Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

SAMSUNG Smart TV (DVB-C): problemă recepționarea canalelor.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Toreggen

Toreggen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2018
Bună ziua,

Înainte de toate, țin să menționez:
-serviciile de televiziune le am de la RCS & RDS (DIGI), mai exact pachetul DIGITAL (28 de lei/lună) + un echipament DECODOR HD.
-cablul este băgat direct în spatele televizorului, decodorul fiind folosit la un alt televizor mai vechi, în altă cameră.
-celelalte televizoare din casă funcționează perfect, n-au absolut nicio problemă de acest gen.
-nu folosesc decodorul HD la noul TV deoarece este deranjant să utilizez două telecomenzi. Am comandat deja un Smart CARD de la Digi.



Recent mi-am achiziționat un nou TV, modelul acesta: LED Smart Samsung 40MU6102, 4K Ultra HD (click aici pentru mai multe detalii despre televizor).
Imaginea și sunetul funcționează perfect în aplicații precum YouTube, Netflix, HBO GO, ș.a.m.d; singura problema pe care o am cu acest televizor fiind canalele TV, să vă explic:

Nu îmi găsește canalele digitale. Îmi recepționează doar canalele analogice (39 la număr, cu toate că ar tre' să fie mai multe) care se văd oribil. Imaginea este plină de purici, sunetul este de o calitate foarte proastă; și asta nu se întâmplă doar la câteva canale, absolut toate se văd așa. I-am făcut 4 sau 5 scanări, o resetare completă și verificarea cablului din TV însă niciun rezultat.

Vechiul meu televizor, un Samsung LED Full HD este conectat prin HDMI la decodorul HD de la Digi în cealaltă cameră. Am încercat următorul lucru: am scos cablul (nu mă refer la cel HDMI, cablul tras de cei de la RDS) din decodor, l-am introdus în spatele televizorului (cel vechi) și am inițiat o căutare a canalelor ca să văd dacă pe alt televizor funcționează. Și da, a funcționat. Mi-a găsit toate canalele analogice și digitale la o calitate foarte bună.

Aveți ceva idei cum aș putea rezolva problema asta?
Îmi pare rău daca am postat în secțiunea greșită.

Edited by Toreggen, 18 August 2018 - 15:41.


#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pune televizorul nou la cablul scos din receiver, care a receptionat perfect posturile pe alt tv
Daca merge - cablul catre tv nou este defect
Daca tot nu merge - tv este defect
Presupun ca ai folosit aceleasi setari de scanare (tara, frecvente....)

#3
maramiopedi

maramiopedi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.08.2018

 Toreggen, on 18 august 2018 - 15:40, said:

Am comandat deja un Smart CARD de la Digi.
Cand va veni decodorul, sa nu carecumva sa-l si inserezi in slotul televizorului.
Sa-l pastrezi sigilat, in seif. Cel mai bine la o banca care ofera sertar special.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu nu inteleg comentariul asta.
Nu e decodor, e un card.
De ce sa-l tina sigilat ?
De ce discutam despre ceva ipotetic deocamdata, care se va intimpla in viitor ?!

#5
maramiopedi

maramiopedi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.08.2018

 trollerul_de_serviciu, on 18 august 2018 - 15:52, said:

De ce discutam despre ceva ipotetic deocamdata, care se va intimpla in viitor ?!
El foloseste tv fara cam, fara decodor, si are pretentia sa vada posturile digitale

 Toreggen, on 18 august 2018 - 15:40, said:

-cablul este băgat direct în spatele televizorului, decodorul fiind folosit la un alt televizor mai vechi, în altă cameră

Edited by maramiopedi, 18 August 2018 - 15:56.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

 maramiopedi, on 18 august 2018 - 15:55, said:


El foloseste tv fara cam, fara decodor, si are pretentia sa vada posturile digitale

Pai si care e problema? Nu poate vede posturile digitale codate gen hbo dar in rest nu ar trebui sa aiba probleme.

#7
Toreggen

Toreggen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2018

 maramiopedi, on 18 august 2018 - 15:55, said:

El foloseste tv fara cam, fara decodor, si are pretentia sa vada posturile digitale
Televizorul vechi recepționa canalele „DTV” fără decodor sau CAM. Bineînteles că HBO și toate canalele criptate nu mergeau, da' măcar le aveam în listă...

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil omul nu știe ce e dvb c. Am întâlnit des situația când oamenii își închipuie ca nu se prind posturi digitale decât cu echipament separat, nu știu de unde e asa răspândită ideea asta. Probabil de la tv-urile de pe vremuri....

Edited by slai, 18 August 2018 - 16:04.


#9
Toreggen

Toreggen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2018

 trollerul_de_serviciu, on 18 august 2018 - 15:48, said:

Pune televizorul nou la cablul scos din receiver, care a receptionat perfect posturile pe alt tv
Daca merge - cablul catre tv nou este defect
Daca tot nu merge - tv este defect
Presupun ca ai folosit aceleasi setari de scanare (tara, frecvente....)
Acum două săptămâni am chemat o echipă tehnică să verifice cablul din camera cu TV-ul nou. L-au remufat, l-au verificat și totul mergea perfect. A funcționat perfect până mai ieri, cand am schimbat televizorul. Mă cam îndoiesc că-i de vină cablul, da' o să-ncerc imediat să-l conectez la cablul din cealaltă cameră și să-i dau un search la canale.

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 maramiopedi, on 18 august 2018 - 15:55, said:

El foloseste tv fara cam, fara decodor, si are pretentia sa vada posturile digitale
Lasa, tu sa fii sanitar ;)

 Toreggen, on 18 august 2018 - 16:06, said:

Acum două săptămâni am chemat o echipă tehnică să verifice cablul din camera cu TV-ul nou. L-au remufat, l-au verificat și totul mergea perfect. A funcționat perfect până mai ieri, cand am schimbat televizorul. Mă cam îndoiesc că-i de vină cablul, da' o să-ncerc imediat să-l conectez la cablul din cealaltă cameră și să-i dau un search la canale.
Nu te doare mina sa probezi, nu ?!
Ca varianta 2 - tv defect - e mai nasoala, nu ?!

#11
maramiopedi

maramiopedi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.08.2018

 trollerul_de_serviciu, on 18 august 2018 - 16:13, said:

Lasa, tu sa fii sanitar Posted Image
Da, la crt-uri ma gandeam.

 slai, on 18 august 2018 - 16:03, said:

Probabil de la tv-urile de pe vremuri....
soarta.
Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by maramiopedi, 18 August 2018 - 16:23.


#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, ca nu scrie mare in titlul DVB-C - nu conteaza televizorul, conteaza tunerul.
Si, oricum, e o confuzie des intilnita, avind in vedere ca, probabil are lumea 50% crt si 50% lcd, sint inca foarte raspindite CRT-urile, mdeah.

#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ai dat sa scaneze toate sursele ? Si digital si analogic ?

#14
Toreggen

Toreggen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2018

 GingisHan2015, on 18 august 2018 - 16:59, said:

Ai dat sa scaneze toate sursele ? Si digital si analogic ?
Da.

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ai mutat la cablul celalalt ?
Aceleasi setari la scanare ca si la celalalt tv ?!

#16
Toreggen

Toreggen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.08.2018

 trollerul_de_serviciu, on 18 august 2018 - 17:12, said:

Ai mutat la cablul celalalt ?
Aceleasi setari la scanare ca si la celalalt tv ?!
Asta fac acum. Am avut puțină treabă.

#17
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
La operator nu alege Digi ci Others si la scanare Full. Eu saptamana trecuta nu gaseam cateva posturi cu operator Digi selectat.

#18
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,398
  • Înscris: 08.02.2011

 slai, on 18 august 2018 - 16:03, said:

Probabil omul nu știe ce e dvb c. Am întâlnit des situația când oamenii își închipuie ca nu se prind posturi digitale decât cu echipament separat, nu știu de unde e asa răspândită ideea asta. Probabil de la tv-urile de pe vremuri....


Ideea asta e raspandita de furnizorul de cablu, sa taxeze suplimentar pentru acel decodor si pentru "pachetul digital", desi posturile digitale se pot receptiona si fara el.  Nu vorbesc de Digi aici, nu e furnizorul meu de cablu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate