Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Panouri On-Grid + Pompa caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
xcvt

xcvt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.11.2018
Forajele costa mult, daca vrei sa ai temperatura suficenta trebuie forat peste 1000-1500 m temperatura ar trebui sa fie de +70-90 grade.

#38
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
La asemenea adancimi dai de gaz si nu iti mai trebuie pdc :)

#39
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postmarius_vfp, on 29 ianuarie 2019 - 06:29, said:

Tu ai facut ca astia cu magazine , umfla pretul de 3 ori apoi baga pancarde mari cu 30% reducere .

Te astept pe la mine la birou in Timisoara sa-ti prezint toate ofertele + facturile emise in ultimii ani , inclusiv pe a lui Buhnici, de unde o sa descoperi ca NU fac ce spui tu ! E usor de aruncat cu noroi. De pus mana si FACUT CEVA CONCRET e mai greu (e o chestie care se cheama MUNCA ) ....

View Postalios24, on 29 ianuarie 2019 - 08:52, said:


mi-e greu sa va cred, avand in vedere ca si eu as fi facut la fel, v-as fi cerut jumatate de pret in schimbul promovarii online Posted Image

La fel ca mai sus - te astept la biroul in Timisoara - sau sa-mi dai adresa ta in mesaj privat si te vizitez eu gratis - si o sa vezi oferte , facturi  dupa care o sa MA CREZI !  Am facut foraje si la Palatul Cotroceni / presedentia Romaniei, si pt USCOE la Deveselu, etc , nu ma laud cu asta, deci nu dau asa mult pe promovare ....In plus am de lucru mult peste ce pot executa ..etc !

#40
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Cred ca renunt la ideea cu PDC avand gaze, deoarece nu se justifica pretul inca; poate daca statul ar subventiona instalatia.

#41
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postkondas, on 30 ianuarie 2019 - 19:59, said:

Cum iti dai seama daca solul se preteaza pt un foraj? Ma refer la foraj pt pompe de caldura sol apa. Daca nu e fezabil cat plateste beneficiarul "deranjul"?

Toate OFERTELE mele analizeaza situatia fiecarui client (LOCATIE EXACTA)  in parte - puterea PDC, solutia de deversare a unei mari cantit de apa (pt  o eventuala solutie apa-apa) , duritatea solului sau alte probleme legate de foraj , si , oferta contine de obicei AMBELE variante apa-apa si sol-apa cu avantaje si dezavantaje , preturi, comparatie etc/
Exista zone unde NU functioneaza apa-apa - nu e debit destul, e al f mare adancime apa, e sarata, sunt gaze si multe altele ...

DAR  (si acum raspund al intrebare) sol-apa MERGE ABSOLUT ORIUNDE , in orice locatie, in orice tip de sol , si daca e si daca nu e apa, daca e sarata etc etc . Desigur ca difera caldura / puterea care poate fi extrasa dintr-o astfel de sonda (intre 4 si 8 kw / sonda 100 m f-ctie de locatie, etc) , si difera si PRETUL pt un astfle de foraj = sonda geotermala - f-ctie de duritatea solului , etc - din nou depinzand de LOCATIE

Asadarm, sol - apa merge oriunde si daca in contract scrie ca trebuie sa forez 3 sonde simplu U x 40 mm la 100 m contra unei sume de bani asta voi face. Daca nu fac sa nu primesc nici un leu - asa e normal, corect.

Ce inseamna - nu e fezabil? Sol-apa se poate face, repet, ORIUNDE pe planeta noastra.
Cum adica sa plateasca deranjul ? Un client sa plateasca un produs/serviciu PRIMIT, si nu deranjuri etc , asa e normal ... Nu ?

View PostViorelsolar, on 31 ianuarie 2019 - 00:47, said:

Poate ai vrut să zici de foraj pentru pompe de căldură apă apă, în care agentul de încălzire este apa dintr-un puț cu adâncime de peste 80m, alea de care spui tu apă-sol se fac fără foraje, cu escavatoare la unu, doi metri pe șanțuri cu serpentună iar pământul este agentul de încălzire !!! Posted Image

Va recomand un articolde acum 9 ani : https://www.ondrill....ctor-orizontal/

View Postxcvt, on 31 ianuarie 2019 - 11:59, said:

Forajele costa mult, daca vrei sa ai temperatura suficenta trebuie forat peste 1000-1500 m temperatura ar trebui sa fie de +70-90 grade.

Dumnezeule, cum puteti sa scrieti asemenea aberatii. Inteleg sa o spui la o bere cu prietenii toti necunoscatori, dar cine te impinge sa SCRII public asa ceva ? Sa dai sfaturi ?  
Eu fac sonde geotermale pt PDC din 2004 , tu ?

Sa le luam pe rand :
Forajele costa f mult - O sonda geotermala bagata in pamant in foraj la 100 m din care se pot extrage uzual 5... 6 kw (de multe ori o PDC de 6 kw e suficienta pt o casa in jur 100 mp bine izolata /moderna)  costa (compelt forajul + matarialele = sonda, distantierii etc etc) in zonele de campie din Romanica plus/minus 2.000 eur - (doua miii de euro) . Asta inseamna MULT ?

Pompele de caldura functioneaza cu temperatura agentului primar (SURSEI) in general intre 4 si 15 grade (intre PATRU si CINSPREZECE grade celsius) - pt asta sunt arhimega suficiente foraje de pana la max 100 m adancime, ff rar se fac de 200 m cand terenul / spatiul nu permite numarul necesar de foraje  - de ex daca se monteaza o PDC pt un BLOC si gradina e micuta si nu se pot respecta cei 8 m recomandati minim intre 2 sonde geotermale.

Foraj 1000-1500 m pt APA GEOTERMALA (de multe ori e necesar chiar 3...4.000 metri adancime)  e cu totul alta ALTA mancare de peste. Costa uzual > 1 milion euro (cautati pe net Therme Balotesti foraj geotermal) , poate incalzi cel putin UN CARTIER INTREG (Beius, Oradea, etc)   si nu are nici o legatura cu POMPELE DE CALDURA !

#42
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pe mine m-ar interesa un foraj pentru apă potabilă și montaj sondă U pentru PDC apă-apă până la 100m, în loc de două foraje care sunt mai scumpe, locația mea este pe lunca râului Motru cu acces direct din DN 67, vreo 2 Km distanță de orașul Motru. Prima pânză de apă freatică se situează undeva la 3-4m, legătură hidraulică cu nivelul râului, am un pământ argilos nisipos ușor de săpat manual până la 3m (testat de mine).

Din câte am înțeles din ”auzite” de la unii de prin zona luncii Motrului care au executat foraje de apă potabilă până la al 3-lea strat acvifer au putut beneficia de apă arteziană pe la 80m pe strat acvifer sub presiune, acu” dacă o da norocu peste mine n-ar fi rău să-mi vină apa moka la suprafață, fără să folosesc pompă. M-ar interesa un preț total al lucrării, în privat și dacă l-aș putea face cu specialiștii din Timișoara de la OnDrill, menționez ca fapt divers că am lucrat în Italia ca sondor în foraje petroliere timp de 6 ani până în 2014 și știu ce lucrări implică executarea unui foraj de apă și izolarea straturilor acvifere. Posted Image

#43
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View PostVODAFONUL, on 04 februarie 2019 - 12:50, said:

.......
DAR  (si acum raspund al intrebare) sol-apa MERGE ABSOLUT ORIUNDE , in orice locatie, in orice tip de sol , si daca e si daca nu e apa, daca e sarata etc etc . Desigur ca difera caldura / puterea care poate fi extrasa dintr-o astfel de sonda (intre 4 si 8 kw / sonda 100 m f-ctie de locatie, etc) , si difera si PRETUL pt un astfle de foraj = sonda geotermala - f-ctie de duritatea solului , etc - din nou depinzand de LOCATIE
......
Sa le luam pe rand :
Forajele costa f mult - O sonda geotermala bagata in pamant in foraj la 100 m din care se pot extrage uzual 5... 6 kw (de multe ori o PDC de 6 kw e suficienta pt o casa in jur 100 mp bine izolata /moderna)  costa (compelt forajul + matarialele = sonda, distantierii etc etc) in zonele de campie din Romanica plus/minus 2.000 eur - (doua miii de euro) . Asta inseamna MULT ?

Pompele de caldura functioneaza cu temperatura agentului primar (SURSEI) in general intre 4 si 15 grade (intre PATRU si CINSPREZECE grade celsius) - pt asta sunt arhimega suficiente foraje de pana la max 100 m adancime

Sa inteleg ca pt o casa unde necesarul termic ar fi in jurul a 5Kwh, este suficient un singur foraj?

Edited by kondas, 04 February 2019 - 15:13.


#44
xcvt

xcvt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.11.2018
La vreo 800m langa mine exista doua izvoare de apa termala temperatura izvoarelor e de 47-49 grade, o firma de foraj a sondat la vreo 700m dar nu a gasit apa termala, vroiau sa faca un sistem de incalzire si au renuntat @VODAFONUL pana la ce adancime poti fora, pentru ca firma care a forat nu putea mai mult de 700m.

#45
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@xcvt îți răspund eu care am oarece experiență în foraje geotermale unul executat pe malul mării Adriatice la Lignano Sabbiadoro, în poză apar și eu cel cu spatele care folosesc un furtun de apă, am lucrat 6 ani la ceastă societate de foraj Perazzoli Drilling și am reușit să aducem apă geotermală la suprafață, atenție arteziană la 65°C cu debit de 200 litri/min, de sau mirat italienii că au bafta asta să facă n... foraje pe malul mării Adriatice, practic sonda noastră se afla cam la o distanță de 100m de malul mării !

Un foraj geotermal până la 800m, nu-l poate executa decât cu o firmă de foraje petroliere serioasă de profesioniști care au sonde de foraj pentru 2000m, costul unui foraj geotermal tubat la cheie până la 800m ajunge să depășească 1 mil.€, deci nu poți face foraje cu instalații de puțuri de apă cu putere hidraulică mică care nu depășesc de regulă 250m, ce depășește această adâncime deja intrăm în domeniul forajelor de petrol, gaze, geotermal etc. foarte scumpe ca investiții !!!Posted Image

Edited by Viorelsolar, 04 February 2019 - 15:34.


#46
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postkondas, on 04 februarie 2019 - 14:49, said:

Sa inteleg ca pt o casa unde necesarul termic ar fi in jurul a 5Kwh, este suficient un singur foraj?

Da. Din 1 bucata sonda geotermala la 100 m adancime se pot extrage intre 4 si 8 kw f-ctie de locatie (litologia solului ) si de tipul de sonda Simplu U 40 mm sau dublu U 32 mm. Asta pt o PDC sol-apa care functioneaza intre 1800 si 2400 ORE /SEZON rece . Adica pt o casa familiala intr-o zona normala de campie /deal. In cazuri speciale unde iarna e mai lunga si mai aspra (la munte de exemplu) posibil ca o sonda , chiar si dublu U sa nu asigure cei 5kw tot sezonul .....

View Postxcvt, on 04 februarie 2019 - 14:53, said:

La vreo 800m langa mine exista doua izvoare de apa termala temperatura izvoarelor e de 47-49 grade, o firma de foraj a sondat la vreo 700m dar nu a gasit apa termala, vroiau sa faca un sistem de incalzire si au renuntat @VODAFONUL pana la ce adancime poti fora, pentru ca firma care a forat nu putea mai mult de 700m.
Eu pot pana la max 400m . Despre ce zona vorbim sa verific harta geotermala la ce adancime gasim apa geotermala ..... Normal trebuia sa existe o LICENTA de la ANRM pt asta (exploatare apa geotermala) unde sa se specifice adancimea, debitul , etc .  Sunt curios cine a suportat costul acelui foraj ratat la 700 m ....Hmm... De ce discutam noi aici de ape geotermale cand topicul e despre cu totul altceva = Pompe de caldura ! Cine vine si citeste va fi derutat  .... Nu cred ca asta e scopul unui forum Posted Image

#47
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009

View PostViorelsolar, on 04 februarie 2019 - 14:37, said:

Pe mine m-ar interesa un foraj pentru apă potabilă și montaj sondă U pentru PDC apă-apă până la 100m, în loc de două foraje care sunt mai scumpe, locația mea este pe lunca râului Motru cu acces direct din DN 67, vreo 2 Km distanță de orașul Motru. Prima pânză de apă freatică se situează undeva la 3-4m, legătură hidraulică cu nivelul râului, am un pământ argilos nisipos ușor de săpat manual până la 3m (testat de mine).

Din câte am înțeles din ”auzite” de la unii de prin zona luncii Motrului care au executat foraje de apă potabilă până la al 3-lea strat acvifer au putut beneficia de apă arteziană pe la 80m pe strat acvifer sub presiune, acu” dacă o da norocu peste mine n-ar fi rău să-mi vină apa moka la suprafață, fără să folosesc pompă. M-ar interesa un preț total al lucrării, în privat și dacă l-aș putea face cu specialiștii din Timișoara de la OnDrill, menționez ca fapt divers că am lucrat în Italia ca sondor în foraje petroliere timp de 6 ani până în 2014 și știu ce lucrări implică executarea unui foraj de apă și izolarea straturilor acvifere. Posted Image

De ce nu folosesti pentru pompa de caldura apa din prima panza freatica?

#48
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pentru că n-ar fi rentabil pentru mine să folosesc apă la 10°C cam asta este temperatura apei din puțul meu de irigații la 6m ! Scopul meu este să beneficiez de apă potabilă necontaminată din a 3-a pânză freatică la vreo 15°C temperatură constantă și dacă tot fac o investiție cu cap, măcar să beneficiez suplimentar și de o sondă U pentru un PDC ! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate