Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Copaci decorativi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Andreilr

Andreilr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.08.2018
Salut. Îmi puteți da câteva sfaturi în legautura cu ce copaci decorativi sa plantez in curte? Îmi ziceți va rog și în ce perioada a anului se plantează, cât costa sau cum se plantează? Mersi

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu iti recomand salcamul, salcia si teiul. copaci care cresc repede, nepretentiosi, adaptati la conditiile noastre, etc.  de la copacii astia, ai in cativa ani umbra.
de la alti copaci, poti astepta si zeci de ani....
vad in parcare ca carrefour la pitesti, niste copaci cu frunze rosii, care stau asa de 10 ani. pai daca erau tei sau salcami, era padure acolo.

Edited by rich1974, 19 August 2018 - 14:48.


#3
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salcam in curte doar sa fii nebun .
Poate doar visteria sau glicina , e tot din categoria acacia , sau salcamul japonez sophora japonica , dar nici intrun caz salcamul alb (robinia pseudoacacia) cel de pe la noi cu spini .
Andrei
Ornamentali sunt multe specii , depinde ce vrei sa faca , altura  conteaza uneori , eu am in curte pentru umbra paulownia tomentosa , face frunzele mari in primii ani apoi se mai micsoreaza, rezista la ger , nu prea le place furtuna se mai rup crengi , nu le place betonul radacinile sunt la suprafata si ridica tot ce le sta in cale , fac flori albe sau mov deschis
https://www.google.r...mobile&ie=UTF-8

Acum observ ca ai mai deschis un topic pe aceeasi tema era oare necesar? Rog moderatorul sa uneasca cele 2 topicuri cu ghilimelele de rigoare .
Ups , defapt , vad ca ai deja 3 topicuri si bati aceesi tema oare ce e in capul tau ?

Edited by marius_vfp, 19 August 2018 - 17:16.


#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Paulownia
https://www.plantego...tosa-ornamental

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
E adevarat ca Paulownia creste în 2-3 cam 5-6 m sau e doar publicitate ? As fi interesat pentru umbra în curte.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
mi se par foarte frumosi arborii de matase.
ce dimensiuni are curtea ta ? cum este orientata dpdv al punctelor cardinale ? este insorita sau nu (poti sa ai umbra de la o cladire invecinata mai inalta, de exemplu) ? locuiesti in zona de campie, deal sau munte ?
mai bine ai cere si parerea unui gradinar priceput sau al unui peisagist, sa faci cele mai bune alegeri si sa te bucuri de o curte frumos amenajata.

#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Am o suprafata totala de aprox 1000 mp, casa cca 100 mp, in spate cca 150mp, curtea este spre Vest, deci dupa-masa am soare tot timpul.

#8
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Acolo undeva linga un gard ar merge la fix si vreo 4-5 stupi. Cum am si eu.

#9
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Si platanii cresc foarte frumos si se dezvolta foarte repede, iar in plus pot ajunge sa traiasca mii de ani. Dar in curte mai buni ar fi niste pomi fructiferi totusi... pentru ca pomii de mari dimensiuni vor face umbra si nu se vor mai dezvolta si alti pomi fructiferi prin jur.
Exista chiar si pomi fructiferi decorativi, cum ar fi niste piersici pitici foarte frumosi, unii chiar si cu frunzele rosii si in plus iti mai fac si fructe.

#10
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View PostAndreilr, on 19 august 2018 - 13:07, said:

Salut. Îmi puteți da câteva sfaturi în legautura cu ce copaci decorativi sa plantez in curte?

Depinde ce intelegeti prin copaci decorativi? Spre exemplu mie orice pom fructifer, cu fructe in el de diferite culori, mi se pare superb. Trebuie sa va ganditi bine daca doriti de talie mare sau mica, deoarece unii pot creste imensi si cu 2-3 balarii din acestea iti umbresti toata casa.

Ca exemple va pot da din ceea ce am eu pe langa gospodarie si imi face placere sa-i privesc: otetarul rosu, stejarul rosu - dar ajung sa fie ditamai copacul in cativa ani (otetarul alunga si ceva insecte de pe langa el), magnolia (superba daca-i prieste locul unde este plantata), Boule de neige (Viburnum) frumos si creste foarte repede, dar este magnet de afide (impreuna cu teiul decorativ si iasomia), gutuiul japonez si etc. Mai am si alte ragalii dar va sugerez si eu sa va indreptati spre pomi fructuferi de talie medie (care nu necesita sustinere ca cei de talie mica). Si sa plantati trandafiri ca sunt colorati tot anul si nu necesita multa bataie de cap (sunt si trandafiri agatatori care se fac ditamai tufa).

Bafta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate