Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Atacuri cibernetice

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
În ultima perioada am văzut pe site-uri diverse, la stiri, ca Hackerii sunt puși pe fapte mari. Voi ce spuneți?

"FBI vine cu un avertisment îngrijorător pentru băncile din întreaga lume: va avea loc un atac cibernetic de proporții în perioada următoare.

Bancomatele vor fi golite și vor fi retrase milioane de dolari în doar câteva ore. Acest lucru va fi posibil după ce hackerii vor elimina limita de retragere de la bancomate.

Cel mai probabil, atacul va avea loc la un sfârșit de săptămână, când băncile vor fi închise, spun agenții federali americani, scrie independent.co.uk.

FBI avertizează aupra faptului că atacurile de acest tip se vor înmulți și vor fi greu de prevenit"

Edited by Abbd, 20 August 2018 - 20:37.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Aham. Și cum o sa golească ei ATM-urile?

#3
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Tocmai de asta am și întrebat despre ce credeți. Sa fie oare un bine pentru oameni și cei care scot bani, sa poată scoate nelimitat (cât are bancomatul)? Nu îmi pot da seama.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Cum adică?

Bancomatul scoate cât are. Nu are limita. Interesul lui e sa se golească.

Limita ai la card. Fiecare card are o limita. Și nu-s mari by default. Adică limita ai cât poți tu ca client sa scoți. Și astea-s diferite in funcție de client.


PS. Poți scoate cât vrei cu cardul doar sunând la call-center sau din aplicația din internet Banking.

Vrei sa scoți 30.000 de lei? Ok. Suni in call Center și te rezolva temporar (din aplicație merge cam pana pe la 10.000)

Edited by Lex404, 20 August 2018 - 20:47.


#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Șiii... cam cum crezi tu că vei scoate mai mulți bani decît ai în cont?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E un avertisment catre banci.
Cetateanul normal nu are prea multe de facut.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,255
  • Înscris: 01.12.2001
Banii se scot din bancomat, nu din cont.
Exemplu aia cu acetilena, ce au dezintegrat un bancomat.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Ai auzit de Fake news?
Prostii dau mai departe aceste Fake News!

Apocalipsa e aproape, caiti-va...

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009

View PostAdm, on 20 august 2018 - 20:52, said:

Ai auzit de Fake news?
Prostii dau mai departe aceste Fake News!

Apocalipsa e aproape, caiti-va...


Eu mi-am luat conserve de pateu.
Dar am uitat ca pita expira. Plm viața post apocaliptică...

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu cred in astfel de stiri alarmiste. Probabil ca cei de la FBI ca si cei de la SRI vor sa fie acoperiti, precum si sa anunte peste o luna un succes rasunator, ca au destructurat nu stiu ce retea.
In primul rand o astfel de avertizare nu ar trebui adresata publicului ci bancilor care sunt primele responsabile pentru sumele din conturi.

Dupa parerea mea pericolul cel mare nu este sa se scoata sumele din bancomate cu sacul (ar fi culmea furtului in anul 2018) ci sa pice, la modul critic, retelele de procesare a cardurilor cum au mai picat... Sa stai cu plasticul la tine si cu bani in cont si sa nu poti sa-ti iei nici macar o sticla de apa pe canicula.  Acolo e pericolul major.   Ganditi-va ce s-ar intampla sa pice intr-o seara pe la ora 20 sistemul de carduri intr-un hipermarket cand sunt cozi si carucioare pline pe la case si oamenii fara niciun leu cash in buzunar.

Sau sa pice sistemele si retelele din depozitele logistice care aprovizioneaza zilnic cu mancare marile orase si sa se termine mancarea sau apa de pe rafturi in magazine - sa nu mai ai ce drku sa iei de pe raft sa duci acasa (si sa tina aceasta situatie o saptamana).  Sau sa pice intr-o dimineata infrastructura informatica la metrou sa nu mai vezi trenurile in dispeceratul de la Unirii.
Credeti ca nu se poate intampla? Va inselati.

Edited by rosix, 20 August 2018 - 21:06.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostAbbd, on 20 august 2018 - 20:37, said:

"FBI vine cu un avertisment îngrijorător pentru băncile din întreaga lume: va avea loc un atac cibernetic de proporţii în perioada următoare.
Nu, FBI nu vine cu avertizmente dintr-astea apocaliptice in gura mare, ci presa de scandal vine.
Tot timpul sursele de bani au fost atacate, nu e ca si cand pana acum hackeri se uitau la banii electronici si isi spuneau "nu,ba, nu atac acum sa iau doar pt mine, mai stau putin ca trebuie sa maii vina si Bahoi sa ia si ala o felie de biti"

P.S.ai uitat sa lasi sursa: antena3.ro

Si cum arata si stirea scrisa pe un ton normal, nu de un om handicapat:
https://www.engadget...s-atm-cash-out/

Edited by gumball3000, 20 August 2018 - 21:28.


#12
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostLex404, on 20 august 2018 - 20:39, said:

Aham. Și cum o sa golească ei ATM-urile?

Cu un ciocan, o dalta Posted Image
Asta pana face bancomatu refill :)

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAbbd, on 20 august 2018 - 20:37, said:

În ultima perioada am văzut pe site-uri diverse, la stiri, ca Hackerii sunt puși pe fapte mari. Voi ce spuneți?
Atacul nu e asupra bancilor, ci asupra disperatilor creduli care raspandesc fake news.

YOU have been hacked.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai, pe iobagi, daca vrei sa-i deprimi cu totul trebuie sa le soptesti la ureche ca banii lor, asa putini cum sunt, nu sunt in siguranta in banci nici macar alea cateva ore de cand se baga salariul pe card, pana ajung ei la bancomat sa scoata toti banii de pe card.

Poporul trebuie mentinut intr-o amenintare continua - ba e foamete, ba e inundatie, ba se scumpesc toate, ba vine iarna si nu sunt stocuri de pacura, ba circula o molima printre animale, chestii din astea...

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Voi știți că discutați de un atac care a avut deja loc, da?
Avertismentul a fost pe 10 și atacul pe 11. Au furat 13,5 milioane din care 11,5 prin retrageri de la ATM-uri din 28 de țări.
https://krebsonsecur...ashout-warning/

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postradunic, on 20 august 2018 - 21:29, said:

Voi știți că discutați de un atac care a avut deja loc, da?
Avertismentul a fost pe 10 și atacul pe 11. Au furat 13,5 milioane din care 11,5 prin retrageri de la ATM-uri din 28 de țări.
https://krebsonsecur...ashout-warning/
Pai si cum, ca vad ca inca mai am banii de seminte in cont, cum e posibil asa ceva?

Acum daca asta s-a lamurit, hai sa vedem cum facem sa deschidem un topic si despre data in crae se preconizeaza ca se va inchide Facebook.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Printre tarile alea atacate se numara cumva si Romania.. ca ma simt un pic ofensat ca nici macar hackerii nu dau o ceapa degerata pe Romania, stiind ca romanii sunt singura natie care goleste bancomatul in secunda doi dupa ce intra salariul.

#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View PostAdm, on 20 august 2018 - 20:52, said:

Ai auzit de Fake news?
Prostii dau mai departe aceste Fake News!

Apocalipsa e aproape, caiti-va...
Gata, ma caiesc! Dar cat mi se plateste pentru asta? Nimic nu e gratis....totul se plateste!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate