Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sos de tip Tabasco facut acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Sa stii ca e o idee buna. Pe durata maturarii/fermentarii, borcanele se pot inchide cu capac sau ar trebui lasate tot cu tifon?
Pt cel propaspat  o sa incerc deferit combinatii de condimente. Idem pt semintele si pielita care ramine. O idee o am de aici, doar ca voi inlocui cu ulei de masline:
https://forum.softpe...try23389653  
postul 9.

Edited by petit_christian, 21 August 2018 - 22:32.


#20
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Habar n,am
Cred ca ar trebui ca la vin
Sa poataa respira, dar nu evapora

#21
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Dupa data de 19 ,cind i am pus la fermentat, a venit un val de caldura, si banuiesc eu ca de asta a facut floare deasupra.
Am luat acest mucegai si fermentatia a continuat normal. Azi am gustat, e iute, poate un pic mai iute decit sosul original.
E si normal ca am diluat cu multa apa.
Urmatoare tura voi pune la fermentat cu otet, dar unul sau doi habanero si restul ardei iuti mai "normali." Ca otet trebuie pus mai putin si nu se mai dilueaza iuteala.
Cica sarea are un rol important, dar eu insa nu am pus de data asta. Cica scoate toata "iuteala" din pielite. Acum tinind cond ca pilita si semintele le amestec cu ulei, mare lucru nu am pierdut.


#22
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Gata sosul.  A iesit mai apos decit cel original (500 de ml de apa e ceva), aproape la fel de iute  (iarasi cantitatea de apa) si nu are acelasi gust.
L am impartit in 3: un borcanas in care am pus otet si sare (seamana cu Tabasco), unul lasat natur si unul acoperit cu tifon sa vad daca mai fermenteaza. Cojile si semintele pus ulei peste, un catel de usturoi si 2 lingurite de busuioc.

Urmatorul o sa il pun la fermentat cu otet si sare, ca in reteta originala. Daca insa folosesc habanero o sa iasa extrem de iute. Poate gasesc ardei
chili.
Are si asta mai apos avantajul lui ca poti sa il pui usor in ciorbe.

P.S acum bag ciorba de fasole cu ciolan, 4 lingurite de sos. Se simte deja.

#23
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Nu strica daca puneai poze cu sosul, de la inceput, cu ingredientele, pana la produsul finit. Cu amanunte pentru fiecare proces.

PS: te rog sa pui poze doar cu sosul, ca doar ce ai mentionat de ciorba de fasole cu ciolan si-mi pluteste gura-n limba.

#24
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Am pus poze cu el la inceput. Reteta nu i complicata, insa din ce citesc oe net si zeama asta ar mai trebui sa fermenteze, dar cica dureaza citeva luni. Nu stiu, e bun si asa.
Borcanul cu tifon il las asa sa vad ce iasa.
Ulei de masline extravirgin, un catel de usturoi si 2 lingurite de busuioc.

4 linguri de otet de cidru si 2lingurite de sare


Natur, lasat sa vad daca mai fermenteaza. Le urmaresc si pe alea in borcanele cu capac, ca daca fermenteaza e risc de bubuire.

Attached Files


Edited by petit_christian, 06 September 2018 - 18:22.


#25
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Pentru iubitorii de sosuri pe baza de chili recomand..... The Bible.

Vreo 200 retete de sosuri, salsas, môlho etc. din toata lumea.

Attached Files



#26
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Salutare, azi fiind luni, întîi ale lunii curente, am hotarît să fac a doua oară sos tabasco. Glumesc, nu ăsta e motivul. De data asta, după aceasta rețetă, care e mai aproape de original.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C_pq2Ps58i8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cu mențiunea că tot ardei habanero e făcut. Ardeiul se toacă la blender și se pune la fermentat ca atare, cu o linguriță- două de sare, de preferat sare fără E (grunjoasă, de preferință).
Diferența e că va fermenta (sper) în 40 de zile, în loc de 15-cum a fost cazul primei rețete. Pt mine așteptarea merită, că mai am sos Tabasco original, cît și din cel făcut de mine.

#27
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
si aici o idee despre tabasco

#28
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Dacă îi fierbi, numai sos tabasco nu mai este. Fermentarea ardeiului crud are și ea rostul ei. Găsisem și rețeta asta prin fierbere, aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zD1unKaCiFk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu e vb că nu iasă ceva bun și gustos, dar eu vreau ceva cît mai aproape de rețeta originală.
Nu am ardei din soiul chili, de aia folosesc habanero; că ardeii iuți generici (care se găsesc de obicei prin magazine) nu au un gust de iute constant. Unii sunt f iuți, alții mai deloc. Nu știi ce nimerești. Pe habanero pot să mă bazez fără frică.
Apoi, 40 de zile (să fie 60; că au mai scăzut temperaturile) nu e cine știe ce perioadă îndelungată. Dacă iese, mai fac, dacă nu, mai încerc.

#29
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 petit_christian, on 31 august 2018 - 16:06, said:

  Dupa data de 19 ,cind i am pus la fermentat, a venit un val de caldura, si banuiesc eu ca de asta a facut floare deasupra.
Am luat acest mucegai si fermentatia a continuat normal.

Dar nu se tine in frigider asa un material sensibil?   Sincer eu daca vedeam mucegai, il aruncam toata bunatatea.   Mie nu-mi place nici un fel de iuteala sub nici o forma, dar ma pricep la pus varza la murat si n-are floare niciodata, sau miros urat.

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Am lăsat și eu niște mure cu zahăr și alcool la macerat, sa fac murata. Chestia e ca am lăsat amestecul intr-o oala larga, legată la gura cu un ștergar și nu am mai umblat vreo 6 săptămâni la el. Când am desfăcut-o, am constatat ca făcuse floare și alcoolul se evaporase aproape complet.
Am înlăturat floarea, am gustat, nu avea nici o problema, am adăugat alcool am mai lăsat o zi sa se amestece și am turnat in sticle.
Faptul ca un produs face floare, nu înseamnă ca e stricat.
Când eram mai mic, am mâncat la dulcețuri și zacusca cu floare deasupra, fără număr. Se înlătura stratul și aia e.

#31
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Trebuia pus in damigeană cu dop,și nu se mai evapora.

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Cu afinata așa am făcut. Dar murata am uitat-o 😂😂

#33
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014

 Aranzazu, on 02 octombrie 2018 - 10:01, said:


Dar nu se tine in frigider asa un material sensibil?   Sincer eu daca vedeam mucegai, il aruncam toata bunatatea.   Mie nu-mi place nici un fel de iuteala sub nici o forma, dar ma pricep la pus varza la murat si n-are floare niciodata, sau miros urat.
La frigider mai avea loc fermentarea?

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016
Cum sa arunci lucuri ca au mucegai? da ce, brinza si salamul le aruncam?

#35
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 vrajitoruldinoz, on 02 octombrie 2018 - 19:10, said:

brinza si salamul le aruncam?

Posted Image  ... nu le cumparam!

 petit_christian, on 02 octombrie 2018 - 17:27, said:

La frigider mai avea loc fermentarea?  

Poate mai scoteam la soare  peste zi un pic, dar fermentarea are loc oricum si pe loc racoros, dar mai lent.  Se fermenteaza toate alea si in frigider dupa o vreme.

#36
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Crezi ca toata lumea a mincat asa ceva? Apoi sunt mucegaiuri si mucegaiuri, dar vb lui richelieu, cite dulceturi, compoturi, si mai stiu eu ce  produse de casa am mincat dupa ce am aruncat mucegaiul de la suprafata.

@aranzazu: nu stii ce e bun. Si cum poti sa zici ca ceva nu e bun, daca nu ai gustat? Incearcao brinza mucegaita de la mama ei, de ex Bleu d'Auvergne si discutam pe urma.

Mersi pt sfat, nu credeam ca ardeiul iute poate fermenta si la frigider. Dar e plauzibil de vreme ce laptele fermenteaza, sa nu mai zic braga, aia adevarata, pe unde s o mai gasi.
Eram nerabdator sa gust produsul final.  
Ca te vaz priceput, conteaza daca e mediu aerob sau anaerob? Daca pun capac la borcan, exista vreun risc sa se sparga din cauza presiunii gazelor acumulate?
Cei de la Mc Ilheny etanseaza pasta de ardei cu un pat de sare, iar a doua solutie ar fi sa folosesc acelasi sistem ca la producrea vinului. Dar numai daca diferenta intre cele 2 metode e semnificativa.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate