Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

UE pregateste accesul politiei pe platfomele media pentru combaterea terorismului

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Stirea zilei e ca Uniunea Europeana pregateste un Regulament menit sa oblige siteurile, indiferent de marimea lor, sa stearga, intr-o ora, orice forma de ”continut care incita la terorism”, daca acesta e marcat ca atare de fortele de ordine (politie, autoritati care lupta impotriva terorismului).

Implicatiile sunt majore, pentru ca:
- terorismul va fi definit, astfel, la nivel national (orice definitie pe care o da legea va fi mai putin importanta decat faptul ca politia marcheaza, la un moment dat, un continut ca avand un astfel de caracter)
- definirea la nivel national ar putea atrage dupa sine o forma de lupta ”altfel” intre factiunile politice dintr-o anumita tara, intre putere si opozitie etc.
- e un prim pas in abordarea reglementativa a UE cu privire la platformele care gazduiesc continut. Pana acum, au favorizat auto-reglementarea, de acum inainte vor sa impuna sanctiuni prin lege. Exemplul Germaniei, a carei lege de eliminare a continutului rasist de pe net obliga companiile care gazduiesc continut sa stearga aceste postari in maxim 24 de ore, sub sanctiunea unor amenzi de 50 mil eur e unul foarte important aici.
In cateva luni, ar trebui sa fie publicat draftul Regulamentului.

Avocatnet.ro

Hehe, dragii mosului, am prevazut de multa vreme ca haiducia online va fi combatuta.

Libertatea asta de exprimare, din spatele tastaturii, relativ anonim nu il deranjeaza doar pe Tov Dracnea!
E o adevarata lupta intre generatii.

Dupa GDPR, urmeaza chestii mult mai rele, dar ca si la GDPR, implementarea in legislatia nationala va ramane la indemana parlamentelor nationale.
Si... sa vedeti surprize la implementarea nationala :drac:

Cum veti mai vedea un indemn la proteste pe Facebook sau pe acest forum, pac... Cenzorul Oficial al forumului va lua masurile necesare, cf legii: stergerea si darea spre urmarire a "teroristului".

Daca baga de o pensie speciala pt Cenzori, ma bag si eu, ca nu intineresc, maica!

#2
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Mda, teroristii aia poti fi si unii care au pareri diferite decat ale "comunitatii", de ex. isi exprima pozitia fara de imigranti, "diversitate" etc, fara a ameninta sau face rau cumva. UE este o caricatura de democratie.

#3
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Tov Stalin saluta initiativa UE.

#4
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Pamflet: ”Oricum România este în urmă cu 50 de ani față de Europa, așa că mai avem de așteptat încă 50 de ani până atunci!” Posted Image

Edited by nick5roo, 20 August 2018 - 16:43.


#5
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
cam asa  e situatia si la antisemitism
si acolo e si cu puscarie
nu ca se sterg niste postari

Edited by mihnearau1, 20 August 2018 - 16:43.


#6
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postnick5roo, on 20 august 2018 - 16:43, said:

Pamflet: ”Oricum România este în urmă cu 50 de ani față de Europa, așa că mai avem de așteptat încă 50 de ani până atunci!” Posted Image
La porcarille astea nu suntem..

#7
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,824
  • Înscris: 22.05.2011

View PostAdm, on 20 august 2018 - 16:36, said:

Avocatnet.ro

Hehe, dragii mosului, am prevazut de multa vreme ca haiducia online va fi combatuta.

Libertatea asta de exprimare, din spatele tastaturii, relativ anonim nu il deranjeaza doar pe Tov Dracnea!
E o adevarata lupta intre generatii.

Dupa GDPR, urmeaza chestii mult mai rele, dar ca si la GDPR, implementarea in legislatia nationala va ramane la indemana parlamentelor nationale.
Si... sa vedeti surprize la implementarea nationala Posted Image

Cum veti mai vedea un indemn la proteste pe Facebook sau pe acest forum, pac... Cenzorul Oficial al forumului va lua masurile necesare, cf legii: stergerea si darea spre urmarire a "teroristului".

Daca baga de o pensie speciala pt Cenzori, ma bag si eu, ca nu intineresc, maica!
Asta poate explica si lipsa de reactie a UE la ceea ce se intampla in Romania.

Edited by Chriss_Summer, 20 August 2018 - 16:45.


#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ce dreptate a avut profesoara mea de Cultura Civica in gimnaziu vizavi de Uniunea Europeana.
O grupare penibila acest UE; mai mult face rau decat bine adeverindu-se

Quote

*Folosind scuza de a nu vrea să ofenseze pe nimeni, “Corectitudinea politică” le impune oamenilor să se poarte precum un nebun care vrea să le facă pe plac tuturor.
Adică toți trebuie să se comporte precum acel nebun! Toți trebuie să accepte noțiunile “Corectitudinii politice” ca pe un adevăr.
În caz contrar, vai de ei ! Este aceeași mentalitate care a inspirat Inchizitia și l-a obligat pe Galileo Galilei să retracteze.
Aceeași mentalitate care i-a inspirat pe nazisti și a dus la holocaust. Odată ce libera exprimare este băgată în cămașa de forță a adevărului oficial, se ajunge la nebunia care domnește în toate statele totalitare.
Viața, atât cea privată cât și cea publică, devine o șaradă golită de sens, în care prosperă iluzia și domnește teroarea.
*filosoful Philip Atkinson

Edited by super8, 20 August 2018 - 16:47.


#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View PostAdm, on 20 august 2018 - 16:36, said:

Avocatnet.ro

Hehe, dragii mosului, am prevazut de multa vreme ca haiducia online va fi combatuta.

Libertatea asta de exprimare, din spatele tastaturii, relativ anonim nu il deranjeaza doar pe Tov Dracnea!
E o adevarata lupta intre generatii.

Dupa GDPR, urmeaza chestii mult mai rele, dar ca si la GDPR, implementarea in legislatia nationala va ramane la indemana parlamentelor nationale.
Si... sa vedeti surprize la implementarea nationala Posted Image

Cum veti mai vedea un indemn la proteste pe Facebook sau pe acest forum, pac... Cenzorul Oficial al forumului va lua masurile necesare, cf legii: stergerea si darea spre urmarire a "teroristului".

Daca baga de o pensie speciala pt Cenzori, ma bag si eu, ca nu intineresc, maica!
cand iti citeam postul mi-a venit in minte squiddy din Matrix

Edited by Kokoshmare, 20 August 2018 - 16:51.


#10
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,824
  • Înscris: 22.05.2011

View PostKokoshmare, on 20 august 2018 - 16:48, said:

cand iti citeam postul mi-a in minte squiddy din Matrix
Seria aia trebuie revazuta.

#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

View PostAdm, on 20 august 2018 - 16:36, said:

Daca baga de o pensie speciala pt Cenzori, ma bag si eu, ca nu intineresc, maica!

Mai sunt locuri libere pe lista ?!

#12
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Posted Image Posted Image
Eu sunt primul pe lista.

Îmi convine,sa iau salariu de polițist si  pensie de cenzura pe forumul Softpedia..Posted Image Posted Image

Edited by Nimcid25, 20 August 2018 - 16:56.


#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
O lege foarte buna

Ar trebui extinsă și la capitolul propagare de informații false, mincinoase denigratoare, acuzați fara nici o dovadă etc

Ar trebui introdusa poliția internetului



#14
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,824
  • Înscris: 22.05.2011
Vom fi ce-am fost si mai mult decat atat. Poate ceva mai prosti.

View Postzzhunt, on 20 august 2018 - 17:00, said:

O lege foarte buna

Ar trebui extinsă și la capitolul propagare de informații false, mincinoase denigratoare, acuzați fara nici o dovadă etc

Ar trebui introdusa poliția internetului
Gandesti exact cum scrii. Bravo!

Edited by Chriss_Summer, 20 August 2018 - 17:23.


#15
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostChriss_Summer, on 20 august 2018 - 17:03, said:

Vom fi ce-am fost si mai mult decat atat. Poate ceva mai prosti.


Gandesti exact cum scrii.Bravo!

Văd că nici aici nu încetezi cu atacurile și am mai și trimis și 4 reporturi și degeaba pe topicul celălalt.

Văd că ești tolerat bine.

Știam că limbajul derapant se sancționează.

#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Si ce treaba are facebook si altii ca ei ca nu au serverele in UE si nu au ce sa le faca ? Poate doar sa blocheze facebook cu totul, mai cresc vanzarile la solutii VPN.

#17
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postzzhunt, on 20 august 2018 - 17:00, said:

O lege foarte buna

Ar trebui extinsă și la capitolul propagare de informații false, mincinoase denigratoare, acuzați fara nici o dovadă etc

Ar trebui introdusa poliția internetului

Ești sigur-sigur că tu vrei asta? :lol:

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdm, on 20 august 2018 - 16:36, said:

...
Totusi, proteste se faceau si inainte sa apara netul. Exista viata si fara FB.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate