Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi alegere cooler laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Marianmt2

Marianmt2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2018
Salut. Azi mi am luat acest laptop https://mediagalaxy....0-2gb-free-dos/ si as vrea sa iau un cooler pentru el pentru a nu avea probleme cu temeperatura. M am uitat la acesta https://m.emag.ro/co...b/pd/DVX7G3BBM/ . E potrivit pentru laptop?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Da, e bun. Acesta il am si eu. Orice cooler care are 2 ventilatoare e ok. Alea cu 5-6 mi se par aiurea , ca sunt mai mici. Si cu unul parca ar fi insuficient.
Cum e laptopul ? Ai testat ceva jocuri ? Constructia cum e ? Se incalzeste ?

Edited by TruculMagic, 18 August 2018 - 16:26.


#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
pentru cultura mea generala, ventilatoarele trag sau imping aerul fata de suprafata de asezare a laptopului?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu laptop-urile trag aerul pe la baza carcasei si-l scot pe lateral. chestia asta respectia si principiul ala din fizica, cum ca aerul rece coboara.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
asta stiu, tocmai de aceea intrebam care este directia fluxului de aer generat de ventilaizarele din dispozitiv. teoretic si normal ar fi sa sufle aerul spre baza laptopului.

#6
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009

View PostTruculMagic, on 18 august 2018 - 16:15, said:

Si cu unul parca ar fi insuficient.

Scuze, dar trebuie sa te corectez. Ideal este un ventilator mare, cel mai mare preferabil pentru ca face un flux de aer mult mai abundent fata de 2 mai mici

ca exemple:

https://www.pcgarage...ter/notepal-xl/

^este consacrat ca unul din cele mai eficiente dar se preteaza mai mult pentru laptopuri cu componente mai fierbinti si mai puternice

sau:

https://www.price.ro...e23_gt_(cln0019)_469165.htm

Cele mai ok marci sunt Cooler Master sau Thermaltake pentru ca fluxul de aer descris in specificatiile tehnice este chiar real

a 3-a optiune de buget:

http://www.domo.ro/s...source=price-ro

#7
Marianmt2

Marianmt2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2018
Pana la urma am dat comanda de cel pe care l am pus eu, ceva bun in plus o aduce si el

#8
Marianmt2

Marianmt2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2018

View PostTruculMagic, on 18 august 2018 - 16:15, said:

Da, e bun. Acesta il am si eu. Orice cooler care are 2 ventilatoare e ok. Alea cu 5-6 mi se par aiurea , ca sunt mai mici. Si cu unul parca ar fi insuficient.
Cum e laptopul ? Ai testat ceva jocuri ? Constructia cum e ? Se incalzeste ?
Am testat doar fifa 18, ca nu stiu altceva ce sa incerc. A mers pe ultra foarte bine. Faza e ca se incalzeste placa, urcase la 70 de grade. Acum daca il folosesc normal sta pe la 50 si ceva

#9
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postr_murphy, on 18 august 2018 - 16:39, said:

pentru cultura mea generala, ventilatoarele trag sau imping aerul fata de suprafata de asezare a laptopului?
Suctiune, trag aerul, intotdeauna aerul  cald se trage

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostWinstonMontana, on 26 august 2018 - 13:36, said:

Suctiune, trag aerul, intotdeauna aerul  cald se trage
daca ai dreptate (dar ma cam indoiesc de asta), atunci device-urile astea fac mai mult rau decat bine, pentru ca toate laptop-urile de care am auzit eu trag aer rece pe la baza si scot aer cald prin lateral.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate