Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Câteva gânduri versificate

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
FeuerFrei

FeuerFrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.11.2007
Salutare!
Cu permisiunea voastră, postez și eu câteva poezii scrise în ultimii ani.


IUDA URA VOIT

Sunt propriul Iuda al vieții mele -
Îmi crucific
Cu o devoțiune ingenuă
Zi de zi, visele,
Din aceeași ură conștientă, pentru tot ce
Nu am apucat să devin.


Îmi sărut fals pe obraz noaptea din care am apărut,
În goana după un timp
Care nu mi-a aparținut niciodată,
Hrănindu-mă cu propriile aripi
Înmuiate în venin,
Și sădindu-mi speranța printre rândurile unei rugăciuni ipocrite,
Rostită la umbra unui
Păcat originar voit.


Era atât de simplu
Să fi înviat fără a muri,
Doar de mi-aș fi spânzurat arginții...



AUTUMNALĂ

În antecamera Nouarului de Verde
Moartea plana idilic, zidind fortărețe ale renașterii, din
Pistrui uscățivi de ocru.


Sub ziduri, adoarme Ieri.
Sub Ieri, respiră greoi Mâine,
Iar hârlețul stă înfipt
În postamentul unei resemnări monumentale,
Așteptând ca,
Postum,
Speranța să fie rebotezată
Primăvara.




RĂVAȘ CĂTRE UN ALT EU

Agață-ți un vis
În cuierul din hol, și
Lasă-l să-ți fie
Pălărie, în vântul din talciocul de ieri
Și umbrelă
În acidul ploii din ora de dirigenție de mâine...
Dar sub nicio formă, nu-l lăsa
Să ajungă talpa
Șoșonilor de azi…


Condimentează-ți, cu bucata ta de măr mușcat,
Micul dejun cu miros de jucării,
Prânzul, cu al său fel principal -
Viteza,
Și amarul cinei, servită la unul dintre
Capetele bastonului…


Adună-ți toate lacrimile de fericire
În căușul palmelor
Pe care le-ai încasat veacul acesta,
Și lasă-le să-ți șiroaie
În căldura laptelui,
În imboldul cafelei,
În liniștea vinului,
În ritmul perfuziei…


Altfel,
Pe toate acestea, le vei fi invocat
Degeaba.



Momentan atât...aștept cu mult interes criticile, sugestiile...orice fel de păreri sunt binevenite.
Mulțumesc pentru timpul acordat parcurgerii acestor versuri! Posted Image

#2
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Deși prima impresie este cã poeziile sunt "profesioniste", unii sunt cârcotași și se leagã de amãnunte, care totuși nu ar trebui sã te descurajeze.Posted Image
Cum ar fi metaforele: spânzurat arginții- nu evocã nimic clar, moartea plana dar și construia ziduri- era elicopter?, acidul ploii din ora de dirigenție- copilãrie, șoșonii sunt drãguți nu-s ceva de speriat, ce miros au jucãriile?
Și ceva de bine: hârlețul înfipt..., cãldura laptelui, imboldul cafelei, ritmul perfuziei.
Nu-i rãu dar în zilele noastre mori de foame din poezie.

Edited by sandel1, 18 August 2018 - 13:46.


#3
FeuerFrei

FeuerFrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.11.2007
Salutare, si multumesc mult pentru feedback! Chiar asta si asteptam, o parere sincera si neutra :)
Referitor la metaforele pe care le-ai citat, da-mi te rog ocazia sa detaliez la ce m-am referit cand le-am folosit, poate asa capata sens:

View Postsandel1, on 18 august 2018 - 13:33, said:

Cum ar fi metaforele: spĂąnzurat arginții- nu evocĂŁ nimic clar, moartea plana dar și construia ziduri- era elicopter?, acidul ploii din ora de dirigenție- copilĂŁrie, șoșonii sunt drĂŁguți nu-s ceva de speriat, ce miros au jucĂŁriile?

Poezia "Iuda ura voit" e o sinteza a trecutului meu (titlul nu e intamplator, anagramarea literelor reprezinta numele meu)..."Spanzuratul argintilor" se refera la faptul ca mi-a fost frica sa renunt (ucid, spanzur - prin analogie cu motivul si personajul biblic invocat) la siguranta materiala (argintii) in schimbul incercarii de a realiza in viata ce mi-am dorit dintotdeauna si nu ce mi s-a impus.
"Moartea plana" - are sens daca intelegi prima metafora, "antecamera Nouarului de Verde" (la jocul de Cruce, simbolul "Verde" inseamna toamna, nouar = luna a noua = Septembrie; antecamera inseamna, deci, inceputul toamnei); "stropii de ocru" la care ma refer mai jos sunt frunzele moarte, care se inalta intr-o "fortareata" dupa ce, desigur, mor si "planeaza" din copaci.
"Acidul ploii din ora de dirigentie", cu continuarea "de maine", se refera la faptul ca, orice ai face, vei fi judecat de cei din jur (extrapoland, ca la o ora de dirigentie dupa ce ai facut o "nefacuta").
"Sosonii" se refera la ideea de a calca in picioare prin noroi - si aici vine trimiterea la esenta strofei, visele tale.
Iar "jucariile" sunt metafora, nu mirosul lor :) semnifica copilaria, dupa cum probabil intuisesi, iar mirosul vine in contextul ideii de mancare (strofa respectiva se refera la viata si la etapele ei, prezentata alegoric ca pe un meniu).
...are sens ce zic, sau...? :)

Edited by FeuerFrei, 18 August 2018 - 14:23.


#4
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Are sens pentru tine, dar cititorii nu au de unde sã știe despre întâmplãrile tale din viațã. Poezia este pentru publicul larg bãnuiesc, prin urmare metaforele trebuie sã aibã semnificație pentru cât mai multe persoane.
Ora de dirigenție era pentru noi ora în care fiecare fãcea ce vrea iar diriga citea ziarul. Deci nici poveste de judecãți, pentru mulți nu are însemnãtatea care crezi tu cã o are.
Lasã naibii șoșonii mai bine zi opinci, cã șoșonii merg la epigrame și bancuri nu la poezii serioase.

#5
FeuerFrei

FeuerFrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.11.2007
Stiu, am o "deformare" sa le personalizez si sa le cifrez, dar din pacate nu stiu sa scriu chestii comerciale :) Poate am si o placere personala sa explic celor interesati ce-am vrut sa zic "acolo", la urma urmei...daca pun totul pe tava nu-mi place mie, nu sunt eu ala... :)
La urma urmei, fiecare autor isi pune amprenta experientei personale in ceea ce creeaza, e firesc ca n-o sa scrie despre ce-au trait altii...dar, desigur, e doar parerea / viziunea mea.
In orice caz, n-am de ce sa fiu suparat pentru nicio critica sau remarca justificata. Ce nu pot sa inteleg si sa accept, e atitudinea unora de genu' "esti de fecale pentru ca asa zic eu, fara niciun alt motiv pe care sa-l pot explica". In schimb, daca argumentezi, chiar daca ma desfiintezi - iti multumesc, pentru ca imi transmiti in felul asta ca iti pasa si esti macar curios sa captezi mesajul dintre randuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate