Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Laptop | 4000 lei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Buna ziua! Ma intereseaza, zilele astea (azi-maine), achizitionarea unui laptop in jurul a 4000 de lei (4300 maxim). La ce va fi utilizat? Programare (si Android Studio, care nenoroceste RAM-ul), editare foto (Photoshop), gaming (doar un meci de DOTA / saptamana sau cate 20-30 de min de GTA 5 / zi). Preferinte? Nu tin neaparat la un SSD, il voi putea pune in 2 luni in mod gratuit, si in plus am nevoie de spatiu de stocare (in momentul de fata, pe un HDD de 1 TB, 80% e ocupat), insa as dori sa optez pentru 16 GB RAM, deoarece actualii 8 pe PC ma omoara lent si cu drag. M-am orientat asupra acestuia. Am auzit ca ar avea niste probleme de vizualizare in anumite unghiuri, dar nu va fi supus la conditii teribile, se va utiliza in camera, la birou, deci cred ca va fi ok. Alte pareri?

Edited by GlontzZz, 18 August 2018 - 17:32.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Fie vorba intre noi, nici una din activitatile enumerate nu se desfasoara optim pe tastatura de laptop, mouse-ul integrat, pe ecrane mici si ce neajunsuri mai poate contine un laptop cand in aceeasi bani poti lua un desktop mult mai optim pentru ce vrei tu. Si da, aceste activitati nu le faci in tren, nu cand te fugareste cineva si ai nevoie de mobilitate!

Edited by neagu_laurentiu, 18 August 2018 - 18:17.


#3
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Tastatura si mouse le am externe, cand sunt acasa lucrez pe monitor, si cel mai probabil (90%) voi avea si la facultate unul. Ma intereseaza portabilitatea, incepe facultatea si voi face multe drumuri, saptamanale.

Edited by GlontzZz, 18 August 2018 - 18:18.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Sa pui externe la laptop e echivalent cu a te scarpina cu mana stanga la urechea dreapta.
Ia-ti o jucarioara pentru mobilitate cat sa scrii un demo ca mai mult nu faci in deplasare iar acasa un desktop sanatos. E parerea mea.

Edited by neagu_laurentiu, 18 August 2018 - 18:20.


#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca vrei portabilitate iei un laptop mai mic și mai usor (se poate din moment ce spui că vei avea perifericele externe, inclusiv monitorul).

Ca idee, ProBook 440 G5: https://www.pcgarage...620-win-10-pro/

+ 8GB memorie: https://www.pcgarage...-cl17-12v-1rx8/

+ HDD 1TB: https://www.pcgarage...che-128mb-7-mm/

Le poți monta acasă fără intervenție în service. Pentru HDD vei avea nevoie de un cage.

Încă un lucru care ar trebui mentionat, va trebui să renunți la jocuri. :D


#6
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Prin portabilitate nu ma refer strict sa fie minuscul. 15.6" pana in 3 kg e ok pentru mine, oricum e carat numai in rucsac, nu il tin in mana pentru prezentari sau ceva. Ma orientasem si spre acel laptop, dar parca n-as renunta la jocuri de tot. In plus, am deja cei 16 GB RAM iar SSD-ul vine gratuit in aproximativ o luna, timp in care pot rezista cu usurinta doar pe HDD. Diseara voi da achizitia, pana atunci ma mai gandesc.

#7
maramiopedi

maramiopedi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.08.2018
Amesteci gamingul cu facultatea?
Faci asta special? Nu ti-e mila de parintii aia care-si rup cocoasa pentru a plati gamingul tau?
Gaming mobil?
Ce nevoie ai de mobilitate in gaming?
Nu amesteca lucrurile.
Ce inseamna SSD gratuit? Ca nu-l platesti tu personal?

Edited by maramiopedi, 19 August 2018 - 14:05.


#8
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View Postmaramiopedi, on 19 august 2018 - 14:04, said:

Amesteci gamingul cu facultatea?

Amestec tot ce pot, atata timp cat stiu ca fac fata.

View Postmaramiopedi, on 19 august 2018 - 14:04, said:

Faci asta special? Nu ti-e mila de parintii aia care-si rup cocoasa pentru a plati gamingul tau?

Bani munciti de mine. Ajuta?

View Postmaramiopedi, on 19 august 2018 - 14:04, said:

Gaming mobil?
Ce nevoie ai de mobilitate in gaming?
Nu amesteca lucrurile.

Am spus la ce nivel de gaming va fi folosit. Daca voiam sesiuni intense de gaming, puteam foarte usor sa imi iau PC.

#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ai putea sa atunci o privire și la HP Omen 2017, mai OK decât ROG GL553. Ai mai puține neajunsuri (constructie, display și răcire superioare) și procesor mai rapid. Atât că nu ai 16GB RAM, dar acum presupun că poți face un efort și să mai aștepți până cumperi încă 8. Nu îți cumperi laptop în fiecare zi.

https://www.pcgarage...s-shadow-black/




Ai ceva date tehnice despre SSD-ul acela gratuit? Mai precis, ai idee ce form factor are?

#10
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View Postjegmihai, on 19 august 2018 - 21:06, said:

Ai ceva date tehnice despre SSD-ul acela gratuit? Mai precis, ai idee ce form factor are?

M.2, mai exact un Intel 760p la 256 GB.

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Este perfect în regulă. Postează înainte să faci achiziția.

Poți să întrebi și pe forumul Garajului, vezi ce recomandări primești și de acolo

#12
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Am pus mana pe un GL553 azi si chiar mi-a placut, mi s-a parut mai mult decat potrivit pentru ce imi doresc eu, cred ca o sa raman pe asta. La HP am anumite reticente, strict din cauza a numeroase probleme anterioare avute in trecut cu lucruri ce contineau cele 2 litere minunate ca logo; in plus nu ma atrage foarte mult aspectul (acel gap de langa balamale imi zgarie un pic retina, nu l-am inghitit la niciun laptop).

#13
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Reticențele fata de anumiti producători nu ajută cu nimic.

Ai mai avea o alta variantă, respectiv Dell Inspiron 7577. Și acesta este overall mai OK decât Asus.

https://www.pcgarage...acklit-3yr-cis/

Și insist să întrebi și pe celălalt forum, nu te grăbi cu achiziția.

Nu mă înțelege greșit, GL553 este un laptop foarte OK, dar dacă există variante mai bune in aceeași bani, de ce nu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate