Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Apocalipsa și Daniel: ”Capul” - autocrație, ”cornul” - democrație și ”parlamentarism”

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 21:50, said:

”Femeia” care naște ”copilul de parte bărbătească ce va stăpâni toate neamurile cu un toiag de fier” este însuși Dumnezeu! Pentru că numai El poate naște pe Împăratul întregii lumi. Iar această ”femeie” este prezentată, în Apocalipsa, în paralel cu balaurul, adică sunt entități diferite. Pe de altă parte, împăratul Babilonului este ”cap de aur” doar datorită faptul că are drept cap pe însuși Dumnezeu! Ceea ce înseamnă că ”chipul cu capul de aur” nu poate fi Balaurul. Deci poți spune doar că ”balaurul începe în același timp cu capul de aur”, în nici un caz că ”balaurul începe cu capul de aur”, adică ”capul de aur” ar fi unul din capetele Balaurului.

Într-adevăr, numai Dumnezeu poate naște acel copil, motiv pentru care este soțul respectivei femei. ”Căci Făcătorul tău este bărbatul tău” (Isaia 54:5; Gal. 4:26; Gen. 3:15).

Aurul este primul și cel mai scump în lista de metale, care include apoi argintul, bronzul și fierul. Deci Babilonul ar putea fi reprezentat prin aur și prin cap, fiind primul și cel la conducerea șirului de împărății, până în final la timpul picioarelor și tălpilor, când statuia se prăbușește. În mod interesant, Babilonul se regăsește la timpul Apocalipsei, ca un imperiu global care cade.

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 19 august 2018 - 22:02, said:

Pai acum Rusia nu e condusa de Putin?
In aceleasi  conditii zise de tine?

Da, Putin mă pune și pe mine pe gânduri... Totuși, pentru că în Scriptură este scris:

27. Acolo corăbiile umblă; balaurul acesta pe care l-ai zidit, ca să se joace în ea. (Psalmii, 103 - Biblia Ortodoxă)

Deci, din acest verset deduc că ”balaurul” este o putere maritimă. Iar Rusia a devenit mare putere maritimă abia de curând (la scara istoriei). Totuși, este posibil să fie ultimul cap care apare, în ordine cronologică, cel care ”nu a venit încă și, când va veni, va rămâne puțin timp”. Dar încă stau în dubii și trebuie să verific toate detaliile ca să mă conving.

View Postlogic1, on 19 august 2018 - 22:21, said:

Într-adevăr, numai Dumnezeu poate naște acel copil, motiv pentru care este soțul respectivei femei. ”Căci Făcătorul tău este bărbatul tău” (Isaia 54:5; Gal. 4:26; Gen. 3:15).


De acord.

View Postlogic1, on 19 august 2018 - 22:21, said:

Aurul este primul și cel mai scump în lista de metale, care include apoi argintul, bronzul și fierul. Deci Babilonul ar putea fi reprezentat prin aur și prin cap, fiind primul și cel la conducerea șirului de împărății, până în final la timpul picioarelor și tălpilor, când statuia se prăbușește. În mod interesant, Babilonul se regăsește la timpul Apocalipsei, ca un imperiu global care cade.


Daniel 7:19 În urmă am dorit să ştiu adevărul asupra fiarei a patra – care se deosebea de toate celelalte şi era nespus de grozavă: avea dinţi de fier şi gheare de aramă, mânca, sfărâma şi călca în picioare ce rămânea –

După cum știi, în chipul cu capul de aur, doar la picioare lutul este amestecat cu fierul. Dar aici, în Daniel 7:19 se vede o fiară în care fierul este amestecat cu carnea (lutul adică) și cu arama. Lucru care nu s-ar putea întâmpla decât dacă chipul cu capul de aur a fost deja dărâmat și toate elementele din care a fost făcut s-au amestecat. Ceea ce înseamnă că ”fiara” nu poate să apară decât după dărâmarea șirului de împărății care formează chipul cu capul de aur, adică în momentul când vechea împărăția a Babilonului își va fi pierdut orice influență, oricât de mică, pe pământ. Mai mult, întrucât ”berbecul” și ”țapul” sunt animale, adică trup, deci ”carne”, adică ”lut”, înțeleg că ”berbecul” și ”țapul” sunt ”picioarele de lut și fier” ale chipului cu capul de aur. Picioare care vor fi slabe când ”lutul” va pătrunde între ele. Iar ”lutul”, dpdv al meu este iudaismul. Iudaism din care se naște ”stânca” Hristos.

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 22:37.


#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdiegodanny, on 19 august 2018 - 20:26, said:

China si Rusia sunt tari independente, nu au treaba cu stapanii din umbra, china este condusa prin dictatura iar rusia are ceva asemanator.

Rusia nu este nici pe departe independenta, drept dovada este faptul ca are absolut toate resursele materiale necesare pentru a nu depinde de sistemul financiar bancar, s-ar putea rupe oricand din punctul asta de vedere de restul lumii, insa nu o face, sunt si ei sclavii aceluiasi sistem, bani, dobanzi, credite.

De China nici nu mai vorbim, puterea ei depinde de comertul cu restul lumii, daca aceasta dispare, totul se prabuseste ca un castel din carti de joc. Ei nu au nici pe departe atatea resurse ca rusii, dar o populatie de 10 ori mai mare de intretinut.

Edited by Phobos, 20 August 2018 - 08:49.


#22
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 22:35, said:

Da, Putin mă pune și pe mine pe gânduri... Totuși, pentru că ĂŽn Scriptură este scris:

27. Acolo corăbiile umblă; balaurul acesta pe care l-ai zidit, ca să se joace ĂŽn ea. (Psalmii, 103 - Biblia Ortodoxă)

Deci, din acest verset deduc că ”balaurul” este o putere maritimă. Iar Rusia a devenit mare putere maritimă abia de curând (la scara istoriei). Totuși, este posibil să fie ultimul cap care apare, ĂŽn ordine cronologică, cel care ”nu a venit ĂŽncă și, când va veni, va rămâne puțin timp”. Dar ĂŽncă stau ĂŽn dubii și trebuie să verific toate detaliile ca să mă conving.
Nu cumva balaurul tau este leviathanul din Iov 41, un simplu animal acvatic ?
Stii tu, behemoth si leviathan din Iov, identificate de eruditii de azi ca fiind hipopotamul si crocodilul.

Descrierile din Iov sunt foarte departe de a descrie un hipopotam sau crocodil, dar asta este alta discutie.
Eu sunt aproape sigur ca versul din Psalm 103 (104 in Cornilescu) se refera la acea creatura din Iov, leviatanul.
Un plesiosaurus, de fapt. :)

#23
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 21:50, said:

”Femeia” care naște ”copilul de parte bărbătească ce va stăpâni toate neamurile cu un toiag de fier” este însuși Dumnezeu!
Posted Image


Dumnezeu nu e lesbiană, sa stii! Posted Image  Poti sa consulti in acest sens toate prorociile adevaratilor proroci ai lui YHWH: Dumnezeu este Barbatul care are ca Femeie pe Israel. Niciodata in Profetie Dumnezeu NU este o Femeie. Deci Israelul e Femeia lui YHWH Dumnezeu.(Ez.16:6,8) Care Femeie ajunge o Prostituata[Ez.16:15] prin neascultarea ei spirituala de Sotul ei.

Asadar, Ioan Apocalipticul surprinde Femeia[Israelul] in cele doua faze ale sale:

1. Femeia sotie ascultatoare a lui YHWH[Ez.16:6,8; Apoc.12:1]
2. Femeia sotie infidela, curva, abandonata de YHWH[Ez.16:15; Apoc.17:3] care abandonand valorile Sotului ei, adopta "valorile" Fiarei cu care se inhaiteaza.

Vezi ce simplu se deconspireaza singura Scriptura?Posted Image

View PostPhobos, on 20 august 2018 - 08:42, said:

Rusia nu este nici pe departe independenta, drept dovada este faptul ca are absolut toate resursele materiale necesare pentru a nu depinde de sistemul financiar bancar, s-ar putea rupe oricand din punctul asta de vedere de restul lumii, insa nu o face, sunt si ei sclavii aceluiasi sistem, bani, dobanzi, credite.

De China nici nu mai vorbim, puterea ei depinde de comertul cu restul lumii, daca aceasta dispare, totul se prabuseste ca un castel din carti de joc. Ei nu au nici pe departe atatea resurse ca rusii, dar o populatie de 10 ori mai mare de intretinut.
Corecta observatia. Posted Image

Atat dusmanii: Rusia, China, Iranul, etc, cat si aliatii: "cele 10 coarne" = EU,  sunt total dependenti de sistemul fianciar bancar creat de Cornul cel Mic = SUA. Prin care sistem[alaturi de celelalte care sunt tot creatia ei: BM, FMI, petrodolarul, OTAN, UN/ONU raiting agencies, etc], acest Corn mic care a ajuns cel mai mare[Dan.7:20], ajunge sa stapaneasca intreaga lume, dupa cum scria fumatorul in urma cu 2000 de ani:
"Si i s-a dat stapanire peste orice semintie, peste orice norod, peste orice limba si peste orice neam. (Apoc.13:7)"

Prin acest sistem , Cornul cel Mic reuseste sa-si puna in aplicare orice actiune coercitiva impotriva supusilor sai "mici si mari, bogati si saraci, slobozi si robi"[Apoc.13:16], astfel incat acestia sa stie cine e Imparatul lumii, si sa-l reunoasca ca atare. Facand astfel ca versul profetic "si nimeni sa nu poata cumpara sau vinde fara sa aiba semnul acesta, adica numele fiarei sau numarul numelui ei."[Apoc.13:17] sa para  atat de usor de inteles de catre orice prost cu doua clase care ar citi vreodata Profetia biblica. Ceilalti avansati, nu au probleme nici macar in a intelege versul in aplicarea lui spirituala, care vine si aceasta peste lumea locuita. Posted Image

dupa cum spuneam:

https://www.dailynew...ereign-ratings/

si ca urmare:

https://www.ft.com/c...4f-0e96de07444f

Edited by Dude_2nd, 21 August 2018 - 08:37.


#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 20 august 2018 - 17:49, said:

Nu cumva balaurul tau este leviathanul din Iov 41, un simplu animal acvatic ?
Stii tu, behemoth si leviathan din Iov, identificate de eruditii de azi ca fiind hipopotamul si crocodilul.

Descrierile din Iov sunt foarte departe de a descrie un hipopotam sau crocodil, dar asta este alta discutie.
Eu sunt aproape sigur ca versul din Psalm 103 (104 in Cornilescu) se refera la acea creatura din Iov, leviatanul.
Un plesiosaurus, de fapt. Posted Image
da,dar e un balaur maritim.Deci putere maritima.  Posted Image

Edited by Dude_2nd, 21 August 2018 - 08:40.


#25
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Da, e un "monstru" marin/maritim lol, cand spui acvatic se poate intelege ca poate fi si fluvial sau de apa statatoare.
Cine poate sti ?




#26
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 20 august 2018 - 17:49, said:

Nu cumva balaurul tau este leviathanul din Iov 41, un simplu animal acvatic ?
Stii tu, behemoth si leviathan din Iov, identificate de eruditii de azi ca fiind hipopotamul si crocodilul.

Descrierile din Iov sunt foarte departe de a descrie un hipopotam sau crocodil, dar asta este alta discutie.
Eu sunt aproape sigur ca versul din Psalm 103 (104 in Cornilescu) se refera la acea creatura din Iov, leviatanul.
Un plesiosaurus, de fapt. Posted Image

Ți-au scăpat câteva versete și mai ales unul pe care sunt sigur că nici nu l-ai băgat în seamă: ”Te vei juca cu el ca și cu o pasăre?” (Iov, 41: 5)

1 Poţi tu să prinzi leviatanul*1 cu undiţa sau să-i legi limba cu o funie?
2 Îi vei putea petrece papura prin nări sau să-i străpungi cu un cârlig falca?
3 Îţi va face el multe rugăminţi? Îţi va vorbi el cu un glas dulce?
4 Va face el un legământ cu tine, ca să-ţi fie rob pe vecie?
5 Te vei juca tu cu el ca şi cu o pasăre? Îl vei lega tu ca să-ţi înveseleşti fetele?
6 Fac pescarii negoţ cu el? Îl împart ei între negustori?
7 Îi vei acoperi pielea cu ţepuşe şi capul cu chingi?
8 Ridică-ţi numai mâna împotriva lui, şi nu-ţi va mai veni gust să-l loveşti.
9 Iată că eşti înşelat în aşteptarea ta de a-l prinde: numai să-l vezi, şi cazi la pământ!
10 Nimeni nu este atât de îndrăzneţ ca să-l întărâte. Cine Mi s-ar împotrivi în faţă?
11 Cui sunt dator*, ca să-i plătesc? Sub cer totul** este al Meu.
12 Vreau să mai vorbesc iarăşi de mădularele lui şi de tăria lui, şi de frumuseţea întocmirii lui.
13 Cine-i va putea ridica veşmântul? Cine va putea pătrunde între fălcile lui?
14 Cine va putea deschide porţile gurii lui? Şirurile dinţilor lui cât sunt de înspăimântătoare!
15 Scuturile2 lui măreţe şi puternice sunt unite împreună ca printr-o pecete;
16 se ţin unul de altul şi nici aerul n-ar putea trece printre ele.
17 Sunt ca nişte fraţi care se îmbrăţişează, se apucă şi rămân nedespărţiţi.
18 Strănuturile lui fac să strălucească lumina; ochii lui sunt ca geana zorilor.
19 Din gura lui ţâşnesc flăcări, scapără scântei de foc din ea.
20 Din nările lui iese fum, ca dintr-un vas care fierbe, ca dintr-o căldare fierbinte.
21 Suflarea lui aprinde cărbunii şi gura lui aruncă flăcări.
22 Tăria lui stă în grumaz şi înaintea lui sare groaza.
23 Părţile lui cele cărnoase se ţin împreună, ca turnate pe el, neclintite.
24 Inima lui este tare ca piatra, tare ca piatra de moară care stă dedesubt.
25 Când se scoală el, tremură vitejii şi spaima îi pune pe fugă.
26 Degeaba este lovit cu sabia; căci suliţa, săgeata şi pavăza nu folosesc la nimic.
27 Pentru el, fierul este ca paiul, arama, ca lemnul putred.
28 Săgeata nu-l pune pe fugă, pietrele din praştie sunt ca pleava pentru el.
29 Nu vede în ghioagă decât un fir de pai şi râde la şuieratul săgeţilor.
30 Sub pântecele lui sunt ţepi ascuţiţi: ai zice că este o grapă întinsă peste noroi.
31 Face să clocotească fundul mării ca un cazan şi-l clatină ca pe un vas plin cu mir.
32 În urmă, el lasă o cărare luminoasă, şi adâncul pare ca pletele unui bătrân.
33 Pe pământ nimic nu-i este stăpân; este făcut ca să nu se teamă de nimic.
34 Priveşte cu dispreţ tot ce este înălţat, este împăratul* celor mai mândre dobitoace.”


Și ar mai fi un verset pe care trebuie să-l analizezi cu mare atenție: ”Sub cer, totul este al meu”. Ți se pare că aici este vorba de ”plesiosaurus”?! Un animal conștient de puterea și măreția lui, care vorbește la persoana I și spune că totul de sub cer este al lui, nu mai este un animal...

Deci, sunt de acord că ”balaurul” este ”leviatanul”, dar în nici un caz nu vorbește aici Scriptura de animale! Când Scriptura spune ”în cer s-a arătat un semn mare: un mare balaur roș”, trebuie să ținem cont de faptul că ”cerul este Scaunul Meu de domnie”. Adică în cer, unde este scaunul de domnie al lui Dumnezeu, cel mai măreț dintre ”animale” caută să mănânce copilul ”femeii” DIN CER, care urmează să nască ”un copil de parte bărbătească ce va stăpâni toate neamurile cu un toiag de fier”. Al cui este acest ”copil” și a cui este această ”femeie”, dacă  nu ai Împăratului tuturor, adică ai lui Dumnezeu Tatăl?! Și ”leviatanul” alias ”balaurul” vrea să mănânce acest copil! Nu ți se pare că aici se vorbește despre un război ÎN CER, între ÎNGERII LUI DUMNEZEU? Ba bine că da! Și tocmai de aceea ”balaurul” din cer, adică zburător, este aruncat pe pământ și devine ”leviathan” înotător. Dar asta nu înseamnă că nu mai poate să zboare, ci doar că nu i se mai permite. Și tocmai de atunci vorbim de îngeri căzuți.
Amin

Edited by Dorel666, 21 August 2018 - 11:46.


#27
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 21 august 2018 - 11:46, said:




Deci, sunt de acord că ”balaurul” este ”leviatanul”, dar Ă®n nici un caz nu vorbește aici Scriptura de animale! Când Scriptura spune Ӕn cer s-a arătat un semn mare: un mare balaur roș”, trebuie să ținem cont de faptul că ”cerul este Scaunul Meu de domnie”. Adică Ă®n cer, unde este scaunul de domnie al lui Dumnezeu, cel mai măreț dintre ”animale” caută să mănânce copilul ”femeii” DIN CER, care urmează să nască ”un copil de parte bărbătească ce va stăpâni toate neamurile cu un toiag de fier”. Al cui este acest ”copil” și a cui este această ”femeie”, dacă  nu ai ĂŽmpăratului tuturor, adică ai lui Dumnezeu Tatăl?! Și ”leviatanul” alias ”balaurul” vrea să mănânce acest copil! Nu ți se pare că aici se vorbește despre un război ĂŽN CER, Ă®ntre ĂŽNGERII LUI DUMNEZEU? Ba bine că da! Și tocmai de aceea ”balaurul” din cer, adică zburător, este aruncat pe pământ și devine ”leviathan” Ă®notător. Dar asta nu Ă®nseamnă că nu mai poate să zboare, ci doar că nu i se mai permite. Și tocmai de atunci vorbim de Ă®ngeri căzuți.
Amin
Eu sunt incredintat in sinea mea ca-n Iov 40,41 si in versul tau din Psalmul 103 e vorba de animale.
Evident ca-n celelalte parti ai dreptate, dar ca de obicei, sari dintr-o parte a Scripturii in alta, construind niste corelatii cam "fortate". Parerea mea e sa cauti o explicatie fara versul din Psalm !



#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 21 august 2018 - 11:54, said:

Eu sunt incredintat in sinea mea ca-n Iov 40,41 si in versul tau din Psalmul 103 e vorba de animale.
Evident ca-n celelalte parti ai dreptate, dar ca de obicei, sari dintr-o parte a Scripturii in alta, construind niste corelatii cam "fortate". Parerea mea e sa cauti o explicatie fara versul din Psalm !


Iară ți-a scăpat un verset. De fapt același, dar în Biblia Cornilescu. Cel pe care l-am prezentat eu era varianta din Biblia ortodoxă.

Psalmii 104:26 Acolo, pe ea, umblă corăbiile şi în ea este leviatanul acela pe care l-ai făcut să se joace în valurile ei.

Și problema domniei tale, din câte îmi dau eu seama, este că nu tratezi Scriptura ca pe un corp compact, în care nimic nu se contrazice cu nimic și totul se completează. Câtă vreme nu vei înțelege aceasta și nu vei trata Biblia ca atare, vei rătăci.

După cum vezi, cele două variante de verset, aflate în biblii diferite, ne arată că ”balaurul” și ”leviatanul” sunt același lucru. De fapt aceeași ființă, în ipostaze temporale diferite: balaur înainte de cădere, leviatan după cădere.
Amin

Și nu contează ce încredințări ai în inima domniei tale, câtă vreme aceste încredințări nu urmează linia logicii. Pentru că, dacă ai niște încredințări ilogice, că ai sau nu ai dreptate... tot nebun te numești.

Edited by Dorel666, 21 August 2018 - 12:17.


#29
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Erm...la care balaur te referi ?
Tu faci legatura intre balaurul din Iov, versul din Psalm si...

Ap 12:9 Şi balaurul cel mare, şarpele cel vechi, numit Diavolul şi Satana, acela care înşală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ şi împreună cu el au fost aruncaţi şi îngerii lui.

No way...
Asta ziceam.

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 21 august 2018 - 12:22, said:

Erm...la care balaur te referi ?
Tu faci legatura intre balaurul din Iov, versul din Psalm si...

Ap 12:9 Şi balaurul cel mare, şarpele cel vechi, numit Diavolul şi Satana, acela care înşală întreaga lume, a fost aruncat pe pământ şi împreună cu el au fost aruncaţi şi îngerii lui.

No way...
Asta ziceam.

Da, fac o legătură, dar nu fiindcă o fac eu!

Psalmii 104:26 Acolo, pe ea, umblă corăbiile şi în ea este leviatanul acela pe care l-ai făcut să se joace în valurile ei. (Biblia Cornilescu)

Psalmii 103:27. Acolo corăbiile umblă; balaurul acesta pe care l-ai zidit, ca să se joace în ea. (Biblia Ortodoxă)

#31
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Si inainte de versul 26, 25 zice:
25. Iata marea cea intinsa si mare: in ea se misca nenumarate vietuitoare mici si mari.

Adica pe mare, pe ocean. Normal ca tu poti merge pe logica ta, nu te opresc.
E un dinozaur Dorele. :) Un monstru marin, cu mari sanse sa mai existe.
Cum behemoth-ul se califica la un dinozaur terestru ierbivor urias, un sauropod probabil. Sau brachiosaurus, apatosaurus, ultrasaurus, ceva de genul, sunt multi candidati care s-ar putea califica.

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 21 august 2018 - 14:54, said:

Si inainte de versul 26, 25 zice:
25. Iata marea cea intinsa si mare: in ea se misca nenumarate vietuitoare mici si mari.

Adica pe mare, pe ocean. Normal ca tu poti merge pe logica ta, nu te opresc.
E un dinozaur Dorele. Posted Image Un monstru marin, cu mari sanse sa mai existe.
Cum behemoth-ul se califica la un dinozaur terestru ierbivor urias, un sauropod probabil. Sau brachiosaurus, apatosaurus, ultrasaurus, ceva de genul, sunt multi candidati care s-ar putea califica.

Scriptura se interpreteaza cu Scriptura. Daca domnia ta vezi ca scrie ”mare” si te uiti in DEX ca sa intelegi ce spune... lasa-ma atunci in logica mea si ramai domnia ta in nelogica (literatura) domniei tale!

Vrei sa intelegi, insa, ca Scriptura transmite un mesaj codat? Si ca trebuie sa stii cheia codului, ca sa pricepi ce vrea sa spuna? Dar daca domnia ta o consideri doar o colectie de povesti despre dinozauri, atunci nu ne vom intelege niciodata. Si nu ma supar deloc daca mergi cu comentariile literare in alta parte si pe mine ma lasi sa incerc sa descifrez pe mai departe codul biblic. Si nu vreau premiul Nobel, ci Viata Vesnica!

Edited by Dorel666, 21 August 2018 - 15:21.


#33
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Pai te las lol. Tu vrei sa spui ca "marea" reprezinta lumea, inteleg pe unde ai luat-o. Sigur ca printre atatea vietuitoare mari si mici, o fi si balaurul. :)


#34
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 21 august 2018 - 10:14, said:

.
Cine poate sti ?
evident, Dorel. Posted Image

#35
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 21 august 2018 - 16:28, said:

Pai te las lol. Tu vrei sa spui ca "marea" reprezinta lumea, inteleg pe unde ai luat-o. Sigur ca printre atatea vietuitoare mari si mici, o fi si balaurul. Posted Image

”Marea” nu reprezintă lumea ci acea parte din lume (cea mai mare parte) a celor care rătăcesc, neștiind unde se îndreaptă și de ce se îndreaptă. Și mai avem și ”nisipul”, ”aerul”, ”lutul” și ”stânca”.

#36
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 23 august 2018 - 11:05, said:

Marea nu reprezintă lumea ci acea parte din lume (cea mai mare parte) a celor care rătăcesc, neștiind unde se indreaptă și de ce se indreaptă. Și mai avem și "nisipul", "aerul", "lutul" și "stanca".

E bine de stiut.
Nisipul, aerul, lutul si stanca.
Unde ne mai ducem si pentru conexiunile astea ? :blink:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate