Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

No Internet Connection

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Problema aparuta dupa instalare up-grade Avast. Chestiunea e cunoscuta de multa vreme si am urmat toate variantele de repair sugerate de Avast si pe alte forumuri.
Am dezistalat antivirusul, still no Internet. Nu stiu cum mai sunt pe piata aia: daca atata lucru nu pot lamuri, cata incredere sa am in programul lor ca "deviruseaza??
Win 10 este up-date, licenta, calculator Acer cam 2 ani vechime.
An dezactivat firewall din Win 10, nici o miscare, permanent arata la Ethernet "Disconnected"

Calculatorul are WiFi si a mers normal intotdeauna, acum parca nu exista. Dupa treaba cu avast (automata) nu mai e coexiune. Am restatat routerul, zero efect, sistemul nu vede conexiunea. Alte calculatoare, TV, tablete folosesc in timpul asta acelasi Wi Fi fara probleme.
Pe deasupra nu vad nicaieri in tot sistemul Win UNDE se face si reface o legatura WiFi, (nu altfel) ma astept macar sa-i spun numele si parola, ca de cauat se vede treaba ca sistemul nu mai stie ce e aia. :D

Cand am cumparat calculatorul nu-mi amintesc sa ma fi intrebat de vreun WiFi, cred ca a gasit singur si de atunci a mers.
Scanarile diverse nu indica probleme sau virusi in sistem.

#2
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ia pune o poza din Device Manager.
10-ele la cate un update...mai strica si driverele.

Edited by _-_, 21 August 2018 - 06:43.
Nu este necesar un limbaj vulgar.


#3
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Mai romani,utilizatorilor... fratiloooooorrr!!!
Daca aveti Windows 10 CU LICENTA,... ce va mai trebuie frate alt antivirus decat clasicul si arhisuficientul + omologatul Windows Defender?!?
Porcaria de Avast... nu stiu ce va face,cu ce va vrajeste de va ia mintile la toti!!! Daca si la Windows 10 care are TOT CE-I TREBUIE, voi mai cautati antivirusi... sunteti pierduti de-a dreptul!
Normal ca Avast buleste sistemul de operare,se opune ca boul instalarii programelor legitime si alte d'astea "nefacute"!
Initiator, asa cum te-a rugat si xxvirusxx pune o poza cu Device Manager - daca stii ce-i ala si cum se ajunge la el!

Edited by _-_, 21 August 2018 - 06:44.
Eliminat L.E. din motive de... limbaj.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTehnicianul1970, on 20 august 2018 - 20:57, said:

+ omologatul Windows Defender?!?
Ala nu e antivirus, trece totul pe langa el.

View PostRosebud09, on 20 august 2018 - 20:36, said:

still no Internet.
O resetare a lan-ului ar trebui sa fie suficient.

Edited by andreic, 20 August 2018 - 22:43.


#5
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
[...]
Scriu de pe alt calculator, ca n-am conexiune la acela, sa trimit un screenshot! Parca de asta era vorba, ca n-am conexiune la internet.

Cand voi ajunge la acel calculator cu probleme voi vedea.
Pot sa fac poze cu telefonul sau un print screen, salvat pe stick, pus in alt calculator si trimis.
Pana una alta: device manager zice "Disconnected"

Edited by _-_, 21 August 2018 - 06:45.
Eliminat raspuns la post sters.


#6
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Stii ce este ciudat?
Am recitit cu atentie paragraful... vad ca specifici si de ethernet... apoi spui de WI-FI... pana la urma cum te conectai? Prin cablu sau wireless?
Daca este "calculator" adica unitate si nu laptop... in Device Manager la Networking ce-ti arata? Ca asta cu "Disconected" se "vede" de fapt la placa de retea ethernet...
Eu zic sa vii cu niste poze facute cu telefonul fiindca este mai usor si pentru noi sa ne lamurim.
[...] chiar vreau sa te ajut dar am/avem nevoie de detalii mai clare ca sa nu fim alaturi cu drumul,atat!

Edited by _-_, 21 August 2018 - 06:47.
Completare inutila dupa eliminarea discutiei "off-topic" din comentariile de mai sus.


#7
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Din pacate, chiar acum am observat ca am uitat acasa stick-ul in care am pus ceva capturi de ecran (negru :D) unde apare adresa  de IP, si comenzile mele ipconfig, ipconfig /release, apoi ipconfig /renew, apoi ipconfig /flushdns, succesiv urmate de reboot si nimic. No connection.

Deci e desktop, pana acum a mers pe WIFI (nu stiu cum s-a setat, prima data cand am instalat calculatotul nou parca m-a intrebat ceva, de retea si parola, acum nu exista nicaieri asa ceva.).
Nu are cablu Ethernet, are doar o antena articulata in spate (la asta am poza).
La Device Manager apare o lista destul de lunga, nicaieri nu vad ceva de Wifi. Voi pune maine pozele. McAfee AV (prezent) e deconectat, firewall off si la el si la Win 10.
Mai am o solutie si e bine sa mentionez: alt calculator in casa are (avea) legatura cu cablu Ethernet, dintotdeauna, fiind mai vechi. L-am scos de acolo spatamana trecuta, va fi inlocuit, asa ca pot muta in locul lui temporar calculatoul asta cu problema de conectare si sa folosesc cablul. Asta sa vad daca "merge" si poate s-ar putea rezolva ceva, dar sa nu fie alt conflict, si WIFi si cablu, etc.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
PBKAC clasic

Defenderul nativ al sistemului cu Avast si cu McAfee ?

Lolz

Cheamă un prieten care se pricepe si il rogi sa reinstalezi driverele pentru wireless.
Bagă cablul de lan in el si te ajut eu gratis.

Un restore înainte de update ul Avast ai încercat ?

Repet pune temporar pe acesta cu problema acolo bagă cablul si da un pm si te ajut eu.

#9
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Scriu de pe calculatorul buclucas. am bagat firul Ethernet si a mers perfect, instant, no comments.
E ceva deci cu driverele de WiFi, nu le mai vede.
Nu stiu care-s alea si de unde sa le iau, dar voi afla candva Posted Image

Pun mai jos ecranele despre care am pomenit acum 2 zile. (screenshots inainte de a pune cablul)

Attached Files

  • Attached File  4.png   130.1K   11 downloads
  • Attached File  1.jpg   58.73K   12 downloads
  • Attached File  2.png   69.96K   11 downloads
  • Attached File  3.png   89.42K   8 downloads
  • Attached File  5.png   46.88K   7 downloads

Edited by Rosebud09, 22 August 2018 - 01:56.


#10
omri

omri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.08.2018
Majoritatea antivirusirilor distribuite gratis gen Avast, McAfee, Norton ,   Nod, Avira, AVG sunt niste porcarii care iti bulesc PC-ul.

Singurul antivirus exceptional e Bitdefender, care costa mai mult, dar e de calitate superioara.

#11
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postomri, on 22 august 2018 - 17:44, said:

Majoritatea antivirusirilor distribuite gratis gen Avast, McAfee, Norton ,   Nod, Avira, AVG sunt niste porcarii care iti bulesc PC-ul.

Singurul antivirus exceptional e Bitdefender, care costa mai mult, dar e de calitate superioara.
E de calitatea [...] o mare porcarie!
Daca-l lasi pe "Autopilot" se apuca "vitejia" din el sa faca pe Mihai Viteazu' prin calculator!!!
Daca ai imprimante in retea se apuca el sa-ti restrictioneze accesul fiindca are un firewall configurat "romaneste"... trebuie ori sa-l dezactivezi ori (cel mai corect) sa-i dai exceptii.
Daca pui un CD sau DVD sau Blu Ray... se apuca [...] sa scaneze... CD-ul,alta mega-tampenie,in loc sa lanseze programele sau redarea CD-ului... el face "vitejia" sa se apuce de "antivirusat"... antivirusul [...]!!! La un amic nu stiam de ce nu lanseaza programele un cd legitim? Se apucase [...] sa scaneze CD-ul bit cu bit! Am dezactivat scanarea... normal si apoi am putut instala ... un rahat de imprimanta!
La virusi si ransomware le spune: "Hai,pe aici va rog"... ce-as mai trimite adunatura aia de trantori cu salarii mega - babane de la BitDefender Romania... la carat de fan,la prasit,la pascut vaci,oi si capre... dar mai ales la sapa,acolo as vrea sa-i vad - mamitica lor de trantori!!!
De antivirusi NE FERIM NOI, eu am LINUX!!! Ma doare la 20 - 30 KM de antivirusii lor!!!

Edited by _-_, 23 August 2018 - 16:23.
limbaj


#12
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Postomri, on 22 august 2018 - 17:44, said:

Majoritatea antivirusirilor distribuite gratis gen Avast, McAfee, Norton ,   Nod, Avira, AVG sunt niste porcarii care iti bulesc PC-ul.

Singurul antivirus exceptional e Bitdefender, care costa mai mult, dar e de calitate superioara.
Superioara pe naiba! toti AV sunt niste kakaturi ce papa banii fraierilor de pomana! Defenderul din W10 e un soft ultrasuficient pt un utilizator casnic!

#13
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostSkiuc, on 23 august 2018 - 10:48, said:

Superioara pe naiba! toti AV sunt niste kakaturi ce papa banii fraierilor de pomana! Defenderul din W10 e un soft ultrasuficient pt un utilizator casnic!
Asa este - 100 LIKE-uri!!!

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

E ceva deci cu driverele de WiFi, nu le mai vede.
Nu stiu care-s alea si de unde sa le iau, dar voi afla candva Posted Image

Gresit. Nu mai vede placa Wi-Fi - ori a fost decoenctata - e pe USB sau PCi ? Ori s-a ars.
Daca erau driverii aveai mentiune in Device Manager. Nu ai nimic ptr Wi-Fi.

In Windows 10 sunt foarte multe probleme cu antivirusii third-party precum si alte softuride securitate - gen Malwarebytes. Cum apare un update de Widnwos poate bloca functionarea corecta a lor sau chiar sistemul.
Atunci cand Microsoft stie de problema, intarzie livrarea update-urilor pana fabricantii de antivirusi isi updateaza versiunile la unele compatibile - au fost cazuri prin iarna, unde daca nu aparea o cheie in registrii nu se instala update-ul.
Problema e cand nu stie - chestii punctifoprme. Am patit-o anul trecut si cu Comodo si cu Malwarebytes - a trebuit sa dezinstalez. Avast e iar unul din antivirusii cei mai problematici.

Cel mai bine sta Bitdefender - se pare ca are o colaborare buna cu Microsoft al capitolul asta.
Dar asa cum s-a zis mai sus, de prin ianuarei incoace Defenderul integrat in 10 sta cam tot timpul pe locul 1 in topul antivirusilor. Si mai e si free.

Ar trebui sa mentionez insa un bug in 1803. Si mie imi apare - ep mai multe calculatoare, ocazional ca nu am conexiune la internet. Dar... conexiunea exista bien mersi - e o eroare.

#15
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Cate odata e de vina furnizorul (provider) de servicii internet.
Mi s-a intamplat in ultima luna de 2 ori (incident tehnic, de la servere)!

#16
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
inainte de a schimba placa wireless, incearca o reinstalare de windows...acum multi, multi ani am patit ceva similar cu placa de retea, am dezinstalat-o fara sa stiu si nu mai puteam face nimic, nu stiam ce sa fac si am reinstalat windows-ul si a mers

Edited by legit10, 23 August 2018 - 14:51.


#17
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Antivirusul nu e chiar pe gratis, a fost vreo 50 dolari...
Bani aruncati, cum de vede, ca nu mai vreau sa am de a face.

Ce fel de placa are calculatorul nu stiu ca nu ma pricep, tot ce stiu e ca a venit asa in cutie, cu antena rabatabila de insurubat in spate. E pentru aia priceputi ca mine, plug-in si atat Posted Image
Imi amintesc acum ca tot cam atunci cand s-a up-datat antivirusul (pe baza de subsripie anterioara - n-am avut probleme in trecut) a fost si un up-date la Win 10, nu cine stie ce (nu cum a fost cam anul trecut, de a durat o ora...).
Mai sunt probleme, nu stiu in ce masura conteaza dar e bine de stiut: unitatea e lenta, fiica-mea a bagat ceva programe de editare imagini care merg uneori foarte incet, ca "se joaca" cu imagini raw de zeci de mega. Cred ca a cerut ceva peste puterile unui calculator obisnuit, luat initial pentru alte lucruri, mai domestice, ceva contabilitate, etc. L-a obosit Posted Image

M-am uitat pe internet si vad ca problema asta cu conectarea la Internet e foarte cunoscuta, o multime de sfaturi si metode dar pana la urma cred ca fiecare calculator are particularitatile lui, programe, probleme si nu e usor de dat de capat.
Cand a fost vorba de re-instalarea sistemului de operare totdeauna m-am ferit din cauza programelor deja instalalate. Am lucrat intotdeauna cu programe ingineresti, setate, aranjate iar reconfigurarea/re-instalarea nu erau tocmai optiuni atractive.

Attached Files


Edited by Rosebud09, 23 August 2018 - 18:01.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai pare o placa pe PCI/PCI-E. La care ii lipseste o antena !!!
Inclin sa cred ca e arsa. Partea cu antivirusul e doar intamplatoare.

Am intalnit situatii in care un antivirus bloca reteaua dar Placa aparea in Device manager. Doar ca antivirusul isi bagase un driver intre driverul placii si sistem si ala era cu buba. Aparea si el in Device Manager la hidden devices.

Ce poti sa faci ca sa vezi daca palca e defecta:
1. Reset de BIOS ( si reconfigurarea sa )
2. Rularea unui linux de pe un LiveCD - daca asta o vede si merge cu ea atunci e sistemul de operare si va trebui reinstalat.
3. Reinstalarea sistemului de operare.

Daca dupa astea nu merge atunci trebuei inlocuita - sper sa nu fie si portul defect.
Exista mari probabilitati ca placa sa se fi ars din cauza antenei lipsa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate