Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

posibilitate radiere BC

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ValyGerrard

ValyGerrard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.09.2007
Buna ziua,

Vin cu o problema foarte frecvent intalnita si anume cu o raportare facuta catre BC in urma intarzierii la plata ratelor unui card de cumparaturi (Raiffeisen). S-a intamplat ca am uitat de existenta acestor creante aparent infime, suma a crescut si a devenit mai greu de stins, iar in final s-a ajuns la cesionarea creantei catre o firma recuperatoare.
In momentul de fata am stabilit un plan de stingere a datoriei si in cursul zilelor urmatoare voi achita integral suma (momentan am achitat putin peste 1/2 din valoarea creditului).

Problema este in felul urmator: am solicitat o simulare de credit pentru o suma mica (5k ron), insa apar cu istoric negativ in BC. Am solicitat o situatie a inscrierii unde apar toate detaliile posibile si am gasit un FICO Score care poate varia intre 300-850, care momentan este la valoarea 512.
Ma intereseaza ce posibilitati am ca banca sa-mi acorde un credit avand in vedere circumstantele (fara sa astept cei 3-4 ani prescrisi) si totodata cum pot inbunatati scorul FICO.

Multumesc anticipat!

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostValyGerrard, on 20 august 2018 - 09:22, said:

Ma intereseaza ce posibilitati am ca banca sa-mi acorde un credit avand in vedere circumstantele (fara sa astept cei 3-4 ani prescrisi) si totodata cum pot inbunatati scorul FICO.

Perspective slabe atata timp cat figurezi ca rau platnic in biroul de credit. Incerca la camatarii privati IFN, vezi poate ai conditii mai bune.

#3
ValyGerrard

ValyGerrard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.09.2007
Ideea e alta. Vreau ca numele meu sa nu mai apara acolo.

Am inteles ca odata cu GDPR ar fi niste posibilitati. Totodata am vazut o gramada de avocati dispusi sa-ti ia banii in vederea radierii, insa nu stiu cata incredere sa am in asta.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Puțin probabil. Cred că oricine a avut rate are numele pe acolo.
Avocații sunt dispuși mereu să îți ia bani.

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Undeva in bakegrund(intentionat) BC. vei aparea  de  client problematic. Orice ti-ar vinde avocatii,sau termenul de stergere,prescriere.Deal whit it!

#6
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Decat sa astepti 3-4 ani ca sa iesi din evidenta negativa a BC-ului, mai bine ti-ai imagina ca ai luat deja creditul si luna de luna ai rate de achitat la el, punand banii de o parte, iar peste 3-4 ani ai strans suma si-ti cumperi ce vrei cu ea. Ai 2 avantaje majore, la achitarea asa zis-ului credit "imaginar" te-ai ales cu un produs nou (cumparandu-l cu banul jos) si nu mai platesti dobanzile/comisioanele aferente creditului "imaginar". Nu te complica cu camatarii de tip IFN, sunt "baieti buni" si au clauze contractuale acceptabile atata timp cat n-ai intarzieri la plata, daca ai intarzieri si te stii genul asta de persoana, uita-te prin contractele lor ca au niste clauze abuzive  de neplata cu dobanzi de N la suta si au fost cazuri cand s-a ajuns si la luat casa.

Edited by tico18, 20 August 2018 - 11:29.


#7
ValyGerrard

ValyGerrard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.09.2007
Nu intentionez sa fac un credit curand, dar n-as vrea sa risc sa fiu pus in situatia s-o fac si sa ma trezesc ca ma impiedica biroul de credite. In ideea asta as vrea sa rezolv problema preventiv.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,956
  • Înscris: 18.12.2007
Uite aici: https://www.conso.ro...iroul-de-credit
Vezi ce presupune raportarea la biroul de credit si cum se face 'radierea'.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostValyGerrard, on 20 august 2018 - 11:35, said:

Nu intentionez sa fac un credit curand, dar n-as vrea sa risc sa fiu pus in situatia s-o fac si sa ma trezesc ca ma impiedica biroul de credite. In ideea asta as vrea sa rezolv problema preventiv.

Pai.. nu cred ca are rost sa apelezi la avocati care sa-ti ia banii (ca de platit oricum platesti).. poti face singur, dupa cum te duce capul, o solicitare scrisa catre Biroul de Credit prin care soliciti stergerea datelor personale din Biroul de Credit... Nu te costa nimic sa incerci (poate 8 lei cat costa o recomandata) si aia de acolo sunt obligati sa-ti raspunda.  Decat sa dai milioane la vreun avocat, mai bine incerci asa....

Procedura completa, ca la carte ar fi sa soliciti Bancii de la care ai luat creditul sa faca o solicitare de radiere catre Biroul de Credit, invocand motivul ca nu te-au notificat cu ocazia raportarii la Biroul de Credit (cum cere legea actuala a GDPR)... Si asta ar fi o varianta de incercat, care... cum spuneam, nu te costa mai nimic.   In afara faptului sa primesti un refuzi prin posta, altceva nu ti se poate intampla daca incerci.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009

View PostValyGerrard, on 20 august 2018 - 10:26, said:

Ideea e alta. Vreau ca numele meu sa nu mai apara acolo.

Am inteles ca odata cu GDPR ar fi niste posibilitati. Totodata am vazut o gramada de avocati dispusi sa-ti ia banii in vederea radierii, insa nu stiu cata incredere sa am in asta.


Ai înțeles prost.
GDPR NU iNseamna ca nu au voie sa țină date. Înseamnă ca pe tine trebuie sa te informeze când vrea mușchiul tău ce e cu datele alea.

De altfel. Conform GDPR, instituțiile financiare au voie sa păstreze date și sa refuze ștergerea lor (din motive evidente)

Nu prea ai cum ieși din BC...



PS. Cât de infima sa fi fost suma aia încât sa fi “uitat” de ea pana a crescut de n-ai putut s-o plătești... adică mno. La cardurile de credit oricum Primești extras lunar. Nu e ca și cum trebuie sa verifici tu...

View Postrosix, on 20 august 2018 - 12:08, said:



Pai.. nu cred ca are rost sa apelezi la avocati care sa-ti ia banii (ca de platit oricum platesti).. poti face singur, dupa cum te duce capul, o solicitare scrisa catre Biroul de Credit prin care soliciti stergerea datelor personale din Biroul de Credit... Nu te costa nimic sa incerci (poate 8 lei cat costa o recomandata) si aia de acolo sunt obligati sa-ti raspunda.  Decat sa dai milioane la vreun avocat, mai bine incerci asa....

Procedura completa, ca la carte ar fi sa soliciti Bancii de la care ai luat creditul sa faca o solicitare de radiere catre Biroul de Credit, invocand motivul ca nu te-au notificat cu ocazia raportarii la Biroul de Credit (cum cere legea actuala a GDPR)... Si asta ar fi o varianta de incercat, care... cum spuneam, nu te costa mai nimic.   In afara faptului sa primesti un refuzi prin posta, altceva nu ti se poate intampla daca incerci.


N-are treaba GDPR. In contract scrie ca dacă nu plătește creanțele pot fi transferate. Ei considera notificare extrasele trimise și ras trimise atâtea luni cât a uitat omul sa plătească acea suma infima.


Edited by Lex404, 20 August 2018 - 16:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate