Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Conectare sistem 5.1 la TV Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
Salut,mi am cumparat un sistem 5.1 si am observat ca la SMART TV ul meu Samsung nu am iesire jack prin care sa conectez sistemul. Mai existra vreo metoda prin care as putea sa conectez sistemu?

Edited by Jericho22, 18 August 2018 - 18:48.


#2
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Ce sistem ai cumparat? Ai si amplificator/statie audio?  Ai 6 fire sau un singur fir care trebuie conectate?

Edited by Buleandra94, 18 August 2018 - 19:01.


#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ai și la 5.1 și la TV Samsung (ce tip?) ieșire optică?

#4
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
Sistemul e unu vechi...am iesire atat 2.1 cat si 5.1 pe el. Tv e un samsung 32j5200.

Sistemul functioneaza perfect conectat la telefon

Edited by Jericho22, 18 August 2018 - 19:08.


#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Pentru AUDIO pe posturile TV poti scoate semnal din mufa SCART.
Dar nu merge pentru redarea de pe USB.
Folosesti iesirea digitala optica din TV impreuna cu acest decodor
Merge audio de pe orice sursa.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Ti iti cumperi sistem si abia apoi verifici daca tv-ul este compatibil cu el ?

#7
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

 modoran, on 18 august 2018 - 19:46, said:

Ti iti cumperi sistem si abia apoi verifici daca tv-ul este compatibil cu el ?

Nu mi a dat prin cap. Mai am un lg care il am conectat tot la un sistem 5.1 prin mufa jack..

#8
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Jack e doar stereo, până la 5.1 mai e de muncă.

#9
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

 danyel61, on 18 august 2018 - 20:22, said:

Jack e doar stereo, până la 5.1 mai e de muncă.

Imposibil. Mai nou sistemele au un fel de conversie de iti face 5.1

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Au toate sistemele conversie din stereo in 5.1 din cele mai vechi timpuri, stai linistit. Oricum conversia asta se face printr-un algoritm, nu e acelasi lucru cu un 5.1 real.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Jericho22, on 18 august 2018 - 18:47, said:

Mai existra vreo metoda prin care as putea sa conectez sistemu?
Da, ai iesire digitala la care conectezi un convertor si obtii jack-urile in cauza.

#12
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

 neagu_laurentiu, on 18 august 2018 - 20:36, said:


Da, ai iesire digitala la care conectezi un convertor si obtii jack-urile in cauza.

Salut,trimite mi si mie un link ceva de unde pot sa mi iau un convertor. Multumesc

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Postul meu de mai sus l-ai citit?
acolo ti-am pus link sa-ti alegi ce vrei.
Toate fac exact acelasi lucru, difera cutia si ce scrie pe ea. Si bineinteles - PRETUL!
Vezi ca sunt destui la 25 de USD cu  livrare gratis. Eu am 2 bucati si functioneaza perfect de ani buni!

#14
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

 viceroy56, on 18 august 2018 - 22:19, said:

Postul meu de mai sus l-ai citit?
acolo ti-am pus link sa-ti alegi ce vrei.
Toate fac exact acelasi lucru, difera cutia si ce scrie pe ea. Si bineinteles - PRETUL!
Vezi ca sunt destui la 25 de USD cu  livrare gratis. Eu am 2 bucati si functioneaza perfect de ani buni!

Nu mi merge link ul si as vrea ceva din Romania,nu sa astept 3 luni coletul

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Jericho22, on 18 august 2018 - 18:47, said:

Salut,mi am cumparat un sistem 5.1

 Jericho22, on 18 august 2018 - 19:07, said:

Sistemul e unu vechi...am iesire atat 2.1 cat si 5.1 pe el. Tv e un samsung 32j5200.

Sistemul functioneaza perfect conectat la telefon

1. felicitari pentru achizitia de pe olx / okazii / etc a unui sistem 5.1 genius / creativ / intex
2. sistemul l-ai conectat la telefon... ai folosit jack-ul ? sau bluetooth ? sau wifi ? (hai ca am glumit cu ultimele 2)

avand in vedere ca smart tv-ul tau... are doar iesire optical (toslink) conform : https://www.samsung....UE32J5200AKXXU/
si tu vrei sa "auzi" tot prin sistem-ul tau audio (de 2 lei) va trebuie sa mai faci rost de inca vreo 20 EUR (cablu optic si transport inclus) pentru un convertor Digital to Analog de genul : https://www.amazon.d.../dp/B01M5IBIXK/ : poti citi recenzii la modelul propus pe amazon .com
stai linistit ca nu dureaza 3 luni transportul (din germania) / nici nu ti l opreste la vama (fiind livrat din "comunitatea" eu) / si este "plug and play" (adica usor de folosit)

astfel : din iesirea optica a televizorului (prin cablul toslink) > conectezi convertorul > din care pleaca minunatul cablu "jack" spre "sistemul audio"> si apoi dai volumul la maxim
o sa fie rezulte un zgomot pe 5 canale + 1 subwoofer... dar macar o sa mearga cu "echipamentele" din dotare.

sau... nu dai 20 de eur pe convertor si asculti in continuare playlist-ul youtube de pe telefon la "sistem"

Edited by MembruAnonim, 19 August 2018 - 02:17.


#16
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

 MembruAnonim, on 19 august 2018 - 02:00, said:





1. felicitari pentru achizitia de pe olx / okazii / etc a unui sistem 5.1 genius / creativ / intex
2. sistemul l-ai conectat la telefon... ai folosit jack-ul ? sau bluetooth ? sau wifi ? (hai ca am glumit cu ultimele 2)

avand in vedere ca smart tv-ul tau... are doar iesire optical (toslink) conform : https://www.samsung....UE32J5200AKXXU/
si tu vrei sa "auzi" tot prin sistem-ul tau audio (de 2 lei) va trebuie sa mai faci rost de inca vreo 20 EUR (cablu optic si transport inclus) pentru un convertor Digital to Analog de genul : https://www.amazon.d.../dp/B01M5IBIXK/ : poti citi recenzii la modelul propus pe amazon .com
stai linistit ca nu dureaza 3 luni transportul (din germania) / nici nu ti l opreste la vama (fiind livrat din "comunitatea" eu) / si este "plug and play" (adica usor de folosit)

astfel : din iesirea optica a televizorului (prin cablul toslink) > conectezi convertorul > din care pleaca minunatul cablu "jack" spre "sistemul audio"> si apoi dai volumul la maxim
o sa fie rezulte un zgomot pe 5 canale + 1 subwoofer... dar macar o sa mearga cu "echipamentele" din dotare.

sau... nu dai 20 de eur pe convertor si asculti in continuare playlist-ul youtube de pe telefon la "sistem"

Sistemul l am conectat la telefon prin infrarosu. Hâț

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu pot sa mai zic decat : auditie placuta ;)

ps. rautatile gratuite... sunt din cauza schimbului 3...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate