Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Plantatie pentru lemn de foc

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018

 cspot, on 19 august 2018 - 22:20, said:

Poti sa plantezi ce vrei tu. Un copac ajunge la maturitate in 20-30 de ani.
Pana atunci o sa locuiesti pe Luna.
Am o plantatie de salcam si mesteacan  facuta acum 11 ani 80 de ari, incalzirea o fac electric din productie propie micro hidro si fotovoltaic doar cand sint friguri mari mai ajut cu lemne de foc.

#38
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Orice copac e bun plantat ! Nu inteleg cum unii pot blama asta, desi tara noastra are un deficit enorm de suprafete verzi. Si in general planeta e pe duca tocmai ca in loc sa plantam mai mult taiem.
In fine, asta e alta discutie, desi factorul moral la o astfel de plantatie nu este deloc de neglijat.

Eu as pune un mix, salcami, ulmi, paulownia, salcii, poate chiar ceva tei, mesteacani, chiar si ceva fructiferi, nuci etc. Depinde de zona in care este terenul, cat de des esti in zona pentru diverse lucrari etc.
Un astfel de loc, de cateva mii de metri patrati de arbori, poate deveni (ce-i drept in ani) o adevarata oaza de placere pentru tine ca om, si in plus, poate furniza ceva lemn de foc, nu foarte mult, dar mai mult decat zero.

Bafta !

p.s. vezi daca te poti extinde cu terenul, eu am cateva parcele similare care de ani de zile tot plantez pe ele. Posted Image

Edited by tavktm, 20 August 2018 - 17:34.


#39
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Moral, moral..asa e .Insa si vecinii mei , daca se hotarasc sa puna ei salcami primii, eu ce pot sa fac?..nu?..pana la urma daca am un teren personal, si e perfect legal, de ce ar fi atat de gresit o plantatie de salcam?controlata, desigur., nu lasata in paragina.Pamantul lucrandu-se in stanga si in dreapta, oricum nu vor drajona la ei..

#40
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Am plantat toamna trecuta salcam pe doua terenuri aproximativ 2400-2500mp fiecare. Schema de plantare 2m intre randuri 1m intre copaci. Au iesit peste 70% desi am gresit ca nu i-am taiat de la baza imediat dupa plantare. Deocamdata trebuie sa curat buruienile dintre randuri si sa completez acolo unde nu au rasarit dar estimez ca peste 2-3 ani cand se vor inalta un pic mai bine vor face umbra si va fi mai OK. De unde reticenta asta pentru plantari? In afara de posibilul furt nu vad prea multe probleme. Da, costa sa cumperi puietii. Da, e munca la plantat . Eu am plantat cu ranga - metoda rapida. Dar din ce am citit se pare ca dupa 20 de ani se pot recolta anual, la hectar cam 13-14-15mc de lemn. Acum..nu zic atat..dar un 8-10mc daca scoti la hectar eu cred ca e suficient. Practic rezolvi o buna parte din lemnul de foc, anual. Si daca exploatezi eficient adica tai doar ce are minim 20-22 de ani..plantatia respectiva rezista sute de ani. Regret un singur lucru: ca nu am facut asta acum 7-8 ani acum ar fi fost o padure frumoasa. Salcamul este un copac incredibil. Cea mai buna combinatie de lemn: duritate, rezistenta mecanica , rezistent la umezeala, capacitate incredibila de regenerare, crestere rapida , creste pe aproape orice teren, etc. Si mai faci si miere din florile lui. Daca s-ar planta in Romania 1% din suprafata de campie cu salcam s-ar asigura o buna parte din lemnul de foc + perdele de protectie si stabilizare a solului , etc. Un efort atat de mic pentru beneficii atat de mari. Uitati-va pe google in Ungaria ce suprafete au acoperite cu paduri in special de salcam.

#41
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
În toamna lui 2011 cu familia mea am plantat 5.85ha de salcîm. Am cumparat de la o pepiniera pe lîngă Jegalia 28mii puieti cu 30 bani bucata pe care într-o luna am reusit să-i plantam, 2metri intre rînduri 1metru pe rind. Sau prins 99% dar in primăvara 2012, insa fiind plantati in teren arabil acestia sau umplut de buruieni. N-am avut putere să-i prășesc iar pomișori erau sufocați de buruieni. În primăvara 2013, să-i scap de buruieni i-am erbicidat cu tractorul si metul de 24metri. Cred ca "pulsar" am folosit si am repetat de încă două ori tratamentul in acel an. În primăvara 2014 am putut sai mai erbicidez ultima data, crescusera la 3metri înălțime și rindul care treacea pe sub tractor abia se mai indoia. Din firicelele pe care le-am plantat începeau acum sa iasa pomișori.
Acum e pădure adevarata pomii au 10-15cm diametru si inaltime peste 10metri, o oaza de umbra in cimpul ars de soare dar care necesită acum lucrari de cuarire si rarire.
Așadar, fraților, nu mai faceti atîtea calcule, că cei mai bun plop, ulm, sacim... important e să plantezi si urmașii voștri or să-și aducă aminte de voi cînd vor moștenii aceste bogății.

#42
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 lucianmarza, on 19 august 2018 - 20:44, said:


  Am si eu undeva la 22 de arii de teren agricol(8m pe 250m) .Vecinii din stanga si dreapta cultiva porumb.

Pe terenul ala planteaza ceva ce poti vinde ( morcovi , varza etc ) iar cu banii obtinuti cumperi lemn de foc => si asta o poti face in fiecare an fara sa astepti 4-5 ani !
Sa plantezi orice soi de pom si sa astepti 4-5 ani sa ai lemn de foc pentru 1 an si apoi s-o iei de la capat mi se pare o prostie ...

#43
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Ideea este sa astepti 4-5-6 ani ca sa ai o mica padurice de exploatat, adica sa tai din ea astfel incat sa se regenereze si pentru viitor.

#44
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Si frasinul are un lemn foarte bun pentru foc, iar viteza lui de crestere este destul de buna, dar mai depinde si de varietate probabil.
Am un frasin foarte mare, gros cred ca de aproape 1 m chiar in fata portii, dar care a mai fost taiat din el in urma cu mai mult timp si acum nu mai este atat de inalt, iar un altul este la vreo 50 m care era foarte mare, cred ca avea cel putin 30 m inaltime in 2012 cand a fost toaletat puternic.
Pana anul trecut cand a fost toaletat din nou acel frasin s-a refacut aproape in totalitate in ceea ce priveste coroana si inaltimea.
Faci focul fara probleme inclusiv cu lemne subtiri.

#45
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Creste frasinul mai repede ca salcamul?.. nu cred. plus ca am auzit ca creste in locuri mai umede.

inca o intrebare pt cei care au mai trecut pe aici. Daca am casa la distanta de 300metri de terenul agricol si nu intru deloc pe drum public, trebuie marcat salcamul cand il tai?..

#46
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Frasinul poate creste si in soluri compacte si rezista si la seceta, dar bineinteles ca un sol cu o umiditate mai mare il va determina sa creasca mai repede.
Mai mult ar fi pana s-ar face mai mare si pana s-ar dezvolta sistemul radicular, ca dupa aia cand e mare dupa ce este taiat se regenereaza foarte repede.

Edited by Vincentiu_1981, 30 August 2018 - 23:37.


#47
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Ma bate gandul sa urmez sfaturile si sa fac un fel de padurice, sa o las vreo 6-7 ani sa se dezvolte bine.

#48
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Interesant ar fi sa plantezi si cativa platani si stejari, ca astia se fac in timp foarte spectaculosi. Dar doar daca ai loc sa-i lasi acolo pe vecie.
Platanul se dezvolta extrem de repede si se ingroasa rapid, se face foarte inalt si poate ajunge sa traiasca lejer sute de ani si chiar mii de ani unii.
Stejarii din pacate cresc extrem de greu, dar la maturitate sunt si ei foarte impunatori si traiesc si ei la fel de mult ca platanii.

Edited by Vincentiu_1981, 30 August 2018 - 23:51.


#49
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Hmm.. intru in ceata.. deci s-au enumerat salcamul, frasinul si platanul. Care ar fi cel castigator? ma refer si la crestere si la regenerare.

#50
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 Vincentiu_1981, on 30 august 2018 - 23:51, said:

Interesant ar fi sa plantezi si cativa platani si stejari, ca astia se fac in timp foarte spectaculosi. Dar doar daca ai loc sa-i lasi acolo pe vecie.
Platanul se dezvolta extrem de repede si se ingroasa rapid, se face foarte inalt si poate ajunge sa traiasca lejer sute de ani si chiar mii de ani unii.
Stejarii din pacate cresc extrem de greu, dar la maturitate sunt si ei foarte impunatori si traiesc si ei la fel de mult ca platanii.
Omul doreste sa-i taie pentru lemn de foc, cat mai curand. Nu cred ca poate astepta zeci de ani.......
Are nevoie de lemn acum cat e tanar si se descurca cu el, ca mai apoi la batranete se uita la plantatie si se roaga de unul sau altul sa-i taie si sa-i sparga pentru foc...

Nu cred ca-l va incalzi foarte mult daca vor vorbi peste 500 / 1000 de ani despre "platanul lui Lucian"

Edited by keta, 31 August 2018 - 00:46.


#51
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Corect, asa este. :) Ideea e ca cititind comentariile, m-au ajutat enorm fiecare din ele.Tind sa merg pe salcam probabil..In 7 ani, sper deja sa mai pot suplimenta lemnul de foc.

#52
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 07.04.2017
Cauta top 10 copaci cu crestere rapida -in engleza si vezi ce ti s- ar potrivi pt zona ta. Platanii sunt puternic alergeni, eu nu as planta.

#53
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Platanul si stejarul nu i-am dat ca exemplu pentru lemn de foc, ci pentru faptul ca se fac extrem de impresionanti in timp si ajung sa traiasca foarte mult.
Si daca voua nu vi se pare interesant sa plantezi un pom care sa dea oxigen mii de ani asta este, dar eu nu as rata o astfel de sansa. Nu ziceam sa plantezi asa ceva pe o suprafata mare, ci doar cativa intr-un loc unde s-ar preta.
In plus, platanul nici nu are lemn bun pentru foc, pentru ca este o esenta moale.
Oricum, fiecare face ce vrea.

#54
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pe o suprafata de aproximativ 2000mp am plantat si eu toamna asta in jur de 800 salcami.
Am taiat buruienile mai mari manual, ciulinii la fel, am curatat terenul de sarme, table, alte gunoaie, pietre si te miri ce mai gasesti pe acolo, am arat cat am putut de adanc, si cateva discuituri.
Dupa care am plantat "la pana" salcamii.

Nu dureaza foarte mult, si nici costurile nu sunt asa de mari.
Iar faptul ca impaduresti o suprafata iti va da o satisfatie enorma.

Salcamii sunt rezistenti, meliferi, cresc destul de repede, in 5-10 ani se poate folosi lemnul lor atat la foc cat si la cosntructii, lemnul este bun.
Trebuie insa sa ne asteptma la inca 1-2-3 ani de buruieni rasarite, care vor trebui indepartate manual sau mecanizat.

Eu ierbicid TOTAL nu bag, ma feresc de el, nu vreau sa otravesc terenul.
Ca schema de plantare i-am pus la 1 metru intre ei si 1,5 metri intre randuri.

Puietii sunt luati din zona Movilita - Urziceni, 50 bani/bucata. (daca e nevoie dau contact)
Se pot trimite pe curier, eu asa i-am primit.
Succes !

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate