Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Apocalipsa și Daniel: ”Capul” - autocrație, ”cornul” - democrație și ”parlamentarism”

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Știu că mulți au încercat să-și dea seama cine sau ce este ”fiara” care apare în Apocalipsa și Prorocul Daniel și care sunt ”coarnele” și ”capetele” ei. Și mulți nu au reușit să înțeleagă pentru că au căutat să înțeleagă cu înțelepciunea omenească, atunci când cheia înțelegerii ar trebui căutată doar în Scriptură. Și iată ce spune Scriptura despre ”coarne” și ”cap”:

21 Țapul* însă este împărăția Greciei, și cornul cel mare dintre ochii lui este cel dintâi împărat**.
22 Cele patru coarne care au crescut în locul acestui corn frânt* sunt patru împărății care se vor ridica din neamul acesta, dar care nu vor avea atâta putere.(Daniel, 8)


Daniel 2:32 Capul chipului acestuia era de aur curat; pieptul și brațele îi erau de argint; pântecele și coapsele îi erau de aramă;
Daniel 2:38 El ți-a dat în mâini, oriunde locuiesc ei, pe copiii oamenilor, fiarele câmpului și păsările cerului și te-a făcut stăpân peste toate acestea: tu ești capul de aur!


După cum vedeți, în timp ce împăratul Babilonului este numit ”cap” pentru că era singur stăpânul tuturor supușilor lui, având drept de viață și de moarte fără să dea socoteală nimănui, ”împăratul” ”împărăției Greciei” și cei patru ”împărați” care au ieșit din el, sunt numiți ”coarne”. De ce ”coarne”? Pentru că împărați despre care se vorbește sunt Alexandru Macedon și cei patru generali ai lui care i-au împărțit imperiul între ei. Ori, la greci, cu toată structura lor militară, conducerea era democratică și, practic, nimeni nu era ”cap”, ci toți formau doar un corn, uniți doar când atacau, nu și când gândeau.

       Plecând de la cele de mai sus, înseamnă că, pentru a găsi cine este ”balaurul cu șapte coarne și zece capete”, trebuie să găsim o alianță între SAPTESPREZECE împărății, dintre care șapte erau autocrații, în care împăratul avea drept de viață și de moarte asupra supușilor, iar zece erau ”democrații”, mai mult sau mai puțin ”democrate”, în care conducerea era exercitată chiar de un rege sau un împărat, dar fără a avea drept de viață și de moarte asupra supușilor, ci conducând prin intermediul unui ”parlament”, indiferent că acesta se numește ”Camera Lorzilor”, ”sfatul bătrânilor”, ”sfatul boieresc” sau ”Marea Adunarea Națională”. Deasemenea, nu trebuie confundat ”capul”, care este o autocrație condusă de un om, cu ”femeia”, o autocrație care are drept cap un dumnezeu, o conducere religioasă, adică.

      În concluzie, pentru a găsi ”capetele” Fiarei trebuie să mergem înapoi pe scara istoriei și să aflăm, întâi de toate, câte din statele istoriei antice erau autocrații absolute, asemănătoare împărăției Babilonului. Din punctul meu de vedere, una din aceste împărății ar fi China, dar ar mai fi și Japonia și India. Acestea ar fi trei din cele șapte capete ale ”Balaurului”. Încă nu știu care ar fi celelalte, dar trebuie să fie țări cu deschidere la mare și puteri navale, întrucât din cele mai vechi timpuri supremația politică lumii a fost câștigată de cei care au deținut și supremația comerțului. Și toți știm că marele comerț a început pe mare, char dacă acum s-a mutat pe șine, pe șosele și în aer.

       Totuși, la ce ne folosește să cunoaștem cine conduce lumea și cine ne sunt ”păpușarii”? Pentru că este scris ”veți cunoaște adevărul și adevărul vă va face liberi”. Ceea ce înseamnă că, în momentul când vom ști cine este Balaurul, cine este Fiara și cine este ”prorocul mincinos”, atunci vom ști și cum să scăpăm de ei și să ne eliberăm de minciună, de dominația răului și de sclavia banului. Amin

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Explicatiile din acest topic mi se par pertinente si ma bucur ca ai dezlegat un mister. Nu stiu daca vei putea sa rezolvi si alte enigme din biblie.

#3
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Pai despre papusari se stie ca sunt cei ce conduc lumea din umbra, cei mai bogati oameni ai planetei, conducand tarile cu ajutorul marionetelor puse de ei.
Intrebarea este, cum aflam cine este bestia ?

#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdiegodanny, on 19 august 2018 - 20:00, said:

Pai despre papusari se stie ca sunt cei ce conduc lumea din umbra, cei mai bogati oameni ai planetei, conducand tarile cu ajutorul marionetelor puse de ei.
Intrebarea este, cum aflam cine este bestia ?

Studiind cu atenție istoria și citind cu mare atenție Scriptura si mai ales prorociile lui Daniel si Apocalipsa. Deci, daca esti tare la istorie, spune-mi sapte mari puteri, conduse ca autocratii absolute. Fac observatia, insa, ca aceste autocratii sunt mascate, in acest moment, de ”democratii”, pentru ca este scris ”balaurul a dat puterea lui fiarei„. Și până acum sunt sigur doar de doua tari: China si Japonia. As mai inclina spre India si Rusia, dar am anumite rezerve, intrucat India nu mai este o mare putere (dar ar putea fi capul de moarte, a carui rana de moarte va fi vindecata, adica va redeveni o mare putere, ceea ce ramane de vazut), iar Rusia nu prea a fost mare putere maritima niciodata.

#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 20:23, said:

Studiind cu atenție istoria și citind cu mare atenție Scriptura si mai ales prorociile lui Daniel si Apocalipsa. Deci, daca esti tare la istorie, spune-mi sapte mari puteri, conduse ca autocratii absolute. Fac observatia, insa, ca aceste autocratii sunt mascate, in acest moment, de ”democratii”, pentru ca este scris ”balaurul a dat puterea lui fiarei„. Și până acum sunt sigur doar de doua tari: China si Japonia. As mai inclina spre India si Rusia, dar am anumite rezerve, intrucat India nu mai este o mare putere (dar ar putea fi capul de moarte, a carui rana de moarte va fi vindecata, adica va redeveni o mare putere, ceea ce ramane de vazut), iar Rusia nu prea a fost mare putere maritima niciodata.
China si Rusia sunt tari independente, nu au treaba cu stapanii din umbra, china este condusa prin dictatura iar rusia are ceva asemanator.
Dupa mine tarile controlate din umbra ar fi tarile vestice/occident, se vede ca mai toate au cam aceeasi politica, SUA pare a fi prima putere controlata dupa care urmeaza urmatoarele tari vestice.
Uite aici ceva:
http://christinproph...hrists-kingdom/
https://www.express....planet-x-nibiru
https://www.tandfonl...rnalCode=cnid20

Edited by diegodanny, 19 August 2018 - 20:33.


#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdiegodanny, on 19 august 2018 - 20:26, said:

China si Rusia sunt tari independente, nu au treaba cu stapanii din umbra, china este condusa prin dictatura iar rusia are ceva asemanator.
Dupa mine tarile controlate din umbra ar fi tarile vestice/occident, se vede ca mai toate au cam aceeasi politica, SUA pare a fi prima putere controlata dupa care urmeaza urmatoarele tari vestice.
Uite aici ceva:
http://christinproph...hrists-kingdom/
https://www.express....planet-x-nibiru
https://www.tandfonl...rnalCode=cnid20

Să fie clar: eu nu mă cred deținătorul adevărului absolut. Sunt doar un prost care caută! Iar acum caut să înțeleg, tratând versetele biblice ca pe premise silogistice și aplicând aceasta la realitate, care țări ar putea fi ”coarne” și care ”cap”. Și Biblia, când vorbește de ”cap” vorbește de autocrație absolută. Ori, despre China și Japonia știm ca au fost astfel de autocrații. Rusia nu prea a fost, pentru că încă de la început țarul nu a decis în mod absolut ce face, ci a avut o ”dumă”, un sfat boieresc de care a trebuit sa țină cont. Recunosc, însă, că dacă Rusia este ”cap” sau ”corn” este o chestiune încă neclară pentru mine. Dar de SUA nu încape discuție și nu poate fi decât cel mult ”corn”, dar poate nici atâta. Mai degrabă poate fi o ”curvă” și un ”babilon”.

Iar ”stăpânii din urmă” sunt șapte capete ”luminate” care își controlează din umbră propriile țări, prin false democrații, dar care țări controlează, mai mult pe față și mai puțin din umbră, întreaga lume. Și, repet, despre China toți știm că este o falsă democrație.

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 20:41.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 19:48, said:



  În concluzie, pentru a găsi ”capetele” Fiarei trebuie să mergem înapoi pe scara istoriei și să aflăm, întâi de toate, câte din statele istoriei antice erau autocrații absolute, asemănătoare împărăției Babilonului. Din punctul meu de vedere, una din aceste împărății ar fi China, dar ar mai fi și Japonia și India.
Ar mai fi Rusia, cea ortodoxâ, sau nu se pune?

#8
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 19 august 2018 - 20:40, said:

Ar mai fi Rusia, cea ortodoxâ, sau nu se pune?

Nu știu dacă se pune, de vreme ce ea nu a fost niciodată autocrație absolută, ci țarul a condus dintotdeauna cu ajutorul boierilor, fără a avea drept de viață și de moarte asupra supușilor si fara a da socoteala de deciziile lui. Iar dacă de Rusia țarista ne putem îndoi că a fost sau nu autocrație absolută, de Rusia ortodoxă în nici un caz nu se poate spune aceasta, cum nu se poate spune aceasta de nici o țară creștină!

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 20:45.


#9
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 20:38, said:

Să fie clar: eu nu mă cred deținătorul adevărului absolut. Sunt doar un prost care caută! Iar acum caut să înțeleg, tratând versetele biblice ca pe premise silogistice și aplicând aceasta la realitate, care țări ar putea fi ”coarne” și care ”cap”. Și Biblia, când vorbește de ”cap” vorbește de autocrație absolută. Ori, despre China și Japonia știm ca au fost astfel de autocrații. Rusia nu prea a fost, pentru că încă de la început țarul nu a decis în mod absolut ce face, ci a avut o ”dumă”, un sfat boieresc de care a trebuit sa țină cont. Recunosc, însă, că dacă Rusia este ”cap” sau ”corn” este o chestiune încă neclară pentru mine. Dar de SUA nu încape discuție și nu poate fi decât cel mult ”corn”, dar poate nici atâta. Mai degrabă poate fi o ”curvă” și un ”babilon”.

Iar ”stăpânii din urmă” sunt șapte capete ”luminate” care își controlează din umbră propriile țări, prin false democrații, dar care țări controlează, mai mult pe față și mai puțin din umbră, întreaga lume. Și, repet, despre China toți știm că este o falsă democrație.
SUA decat corn ? pai capetele luminate sunt din sua, ei au creat masonii si iluminati, si cei mai bogati oameni ai planetei tot din din sua sunt, probabil ca sua este cap iar coarne ar fi franta, germania, japonia, korea , poate chiar toti aliatii sai.
Rusia, china si korea de nord nu au cum sa fie cap sau coarne ca aia sunt singuri, ei nu au aliante cum are sua.
"Curva" sau "babilon" pare a fi u.e iar sua pare a fi capul.

Edited by diegodanny, 19 August 2018 - 20:48.


#10
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdiegodanny, on 19 august 2018 - 20:45, said:

SUA decat corn ? pai capetele luminate sunt din sua, ei au creat masonii si iluminati, si cei mai bogati oameni ai planetei tot din din sua sunt, probabil ca sua este cap iar coarne ar fi franta, germania, japonia, korea , poate chiar toti aliatii sai.
Rusia si china nu au cum sa fie cap sau coarne ca aia sunt singuri, ei nu au alianta cum are sua.

Cred că nu urmărești ce spun: nu mă interesează înțelepciunea dumitale politico-omenească, ci mă interesează ce spune Scriptura. Nu vreau sa verific cat sunt de înțelept, ci să înțeleg ce spune Scriptura, apoi să verific dacă este adevărat. Deci, dpdv a ceea ce spune Biblia, SUA nu poate fi nici cap și nici corn.

#11
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,058
  • Înscris: 10.09.2008
Fiarele din Daniel sunt descrise din perspectiva Israelului, pe care l-au ”devorat”. Începând de la prima, Babilonul, al cărui împărat a cucerit Ierusalimul și i-a dus pe evrei în captivitate. Astfel împărățiile pe care le reprezintă sunt cele care au avut stăpânire asupra Ierusalimului, pentru că au încorporat pe rând Iudeea. Dacă a patra fiară este imperiul roman, atunci ajungem în prezent la Europa și coloniile ei, inclusiv SUA. Dar nu ajungem la puteri ca India, China, Rusia, Japonia.

#12
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 20:48, said:

Cred că nu urmărești ce spun: nu mă interesează înțelepciunea dumitale politico-omenească, ci mă interesează ce spune Scriptura. Nu vreau sa verific cat sunt de înțelept, ci să înțeleg ce spune Scriptura, apoi să verific dacă este adevărat. Deci, dpdv a ceea ce spune Biblia, SUA nu poate fi nici cap și nici corn.
Pai pe vremea cand a fost scrisa scriptura sua nu era descoperita, asa ca ei au aleas rusia fiindca este cea mai mare tara si la vremea ei a fost un imperiu urias, dar dupa fapte, sua pare a fi cap.

Edited by diegodanny, 19 August 2018 - 20:51.


#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 19 august 2018 - 20:49, said:

Fiarele din Daniel sunt descrise din perspectiva Israelului, pe care l-au ”devorat”. Începând de la prima, Babilonul, al cărui împărat a cucerit Ierusalimul și i-a dus pe evrei în captivitate. Astfel împărățiile pe care le reprezintă sunt cele care au avut stăpânire asupra Ierusalimului, pentru că au încorporat pe rând Iudeea. Dacă a patra fiară este imperiul roman, atunci ajungem în prezent la Europa și coloniile ei, inclusiv SUA. Dar nu ajungem la puteri ca India, China, Rusia, Japonia.

Sunt de acord că SUA este doar o colonie a Europei. Referitor la ”fiară”, cred că nu ai urmărit cu atenție discuția. Poate te ajută versetele acestea:

Apocalipsa 13:2 Fiara pe care am văzut-o semăna cu un leopard, avea labe ca de urs şi gură ca o gură de leu. Balaurul i-a dat puterea lui, scaunul lui de domnie şi o stăpânire mare.

Apocalipsa 13:4 Şi au început să se închine balaurului, pentru că dăduse puterea lui fiarei. Şi au început să se închine fiarei, zicând: „Cine se poate asemăna cu fiara şi cine se poate lupta cu ea?”
Apocalipsa 16:13 Apoi am văzut ieşind din gura balaurului şi din gura fiarei şi din gura prorocului mincinos trei duhuri necurate, care semănau cu nişte broaşte.


Deci, dacă ai în vedere doar Fiara, ajungi, într-adevăr, doar la Imperiul Roman și ”coarnele” ieșite din el (discutabil totuși, dacă ultima fiară este Imperiul Roman...). Dar dacă ai în vedere ”Balaurul”, care a dat puterea lui Fiarei, atunci poți ajunge și la țări ca India, China și Japonia.

Oricum, ”fiara”, din punctul meu de vedere, este mai degrabă ”statul” actual cu puterile sale. Unele, cum ar fi armata, poliția, sri, sie, jandarmeria, pompierii și isu sunt structuri militare, în care doar ”capul” gândește, ceilalți doar execută, adică sunt cele șapte ”capete”. Alte puteri, cum ar fi justiția, sănătatea, învățământul etc sunt doar ”coarne” care acționează unitar, dar gândește fiecare separat.
Interesant că, deși am vorbit de structurile militare caracteristice statului român, ele se regăsesc, cu denumiri diferite, în fiecare stat din lumea aceasta.

Edited by Dorel666, 19 August 2018 - 21:16.


#14
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,058
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 21:06, said:

Deci, dacă ai în vedere doar Fiara, ajungi, într-adevăr, doar la Imperiul Roman și ”coarnele” ieșite din el (discutabil totuși, dacă ultima fiară este Imperiul Roman...). Dar dacă ai în vedere ”Balaurul”, care a dat puterea lui Fiarei, atunci poți ajunge și la țări ca India, China și Japonia.

Da, astăzi trebuie să fie incluse toate puterile, pentru că fiara primește autoritate globală.

Într-o accepție istorică însă, balaurul începe cu capul de aur. Șirul de fiare din Daniel 2 și 7 având șapte capete - câte are balaurul. Și care capete moștenesc tronul unul de la altul. Ultima parte a balaurului nu este un cap, ci coada lui. Care ar fi fiara căreia îi dă el însuși cu șapte capete tronul mondial.

#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 19 august 2018 - 21:40, said:


Da, astăzi trebuie să fie incluse toate puterile, pentru că fiara primește autoritate globală.

Într-o accepție istorică însă, balaurul începe cu capul de aur. Șirul de fiare din Daniel 2 și 7 având șapte capete - câte are balaurul. Și care capete moștenesc tronul unul de la altul. Ultima parte a balaurului nu este un cap, ci coada lui. Care ar fi fiara căreia îi dă el însuși cu șapte capete tronul mondial.

”Femeia” care naște ”copilul de parte bărbătească ce va stăpâni toate neamurile cu un toiag de fier” este însuși Dumnezeu! Pentru că numai El poate naște pe Împăratul întregii lumi. Iar această ”femeie” este prezentată, în Apocalipsa, în paralel cu balaurul, adică sunt entități diferite. Pe de altă parte, împăratul Babilonului este ”cap de aur” doar datorită faptul că are drept cap pe însuși Dumnezeu! Ceea ce înseamnă că ”chipul cu capul de aur” nu poate fi Balaurul. Deci poți spune doar că ”balaurul începe în același timp cu capul de aur”, în nici un caz că ”balaurul începe cu capul de aur”, adică ”capul de aur” ar fi unul din capetele Balaurului.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Urmează să spui că Daniel a fost ortodox și ăla e capătul.
Deci adu o data sfărșitul, sau ne amăgești și tu?

#17
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postericmario, on 19 august 2018 - 21:51, said:

Urmează să spui că Daniel a fost ortodox și ăla e capătul.
Deci adu o data sfărșitul, sau ne amăgești și tu?

Cu cine vorbești și despre ce?

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cu un nimeni, despre starea vremii.

View PostDorel666, on 19 august 2018 - 20:42, said:

Nu știu dacă se pune, de vreme ce ea nu a fost niciodată autocrație absolută, ci țarul a condus dintotdeauna cu ajutorul boierilor, fără a avea drept de viață și de moarte asupra supușilor si fara a da socoteala de deciziile lui. Iar dacă de Rusia țarista ne putem îndoi că a fost sau nu autocrație absolută, de Rusia ortodoxă în nici un caz nu se poate spune aceasta, cum nu se poate spune aceasta de nici o țară creștină!
Pai acum Rusia nu e condusa de Putin?
In aceleasi  conditii zise de tine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate