Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Apartament in apropierea Cluj-Napoca. Floresti / Baciu?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
alexdavidile

alexdavidile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2016
Buna tuturor! Am un buget de aproximativ 50k euro pentru un apartament cu 2 camere in apropierea Cluj-Napoca. Ce recomandati intre Floresti si Baciu? Cei care stati acolo / ati stat ce parere aveti despre naveta (masina personala / bus), facilitati, etc. Va multumesc

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Baciu nu prea imi place. Mai frumos e florestiul :)

#3
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Baciu e plin de rromi.Compenseaza totusi cu traficul.
In ora de varf, faci 40 pana in centru.Din Floresti faci si 2 ore.

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Decât să stai în Florești mai bine stai în Turda. Scurtă poveste: în anul 2 nu am prins cămin la facultă și făceam naveta. O colegă de-a mea stătea în Florești. Eu ajungeam mai repede la universitate decât ea și eu eram la 80 de km iar ea la 5.

#5
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Baciu nu e inca atat de aglomerat si are sanse sa se dezvolte mai armonios decat Florestiul invatand din greselile acestuia. Apahida are o mare problema cu groapa de gunoi care o separa de Cluj. Nu e o priveliste pe care  sa vrei sa o vezi zilnic. poate la un moment dat daca se va reloca groapa de gunoi in alta parte si in locul ei va rasari o adurice... In Feleac l-am auzit pe primar ca nu vrea sa autorizeze decat case si dincolo  de frica psd-ului de "vinituri tfl-iste" care schimba primarul il cam inteleg: Feleacu ofera o panorama prea spectaculoasa pentru a o eclipsa cu blocuri. De neneglijat  ar fi chinteniul doar ca momentan are legaturi foarte proaste cu Clujul dar e un teren aproape virgin dezvoltarii imobiliare. Si ar mai fi de luat in considerare dupa  construirea soselei de centura Gilaul: cu Tarnita si Castelul , cu iesirea la autostrada si vederea spre Vladeasa  ar putea deveni cea mai frumoasa suburbie a Clujului

Edited by iulian_k, 18 August 2018 - 14:43.


#6
obasurtep

obasurtep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.08.2015
Sannicoara, Dezmir sau Apahida. Eventual Chinteni.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Florestiul e cartierul comuna aia cu blocuri aproape lipite intre ele de poti da noroc cu vecinul de vis-a-vis stand pe balcon? Si tot aia care are in mijlocul blocurilor o ferma de pui sau porci care imprastie niste parfumuri de poti sta in casa mai ales vara nici cu geamurile inchise?
Ah si mai si faci 5 km in 2 ore. Plm, mai bine mergi pe jos ca faci 40 de minute.
Daca da cum dracu sa dai sacul ala de bani pentru privilegiul de a locui intr-o cocina de porci sau pui?

Edited by Friskey, 18 August 2018 - 14:51.


#8
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Dezvoltarea comunei Baciu va forta in cele din urma transformarea padurii Hoia intr-un parc  de tipul Central Parc din NY.

Edited by iulian_k, 18 August 2018 - 14:51.


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ca o mică deviere, ferma aia era acolo cu mult înaintea blocurilor apărute. Defapt, toată zona „jmecheră” a floreștiului a aparținut USAMV Cluj-Napoca (era baza de practică și altele pe locul unde e Vivo).

#10
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 Friskey, on 18 august 2018 - 14:47, said:

Florestiul e cartierul comuna aia cu blocuri aproape lipite intre ele de poti da noroc cu vecinul de vis-a-vis stand pe balcon? Si tot aia care are in mijlocul blocurilor o ferma de pui sau porci care imprastie niste parfumuri de poti sta in casa mai ales vara nici cu geamurile inchise?
Ah si mai si faci 5 km in 2 ore.
Daca da cum dracu sa dai sacul ala de bani pentru privilegiul de a locui intr-o cocina de porci sau pui?
Esti in urma cu stirile.1.Oncos isi inchide /muta ferma pentru a construi un minicartier  in locul ei
2. E impropriu sa numeste Florestiul cartier cata vreme   are la randul sau mai multe cartiere.

Edited by iulian_k, 18 August 2018 - 14:52.


#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 xeleron, on 18 august 2018 - 14:25, said:

Decât să stai în Florești mai bine stai în Turda. Scurtă poveste: în anul 2 nu am prins cămin la facultă și făceam naveta. O colegă de-a mea stătea în Florești. Eu ajungeam mai repede la universitate decât ea și eu eram la 80 de km iar ea la 5.
Scurta poveste, vremurile alea au trecut, desi probabil n-au existat niciodata, doar legende. Evident ca se poate intimpla sa fie un accident, asta nu inseamna ca e normalitate.

In alta ordine de idei, depinde daca e vacanta sau nu si daca pleci cu tot puhoiul sau nu. Ca sa-ti faci o idee, eu acum plec cu un coleg la 6:10 si facem pina la Liberty, adica la dracu in praznic in partea cealalta a Clujului, maxim 25 de minute.

Daca lucrezi cu program flexibil si poti merge mai repede la serviciu si sa pleci mai repede, traficul nu te afecteaza deloc si in plus iti ramine si toata  dupa-masa. Daca esti din-ala care se scola la 8 si pleaca la serviciu la 8:30 poti sa uiti. Nu faci 2 ore, dar cam 45 de minute pina in Cluj e norma. Dupa care te izbesti de nebunia din Cluj ca sa ajungi unde vrei si mai faci 45 de minute :first:

Mai mult, exista inca un drum peste dealuri, pe care faci mult mai putin, pleaca din Grigorescu. Daca nu esti adormit, faci maxim 20 de minute la ora de virf :w00t:

Mie personal nu-mi place Baciu deloc, mi se pare mult mai aglomerat si mai nebuneala, inclusiv 13 milioane de tituri. Mai mult, cred ca preturile in Baciu sint mult mai mari decit in Floresti.

 Friskey, on 18 august 2018 - 14:47, said:

Florestiul e cartierul comuna aia cu blocuri aproape lipite intre ele de poti da noroc cu vecinul de vis-a-vis stand pe balcon? Si tot aia care are in mijlocul blocurilor o ferma de pui sau porci care imprastie niste parfumuri de poti sta in casa mai ales vara nici cu geamurile inchise?
Ah si mai si faci 5 km in 2 ore.
Daca da cum dracu sa dai sacul ala de bani pentru privilegiul de a locui intr-o cocina de porci sau pui?
Nu, nu e. Blocurile sint la fel de apropiate ca in Cluj sau in orice alt oras din România. Ferma de pui e moarta si nu mai pute de mai bine de 2 ani. Si nu faci 5 km in 2 ore, niciodata nu s-a facut, decit in caz de accident.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da, s-au mai schimbat lucrurile, s-a mai semaforizat una alta dar traficul în plină oră de vârf e tot nașpa spre centru.

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 xeleron, on 18 august 2018 - 14:58, said:

Da, s-au mai schimbat lucrurile, s-a mai semaforizat una alta dar traficul în plină oră de vârf e tot nașpa spre centru.
De-aia se numeste ora de virf. Am vazut trafic infinit mai de cacat la case mult mai mari :lol:

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Păi asta e ideea , să se discute de trafic la ora de vârf. Pe principul ăsta și Aiudul e chiar liber când nu e ora de vârf. Când e ora de vârf ,ei bine, dacă nu apuci să studiezi arhitectura pușcăriei când mergi pe variantă la alte ore, acum ai ocazia să-ți faci masterul pe ea. Deocamdată așteptăm să vedem spre ce zonă trebuie să meargă Op-ul și la ce ore.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pai nu vorbeam de Aiud. De exemplu, acum 2 ani am fost in Liubliana, ca cica e fain. Traficul din Floresti fata de ce e in Liubliana e parfum. N-am vazut in viata mea asa trafic debil, practic pur si simplu stateai si statea si iar stateai. Si asta la ora 3, nici macar nu-i pot spune ora de virf :lol:

Si oricum nu-ti planifici pozitia aprtamentului cumparat dupa locul de munca actual, care se poate schimba oricind. Eu am lucrat 5 ani in Zorilor, acuma sint in cu totul alta parte... In primul rind conteaza apartamentul in sine si zona sa nu fie plina de intuneciti dubiosi. La fel de mult conteaza daca ai masina sau nu, pentru ca daca ai masina te doare la banana de statie de autobuz etc. Apoi daca ai copii si ii dai la scoala sau gradinita "de cartier", vrei sa ai asa ceva prin zona. Daca merg la privat, iar te doare la banana. Treaba e complicata :)

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
M-as muta in Cluj .Dupa ce ies in pensie .Sau in Ontario, dar ma mai gandesc .E scump Clujul ca viata, preturi, imobiliare ? E aglomerat mereu or doar in ora de varf ?
Oamenii cum sunt ? Eu am trecut doar nu am stat decat cateva ore de cateva ori .Politistii mi s-au parut amabili.

#17
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 GingisHan2015, on 18 august 2018 - 16:40, said:

M-as muta in Cluj .Dupa ce ies in pensie .Sau in Ontario, dar ma mai gandesc .E scump Clujul ca viata, preturi, imobiliare ? E aglomerat mereu or doar in ora de varf ?
Oamenii cum sunt ? Eu am trecut doar nu am stat decat cateva ore de cateva ori .Politistii mi s-au parut amabili.
Depinde cand iesi la pensie.In momentul de fata, pretul la imobiliare e foarte mare si nu da semne sa scada.

#18
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 GingisHan2015, on 18 august 2018 - 16:40, said:

M-as muta in Cluj .Dupa ce ies in pensie .Sau in Ontario, dar ma mai gandesc .E scump Clujul ca viata, preturi, imobiliare ? E aglomerat mereu or doar in ora de varf ?
Oamenii cum sunt ? Eu am trecut doar nu am stat decat cateva ore de cateva ori .Politistii mi s-au parut amabili.
Eu la batranete clar am de gand sa ma intorc in Oradea. Mi se pare orasul potrivit pentru asa ceva.  In Cluj doar te deranjezi reciproc cu  cei mai tineri.Pe de alta parte daca primesti  casa in cartierul militar de langa lacuri(nu stiu exact cum se repartizeaza casele alea si daca pe viitor au voie militarii sa le vanda sau raman proprietatea armatei, ca un soi de case parohiale)... s-ar putea sa merite.

Edited by iulian_k, 18 August 2018 - 19:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate