veniturile la credit.
In rest, avem avantaje si dezavantaje in ambele cazuri.

#24
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Stau în apartament oarecum vechi (bloc din 96), dar pentru inchiriat am luat apartament nou, și dacă mai iau tot nou voi lua (în zone și calitate cât de bună decât să mă zgârcesc la preț).
Pentru mine mă bate gândul la un penthouse ceva dar 300000 nu am și nici n-aș da. Poate la un moment dat mă mai uit la case.

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Bloc nou, dar sa fie central, sa am la botul calului toate alea (15-20 de min de mers pe jos).

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011

View PostQuantum, on 21 august 2018 - 18:14, said:

Bloc nou, dar sa fie central, sa am la botul calului toate alea (15-20 de min de mers pe jos).

In ce oraș ?! :lol:

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postcrisstonne, on 21 august 2018 - 20:54, said:



In ce oraș ?! :lol:

    Patarlagele judetul Buzau.
    https://ro.m.wikiped...i/Pătârlagele
    7000 de locuitori.

#28
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Multe din blocurile noi lasa de dorit cand este vorba de finisaje, cum sunt administrate etc dar structura de rezistenta este facuta cum trebuie.
Comparatia dintre nou si vechi nu prea are sens, exista blocuri noi/vechi bune si blocuri noi/vechi proaste

Cineva mentiona ca blocurile noi sunt prost izolate fonic. Probabil majoritatea de pe forum am locuit candva in blocuri vechi unde auzeam perfect ce face vecinul.
Blocurile vechi din beton si caramida erau rezistente. Rezistente la ce? caramida aia era umplutura, nu structurala. Printre blocurile alea se numara si cele in care iti vibreaza geamurile in casa cand trece tramvaiul pe strada.
Blocurile alea vechi din beton si caramida foloseau caramida care nu mai respecta standardele actuale de izolare termica. Sa nu vorbim de cele din prefabricate care sunt niste garaje supraetajate.

Atat timp cat clientul nu are pretentii si ceva cunostinte de baza si cumpara orice, dezvoltatorii nu isi vor ridica standardele si rezultatul va fi acelasi, blocuri facute din cele mai ieftine materiale, ansambluri rezidentiale prost administrate.

#29
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Blocurile vechi din beton nu folosesc cărămidă. Ori e laie, ori e balaie. Hai sa nu facem ghiveci.

#30
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
unele folosesc caramida, altele folosesc bca, altele sunt din prefabricate de beton

#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postcrisstonne, on 21 august 2018 - 20:54, said:

In ce oraș ?!
La Bucuresti ma refer pentru investitii imobiliare.

#32
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Dupa cum spuneam, e greu de generalizat pentru ca sunt blocuri si blocuri, fiecare cu avantaje si dezavantaje. Corect ca nu sunt multe cu caramida, era doar un exemplu. Cand alegi in apartament, sunt multe de luat in considerare, nu doar vechimea blocului. Sunt blocuri bune de toate varstele si blocuri prost facute de toate varstele. Avantajul celor vechi este ca exista deja, nu dai banii pe randari si planuri cu suprafete utile "optimiste"

Blocurile dintre 89 si 2010 de ce le ignoram?:)

Edited by Hobo, 22 August 2018 - 11:14.


#33
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,380
  • Înscris: 24.09.2017
aveam impresia ca nu s-a prea construit in perioada aia(89-2010).iar pe mine si cred ca si pe majoritatea ii intereseaza astea noi sau astea vechi.
Eu locuiesc intr-un bloc vechi, am dat o gaura pentru hota, iar peretele era foarte gros.avea beton/bca/beton.si s-au chinuit aia cu carota destul de mult.
Sunt foarte putine blocuri noi care au asa mult beton, iar cele care se construiesc mai cu simtul raspunderii sunt cam scumpe, desi am vazut si dastea scumpe facute prost.
am intrebat pe un alt grup de facebook anumite detalii tehnice, gen grosimea caramizii si chestii dastea, iar oamenii erau ignoranti maxim.Nu i-am intrebat clase de beton sau ce coeficienti de izolatie au geamuri. Asa ca astia o sa construiasca cum vor atata timp cat oamenii dau bani si nu-i intereseaza. Stiu si ca ar trebui sa fie altfel treaba, omu sa plateasca si ala se execute, dar na, asta e situatia. prostia se plateste.

Edited by bobitad, 22 August 2018 - 11:29.


#34
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
pana sa vina criza in 2008 se construia foarte mult, de prin 2008 ceva cartiere rezidentiale nu au fost terminate, au intrat in faliment dezvoltatorii etc.

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011

View PostQuantum, on 22 august 2018 - 09:33, said:


La Bucuresti ma refer pentru investitii imobiliare.

La cum gindesc edilii nostri, ai sanse cit de curind...
... de un bloc facut ultracentral, fix in rondul de la Universitate :roflmao:

#36
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
dupa ce am urmarit si verificat diversele stadii ale constructiei, impreuna cu 2 prieteni ingineri constructori, la 3 ansambluri noi ce ma interesau , am ales sa ma mut intr-un bloc din 1996 din aceeasi zona. Daca ar fi respectate conditiile "de pe foaie" la astea noi si ar fi facute cu responsabilitate (partea de structura), atunci ar merita. Daca ar avea si niste schite ok (multe sunt compartimentate prost). Avand in vedere ca si in familie avem firma de constructii, am auzit povesti care in majoritatea tarilor ar insemna "racoare" pt cei ce au aplicat metodele respective. Dar romanul cumpara orice. Astea comuniste 1980+ in majoritate sunt foarte solide dpdv structural, dar sufera la partea de finisaje, de asta trebuie refacute de la placa.

Edited by Genesis, 23 August 2018 - 15:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate