Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Plantatie pentru lemn de foc

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Buna ziua.
   S-a mai discutat despre aceasta problema aici pe forum.Totusi, sper sa gasesc niste raspunsuri in plus, de clarificare din parte dvs.
  Am si eu undeva la 22 de arii de teren agricol(8m pe 250m) .Vecinii din stanga si dreapta cultiva porumb.
  Cum am incalzirea pe lemne, dupa ce am citit cu interes toata dezbaterea de pe forum, am cateva intrebari.
1.Ar putea creste ulmul de turkestan mai repede decat salcamul?
2.Daca acest ulm il pun la uscat minim un an sau doi, nu s-ar ridica ca si valoare calorica asemenatoare cu salcamul?
3.Am un ulm din asta in curte, si sincer va spun, in 3-4 ani, a ajuns cat piciorul de gros.Si e si inalt(vreo 6 metri).E esenta prea moale la ulm? A incalzit cineva cu ulm?
4. Ca un copac , fie el salcam , sau ulm, sa creasca in inaltime si in grosime, trebuie curatat pe laterale?

  Astept cu inters orice raspuns.
  Va multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pariaza pe Salcam.

#3
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Multumesc.Am tot citit ca salcamul e nasol ca e rau de tot la defrisat ca are tepi, si ca nu se ingroasa ca un ulm de turkestan.Ca multi spun ca doar in 10 ani ajunge salcamul gros ca piciorul.Si eu cam la 4 ani, as vrea sa tai..

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ameteala asta a aparut odata cu subventiile pentru anumite culturi . Daca plantai nu stiu ce esenta , ti se dadea o subventie substantiala. Dupa un an sau doi "dadea mana in ea " si ramaneai cu subventia . Multi au facut bani asa si in Brasov. Asa a aparut febra cu Paulovnia . cunosc cel putin 4 terenuri pe care s-au luat subventii si care acum sunt parloaga . Sa cultivi lemn de foc ....este noaptea mintii. Nu apuci tu sa faci foc din lemnul ala . Esentele tari cresc greu iar esentele moi nu au putere calorica . Uita ... planteaza capsuni , levantica , ce vrei tu dar nu lemne de foc .
P.S. bineinteles ca subventiile s-au dat cu stiinta celor de la APIA ...si cu spaga aferenta . DE aia im este sila de tot ce inseamna program european cu banii in mana autoritatilor romane . Tuturor celor de la APIA le-a crescut cate un SUV in curte . La dracu , eu ma chinui de 20 de ani si nu-mi permit unul . Ei l-au agonisit din munca cinstita in 2 ani .

Edited by JurasikMan, 19 August 2018 - 21:03.


#5
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Ok.Am uitat sa mentionez, ca nu ma intereseaza absolut nici o subventie.Doar ca asa mult s-au scumpit lemnele, ca efectiv ma termina gandul asta.Si am zis ca daca tot am ceva teren, sa vedem daca nu ar merge ceva de genu.Nici nu vreau sa bag multa munca, pt ca nu imi permite timpul.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 lucianmarza, on 19 august 2018 - 20:58, said:

Multumesc.Am tot citit ca salcamul e nasol ca e rau de tot la defrisat ca are tepi, si ca nu se ingroasa ca un ulm de turkestan.Ca multi spun ca doar in 10 ani ajunge salcamul gros ca piciorul.Si eu cam la 4 ani, as vrea sa tai..
E greu sa mai scapi de salcami.
In 4 ani nu faci lemn de foc cu nici o fel de copac.

Daca vrei sa iti creasca mai repede, trebuie sa bagi bani (nu cred ca te intereseaza). Apa, fertilizanti, ingrijire, nu e ieftin.

Edited by pasilla, 19 August 2018 - 21:07.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
salcamul poti intra in el dupa 4-5 ani.

8*250=2000mp, e putin dar macar mai reduci din cheltuieli.

exista mai multe soiuri si hibrizi de salcam
in functie de teren si clima creste mai repede sau mai incet.

Edited by arg, 19 August 2018 - 21:09.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 arg, on 19 august 2018 - 21:07, said:

salcamul poti intra in el dupa 4-5 ani.
Dar nu prea renteaza. El are putin teren si probabil ca nevoile "energetice" sunt relativ mari.

Edited by pasilla, 19 August 2018 - 21:10.


#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu inteleg ca nu vrei subventie , nici nu ai primi pentru ca este nevoie de un minim de ...parca 4 hectare . Ideea este ca asa a aparut ideea ca poti "cultiva" lemne pentru foc . Pedurile au cicluri de plantare - crestere - exploatare de zeci de ani . Lemnul trebuie sa ajunga la maturitate pentru a fi bun de pus pe foc cu randament . Treci pe gaze . Fa o izolatie buna si ia-ti o centrala in condensare si costurile vor fi minime . Focul cu lemne , exceptand situatia in care cade padurea pe tine , nu mai este de mult o optiune viabila .

Edited by JurasikMan, 19 August 2018 - 21:11.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 pasilla, on 19 august 2018 - 21:09, said:

Dar nu prea renteaza. El are putin teren si probabil ca nevoile "energetice" sunt mari.
depinde, daca ii creste repede si-l exploateza cu cap, undeva de pe la 7-10ani incepe sa se simta bine la buzunar.

eu facusem calculele si pentru o casa trebuiau cam 10.000mp de plantatie de salcam.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 arg, on 19 august 2018 - 21:11, said:

depinde, daca ii creste repede si-l exploateza cu cap, undeva de pe la 7-10ani incepe sa se simta bine la buzunar.

eu facusem calculele si pentru o casa trebuiau cam 10.000mp de plantatie de salcam.
Asa mai merge.

#12
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Cam 2 camioane de lemne cumpar anual.Undeva la 25mc.Am tot incercat sa caut ceva idei cu tocatura de porumb(acesta fiind regenerabil anual)..ca sa pot si paiele sa le valorific.Dar nu am prea gasit ceva concret.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 lucianmarza, on 19 august 2018 - 21:12, said:

Am tot incercat sa caut ceva idei cu tocatura de porumb(acesta fiind regenerabil anual)..ca sa pot si paiele sa le valorific.Dar nu am prea gasit ceva concret.
Nasol. Cenusa multa.
Mai bine cu stiuleti/boabe de porumb, dar asa ai probleme cu mineralele.

Edited by pasilla, 19 August 2018 - 21:16.


#14
lucianmarza

lucianmarza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.08.2018
Hmm.Cum adica cu mineralele?

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 JurasikMan, on 19 august 2018 - 21:11, said:

Eu inteleg ca nu vrei subventie , nici nu ai primi pentru ca este nevoie de un minim de ...parca 4 hectare . Ideea este ca asa a aparut ideea ca poti "cultiva" lemne pentru foc . Pedurile au cicluri de plantare - crestere - exploatare de zeci de ani . Lemnul trebuie sa ajunga la maturitate pentru a fi bun de pus pe foc cu randament . Treci pe gaze . Fa o izolatie buna si ia-ti o centrala in condensare si costurile vor fi minime . Focul cu lemne , exceptand situatia in care cade padurea pe tine , nu mai este de mult o optiune viabila .
sa nu exageram... sint centrale pe lemn cu gazeificare care sint extrem de eficiente. plus seminee.
lemnul e lemn, polueaza putin si e o resursa regenerabila.
daca mai iei si o subventie, e si mai si.
e adevarat ca pt centralele moderne se recomanda lemn uscat de 2 ani, deci... peste vreo 6 ani de acum incolo. Dar terenul tot sta degeaba

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 lucianmarza, on 19 august 2018 - 21:21, said:

Hmm.Cum adica cu mineralele?
Poti sa incepi studiul de aici.

#17
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Eu as planta salcam amestecat cu mesteacan daca e terenu argilos.

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 zut1, on 19 august 2018 - 22:04, said:

Eu as planta salcam amestecat cu mesteacan daca e terenu argilos.

    Poti sa plantezi ce vrei tu. Un copac ajunge la maturitate in 20-30 de ani.
    Pana atunci o sa locuiesti pe Luna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate