Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Panouri On-Grid + Pompa caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Coorect.Posted Image

#20
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View Postalios24, on 30 august 2018 - 08:46, said:

buhnici nu a dat bani decat pentru terenul pe care a facut casa...

in rest totul e sponsorizat de cei care vor sa-si promoveze produsele folosind imaginea lui de mare blogger Posted Image
ai tu informatii sau vorbesti ca sa te aflii in treaba?

#21
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
O fi dat si el ceva macar jumi juma , nu ai vazut ce extaziato-excitat e cu foisorul lui solar si cu prosumatoarea , are o problema cu moldovenii si mai ales astia din vaslui,  uitate si tu la casa aia , daca are fatza de casa eu ma impusc , eu nu zic sa nu fii nonconformist , da sunt unii care il intreaba de ce are sarpanta mai mare pe nord si nu pe sud unde ar fi putut sa monteze panouri,  a prins gust dulce cand sia prins primele panouri pe stalpul ala , si apoi cred ca ia picat fisa (ca a vazut sigur cum il jetmanesc smecherii de la electrica cu bransamentul ) de ce sa nu mearga el pe fotovoltaic si sal doara in c.r de electrica , ma per total eu il apreciez e baiat descurcaret , pacat ca nu prea ii plac vasluienii , de parca astia ar fi ratatii din curu tarii, sa vina putin pe la vaslui sa vada si ce e aici si vorbim dupa .

A si alta faza , la majoritatea filmelor de pe youtube , nu se pot face comentarii de ce?

#22
Pascal

Pascal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.06.2003

View Postmarius_vfp, on 22 august 2018 - 13:02, said:

Mada , o pompa de caldura alimentata strict din sistem fotovoltaic e mai greu dar nu imposibil , asa cum spuneam mai sus , foarte simplu montezi un AC cu inverter sa ai vara racoare si iarna caldura e mult mai usor de realizat.
vezi aici

#23
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
cred ca mai interesant ar fi un sistem hibrid format din panouri fotovoltaice si o turbina eoliana, panourile produc ziua si eoliana noaptea
pe mine ma tot bate gandul sa investesc intr-un sistem hibrid in 2019

#24
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
salut,

pina acum - Noiembrie si Decembrie, pompa de caldura a fost utilizata in mod sporadic, energia produsa de sistemul fotovoltaic este insuficienta astfel incit PDC a mers cel mai mult 3-4 ore pe zi cind a fost soare.
sistemul fotovoltaic este cel declarat pe ariile cunoscute; singurul lucru care mai trebuie facut , este adaptarea curbei de incalzire a apei in PDC in functie de energia existenta la un moment dat -si asta am mai explicat mai demult .

Edited by laurentiu_florin, 31 December 2018 - 11:56.


#25
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006

View Postlukian84sec, on 31 decembrie 2018 - 10:01, said:

cred ca mai interesant ar fi un sistem hibrid format din panouri fotovoltaice si o turbina eoliana, panourile produc ziua si eoliana noaptea
pe mine ma tot bate gandul sa investesc intr-un sistem hibrid in 2019

Urmăresc de aproape o luna, dacă nu mai bine, vânturile din sud estul țării, zona mea și din câte văd nu rentează. Mai ales având piese in mișcare destule,  e mult-mult mai ok foto-voltaice. Chiar și conectate direct la rezistența pufferului.

#26
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
in zona in care locuiesc eu, in zona metropolitana a Craiovei, este ceva vant...si ma gandeam la un hibrid fotovoltaice maxim 3kwh + eoliana de maxim 1,5kwh care la o medie de 1 kwh produce 8760kw/an
8760kw/an=5256lei adica se amortizeaza eoliana in primul an de functionare....si daca se strica dupa cei 2 ani de garantie cat sa coste reparatia??....maxim 2000lei...tot este un avantaj de 8500lei in 2 ani(din care scazi investitia initiala...aprx 5000lei)
eoliana este necesara datorita pompei de caldura...altfel doar panourile erau suficiente
ziua sa imi asigure consumul panourile+eoliana, iar noaptea ce se inmagazineaza ziua din ambele surse+eoliana care produce, sa imi asigure consumul pentru pompa de caldura, frigider si ce consumatori marunti mai am...
cred ca este solutia perfecta

Edited by lukian84sec, 31 December 2018 - 19:08.


#27
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
https://www.windfind...45.2091/26.3507
Urmareste acest link pentru zona ta și vezi dacă media aia de 1kwh o mai consideri viabila. Și la ce viteza vântului. Nu vreau sa te dezamăgesc însă media României e undeva la 3-4 ms adică doar cât sa plece cu producție minima, gen 100-200wh și ma refer la turbine VAWT.

Poți pune însă o VAWT in fata ventilatoarelor unei pompe de caldura, așa ești sigur ca ai producție ori de câte ori merge pompa:)

#28
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
interesant...aveam impresia ca viteza vantului la mine este mult mai mare...dar se pare ca era doar o impresie falsa
multumesc!
din ce am vazut viteza minima trecuie sa fie peste 2-3ms iar putea nominala este la 10-13ms ....
mai jos previziunile pe cateva zile in Craiova, care nu arata chiar rau...dar nu este intotdeauna asa
si istoricul pe decembrie 2018...dar ma gandesc ca la periferia Craiovei vantul este putin mai puternic, Albesti fiind situat la o altitudine putin mai mare decat Craiova

Attached Files


Edited by lukian84sec, 01 January 2019 - 11:39.


#29
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Nu te lua niciodată după previziunile vântului care se bazează din câte am înțeles pe variațiile presiunii și a tempetaturii diferitelor puncte in care sunt situate sondele meteo, adică fix pix, nu e temperatura sau precipitație , e vânt , total altceva . Verifica și vei vedea.
Dacă vrei sa ai o referință cât mai exactă fa un Excel cu istoricul datelor și transpune-l in viteza vânt și de acolo in putere VAWT și asta cel puțin pe 2 luni.  Vei vedea dacă merita sau nu. Eu rămân in continuare la afirmația ca nu merita. Cel puțin pt zona sud-est.

#30
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
Multumesc pentru sfaturi! :P

#31
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postalios24, on 30 august 2018 - 08:46, said:

buhnici nu a dat bani decat pentru terenul pe care a facut casa...

in rest totul e sponsorizat de cei care vor sa-si promoveze produsele folosind imaginea lui de mare blogger Posted Image

Gresesti. Eu i-am facut sondele geotermale (si forajul de apa) si i-am acordat 15% discount din proprie initiativa . Ti-l acord si tie daca te incalzeste Posted Image cu ceva

#32
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Tu ai facut ca astia cu magazine , umfla pretul de 3 ori apoi baga pancarde mari cu 30% reducere .

#33
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

View PostVODAFONUL, on 28 ianuarie 2019 - 23:28, said:


Gresesti. Eu i-am facut sondele geotermale (si forajul de apa) si i-am acordat 15% discount din proprie initiativa . Ti-l acord si tie daca te incalzeste Posted Image cu ceva

mi-e greu sa va cred, avand in vedere ca si eu as fi facut la fel, v-as fi cerut jumatate de pret in schimbul promovarii online :)

#34
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View PostVODAFONUL, on 28 ianuarie 2019 - 23:28, said:


Gresesti. Eu i-am facut sondele geotermale (si forajul de apa) si i-am acordat 15% discount din proprie initiativa . Ti-l acord si tie daca te incalzeste Posted Image cu ceva
Cum iti dai seama daca solul se preteaza pt un foraj? Ma refer la foraj pt pompe de caldura sol apa. Daca nu e fezabil cat plateste beneficiarul "deranjul"?

#35
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Poate ai vrut să zici de foraj pentru pompe de căldură apă apă, în care agentul de încălzire este apa dintr-un puț cu adâncime de peste 80m, alea de care spui tu apă-sol se fac fără foraje, cu escavatoare la unu, doi metri pe șanțuri cu serpentună iar pământul este agentul de încălzire !!! Posted Image

#36
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostViorelsolar, on 31 ianuarie 2019 - 00:47, said:

alea de care spui tu apă-sol se fac fără foraje, cu escavatoare la unu, doi metri pe șanțuri cu serpentună iar pământul este agentul de încălzire !!! Posted Image
Ce spui tu este doar varianta cu colectori orizontali.

Dar exista si pompe de caldura sol-apa cu sonde verticale (foraje). In foraje se introduce o pereche de tevi tur-retur conectate impreuna la baza.
https://www.spatiulc...geotermale/7747

Agentul de transport caldura este apa (amestec apa-antigel) in ambele cazuri.

Edited by kolfleading, 31 January 2019 - 11:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate