Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

problema sony Ericsson j100i

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Alexandru7250

Alexandru7250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.09.2017
Am primit acest model de telefon de la un prieten. In opinia mea e un telefon simpatic ca aspect si as vrea sa il pun in utilizare. Problema este ca orice cartela as baga in el imi cere ceva numit parola de subventii. Bag pinul cartelei dar nu merge. Cum as putea sa il rezolv? Imi place mult cum arata si nu vreau sa stea in cutia mea cu telefoane de colectie fara sa faca nimic. Exista vreun cod de hard reset? Altceva ce sa incerc? Va rog mult sa ma ajutati!

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
E o porcarie, a avut maica-mea unul acum multi ani, si era inutilizabil.
Nu-ti pierde vremea cu el.

Daca vrei telefoane simple dar fiabile si pe care te poti baza, vezi la Nokia, inclusiv modele entry level.

#3
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014
https://www.hardrese...ericsson-j100i/

Daca tu consideri ca te-ai pricepe sa ii faci un hard reset fara sa ai probleme, cred ca linkul asta e ajutator, asta in masura in care cred ca un hard reset te-ar putea scapa de problema.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostZxcvbndx, on 20 august 2018 - 23:11, said:

https://www.hardrese...ericsson-j100i/

Daca tu consideri ca te-ai pricepe sa ii faci un hard reset fara sa ai probleme, cred ca linkul asta e ajutator, asta in masura in care cred ca un hard reset te-ar putea scapa de problema.
La unele (sau majoritatea) degeaba incerci hard reset daca sunt blocate cu parola. Doar cu o resoftare se poate trece peste ea.

View PostAlexandru7250, on 20 august 2018 - 22:47, said:

Am primit acest model de telefon de la un prieten. In opinia mea e un telefon simpatic ca aspect si as vrea sa il pun in utilizare. Problema este ca orice cartela as baga in el imi cere ceva numit parola de subventii. Bag pinul cartelei dar nu merge. Cum as putea sa il rezolv? Imi place mult cum arata si nu vreau sa stea in cutia mea cu telefoane de colectie fara sa faca nimic. Exista vreun cod de hard reset? Altceva ce sa incerc? Va rog mult sa ma ajutati!
Sunt destul de sigur ca acea parola de subventii e de fapt un cod sau o parola de blocare a telefonului, degeaba incerci cu codul PIN al cartelei.
Sau telefonul poate fi codat pe o retea, si iti cere codul de decodare. Oricum, meniul e tradus de o maimuta chioara care nu a stiut sa foloseasca nici macar Google translate.

#5
Alexandru7250

Alexandru7250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.09.2017
Ma gandeam si eu ca e blocat in vreo retea. Metoda aceea de hard reset necesita un cablu pe care nu il am. Iar cu conectarea directa a pinilor specifici de la portul telefonului la usb-ul calculatorului nu merge. Ii trebuie un cip cum e la ca-42 de la nokia. Eu am un smartphone, dar imi place sa umblu si cu un telefon de colectie pe langa el in buzunar.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Daca iti plac si astea clasice atunci uita-te la Nokia 3310 ediția 2017 sau 2018,dar cel care are 3G sau chiar cel cu 4G.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Am amintit mai sus ca nu e bun nici deblocat, am avut asa ceva in casa.

Nu suna, pierdea apeluri, se bloca, etc.

Nu sunt antifan Sony, ba chiar din contra, am televizoare Sony, si daca ar fi sa iau un smartphone ar fi probabil tot un Sony XZ2 Compact sau altceva similar.

Au facut si telefoane bune, si au facut si telefoane proaste sau care aveau probleme mari cu apelurile si blocarile.

Si Nokia a facut probabil si cateva mai naspa, mai ales astea ( cele dumbphone) mai noi care sunt mai proaste mult decat erau acum 12 ani.
Insa in general la Nokia vechi erau rar probleme, erau mult mai stabile si de incredere.
Avea si Sony cateva bune, dar Nokia avea zeci.
Si samsung facea unele OK pe vremea aia, si motorola, dar tot Nokia era peste.

#8
Alexandru7250

Alexandru7250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.09.2017
Ai mare dreptate cu nokia. Am pe 7250 si pe 1101.7250 e din 2003 si merge brici si astazi. Mai putin bateria...  1101 e din 2006 si bateria tine si o saptamana, dar m-am cam plictisit de el pe moment.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate