Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Loc de inmormantare

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Mi-a venit ideea cu acest topic citind topicul cu daca are lumea pe ce bani sa puna mana in caz de urgente medicale. Iar unii au adus decesul in discutie si mi se pare un subiect foarte bun de dezbatut.

Deci ai mei nu au locuri la cimitir cumparate. Ma intereseaza ce fac cu ei cand or da coltul. Eu nu am sa platesc pentru locul de inmormantare xspe sute de mii de lei, pentru ca mi se pare o abominatie.

Ai mei sunt evident crestini ortodocsi, nu vor sa auda de crematoriu, urna, cenusa imprastiata, piatra mortuara ca in lumea civilizata. Vor hoitul ingropat in pamant sa ii manace viermii. Asa e dat de la natura si de la Cristos. Inmormantare cu popa, evident. Ok, fie cum vor ei.

Intrebarea e, ce faci cu mortul daca nu ai un loc de veci? Exista un cimitir al saracilor? Ceva unde sa poti face o inmormantare fara sa coste mai nimic? Ce zice legislatia in domeniu? Intreb pentru ca eu nu dau 2 bani degerati pe viata de apoi, mi se pare sinistru sa ingropi mortul cu cele mai scumpe haine. bijuterii, cel mai scump sicriu, in cel mai fancy cimitir, etc. Pentru mine mortul e mort, nu il intereseaza unde e ingropat, probabil nu am sa vizitez mai des de odata la 5 ani, deci locatia este irelevanta.

Care este cea mai ieftina solutie pentru ingropare in caz de "luat pe nepregatite"?

Mersi pentru informatii.  

P.S. La mine treaba va fi mega simpla: crematoriu, cenusa varsata intr-o padure, munte ceva, bine pa. Voi costa foarte putini bani dupa moarte. Strictul necesar, niciun cent mai mult. Si las prin testament ca daca se apropie vreun popa la mai putin de juma' de kilometru pentru ceva slujba, toti banii mei sa fie donati unui spital, orfelinat ceva. Urmasii se ling pe bot instantaneu.

Edited by izometric, 18 August 2018 - 18:06.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stai liniștit. Ideea este că nimeni nu rămâne neîngropat. Cei care nu au locuri li se vor distribui unele de la marginea cimitirului și nu preferențiale.

Edit: Tot va trebui să plătești ceva atunci când o să se întâmple.

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Arată-le la părinți ce ai scris aici.

Și le și spui că nu o sa le duci o lumânare

Și nu ai de gând să dai nici pomenile alea



#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Cu ultima parte sunt de acord, mai putin cu testamentul. Cine va superviza ce se intampla cu tine dupa ce dai coltul? Asa le-am zis si eu la ai mei, dar in privirea lor am citit un sincer Cum sa nu...
Si nu stiu cat de legal este la noi asa testament. Daca nu ti-au grabit sau produs sfarsitul, urmasii pot beneficia de averea ramasa in urma ta.

#5
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Loc de veci gratis nu prinzi, chiar daca exista. Sunt date pe sub mana.
Parintii tai isi vor cumpara ei loc de veci stai calm --- tu trebuie doar sa te descurci cu popa.
Oricum, nu vor muri amandoi in acelasi timp --- cel care ramane se ocupa sa cumpere locul de veci pentru cel decedat, au ei bani stransi pentru asta.

Edited by Bibulus, 18 August 2018 - 18:18.


#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Îi îngroapă primăria "unde știu ei" (la cimitri de-alea fără ștaif), dar poți să-ți iei adio de la slujbă sau chiar și masă succesorală în cazul ăsta.

#7
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018

 Bibulus, on 18 august 2018 - 18:18, said:

...
--- cel care ramane se ocupa sa cumpere locul de veci pentru cel decedat, au ei bani stransi pentru asta.

Poate nu au

#8
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Poţi să cauţi un cimitir mai ieftin unde locul va fi „ocupat” şapte ani ulterior fiind disponibil pentru alţii. Mai e soluţia sa lasi primăria să se ocupe de asta si gata! Nimeni nu rămâne neînmormântat, nici cei care au posibilitatea să cumpere un loc de veci nici cei abandonaţi!

#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Hai de capul meu

Voi credeți că va baga groparul in groapa fără voia la popa?


Adică vine neamurile și spune ba gropare sapa aici și hai să-l băgăm în groapă repede și să plecăm


Parca ați fi trăit pe Marte.

Duci la popa actul de.deces și  după se aprobă.

Iar popa credeți că aprobă o înmormântare fara slujbă?

Ha ha

Aberați la greu.

Poate numai dacă vă duceți rotisor sa va pârpâliti

#10
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Din pacate recent am trecut prin situatia asta cu decesul, neasteptat, in familie si pot zice cum am procedat.

Pai ce am facut, fiind neasteptat decesul(accident de masina) nu aveam pregatit loc de veci sau testamente and stuff. La Timisoara era full si costa de te spargi sa faci rost asa pe nepusa masa de un loc de veci. Si deja ma rupea cheltuiala cu transportul din Vilcea la Timisoara a raposatului.

Asa ca am decis sa aleg un cimitir de la sat unde a fost mult mult mai ieftin si mai usor de aranjat.(cam cu 85%), chit ca raposatul nu avea legatura cu satul respectiv. End of story.

Preot am adus eu de la Timisoara, nu am vrut pe cel de la satul respectiv.

Edited by qew, 18 August 2018 - 18:28.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Sa nu uiti ca la multe cimitire, mai ales la oras, ai de platit si taxa anula la cimitir si dupa ce l-ai cumparat, altfel ramai fara el, scot oasele de acolo si ingroapa pe altii.

Edited by loock, 18 August 2018 - 18:30.


#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Voi nu aveți loc de veci din moși strămoși?


 loock, on 18 august 2018 - 18:29, said:

Sa nu uiti ca la multe cimitire, mai ales la oras, ai de platit si taxa anula la cimitir si dupa ce l-ai cumparat, altfel ramai fara el scot oasele de acolo si ingroapa pe altii.

In Pipera e parca 40 lei 1 loc pe an

Bine , e cumpărat acum multi ani, de bunici





#13
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 qew, on 18 august 2018 - 18:25, said:

Din pacate recent am trecut prin situatia asta cu decesul, neasteptat, in familie si pot zice cum am procedat.

Pai ce am facut, fiind neasteptat decesul(accident de masina) nu aveam pregatit loc de veci sau testamente and stuff. La Timisoara era full si costa de te spargi sa faci rost asa pe nepusa masa de un loc de veci. Si deja ma rupea cheltuiala cu transportul din Vilcea la Timisoara a raposatului.

Asa ca am decis sa aleg un cimitir de la sat unde a fost mult mult mai ieftin si mai usor de aranjat.(cam cu 85%), chit ca raposatul nu avea legatura cu satul respectiv. End of story.

Preot am adus eu de la Timisoara, nu am vrut pe cel de la satul respectiv.

Daca accepti faptul ca nu o sa mergi prea des la mormantul celui decedat e si asta o solutie.

Pentru initiator: trebuie discutat serios cu parintii tai despre asta. Daca vor sa fie inmormantati unde locuiesc acum, sa se ocupe din timp.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 zzhunt, on 18 august 2018 - 18:31, said:

Voi nu aveți loc de veci din moși strămoși?




In Pipera e parca 40 lei 1 loc pe an

Bine , e cumpărat acum multi ani, de bunici

Suma difera de la un cimitir la altul.
La unele e mai scump.

Pt. initiator, daca nu le faci foarte bine slujba de dezlegare si ingropare, o sa te bantuie si o sa trosneasca in jurul tau cand te mangai la oo.

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Nu am fix nicio problema cu superstitia sau supranaturalul.

Cum era vorba aia?

I don't believe in ghosts. But at night I am a little more open minded ;)

#16
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 Soulstream, on 18 august 2018 - 18:32, said:

Daca accepti faptul ca nu o sa mergi prea des la mormantul celui decedat e si asta o solutie.

Pentru initiator: trebuie discutat serios cu parintii tai despre asta. Daca vor sa fie inmormantati unde locuiesc acum, sa se ocupe din timp.

De la lucru pana la satul unde e inmormantat fac 25 de minute cu masina.
In unele zile de la lucru pana unde stau in Timisoara fac 30 de minute cu masina.  Deci si daca nu ai nicio ruda, tot o vad ca o solutie okish. Eu asta vad o solutie mai ales daca ai rude, neamuri si tangente cu satul respectiv, chit ca raposatul nu a avut tangente. Eu am bunicii acolo, deci clar merg. Acum nu iti imagina ca am tras la sorti un sat la nimereala.

Edited by qew, 18 August 2018 - 18:37.


#17
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Soulstream, on 18 august 2018 - 18:32, said:

Pentru initiator: trebuie discutat serios cu parintii tai despre asta. Daca vor sa fie inmormantati unde locuiesc acum, sa se ocupe din timp.

Eu vad treaba asa:

Daca ei nu au un loc de veci, atunci este la latitudinea mea unde ii ingrop.

Ce pot sa promit este ca va fi pe pamant romanesc.

#18
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 zzhunt, on 18 august 2018 - 18:31, said:

Voi nu aveți loc de veci din moși strămoși?

Bunicul avea loc "din mosi stramosi" la tara unde s-a nascut, dar traind mare parte a vietii intr-un oras la 100 de km distanta, si-a cumparat loc intr-un cimitir local. In ziua de azi, cand majoritatea oamenilor nu mai stau toata viata in acelasi loc unde s-au nascut, locul din mosi stramosi nu mai conteaza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate