Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sos de tip Tabasco facut acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Salutare, dupa cum zice titlul, se doreste a fi o discutie despre acest tip de sos, facut acasa.
Chiar acum am terminat de pregatit o cantitate de 212 grame de ardei iute Habanero (iuti ca naiba). Traditional compania McIlheny il face din jalapeno rosu, avind insa si variatati din jalapeno verde, Habanero s.a.
Am utilizat reteta de aici, pastrind proportiile si in loc de zahar am pus miere de rapita.In loc de capac am pus tifon.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0Byof-xBlQg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Rezultatul il astept peste 15 zile.

Ati mai facut asa ceva? Cu ce soiuri de ardei, ce ingrediente ati adaugat?

Reteta (tradusa dupa videoclipul YT): 180 g de ardei iute, 100 g zahar, 500 ml apa, 15 zile lasat la fermentat.E foarte simpa de altfel.

#2
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
tabasco daca nu ma insel se fermenteaza 3 ani

#3
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
Crezi ca esti cel mai first ?

https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8

#4
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
sau maturare, nu's daca e ok sa spunem fermentare 3 ani. in fine...

#5
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Nu te inseli, 3 ani si in butoaie de stejar. dar nu stii chiar tot. Cf wiki unele sosuri se scot pe piata dupa o fermentare scurta. De asta am si zis "sos de tip Tabasco", pina la urma Tabasco e marca inregistrata. Acum na, nu vreau sa ii concurez, ci sa maninc ceva facut de mina mea.

View Postxwildmanx, on 20 august 2018 - 21:18, said:

Crezi ca esti cel mai first ?

https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8
nu cred asta, dar vroiam sa stiu daca a mai facut cineva de forum si ce idei mai are.

#6
Swiby

Swiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.02.2007
Tabasco pepper sauce = ardei din soiul Tabasco® (copti, rosii) + otet + sare  --> lasat la fermentat timp de trei ani in butoaie de stejar.
Fara zahar, miere, jalapeno, habanero ...

#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Am citit si eu pe wiki cum face McIlheny si spre stiinta ta, face si din jalapeno, habanero, samd si tot Tabasco se cheama produsul. Aici e vb despre ce am facut/facem noi.
Eu sunt un mare fan al acestu sos, tot timpul am in casa o sticluta de sos Tabasco (clasic). Am consumat varietatile Chipottle si Jalapeno (verde). Nu am consumat Tabasco Habanero Sauce si nici Garlic Pepper Sauce.
ia vezi aici:
https://en.wikipedia...o-varieties.jpg

Edited by petit_christian, 20 August 2018 - 21:30.


#8
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postpetit_christian, on 20 august 2018 - 21:22, said:

Nu te inseli, 3 ani si in butoaie de stejar. dar nu stii chiar tot. Cf wiki unele sosuri se scot pe piata dupa o fermentare scurta. De asta am si zis "sos de tip Tabasco", pina la urma Tabasco e marca inregistrata. Acum na, nu vreau sa ii concurez, ci sa maninc ceva facut de mina mea.


nu cred asta, dar vroiam sa stiu daca a mai facut cineva de forum si ce idei mai are.

Bagi si altceva pt "umplutura"? Sa dea o consistenta sosului, sa nu fie lichid?
Eu am gasit un sos habanero bunicel si astia baga si morcov in el. Imi place. Nu e un sos extraordinar de iute, e exact cat teebuie sa te poti delecta cu aromele lui
Vezi, pain in good in gugal. Sunt americani, il gasesti online


Pain is good, nu in good cum am scris gresit

asta
http://www.originalj...anero-hot-sauce

#9
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Cred ca il las asa lichid ca imi place sa il pun direct pe diferite preparate: pizza, fripturi, carne la cuptor/gratar, oua fierte (desi manic rar), il pun si peste pestele la conserva.
In ciorbe nu pun, ca pun otet si mai am niste Habanero murat, iar peste varza calita imi place sa pun zeama de la acelasi Habanero.
Eventual, daca e prea iute, o sa incerc sa il diluez cu diferite oteturi, chiar si balsamice, dar nu diluat prea mult.
Nu pot sa zic, McIlheny face treaba f buna, dar vreau ceva exact pe papilele mele gustative.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,613
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpetit_christian, on 20 august 2018 - 21:28, said:

Chipottle
Asta e ala de care ziceau intr-un episod South Park ca da diaree exploziva ? :roflmao:

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu ma feresc de chestii din astea care te ustura in fund... desi sunt consumator moderat de ardei iute..

#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mai, nu stiu... am auzit ca unii vor sa faca economie si,si vara in popou un tampon cu votca. Cica se absoarbe mai repede si te faci muci cu 50ml.
Dar de ardei iute nu am mai pomenit.


#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014

View Postandreic, on 20 august 2018 - 22:36, said:

Asta e ala de care ziceau intr-un episod South Park ca da diaree exploziva ? Posted Image
Chipottle e mai putin iute decit Tabasco clasic. pe carne merge super.

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016
Jalapeno sint mult mai putin iuti decit habanero. sint cam ca ardeii nostri de ciorba, se pot minca asa (si se manica in hamburgheri, sandvisuri, mincaruri diferite etc).

View Postpetit_christian, on 20 august 2018 - 21:28, said:

Am citit si eu pe wiki cum face McIlheny si spre stiinta ta, face si din jalapeno, habanero, samd si tot Tabasco se cheama produsul. Aici e vb despre ce am facut/facem noi.
Eu sunt un mare fan al acestu sos, tot timpul am in casa o sticluta de sos Tabasco (clasic). Am consumat varietatile Chipottle si Jalapeno (verde). Nu am consumat Tabasco Habanero Sauce si nici Garlic Pepper Sauce.
ia vezi aici:
https://en.wikipedia...o-varieties.jpg


Habanero e mult mai iute decit Jalapeno. Parerea mea e ca sosul tabasco de halapeno nu prea e bun, adica e (prea) iute si atit, nu are aroma.
Ardeii Jalapeno se pot minca asa, direct.
Si mie imi place mincarea iute dar de cind nu mai manici mincare indiana prea des si nici buffalo wings, m-am cam lasat. Insa prin America in orice spelunca de aripioare au sosuri care baga in sughituri pe cei mai antrenati oameni pe care ii stiu eu, ca un cui inrosit in stomac.

#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Stiu toate astea, dar asa am vrut eu sa il fac. Habanero e cel mai iute ardei pe care l-am mincat. La magazin aveau Jalapeno si inca un soi spaniol (mai iute de felul lui). Plus vreo 3 varietati "normale".
As incerca sa  fac un sos din tipul asta din soiul Espelette (acest soi fiind o delicatesa din Tara Bascilor franceza). Cica nu e f iute, dar are o aroma specifica.
Pina una alta, a inceput sa fermenteze.

Attached Files



#16
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Clar vorbim despre lucruri diferite. Puteti posta doar despre sosul in sine?

#17
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Stai sa fie gata. Despre iuteala lui nu ma indoiesc, ca am mai pus habanero la murat. Mi au luat foc miinile instant, ca l am taiat fara manusi.
Habanero bate la 500 000 pe scara Scoville, in timp ce sosul Tabasco (McIlheny) ajunge de abia la 6000.
Estimez ca o sa ma tin borcanul asta minim 3 ani. Eventual sa cumpar si o pipeta sa il pot pune pe mincare.
Daca vrei poti sa iti faci sos din orice tip de ardei iute.

#18
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Imparte,l in 2 sau 3
O parte pt consum imediat si restul experimenteaza, lasa la fermentat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate