Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Magazine online - costuri ridicate transport

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Dorind sa cumpar un cleste de bucatarie, pentru ca al meu s-a stricat zilele trecute, am vrut sa comand unul nou online. Aici am observat ca preturile la transport sunt foarte ridicate, mai ales la unii comercianti. Dau exemplu acest cleste, care costa 8,33 lei iar pentru livrare se percep 23 de lei. La alt model de cleste, transportul este exact cat produsul. Ce parare aveti despre acest lucru? Am crezut initial ca este ceva specific Romaniei dar cand m-am documentat mai bine am inteles ca este o problema globala si conform unor studii (S1 , S2) costul transportului este principala cauza pentru care potentialii clienti nu finalizeaza comenzile online. Totusi, chinezii reusesc sa trimita in Europa chiar si maruntisuri de 50 de centi cu transport gratuit. Cum se poate asa ceva?

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
E in functie de tariful firmei de curierat si, uneori de cupiditatea furnizorului ;)
Iar in ce-i priveste pe chinezi ... ar trebui sa stii la varsta asta ca nimic nu e gratis in lumea asta :)

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cred ca s-a mai discutat de vreo 187 de ori, mai ales aia cu transport gratuit chinezi.
1. Nu e deloc ridicat, 23 de lei e cam minim minim curier.
Mai ieftin e prin posta, dar nu ofera toti, deoarece a avea mai mare bataie de cap.
2. Chinezu da gratuit, da' vine si dupa 60-90 de zile.

#4
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 25.12.2016
23 de lei pentru transportul unui cleste este intr-adevar, cupiditate, cum a spus si argonaut.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 19 august 2018 - 15:02, said:

Nu e deloc ridicat, 23 de lei e cam minim minim curier.
Nu este adevarat, majoritatea vanzatorilor au taxa de curier de 15 lei.

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 07.08.2008

View PostM0D3, on 19 august 2018 - 14:56, said:

chinezii reusesc sa trimita in Europa chiar si maruntisuri de 50 de centi cu transport gratuit.
Citeste aici ca sa elucidezi misterul https://cargofromchi.../free-shipping/

#6
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

View Posttigerheart, on 19 august 2018 - 15:04, said:

Citeste aici ca sa elucidezi misterul https://cargofromchi.../free-shipping/
Bitdefender nu ma lasa sa accesez pagina.

Attached Files

  • Attached File  bdf.jpg   13.37K   29 downloads


#7
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
N-ai ce face decat sa-l iei de la un magazin local, sau cand ai drum prin vreun hypermarket.

Si pe mine ma enerveaza sa dau dublu decat face un produs pe transport, dar n-am de ales, asta-i viata, cel mai simplu e sa nu cumperi nimic, in cazu' tau, folosesti 2 furculite/linguri.

#8
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Desigur, o sa cumpar un clestele dintr-un supermarket, avand in vedere ca daca l-as comanda online ar trebui sa-l platesc cel putin dublu. Nu mai este deloc rentaibil sa cumparam lucruri marunte de pe internet, cel putin pana nu va scadea costul transportului sau pana nu se va extinde livrarea prin posta. Am citit cateva articole in care erau exemple de magazine straine care au pus transport gratuit si au avut apoi cresteri ale vanzarilor de pana la 80%. In Romania nu cred ca exista comercianti dispusi sa incerce astfel de lucruri.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostManasu, on 19 august 2018 - 15:03, said:

Nu este adevarat, majoritatea vanzatorilor au taxa de curier de 15 lei.
Probabil aia mari, care au contracte mult mai avantajoase.
Clestele ala e vindut de alta firma, nu emag direct.
Daca iti calculezi singur cost transport, cam pe la 25 de lei iese.

Cel mai ieftin cleste de la emag direct, Tefal (de plastic/tefal) e 14 lei, + 5 lei transport prin posta.

Edited by trollerul_de_serviciu, 19 August 2018 - 15:37.


#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Chinezii au abonament la posta lor iar trimiterile sunt la grămadă nu sta nimeni acolo că la noi sa ștampileze fiecare colet




Iar ăla de vinde cu 1 USD daca vinde in toata lea 20mii bucăți scoate numai dintr-un produs 20000 USD

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postzzhunt, on 19 august 2018 - 15:47, said:

Iar ăla de vinde cu 1 USD daca vinde in toata lea 20mii bucăți scoate numai dintr-un produs 20000 USD
Pai... si costurile de productie si transport !?
20.000 bucati x (1 usd/buc. -  costuri - cheltuieli - altele) = profit XXX USD

#12
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View PostM0D3, on 19 august 2018 - 15:18, said:

Am citit cateva articole in care erau exemple de magazine straine care au pus transport gratuit si au avut apoi cresteri ale vanzarilor de pana la 80%. In Romania nu cred ca exista comercianti dispusi sa incerce astfel de lucruri.
Mai sunt, de ex. pcgarage (daca platesti cu cardul), emag a avut mai demult.
Degeaba iti cresc vanzarile cu 80% daca vinzi clesti de bucatarie cu 8 lei si trebuie sa suporti transportul 15-20 lei

#13
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postzzhunt, on 19 august 2018 - 15:47, said:

Chinezii au abonament la posta lor iar trimiterile sunt la grămadă nu sta nimeni acolo că la noi sa ștampileze fiecare colet




Iar ăla de vinde cu 1 USD daca vinde in toata lea 20mii bucăți scoate numai dintr-un produs 20000 USD

Cineva nu a trecut pe la cursurile de antreprenoriala la scoala. Nu e 100% profit.

Cat despre transport,este ieftin pentru ca dureaza mult, se trimite produsul cand este urmatorul transport, nu cand il comanzi tu.

Edited by Buleandra94, 19 August 2018 - 16:07.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Chinezu´da gratuit fiindca nu vine cu 10 colete ca si curierul. El se lipeste la un transport gata atanjat, de aceea dureaza atata.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

View PostM0D3, on 19 august 2018 - 14:56, said:

Dau exemplu acest cleste, care costa 8,33 lei iar pentru livrare se percep 23 de lei.
Nu mai lua produse ieftine de la distanta, ia de la noi direct, chiar daca include si taxe. Sau daca iei din China pai ia 500 bucati sa merite.

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostM0D3, on 19 august 2018 - 15:18, said:

Am citit cateva articole in care erau exemple de magazine straine care au pus transport gratuit si au avut apoi cresteri ale vanzarilor de pana la 80%. In Romania nu cred ca exista comercianti dispusi sa incerce astfel de lucruri.
Linkuri, sa citim si noi ?!

Apropo, ia uite aici cum sta treaba cu free shipping:
https://9gag.com/gag/aZ3KARW
https://9gag.com/gag/aBxZLoP

#17
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 25.12.2016

View Postalexx1402, on 19 august 2018 - 16:03, said:

Degeaba iti cresc vanzarile cu 80% daca vinzi clesti de bucatarie cu 8 lei si trebuie sa suporti transportul 15-20 lei
Se compenseaza transportul prin cresterea volumului total de vanzari sau includerea unei parti din costul de livrare in pretul produsului.

View Postmyshyk, on 19 august 2018 - 16:20, said:

Chinezu´da gratuit fiindca nu vine cu 10 colete ca si curierul. El se lipeste la un transport gata atanjat, de aceea dureaza atata.
Pai la destinatar, in tara acestuia, nu tot separat vine fiecare colet? deci chinezul trebuie sa plateasca si posta Romana sau din tara unde livreaza.

Edited by Manasu, 19 August 2018 - 16:27.


#18
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostM0D3, on 19 august 2018 - 14:56, said:

Dorind sa cumpar un cleste de bucatarie, pentru ca al meu s-a stricat zilele trecute, am vrut sa comand unul nou online. Aici am observat ca preturile la transport sunt foarte ridicate, mai ales la unii comercianti. Dau exemplu acest cleste, care costa 8,33 lei iar pentru livrare se percep 23 de lei. La alt model de cleste, transportul este exact cat produsul. Ce parare aveti despre acest lucru? Am crezut initial ca este ceva specific Romaniei dar cand m-am documentat mai bine am inteles ca este o problema globala si conform unor studii (S1 , S2) costul transportului este principala cauza pentru care potentialii clienti nu finalizeaza comenzile online. Totusi, chinezii reusesc sa trimita in Europa chiar si maruntisuri de 50 de centi cu transport gratuit. Cum se poate asa ceva?

Metoda de protectie fabricanti.Atat , cine intelege sistemul, bine, cine nu...

Edited by ionutz_joe2009, 19 August 2018 - 16:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate