Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Upgrade frâne Shimano BR-M395

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum se deduce din titlu, fânele actuale, Shimano BR-M395, nu mă mai mulțumesc și mă gândesc să cumpăr altceva. Cum nu suport frânele sram indiferent de nivel, rămâne să găsesc ceva tot de la schimano. Un model care m-ar mulțumi ar fi SLX - BR-M7000 dar modalitatea de prindere a conductei pe etrier mi-ar crea dificultăți întrucât ar trebui rutată prin exterierul brațului și, pe lângă neconformitatea de aspect, exită riscul lovirii/agățării ei. Se pare că mai nou ar fi apărut o alternativă mei ieftină la frânele zee cu manete deore și etrieri cu 4 pistonașe și mă gândeam să vă întreb ce părere aveți despre aceste frâne?
https://www.bike-dis...rake-set-721660

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
astea
https://www.bike-dis...2a-resin-453782

nu da bani pe prosti inutile ca nu ai ce face cu alea cu 4 pistoane

Nu agati nimic cconducta aia ca nu sta mult in afara

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
xt-urile nu aduc un plus față de slx care să justifice diferența de preț. În plus, se menține problema rutării conductei prin exteriorul chainstay-ului.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

View PostMembruAnonim, on 19 august 2018 - 20:04, said:

xt-urile nu aduc un plus față de slx care să justifice diferența de preț.
Sunt mici diferente, acele "gropite" pe maneta pt grip superior si inca 1-2 chestii de reglaj...

imo iti faci griji degeaba cu acei 5-7mm in lateral, daca te gandesti iti dai seama ca acea portiune nu ai cum sa o atingi, decat daca vei cadea pe o piatra care vine FIX acolo !
Iar daca piatra vine fix acolo probabil ajungea si la conducta rutata pe stilul vechi..

Intradevar XT-urile nu merita +28€, dar depinde si de bicicleta, daca ai manete + deraioare XT poate are sens XT, la vanzare sa zici 'clasica': Full XT Posted Image

Edited by sirgoofy, 20 August 2018 - 09:08.


#5
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Totusi franele de care spui sunt mai mult decat decente. Sigur nu e o problema de aerisire/reglaj - placute proaste? Eu inca le am pe o bicicleta care o folosesc rar (le-am pus in locul unor avid juicy 3 la care am rupt o maneta), nu simt nevoia de altceva si sunt destul de pretentios. Pe bicla curenta am xtr si in afara de greutate, diferenta de performanta la franare nu e fantastica.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ar fi full slx Posted Image
Am mai căutat poze pe net și am văzut că la toate care au acel sistem de prindere a conductei, aceasta este rutată totuși prin interiorul chainstay-ului chiar dacă nu este un traseu firesc. În cazul în care aș hotărâ să suplimentez bugetul peste cel al slx-urilor, aș lua xt8020, adică varianta cu etrier cu 4 pistonașe pe față.

disturbed, 395 sunt decente dar nu suficiente. Pentru că plăcuțele organice se consumă foarte rapid, am trecut la plăcuțe semimetalice și am schimbat și discurile ”resinonli” cu altele slx, fapt ce a generat o diminuare a suprafeței de frecare dintre plăcuțe și disc. Cam pe 80% din traseele făcute în ultimul an am simțit nevoia unor frâne mai puternice. De aceea am și slăbiciunea către frânele cu 4 pistonașe.

Edited by MembruAnonim, 20 August 2018 - 11:33.


#7
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
Vreau sa-mi iau luna viitoare o bicicleta Devron, care este echipata cu Shimano BR-M395. Cautand reviewuri pe net pentru acest model de frane, am vazut multa lume care se plange ca maneta dreapta actioneaza frana fata si cea stanga frana spate, adica invers decat sunt eu obisnuit.

Asa sunt facute aceste frane din fabrica? Pana acum am folosit doar frane pe disc mecanice, si nu stiu daca ma descurc sa le inversez eu daca e cazul.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, sunt montate cum e normal pentru noi, drapta/spate și stânga/față. Și nu am văzut nici biciclete devron care să aibă frânele schimbate.

#9
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
Ok. Multumesc. M-am linistit. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate