Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Semnificatie simbol pe carcasa ceas

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salut. Am cumparat un ceas de la cineva, si a zis ca are un marcaj pe carcasa care repreinta un metal pretios, dar nu stie ce este acesta.
Am atasat o poza cu carcasa si cu acel simbol. Stie cineva ce (si daca) are vreo insemnatate acel marcaj? El zice ca reprezinta un metal pretios, sau aur sau argint pur.. eu unul nu am mai vazut asa ceva pana acum, si nu cred sa insemne ceva...

Attached Files



#2
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Ai facut si tu o poza...pf.
Mi se pare a fi un simbol al unui lacatzel, e foarte neclara imaginea.


#3
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Acum ca ti-ai luat ceas cumpara si un aparat fot sa ne dumirim si noi. Sau un telefon mai nou ca au camere bune...

Edited by IpsilanteCucuruz, 18 August 2018 - 18:45.


#4
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Se refera la simbolul acela de sub rotita.
Initiator, da-ne marca ceasului, detalii din astea...


#5
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
In cel mai bun caz e placat cu aur de slaba calitate, deci nu valoreaza mare lucru.

#6
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Este un ceas vechi Longines, care are mi l-a dat cineva si zice ca nu stie din ce e facut, dar ca are un sinbol pe lateral (acela care seamana cu un lacatel) si zice ca acela zice ce reprezinta. Dar nu stie nici el ce inseamna. Deci de-asta am intrebat, daca cunoste cineva... el zice ca e fie aur 9c sau argint 925...

Aia e cea mai buna poza pe care o pot face, nu am alta.

#7
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Ala seamana cu un lacatel deschis si cred ca se refera la locul unde poti desface capacul, posibil sa fie un mic spatiu intre capac si corp in dreptul simbolului.
Are cumva in dreptul simbolului un mic spatiu prin care poti baga varful unei surubelnite ?

Edited by diegodanny, 18 August 2018 - 19:37.


#8
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
El zice ca este sigur argint sau aur slab. Eu nu stiu ce sa mai zic.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
1. LOL, daca e ceva de hAUR scrie de obicei pe spate, pe capac.
2. Un ceas vechi e adesea doar o rapciuga, buna de piese de schimb sau topit (daca e de metal pretios).
3. Si tu ai cumpart acel ceas pentru acel marcaj?

#10
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Acum, daca ai incheiat deja afacerea si te-a dus cu vorba inainte ca e aur sau argint ca sa platesti mai mult  -- n-ai ce face, e tarziu sa te interesezi. Ai dat banu' asta e!

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
cel mai usor iti dai seama dupa pret. cat ai platit pe acel ceas?

#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postanz, on 18 august 2018 - 19:34, said:

El zice ca este sigur argint sau aur slab. Eu nu stiu ce sa mai zic.

Ca unu care am vazut mii de marcaje iti pot spune ca ala nu e marcaj de aur sau argint si nici macar de tinichea
Acel marcaj nu indica deloc compozitia materialui.


Cine ti,a spus ca ala indica metal pretios, manaca rahat si ti,a dat teapa
Nici macat prezumtie ca e prost si nu stie, ca faca ar fi fost prost si nu stia ni iti spunea gogorite ca nu avea de unde sa stie. E doar o minciuna.
Acum ca asta e o minciuna, adica ala e marcaj de metal prerios, eu nu am de unde sa stiu doar din acea poza daca e un ceas de haur sau nu, dar considerand minciuna si povestea de mai sus, cel mai probabil e aur de trompeta

Ceasuri de argint moderne sunt extrem de rare, argintul nu e un material bun la ceasuri. Prea moale. Si de e argint, felicitari, materilul in sine de acolo valoreaza intre 30 si 60 de lei.



Aur slab... daca tot m,qm intins sa o explic si pe asta. Da sunt ceashri din aur slab. 10k. Am vazut si sub 10k, doar ca depinde de l2gislatie tarii unde a fost facut si sau vandut, nu prea poate fi considerat aur.
Americanii sunt printre cei maai permisivi si pun limita la 10k. Adica 30% aur, 70% tiniche. Deci iti dai seama, ca si in eventualitatea extrem de improbabila ca aka sa fie aur (mai vad si cabushonu ala prost de plastic acolo), acel aur voloreaza destul de putin si din lipsa ta de ch ostinte ma face sa cred ca nici nu stii cum sa  virifici dincolo fe amanet, unde vei primi praful de pe toba. Caz in cate ti l,ar accepta.

Sa rezumez pe scurt in caz ca te,ai plictisit. Meri la ala si cere banii inapoi, nu ai sa te inavutesti din acest ceas

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ba...m-am uitat de 10 ori la poza aia facuta cu un cartof. Unde dracu e ceasul? Eu vad o bara de metal si o rigla. Wtf..

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postanz, on 18 august 2018 - 19:34, said:

El zice ca este sigur argint sau aur slab. Eu nu stiu ce sa mai zic.
Nu cred ca e Ag. Din poza, fara a sti modeul, si dupa cum arata de coscovit, ar trebui sa zici mersi daca cineva ti-ar da 30 euro pe el.

ia uite exemple de preturi cu unele care functioneaza:
https://www.ebay.com...rYAAOSwzt5bZGTt
https://www.ebay.com...moAAOSwKdlbeAH4

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Postanz, on 18 august 2018 - 19:27, said:

Este un ceas vechi Longines, care are mi l-a dat cineva si zice ca nu stie din ce e facut, dar ca are un sinbol pe lateral (acela care seamana cu un lacatel) si zice ca acela zice ce reprezinta. Dar nu stie nici el ce inseamna. Deci de-asta am intrebat, daca cunoste cineva... el zice ca e fie aur 9c sau argint 925...

Aia e cea mai buna poza pe care o pot face, nu am alta.
daca era argint avea chiar acel 925 marcat pe el.la aur nu mai știu exact dar îți spune goagle ce și cum

#16
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
925 este indicatIa puritatii pt argintul sterling. Nu este o designatie universala. Este sa spunem, fara a calcula raportul matematic, echiventul aurului de 14k.

925 arata ca e argint, dar nu tot argintul are 925.

Si asta e valabil pt anumite tari, desi e tot mI raspandit. Rusii, asta ca un exempku, calculeaza altfel si au alte marcaje.
Britanicii, iti scriu acolo o intreaga poveste pe marcajele lor si nu pun cifre



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate