Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandare UPS pt PC - posibilitate dezactivare/reducere alarma sonora!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005
Buna ziua!
Intentionez a cumpara un ups pentru uz personal (alimentare statie grafica) si din nefericire lucrez de acasa.
Spatiu de lucru il impart cu camera de dormit. Din UPS-urile analizate am observat ca majoritatea au alarma sonora. Exista vreun model (buget intre 200-400 lei) la care sa nu fie cu alarma sonora sau sa existe posibilitatea de dezactivare?

Va multumesc!

Momentan am urmatoarele modele spre analiza:
1.http://www.vitacom.ro/energie/alimentare-de-rezerva/surse-neintreruptibile-ups/ups-line-interactiv-850va480w-well-ups-lint-stark850-wl.html
2. https://www.emag.ro/...b/pd/DXDD5BBBM/

Va multumesc anticipat!

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eu am gasit la emag cateva modele fara alarma sonora:
https://www.emag.ro/...ort-pricedesc/c


l.e.:
reparare link

Edited by super8, 18 August 2018 - 11:38.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am dezlipit de pe placa buzzerul. Cel mai simplu.

#4
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Alarma sonora e ultima chestie la care te uiti.

In primul rand ai nevoie de un UPS care scoate unda sinusoidala pura, nu unda sinusoidala simulata asa cum scrie la cele din link-urile tale. Cele cu unda sinusoidala simulata (stepped sine wave) nu se impaca bine cu sursele PC moderne. O sa-ti tacane sursa urat atunci cand se opreste curentul si merge pe baterie sau iti opreste PC-ul direct pentru a-ti proteja componentele.

Daca vrei si calitate atunci singura recomandare e APC.
La APC cele mai ieftine cu unda sinusoidala pura sunt cele din seria Smart. Cam de 5 ani am asta https://www.emag.ro/...i/pd/D84J4NBBM/
O sa zici ca e scump, dar daca iei in calcul pretul PC-ului (statie grafica) si mai ales valoarea documentelor de pe el, o sa vezi ca merita. Si da, poti sa opresti alarma sonora Posted Image

#5
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Mai conteaza si zgomotul produs de ventilatorul intern.
Degeaba nu are alarma sonora daca ventilatorul face precum motorul unui avion.
Mai ales ca lucrezi in aceeasi camera in care si dormi , si cand va fi nevoie sa lasi peste noapte ceva la randat o sa te cam caiesti ...

Iar chestia cu sinusul pur nici nu se discuta, e absolut necesara.

In afara de APC mai exista si Cyberpower, Eaton (astea's cam scumpe, fosta IBM, MGE ...) plus multe alte nume mai putin cunoscute insa care ofera o calitate (dar si pret) mult peste ce se gaseste in comert.

Uite aici un articol unde sunt testate cateva ups-uri ce se gasesc in magazine.

https://www.hardware...s/#Introduction

Merita citit daca vrei sa alegi ceva mai calitativ.

Edited by vldc, 18 August 2018 - 13:46.


#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Recomand UPS-urile APC. Folosesc de cca 10 ani asa ceva si sunt de departe cele mai bune avute vreodata. Iesire perfect sinusoidala, management destept al bateriei (dupa 3 ani bateriile inca sunt in forma optima).
Folosesc un APC Smart UPS 1000 luat SH acum vreo 10 ani, caruia i-am pus baterii noi originale la data achizitiei. Acum sunt al al 2-lea set de baterii (schimbate acum 4 ani) care inca tine foarte bine.

Acum vreo 3 luni am avut nevoie de un al doilea UPS pentru bancul media din sufragerie si am luat un APC SH de pe ebay (Europa): https://www.ebay.co....tm/190676345504
Recomand cu caldura. Functioneaza impecabil si raportul pret/calitate este imbatabil.

Bineinteles, se poate dezactiva alarma si UPS-ul este recunoscut de windows in mod automat (win10, legatura pe USB) permitand management de putere cam ca la laptopuri.

Edited by ro_explorer, 18 August 2018 - 13:58.


#7
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005

 Master_Yoda, on 18 august 2018 - 11:52, said:

Alarma sonora e ultima chestie la care te uiti.

In primul rand ai nevoie de un UPS care scoate unda sinusoidala pura, nu unda sinusoidala simulata asa cum scrie la cele din link-urile tale. Cele cu unda sinusoidala simulata (stepped sine wave) nu se impaca bine cu sursele PC moderne. O sa-ti tacane sursa urat atunci cand se opreste curentul si merge pe baterie sau iti opreste PC-ul direct pentru a-ti proteja componentele.

Daca vrei si calitate atunci singura recomandare e APC.
La APC cele mai ieftine cu unda sinusoidala pura sunt cele din seria Smart. Cam de 5 ani am asta https://www.emag.ro/...i/pd/D84J4NBBM/
O sa zici ca e scump, dar daca iei in calcul pretul PC-ului (statie grafica) si mai ales valoarea documentelor de pe el, o sa vezi ca merita. Si da, poti sa opresti alarma sonora Posted Image


Multam fain pentru informatii!
La APC ma uitasem si eu initial insa pretul mi se pare cam piperat. Incerc sa gasesc o solutie intre 400 lei si 700 lei pentru a satisface cerintele.
Mentionez ca statia grafica o folosesc in proiectare civila si urbanism deci utilizez softuri CAD si GIS.

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pai sh e 100 lire cu tot cu transport... adică exact în bugetul tău.

#9
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005
Va multumesc pentru sugestii si recomandari.
Am gasit la un pret acceptabil urmatorul produs : http://www.njoy.ro/ro/UPS/echo-1000
Are unda sinusoidala pura si posibilitate de dezactivare a alarmei sonore.

Ce parere aveti?

#10
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Ai port serial pe statia de lucru ?

#11
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
In manualul de utilizare la continutul pachetului apare RS232-USB Cable, deci e OK, are nevoie doar de un port USB.
Soft-ul de configurare si monitorizare versiunea PowerMaster pare OK din ce am putut sa vad fara sa am un UPS conectat la el. In versiunea entry numita PowerGuide lipsesc multe optiuni, deci @cove_adrian daca instalezi soft-ul de monitorizare alege versiunea PowerMaster si il instalezi ca Agent.

#12
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005

 vldc, on 19 august 2018 - 08:29, said:

Ai port serial pe statia de lucru ?

Da. Este.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate