Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intrebare procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016
Salut, am si eu o intrebare, cam pe la ce temperatura ar trebuii sa ajunga in bios, un intel e8400 3.0 ghz ? L-am pus pe o placa de baza intr-o carcasa si l-am lasat cam 10 minute si maximul de temperatura in bios a fost de 65 si sta constant, ori mai urca, ori mai scade, dar aproximativ este 65. Este bine?

Edited by Cidy, 18 August 2018 - 13:35.


#2
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Eu zic ca este acceptabil pe caldurile astea, dar cateva grade in minus n ar strica, 60 ar fi mai ok Posted Image
nu i mai pune carcasa laterala vreo jumatate de ora , ia vezi scade temperatura considerabil ?  daca da, atunci mai pune-i un ventilator , daca tii neaparat sa sa ai pusa carcasa laterala.
EU pe un amd athlon am temepratura in full load 40-45*C

Edited by CostyNn96, 18 August 2018 - 13:43.


#3
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016

 CostyNn96, on 18 august 2018 - 13:37, said:

Eu zic ca este acceptabil pe caldurile astea, dar cateva grade in minus n ar strica, 60 ar fi mai ok Posted Image
nu i mai pune carcasa laterala vreo jumatate de ora , ia vezi scade temperatura considerabil ?  daca da, atunci mai pune-i un ventilator , daca tii neaparat sa tii pusa carcasa laterala.
EU pe un amd athlon am temepratura in full load 40-45*C
Mai am deja un ventilator care scoate prin fata aer, i-am scos si carcasa, ca nu ma deranjeaza cu nimic, si asa e sub birou.Hai ca ii pun windows, daca se arde, asta este. Posted Image

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
E bine la 65 de grade nefolosit ?!
Nu e bine deloc.
Ori ceva il foloseste (virusache, miner.... altceva) - vezi in task manager / reseource monitor / process explorer
Ori e o problema la racire - pasta uscata, cooler montat prost, cooler plin de praf, cooler prea mic....
Nu se arde, se opreste - 90% ai deja setata optiunea asta in BIOS - dar verifica, pentru orice eventualitate, cauta peste tot, ceva temperatures, sensors, pc health........ bla bla bla

Edited by trollerul_de_serviciu, 18 August 2018 - 13:45.


#5
GoFUS

GoFUS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.08.2018
Sfatul meu este sa scoti totul din carcasa, sa incepi sa cureti totul de praf, daca ai un compresor de aer, este cu atat mai bine, daca nu poti folosii alte "unelte" pe care le ai prin casa.
Daca nu se rezolva cu praful sau in cazul in care nu exista, iti recomand sa cumperi un cooler, sunt unele destul de ieftine si isi fac treaba. Din cate stiu procesorul tau are Socket 775 lga, poti incerca acest cooler: https://www.pcgarage...ool/gammaxx300/ il am de aproape 4 luni, il folosesc pe o configuratie solicitata, full load - 50 de grade maxim, idle - 25-30.
Configuratie: Intel Xenon X5450 @ 3.0Ghz OverClocked la 3,5.
Placa Video: GTX 550 TI.
Memorie: 4GB RAM.
Sunt foarte multumit de produs, iar cand vine de un dual core cred ca o sa il raceasca de 10 ori mai bine, avand doua nuclee, nu prea ai cu ce sa il soliciti asa rau.

#6
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016

 trollerul_de_serviciu, on 18 august 2018 - 13:44, said:

E bine la 65 de grade nefolosit ?!
Nu e bine deloc.
Ori ceva il foloseste (virusache, miner.... altceva) - vezi in task manager / reseource monitor / process explorer
Ori e o problema la racire - pasta uscata, cooler montat prost, cooler plin de praf, cooler prea mic....
Nu se arde, se opreste - 90% ai deja setata optiunea asta in BIOS - dar verifica, pentru orice eventualitate, cauta peste tot, ceva temperatures, sensors, pc health........ bla bla bla
Nici nu are windows pe el, acum ii pun. I-am scos carcasa si vad ca au scazut, pe la 50. Cred ca stiu de la ce este, cooler-ul are rupt o bucata dintr-un picior si cred ca de la asta este.Daca se arde, asta este, desi eu nu cred.

#7
GoFUS

GoFUS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.08.2018

 Cidy, on 18 august 2018 - 13:50, said:

Nici nu are windows pe el, acum ii pun. I-am scos carcasa si vad ca au scazut, pe la 50. Cred ca stiu de la ce este, cooler-ul are rupt o bucata dintr-un picior si cred ca de la asta este.Daca se arde, asta este, desi eu nu cred.

Este riscant sa stai cu un piciorus rupt, mai ales ca procesorul este destul de vechi, citeste postul de mai sus, este un sfat prietenesc.

#8
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016

 GoFUS, on 18 august 2018 - 13:49, said:

Sfatul meu este sa scoti totul din carcasa, sa incepi sa cureti totul de praf, daca ai un compresor de aer, este cu atat mai bine, daca nu poti folosii alte "unelte" pe care le ai prin casa.
Daca nu se rezolva cu praful sau in cazul in care nu exista, iti recomand sa cumperi un cooler, sunt unele destul de ieftine si isi fac treaba. Din cate stiu procesorul tau are Socket 775 lga, poti incerca acest cooler: https://www.pcgarage...ool/gammaxx300/ il am de aproape 4 luni, il folosesc pe o configuratie solicitata, full load - 50 de grade maxim, idle - 25-30.
Configuratie: Intel Xenon X5450 @ 3.0Ghz OverClocked la 3,5.
Placa Video: GTX 550 TI.
Memorie: 4GB RAM.
Sunt foarte multumit de produs, iar cand vine de un dual core cred ca o sa il raceasca de 10 ori mai bine, avand doua nuclee, nu prea ai cu ce sa il soliciti asa rau.
Coolerul ala este mai scump decat tot pc-ul cred :) n-are niciun rost, oricum o sa fie folosit de aproximativ 2 ori pe saptamana si nu foarte mult timp.

#9
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Nu se arde nimic, in cel mai rau caz ti se opreste/reseteaza pc-ul.
temperatura ridicata in cazul tau se datoreaza proastei aerisiri
daca a scazut la 50grade dupa ce i ai scos carcasa...asta spune totul :))

Edited by CostyNn96, 18 August 2018 - 13:55.


#10
GoFUS

GoFUS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.08.2018
Corect, de ars nu se arde, insa sunt anumite riscuri caldura emanata de procesor se poate duce insistent in anumiti condensatori sau chiar pe placa de baza, si categoric nu ii face bine. Din cauza temperaturilor mari se poate ca sistemul sa functioneze ceva mai greu decat la o temperatura normala, rareori poti primi blue-screen, daca nu ai dezactivata din bios optiune de inchidere a sistemului cand atinge macar 100 de grade este putin cam rau. Poti incerca sa schimbi si pasta termoconductoare, se poate ca si acest lucru sa ajute macar putin.

#11
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 01.11.2004
Temperatura poate fi si de la un bios rupt in dos care ruleaza procesorul cu voltaj maxim cum am prins eu la placa mea de baza MSI care tinea procesorul AMD 1700 Stock 3Ghz cu voltaj 1.4V si peste.

Verifica voltajele si incearca un update de bios daca nu e ultimul.

#12
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016

 GoFUS, on 18 august 2018 - 13:55, said:

Corect, de ars nu se arde, insa sunt anumite riscuri caldura emanata de procesor se poate duce insistent in anumiti condensatori sau chiar pe placa de baza, si categoric nu ii face bine. Din cauza temperaturilor mari se poate ca sistemul sa functioneze ceva mai greu decat la o temperatura normala, rareori poti primi blue-screen, daca nu ai dezactivata din bios optiune de inchidere a sistemului cand atinge macar 100 de grade este putin cam rau. Poti incerca sa schimbi si pasta termoconductoare, se poate ca si acest lucru sa ajute macar putin.
Pasta e schimbata acum cateva ore, nu ma deranjeaza daca face putin mai mult zgomot, eu il tin cu carcasa deschisa si e pe la 50 de grade, oricum va fi folosit foarte putin pc-ul asta.De 2 ori pe saptamana cam 2 ore pe diferite site-uri si pe youtube.

 Arthos, on 18 august 2018 - 14:01, said:

Temperatura poate fi si de la un bios rupt in dos care ruleaza procesorul cu voltaj maxim cum am prins eu la placa mea de baza MSI care tinea procesorul AMD 1700 Stock 3Ghz cu voltaj 1.4V si peste.

Verifica voltajele si incearca un update de bios daca nu e ultimul.
Din cate stiu, daca am vazut bine, desi nu stiu sigur, are 1,2 V

#13
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
50 de grade e mai mult decat OK..
daca nu ma insel procesoarele de la intel suporta temperaturi mai mari decat cele de la amd, care-s limitate pe la 75 de grade

Edited by CostyNn96, 18 August 2018 - 14:12.


#14
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 17.07.2016
Ok, va multumesc tutoror de raspuns-uri, am dat "like this" la toate post-urile !

Edited by Cidy, 18 August 2018 - 14:11.


#15
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011

 Cidy, on 18 august 2018 - 13:50, said:

I-am scos carcasa si vad ca au scazut, pe la 50. Cred ca stiu de la ce este, cooler-ul are rupt o bucata dintr-un picior si cred ca de la asta este.
Pai asta e. Coolerul nu sta strans fixat pe procesor si de aia e un pic cam mare temperatura, da nu e ceva exagerat la 50 de grade e ok. Picioruse din alea de plastic se pot lua de pe alte coolere si fixa pe coolerul tau. Coolerele cu picioruse pe LGA 775 e bine sa le fixezi pe procesor cu placa de baza scoasa afara din carcasa, altfel exista riscul sa indoi piciorusele sau chiar sa le rupi cand le apesi si sa indoi si placa de baza sub socket daca n-ai cat de cat un pic de experienta cu asa ceva. Tot mai bune erau coolerele cu suruburi.
Daca n-ai macar doua ventilatoare la carcasa si un flux de aer care sa disipe caldura e chiar indicat sa scoti panoul lateral, 65 de grade e un pic prea mult chiar si pe caldurile astea. Zici ca ai schimbat pasta, ai aplicat-o bine ?

#16
Hotzon

Hotzon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.08.2018

 CostyNn96, on 18 august 2018 - 14:09, said:

50 de grade e mai mult decat OK..
daca nu ma insel procesoarele de la intel suporta temperaturi mai mari decat cele de la amd, care-s limitate pe la 75 de grade
Intel skylake (sau mai nou) - 100 grade
FX-urile - 70.5
Ryzen - 95 grade.

@Cidy, procesorul tau poate lucra cu voltaj sub 1.1V.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate