Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Este mașina o necesitate sau un moft în anumite zone ale României?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
219 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
În primul rând trebuie să menționez că nu deschid acest subiet pe aria Auto deoarece precis se va ajunge la politică și moderatorul de acolo a zis fără politică pe aria Auto.
În al doilea rând: unele zone deoarece dacă sunt zone cu densistate mică a populației, cu puține magazine, multe departe sunt șanse mari să nu ai transport în comun ca lumea sau să nu ai noaptea, așa că mașina este necesară.
Dar ce ne facem în orașe mari. Sunt cazuri în care ai nevoie de mașini (n drumuri de făcut, livrări, copii foarte mici, persoane cu dizabilități, transportul în comun vine greu sau oferă legături proaste, nu stai chiar în oraș), dar în rest este fiță sau necesitate? Problema nu este numai a traficului - poți ieși cu mașina în zilele în care transportul în comun are mai puține curse, deci trebuie să aștepți mai mult în stație, dar când e transportul în comun decent în folosești pe el și lași mașina acasă, mai este și problema parcatului. Traficul este strangulatde mașini parcate aiurea, unii parchează chiar lângă trecerea de pietoni (sau de ce nu pe aceasta) ori în colț, nu reușești să găsești loc de parcare...

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da.
Uneori.
Depinde.

Să se închidă topicul că am răspuns la tot ce se putea.

#3
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
In ziua de azi masina este o necesitate, cu ea faci cumparaturile daca stai ceva mai departe cumparand cele necesare, din cand in cand mai cumperi si ceva mai voluminos/greu, in functie de distanta o folosesti pentru naveta servici, daca se iveste ceva si trebuie sa ajungi urgent etc.
Si in trecut mijloacele proprii de transport erau o necesitate (inainte sa fie inventata masina oamenii aveau carute/trasuri).

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Exemplu din viitorul foarte apropiat qal vietii mele. trebuie sa o iau pe nevasta-mea de la serviciu si sa mergem intr-o treaba. Deci ar fi asa fara masina
Luat 385 pana la Petre Ispirescu pe urma Troleibuz pana pe antiaeriana pe urma mers pe jos. Luat nevasta cu entorsa ei de la picior si ce pungi o mai avea si ori mers pana la Cora Alexandrie luat 32 pana la Unirea pe urma metrou pana  Costin Georgian sau trecut la pas pana la sfanta Vineri de unde luam tramvaiul pana in acelasi loc pe urma iar la pas.
Estimare ca timp, nervi si alte alea mi-e groaza sa ma si gandesc. In schimb luat masina imi ia maxim 45 de minute mers lejer in micul meu univers.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
E un subiect tampit, pentru ca saracul nu il intelege pe bogat, iar bogatul nu il intelege pe sarac.

Atata timp cat transportul in comun (acolo unde macar exista) este prost si suprasolicitat, nevoia unei masini este o necesitate, nu un moft!

Cand pentru o hartie, institutiile statului te pun sa alergi prin 3 colturi de Bucuresti, odata pt depunere si odata pentru ridicare, intelegi de ce sunt atat de multe masini in trafic.

Azi am facut 30 km in Bucuresti si nu i-as fi putut face cu transportul in comun din motive de timp sau lipsa sa. Sa nu zicem nimic de cele 30C de afara!

Cand nu am unde parca, folosesc UBER (nu Taxi, urasc taximetristii transpirati si cu 3 amante)

#6
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Car sharing, sau taxi cum i se mai spune, e solutia daca faci pana in 10.000 km pe an.

Reguli pentru taximetristi si controale bune precum si facilitati fiscale (vezi alte domenii precum energia) si esti salvat.

#7
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Adm, on 20 august 2018 - 16:13, said:

Cand pentru o hartie, institutiile statului te pun sa alergi prin 3 colturi de Bucuresti, odata pt depunere si odata pentru ridicare, intelegi de ce sunt atat de multe masini in trafic.

Treaba asta nu am inteles-o niciodata Posted Image , nu se putea face operatiunea intr-o singura cladire ? simplu si rapid.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Stati sa vedeti dupa 15 septembrie si apoi 1 octombrie, ce frumos se va sta in trafic.
Daca pune si Metrorex de o greva generala (asa amenintau azi), le cumpar trotinete electrice copiilor si le urez bafta!

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

 diegodanny, on 20 august 2018 - 16:17, said:

Treaba asta nu am inteles-o niciodata Posted Image , nu se putea face operatiunea intr-o singura cladire ? simplu si rapid.
Poti sa faci treaba si in mediul virtual dar la noi e inca greu. Chiar vreau sa vad si eu de la anul cand comunicarea cu ANAF-ul se va face exclusiv online

In alta ordine de idei as vrea si eu niste exemple concrete de ce crede djl ca asa da pentru a prefera transportul in comun in detrimentul masinii personale

#10
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Adm, on 20 august 2018 - 16:19, said:

Stati sa vedeti dupa 15 septembrie si apoi 1 octombrie, ce frumos se va sta in trafic.
Daca pune si Metrorex de o greva generala (asa amenintau azi), le cumpar trotinete electrice copiilor si le urez bafta!
Supraaglomerarea traficului apare si din cauza ca orasele s-au marit iar drumurile si strazile au ramas la fel cum erau acum 100 de ani.....

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Daca masina nu era o necesitate, nu aparea nici căruța.

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 diegodanny, on 20 august 2018 - 16:17, said:

Treaba asta nu am inteles-o niciodata Posted Image , nu se putea face operatiunea intr-o singura cladire ? simplu si rapid.

Dar ai vazut vreodata semne reale ca vreo conducere (in afara de tehnocrati) chiar vrea sa faca ceva? :)

#13
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Phobos, on 20 august 2018 - 16:21, said:

Dar ai vazut vreodata semne reale ca vreo conducere (in afara de tehnocrati) chiar vrea sa faca ceva? Posted Image
Sa faca ce ? au condus o data si nu au facut nimic, in schimb altii au mai simplificat putin, ca de exemplu cazierul, inainte trebuia sa te duci la anaf, posta si politie iar acum te duci doar la politie.
La noi problema este birocratia, ca te trimit dupa niste hartii peste tot, dupa mine cel mai simplu trebuia ca cele necesare sa le poti face in aceeasi cladire.

Edited by diegodanny, 20 August 2018 - 16:30.


#14
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
What is this...
Why is this...

Ce de aici nu s-a discutat deja de 20x?

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Deci in concluzie eu NU o sa renunt la masina personala pentru a ma reintoarce in transportul in comun bucurestean never ever. Ba am capatat si ao aversiune pentru el asa in general indiferent cat de civilizat si performant e pe undeva.

Acu sa aud pe cineva de ce prefera transportul in comun si in ce oras sta evident

Edited by Kokoshmare, 20 August 2018 - 16:27.


#16
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Da, este un moft, romanului ii trebuie neaparut haudi sau bemveu, n-are importanta daca sunt cazare de 20 de ani....

Edited by YourFan, 20 August 2018 - 16:29.


#17
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 YourFan, on 20 august 2018 - 16:27, said:

Da este un moft, mai ales cand stii ca exista alternativa ca UBER
Cu masina personala iesi mult mai ieftin.
Masina personala nu este un moft, ea este o necesitate.
Un moft sunt masinile cu motoare si consum mare si excesiv de scumpe.

#18
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Cea mai necesara masina este cea plina de cocktail Molotov, visata de Danjarmerie.
Intruneste toate conditiile, in plus vine si cu manta invizibila, si este reperabila doar de ochii instruiti si gazati ai Danjarmilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate