Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cum verific un telefon SH ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Cum verific un telefon SH sa nu fie furat sau mai stiu eu ce? In lipsa unor acte la ele, desigur. Nu am mai cumparat de mult un telefon, stiu ca acum ceva ani erau multe clone la telefoane, si trebuia sa bagi tot felul de coduri ca sa vezi daca e varianta originala. (e doar un exemplu, probabil a disparut practica asta).

In principiu, ma intereseaza pentru a verifica un Pixel 2 XL si un Note 8.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Serios?
Întrebarea asta e pe bune?

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Intrebi vanzatorul dac este de acord sa mearga cu tine la Politie pentru o verificare.
Daca nu mai raspunde , ai castigat.

#4
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Daca ar fi al meu telefonul si cumparat pe bune, tot nu cred ca m-as duce de nebun sa pierd cateva ore pe la Politie si sa imi mai iau si bataie ca l-am furat :)) ca asa e la politie in Romania, iei bataie din orice..

#5
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nu prea ai cum sa verifici. Riscul meseriei daca cumperi SH. Pe telefoanele Smart cred ca se rezolva treaba daca dai un reset general din ce stiu eu. Posted Image Nu sunt sigur ca te poate localiza dupa IMEI si in ce conditii insa citisem undeva acum ceva timp ca sar putea, daca chiar vrea sa te caute cineva.... dar pentru un parlit de telefon cred ca nu te cauta nimeni. Posted Image daca ar fi asa amanetele ar da faliment daca fiecare nebun sar duce peste ei sa-si recupereze telefonul... merg pe principiul daca l-ai pierdut si a pus mana altcineva pe el, atunci bunul nu mai este al tau si mi se pare normal. Desigur ca solutii imi vin acum in minte gen o aplicatie in soft un Server care sa poata localiza telefonul iar acea aplicatie sa fie instalata si dupa reset ceea ce inseamna ca telefonul ar trebuie rootat si pusa aplicatia in sistem, daca ii pui si modul ascuns, dar nu orice utilizator parlit care nu are experienta in domeniu ar putea face asta.

Oricum eu zic sa stai calm ca pentru o suma de sub 1000 de lei nu cred ca te cauta nimeni... mai multi bani pierde sa-si recupereze telefonul, decat valoarea telefonului.

Edited by hwplanet, 18 August 2018 - 04:49.


#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am luat acum 1 an un telefon de pe olx. Inainte de intalnirea cu vanzatorul, am intrebat de factura, garantie.
Am avut noroc, telefonul mai avea 13 luni de garantie din 24, am primit factura, cutie, tot. Omul a venit si cu copie dupa CI, nu o cerusem si nu intentionam.
Daca ai rabdare, posibil sa gasesti ceva in regula.
Telefonul arata foarte bine, sunt multumit de el.

#7
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Trebuie sa il bagi intr-ul bol cu apa ca sa te asiguri ca nu ies bule de aer din el. Apoi il cumperi. Eu asa fac mereu.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postericmario, on 18 august 2018 - 01:17, said:

Serios?
Întrebarea asta e pe bune?
Da' de ce nu ar fi o intrebarea foarte serioasa, legitima si foarte buna?
Care e problema, daca omul vrea sa fie sigur ca e totul kosher ?!

View Postketa, on 18 august 2018 - 01:33, said:

Intrebi vanzatorul dac este de acord sa mearga cu tine la Politie pentru o verificare.
Daca nu mai raspunde , ai castigat.
Hmmm, mai nou, a deschis Politia vreun ghiseu cu informatii GSM ?!
Crezi ca sta vreun militian sa verifice toate cazurile de telefoane furate din Romania si din toata lumea, sa verifice un IMEI ?!

@Marcous: in primul rind verifici telefonul din punct de vedere tehnic (si eventual estetic) sa fie OK, sa functioneze absolut tot ce ai tu nevoie (blocat in vreo retea, camere, senzori....etc).
Apoi, sa nu aiba bagat vreun cont in el, iti bagi contul propriu.
Apoi, daca vrei neaparat, vezi sa nu fie furat, doar pe site gratuite: https://www.google.c...nt=firefox-b-ab
Rezultatele sint mai mult decit aproximative.
La final, daca vrei neaparat, faci o copie dupa buletinul vinzatorului (daca accepta si el, normal, eventual acoperi o parte din cnp, serie/nr).
In caz de belelele, il gaseste Politia chiar si fara acele date complete.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postdiahim, on 18 august 2018 - 03:43, said:

Daca ar fi al meu telefonul si cumparat pe bune, tot nu cred ca m-as duce de nebun sa pierd cateva ore pe la Politie si sa imi mai iau si bataie ca l-am furat Posted Image) ca asa e la politie in Romania, iei bataie din orice..
aaa, nu, faci confuzie, aia e jandarmeria, nu politia

#10
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Multumesc pt raspunsuri. Stiu ca poate parea puerila intrebarea, dar am mai auzit de telefoane blacklisted.. de exemplu, gasisem un Pixel 2 XL blocat pe o retea din Anglia, si citind pe net, scriau unele persoane ca se poate debloca daca nu e blacklisted. Dar nu spuneau si cum se verifica asta avand telefonul in fata :))

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Blocat in retea se verifica bagind cartela/cartelele ta/tale in telefon.

#12
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Inca o intrebare si nu va mai stresez: daca am luat un telefon Samsung SH si il resetez la setarile din fabrica, mai exista vreo posibilitate de a imi fi vulnerabile datele pe care le folosesc ulterior, gen datele cardului?

Stiu ca sunt tot felul de programe prin care iti poate fi "spionat" telefonul, si sunt curios daca poate rezista vreun program de genul unei resetari generale sau totul e safe?

Bine, stiu ca trebuie sa am grija de unde descarc aplicatii, pe ce site-uri intru, etc.. intrebarea mea se refera doar la fostul proprietar si posibilitatea de a-ti lasa un program de hacking instalat..

PS: stiu ca poate sunt putin paranoic, dar prefer sa previn decat sa imi para rau dupa..

#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, sint unele care rezista la hard reset.
Dar sansele sa iei tu asa ceva sint de 1 la 100.000.000 !!!
Sau chiar si mai mici.
Lucrezi al sri, sie sau ceva similar ?
Ai card cu cel putin un meleon de coco pe el ?
Ai suparat vreun super hecher international ?
Presupun ca nu, deci stai tu linistit ca nu e nici o problema.

Poti sa scapi de asemenea virusi cu resoftare completa, nu doar hard reset.
Dar cine iti garanteaza ca noul soft nu e si asta deja minarit ?! ;)
Glumeam, sansele sa se sintimple asta sint si mai mici, nu e nevoie sa te chinui cu resoftare :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate