Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Plantatie pentru lemn de foc

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
O idee total lipsita de sens din punctul meu de vedere. Nu reusesti sa produci pe cat consumi, plus ruperea de oase...
O platatie de carbune, poate...
Un put sapat in curte pina cand dai de petrol,,,,

Edited by keta, 19 August 2018 - 22:48.


#20
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 keta, on 19 august 2018 - 22:40, said:

plus ruperea de oase...
+ blestemele vecinilor stanga dreapta, cand s-o trezi cu radacinile padurii in lanul de cucuruz

Edited by OPEDI, 19 August 2018 - 22:50.


#21
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cum dracu sa plantezi salcami intre gradinile oamenilor.. Sunteti sanatosi la cap??
Oricum e o idee tampita sa-ti produci tu lemn de foc..ce..is castraveti? Si...da..lemnul e cam un lux in ziua de azi. Fa si tu o soba de teracota intre 2 camere si aia e. Consumi mai putin si incalzesti ca batranii 2-3 camere.

Plus ca ce ziceai tu mai sus, cu 25 mc de lemn pe iarna..pai esti sefu' la bani bo$$. Nu te plangem.

#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 mariovrs, on 20 august 2018 - 06:15, said:

Cum dracu sa plantezi salcami intre gradinile oamenilor.. Sunteti sanatosi la cap??
Oricum e o idee tampita sa-ti produci tu lemn de foc..ce..is castraveti? Si...da..lemnul e cam un lux in ziua de azi. Fa si tu o soba de teracota intre 2 camere si aia e. Consumi mai putin si incalzesti ca batranii 2-3 camere.

Plus ca ce ziceai tu mai sus, cu 25 mc de lemn pe iarna..pai esti sefu' la bani bo$$. Nu te plangem.


Acum depinde si ce casa are, sunt multi care isi faca casa gen hangar de avioane, apoi dorm in cate o camaruta si se plang ca ii rupe la buzunar iarna, dar deh, cine are casa mare se invarte dupa soare, cam asta nu am inteles noi romanii, ca risipa asta inseamna, sa faci o casa pentru 40 de persoane in care locuiesc doar doua, revenind la subiect, nu exista inca nici o solutie miraculoasa pentru ca plantand copaci sa ai sa zicem asa o recolta demna de invidia celorlalti, copacul este o resursa care se creeaza foarte greu, in timp, noi suntem o natiune de idioti dobitoci si cretini pentru ca lasam pe altii sa ne taie padurile, o sa plangem dupa ele in scurt timp, asa ca eu te-as sfatui ca pe pamantul ala sa plantezi altceva, iar pentru caldura sa folosesti solutii alternative, gen pompe de caldura, panouri solare, eoliene, etc etc

Edited by Platon, 20 August 2018 - 08:17.


#23
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
140 mp utili are casa.


#24
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
bun salcimul, din ce stiu eu, s-ar preta mai bimne la constructii, dar daca tu vrei sa-l bagi pe foc, fie ca tine.
marea problema insa, este ca nu creste el cit de repede poti tu sa arzi.

#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cam anual trec pe langa o bucata cam ca a ta. Max 10 mt. da e lunga,peste deal. Cand a pus-o am ramas cam  Posted Image?  Au trecut anii,mai mult de 7,8.Mereu curata lateralele copacilor,si ce trece de bucata lui de teren. Face la haragi de numanuma. Si-s pusi si des.  Da cum spun,omu-i harnic. Si soacramea are stupi la 500  mt.  Win-win!  Si-i inconjurat de cucuruz mai ales,sau soreanca(rar) de la alti proprietari.  Da are drujba cu lama mica,usoara+motocosi. cu discuri. Cresc drepti,frumos.

#26
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
La mine în zonă se practică plantarea salcamilor pe lângă gard în scopul obținerii de lemn de foc. Nu se taie trunchiurile ci doar crengile odată la 2 ani pentru a face copacul să dea altele iar cantitatea obținută este destul de mare. Mă gândesc că se pot obține cantități însemnate și de pe 2000 de metri numai că va dura ceva ani. Salcâmii de care vorbesc au niște zeci de ani. E adevărat și faptul că fac pui și se înmulțesc și unde nu ar trebui dar se taie cu sapa când sunt mici.
La baltă avem salcii plantate care la fel, se curăță de crengi și dau o cantitate mare de lemn de foc. De slabă calitate ce-i drept, dar uscate merg.
Așa că inițiatorul să se apuce de treabă, că lemne de foc se fac. Poate nu de calitate, dar mai scutește din bani.

#27
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Am centrala pe lemne cu gazeificare viessman de 40 kw.
Suprafata casei este de 180 m2.
Pretul din ce in ce mai mare al lemnului m-a facut sa caut alta solutie pentru incalzire.
Cea mai ieftina si confortabila solutie gasita de mine a fost incalzirea cu aer conditionat.
Lemne consumam aproximativ 15 metri steri pe iarna, adica 4500-5000 lei (achizitionat lemn, taiat, spart, carat). Centrala pe lemne face si acm, fiind legata la un boiler cu serpentina de 200 litri.
Iarna trecuta incalzirea a 120 m2 din locuinta (in restul suprafetei de 60m2 am tinul usile inchise) m-a costat 1980 lei. Incalzirea s-a facut cu 3 ac-uri: 1 Daikin de 12000 btu si 2 Hitachi de 14000 btu. Temperatura in casa a fost de 23-24°C. La -19°C, minima pe care am avut-o iarna trecuta, ac-urile au mentinut 22,5°C.  Sunt ac-uri care teoretic functioneaza pana la -15°C dar practica mi-a aratat ca functioneaza si mai jos. In camerele unde nu am incalzit direct cu aerul conditionat si am avut usile inchise, temperatura a  fost intre 20 si 14°C, in functie si de temperatura exterioara.
Centrala pe lemne facea si acm. Am fost nevoit sa bag in priza boilerul (200 litri) si mi-a consumat pe perioada octombrie-aprilie curent electric de 1100 lei. Acm folosita de 3 persoane: 2 adulti si 1 copil.
Consumurile le-am urmarit cu priza cu contor.
Economia fată de incalzirea cu lemne e de aproximativ 2000 de lei pe iarna, la care adaugam confortul.
E un topic deschis in legatura cu acest subiect al incalzirii cu aer conditionat:  https://forum.softpe...er-conditionat/
Acolo gasesti amanunte ale consumurilor raportate de mai multi useri.
Daca nu te convinge si vrei sa focaresti in continuare, mai ai o solutie rapida. Pe acea suprafata de teren CULTIVI PORUMB. Are putere calorica foarte mare. In multe tari porumbul este folosit pentru incalzire, la noi mai putin.
Un site ales la intamplare: https://www.ziarulde...bustibil~ni4cjk

#28
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,567
  • Înscris: 31.12.2006
Are cineva langa mine asa ceva, salcam.
Cam la 10 ani taie, cand se fac de 10-15 cm diametru.
Avand in vedere ca nu te costa nimic, tot merita, chiar daca nu iti ajunge lemnul, mai reduce din costuri. Asta desigur daca nu ai problema furtului.
Dar consumul tau e enorm, 25 de mc pentru o casa de 140 mp. Ceva nu e in regula acolo, m-as gandi prima data se rezolv problema asta, ca ce ai acum e dispozitiv de ars bani.

#29
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Multumesc de sfaturi cu AC, voi mai studia problema.
Aveti aici cresterea unui ulm de turkestan in exact 4 ani.Atasat mai jos.E adevarat ca nu e la fel ca salcamul la putere calorica, insa ma gandesc ca vreo 1000 de copaci de astia in 4 ani, m-ar cam ajuta..

Attached Files



#30
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
3-4 ani? Fain.  Si cam cat creste ulmul ala?

Eu ce am cautat despre ulmul de turkestan imi da rezultate cu gard viu.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 lucianmarza, on 20 august 2018 - 09:33, said:

....Aveti aici cresterea unui ulm de turkestan in exact 4 ani.....
4 ani de la samanta sau de la puiet?

daca crezi ca merge bine pune un rand 10-20bucati
pe de alta parte s-ar putea sa fie nevoie sa-ti faci pepiniera pe cand la salcam nu este nevoie

mai era nu-s ce salcie energetica, primele recolte sunt ok dar pe urma e greu de exploatat sa se intinde aiurea.

Edited by arg, 20 August 2018 - 10:05.


#32
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Da, am si gard viu.E  aceiasi chestie.Doar ca atunci cand il cumperi, vine ca si cum ai cumpara un mar din pepiniera.(deci nu samanta)Un bat practic.Si gardul viu, e aproape la fel de mare, si inalt.Ideea e ca e FOARTE rezistent la frig, la seceta, tot ce vrei.Si nu l-am ingrijit absolut deloc in 4 ani.Da, deci intrebarea mea asta ar fi daca lemnul asta de ulm, uscat 2 ani, ar avea putere calorica decenta..

Edited by lucianmarza, 20 August 2018 - 10:07.


#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Phobos, on 20 august 2018 - 10:01, said:

Eu ce am cautat despre ulmul de turkestan imi da rezultate cu gard viu.
https://en.wikipedia...ki/Ulmus_pumila

 lucianmarza, on 20 august 2018 - 10:06, said:

Da, am si gard viu.E  aceiasi chestie.Doar ca atunci cand il cumperi, vine ca si cum ai cumpara un mar din pepiniera.(deci nu samanta)Un bat practic.Si gardul viu, e aproape la fel de mare, si inalt.Ideea e ca e FOARTE rezistent la frig, la seceta, tot ce vrei.Si nu l-am ingrijit absolut deloc in 4 ani.Da, deci intrebarea mea asta ar fi daca lemnul asta de ulm, uscat 2 ani, ar avea putere calorica decenta..
daca-l vrei pentru exploatare trebuie sa ti cont cat de desi poti fi plantati, cat costa si daca dupa taiere trebuiesc replantati dau ies singuri,
si inclusiv faptul ca se vor intinde si pe terenurile vecine.

pe de alta parte e foarte greu cu actele sa treci un teren din agricol in forestier.

Edited by arg, 20 August 2018 - 10:14.


#34
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Sigur iese singur si din trunchiul taiat.Am vazut la gardul viu cum iasa.Fara probleme.
Costul e am inteles 50 de bani pe fir
Este IMPOSIBIL sa se intinda pe terenurile vecine.
Si NU trebuie trecut din agricol in forestier.

#35
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Parerea mea ca ar trebui sa te concentrezi asta daca nu vrei sa bagi bani ci doar un ajutor la caldura. In cazul tau, cum nu te bazezi pe ulmul ala ci doar ai un teren cu care nu stii ce sa faci nu merita Salcam sau altceva pentru ca clar nu vor creste la fel de repede. Salcamul e un lemn foarte tare, se preteaza la constructii nu sa il pui pe foc.

#36
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Hmm. Se preteaza la ce am eu nevoie cel mai mult. Nu? Adica nu ne mai putem permite "lucruri corecte" in Romania.. doar se vede.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate