Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Schimbare procesor ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Teoria asta o știu și eu, mă interesează posibila creștere a performanței păstrând placa de bază. Dacă ar fi sa iau în calcul schimbarea plăcii de bază, atunci vorbim de schimbarea completă a platformei (MB+CPU+RAM), și nu este cazul

#38
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am schimbat singurel la un laptop un T5800 cu T7700 si un Phenom II X4 cu un Phenom II X6 si nu îmi pare rău deloc.

#39
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 27.03.2010

View Postnei-k, on 23 octombrie 2018 - 06:19, said:

...
Merită upgrade de la i5-6500 la i5-7600k pe o placă B150?
...
Eu cred ca merita datorita frecventelor mai mari.
I-am schimbat baiatului meu I5 4570 (3.2GHz-3.6GHZ ) cu I5 4690 (3.5GHz-3.9GHz) si zice ca se simte diferenta destul de bine. Este adevarat ca el mai mult se joca dar mai foloseste si Blender.

#40
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postnei-k, on 23 octombrie 2018 - 06:19, said:

Nu mai deschid alt topic, subiectul fiind același.
Merită upgrade de la i5-6500 la i5-7600k pe o placă B150? Mă interesează sporul de performanță în suita Adobe, editare foto și puțin video. Nu mă joc, așa că fără discuții despre FPS.

View PostSTARTREK1, on 23 octombrie 2018 - 07:21, said:

nu, e ca si cum ai pune la un Logan un motor de BMW
daca faci  overclock atunci merita, dar asta inseamna sa schimbi si placa de baza cu una cu un chipset seria z170

View Postnei-k, on 23 octombrie 2018 - 13:22, said:

Teoria asta o știu și eu, mă interesează posibila creștere a performanței păstrând placa de bază. Dacă ar fi sa iau în calcul schimbarea plăcii de bază, atunci vorbim de schimbarea completă a platformei (MB+CPU+RAM), și nu este cazul
Cam are dreptate userul @STARTREK1 ! daca nu cumperi si o placa de baza dedicata OC, degeaba schimbi i5-6500 cu i5-7600k.
Acum sa argumentez:
1. pt. ca performanta dintre procesoare fara OC e de ~3%.;
2. daca schimbi i5-6500 + placa de baza si faci OC, o sa ai un spor de perfomanta mai mare de 5%.
https://www.cpubench...600K/2599vs2919

Problema e ca i5-7600k va consuma mai mult si necesita racire mai performanta.
Personal cred ca e mai inteligent un upgrade la mobo + cpu Coffee Lake (cu 6 nuclee) + Ram sa te tina mai mult timp pt. "suita Adobe, editare foto și puțin video"  Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate