Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Calorifere otel cu rezistenta mai mare la coroziune

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
salutare,


Ce tipuri/branduri de calorifere de otel au rezistenta mai mare la coroziune ?


Multumesc

Edited by July02, 20 August 2018 - 22:20.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu am niște trompete de calorifere Mira, din 2004 și nu au strop de rugină.
De ce ti-ai face astfel de griji?

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pana iei tu calorfere o sa vina iarna, o sa te incalzesti cu mana intre buci.
Ia frate caloriferul pe care ti-l permiti ca bani si-ti place cum arata si  -> aia e.
Nu aici se joaca meciul.

#4
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 ericmario, on 20 august 2018 - 22:27, said:

pe afara toate arata bine.... dar ma intereseaza sa reziste bine la coroziune si pe interior nu doar pe afara la exterior

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Mai aveai un topci cu bocaniitul caloriferelor, acum ti s-a pus pata pe coroziune.
Da-le dreacu ca nu-s din sodiu sa ti-l atace apa asa de repede.
O viata avem. Vrei sa reziste caloriferul mai mult decat carnea? .. Se poate, dar e trist.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu nu inteleg de unde vin raspunsurile astea total aiurite. Omul vrea calorifer rezistent la rugina, voi ii spuneti ca rugina nu exista. Surpriza, exista! Al meu, in baie, rugineste maxim. Am schimba unul. La fel in bucatarie. Oare cele din aluminiu, sunt mai bune?

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu vrei rugina baga in circuitul de incalzile antigel pt instalatii termice ! In rest despre calorifere , toate au 10 ani garantie .

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,621
  • Înscris: 07.02.2003

 July02, on 20 august 2018 - 22:20, said:

Ce tipuri/branduri de calorifere de otel au rezistenta mai mare la coroziune ?
Cele de calitate... greu de prezis care e mai bun totusi... eu sunt multumit de cele DeLonghi, le am din 2003.

Edited by andreic, 20 August 2018 - 22:45.


#9
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 YOUR_GOD, on 20 august 2018 - 22:41, said:

Eu nu inteleg de unde vin raspunsurile astea total aiurite. Omul vrea calorifer rezistent la rugina, voi ii spuneti ca rugina nu exista. Surpriza, exista! Al meu, in baie, rugineste maxim. Am schimba unul. La fel in bucatarie. Oare cele din aluminiu, sunt mai bune?
cred ca sunt mai rezistente , dar am auzit cum ca ar fi toxice se aerisesc des si prin aserisire scot vapori toxici de zici unii ca ar fi cancerigene, o fi asa sau nu?

Edited by July02, 20 August 2018 - 22:51.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu nimic de gazele acestea despre care zici tu.
Poate nu am inteles eu tema subiectului: rugina din exteriorul caloriferului. Este?Eu nu le-am aerisit decat daca am intervenit asupra instalatiei.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 July02, on 20 august 2018 - 22:32, said:

pe afara toate arata bine.... dar ma intereseaza sa reziste bine la coroziune si pe interior nu doar pe afara la exterior
Atâta timp cât primăvara nu golești caloriferele de apă, ce motiv ar avea să se corodeze la interior?

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
ericmario, up, up!

#13
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 YOUR_GOD, on 20 august 2018 - 22:41, said:

Oare cele din aluminiu, sunt mai bune?
ai scris de aluminiu si la aceasta am rapsuns cu: -"cred ca sunt mai rezistente , dar am auzit cum ca ar fi toxice se aerisesc des si prin aserisire scot vapori toxici de zici unii ca ar fi cancerigene,o fi asa sau nu?"

si eu ma gandeam sa iau calorifere de aluminiu dar am auzit ca ar fi toxice, asa cum si de termopanele de aluminiu se spune ca sunt toxice pentru incapere

 ericmario, on 20 august 2018 - 22:58, said:

Atâta timp cât primăvara nu golești caloriferele de apă, ce motiv ar avea să se corodeze la interior?
daca gandim pe principiul acesta atunci nici cele de Fonta nu ar trebui sa rugineasca pe interior, si surpriza sunt pline de rugina
eu cred ca daca desfaci un calorifer de Otel vechi si-l speli ai sa fi suprins ca o sa mai iasa si rugina din el...

Edited by July02, 20 August 2018 - 23:48.


#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 July02, on 20 august 2018 - 23:34, said:

daca gandim pe principiul acesta atunci nici cele de Fonta nu ar trebui sa rugineasca pe interior, si surpriza sunt pline de rugina
eu cred ca daca desfaci un calorifer de Otel vechi si-l speli ai sa fi suprins ca o sa mai iasa si rugina din el...
Eu cred că tu pleci din start cu o idee greșită pe care o crezi fundamental adevărată.

1. Caloriferele din fontă nu ruginesc pe interior. Rugina, bucățile alea mari de rugină (știu despre ce vorbești, și eu am fost racordat la un CET) nu vin din caloriferul tău, alea vin din rețeaua CET-ului.
2. Nici un calorifer nu ruginește pe interior.
3. 1 și 2 sunt valabile atăta timp cât nu golești instalația pentru mult timp.
4. Nu există calorifer din aluminiu care să nu aibe oțel in el, niplurile de legătură dintre elemenți.

#15
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 ericmario, on 20 august 2018 - 23:48, said:

poate ai dreptate teoretic asa o fi precum spui
dar daca scufunzi o teava de fier in apa ea nu va rugini in timp ?
pe de alta parte Fierul reacționează cu apa si in lipsa oxigenului formand oxid feroferic
dar bine ar fi sa nu rugineasca pe interior deloc caloriferele de Otel si atunci de la ce li se trage daca pe afara sunt vopsite bine ?

Edited by July02, 21 August 2018 - 00:16.


#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 July02, on 20 august 2018 - 23:50, said:

poate ai dreptate teoretic asa o fi precum spui
dar daca scufunzi o teava de fier in apa ea nu va rugini in timp ?
dar bine ar fi sa nu rugineasca pe interior deloc caloriferele de Otel si atunci de la ce li se trage daca pe afara sunt vopsite bine ?
Chimie, chimie, chimie... nici mie nu mi-a plăcut școala, cu atât mai puțin chimia.
Dar, ideea e următoarea, dacă scufunzi o țeavă de fier în apă, ea va ruginii mult mai greu ca una care stă pe uscat.
În general, calorifere din otel care ruginesc, sunt cele lăsate în voia sorții, în birturi (bodegi) .
Bine, eu nu sunt un furnizor sau agent sau așa ceva cu instalatiile termice, deci sâ fie clarâ treaba.

#17
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
mda interesanta idee ca fierul rugineste mai incet in apa decat pe uscat

Poate sa apara pulberea aceasta dupa oxidarea fierului,ori otelul are fier in el,intr-un fel caloriferul se macina pe interior(fara a rugini) si se transforma  probabil in pubere in timp

Attached Files


Edited by July02, 21 August 2018 - 00:39.


#18
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Ne-ai terorizat, sa dea dracu'...

Ia de fonta, na, ca alea n-au omorat pe nimeni. Decat daca i-au picat cuiva-n cap...
Si scapi odata de tot balciul asta cu drobul de sare...pana mea, vine iarna peste
tine si tu o arzi cu probleme existentiale de luni bune. Ziua si topicul aproape!


LE: de curiozitate, cati ani ai?!

Edited by dygey, 21 August 2018 - 00:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate