Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Retrocedare teren intravilan aprox 4000 m patrati Dambovita

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Recent (ultimele zile), am aflat ca o suprafata de aproximativ 4000 m patrati intravilan a fost luata abuziv de autoritatile comuniste (anii 60-70) de la strabunicul meu, pe acest teren, acum este cobstruita o parte din liceul din oras, o parte din spital si posibil cateva blocuri de locuinte, eu sunt ultimul descendent al strbunicului meu si as vrea sa stiu daca as putea recupera cumva terenul/contravaloarea terenului, multumesc antucipat pentru raspuns!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Te-ai trezit foarte, foarte tarziu.

1. Ai acte?
2. Vezi lega 10/2001

#3
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Am vazut legea, din pacate la mentul emiterii legii aveam 10 ani, iar abia acum aflu de ce suprafata este vorba,
Am acte ca sunt descendentul strabunicului,
Sunt sigur ca inregistrari si o harta administrativa a orasului in anii 50-60 se poate gasi la arhivele locale sau nationale, dar daca nu am sanse sa obtin ceva nu cred ca merita sa alerg sa le obtin


#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Este bine ca ai acte, dar intai trebuie sa vezi si sa definesti ce inseamna "a fost luata abuziv de autoritatile comuniste" vezi ca in unele spete autoritatile comuniste au luat dar au oferit si o justa despagubire, eu iti urez succes, o sa ai de alergat atat de mult incat va trebui sa te intrebi daca merita efortul, si precum a spus si colegul mai sus, va trebui sa dovedesti cu acte cam tot ce pretinzi.

#5
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Strabunicului i s-a spus ca statul are nevoie de terenuri ca sa construiasca, nu s-a putut opune "tovarasilor" si nu i s-a dat un leut, acum sa spunem ca obtin toate actele, care este cursul actiunilor care trebuiesc intreprinse?


#6
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Am fost intr-o situatie similara.
Cel mai simplu cauti un avocat cu experienta. Iti face o lista cu ce acte trebuie sa-i aduci. Dupa ce aduci actele deschide proces in instanta pentru obtinerea dreptului de proprietate. Pe perioada procesului iti solicita alte acte, masuratori, alte masuratori facute de un expert, bani multi si nervi la fel. Iti trebuie multa rabdare. De la deschiderea procesului pana la eliberarea titlului de proprietate si emiterea cartii funciare la mine a durat cam 3 ani.
Spor!

#7
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Cam cat cere un avocat cu experienta?

#8
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Deasemenea, cat de mult ar costa rezilcarea situatiei? Asta daca totul merge bine?

#9
KanezuY

KanezuY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 21.12.2016
Asta doar un avocat iti poate spune...

#10
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
Care e starea actuala a terenului. Nu a fost retrocedat altcuiva. Ca s-au facut tot felul de aranjamente si s-au trezit unii cu sute de hectare.

#11
marin_ion

marin_ion

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.09.2018
Un avocat îți ia cam 20% din valoarea pe piață a terenului la final dacă se rezolvă. Dacă uiți să plătești te execută silit în termen de 1 an. Dacă primești ofertă de la el să-i vinzi drepturile litigioase este caz de ANRP și primești un maxim de 20% din valoarea pe care o poate obține el de la ANRP. Până nu vede un avocat ce acte ai nu te aștepta la mare lucru și ai grijă ce semnezi cu el.

#12
stefan_vl

stefan_vl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2020

 instabilu, on 20 august 2018 - 20:11, said:

Am fost intr-o situatie similara.
Cel mai simplu cauti un avocat cu experienta. Iti face o lista cu ce acte trebuie sa-i aduci. Dupa ce aduci actele deschide proces in instanta pentru obtinerea dreptului de proprietate. Pe perioada procesului iti solicita alte acte, masuratori, alte masuratori facute de un expert, bani multi si nervi la fel. Iti trebuie multa rabdare. De la deschiderea procesului pana la eliberarea titlului de proprietate si emiterea cartii funciare la mine a durat cam 3 ani.
Spor!
Buna ziua! Si eu ma aflu intr-o situatie similara. Am vorbit cu un avocat si mi s-a spus ca daca nu s-a facut nicio cerere in termen legal (2001-2002) nu mai pot face nimic.
Dvs ce cai ati urmat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate