Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

DIGI 4K, prima televiziune 4K din România se află în teste.

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2159 replies to this topic

#1711
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 18.08.2005
Din punctul meu de vedere F1 si prima repriza de aseara au mers la fel de sacadat, doar ca la fotbal s-a observat mai usor mingea si jucatorii care erau intr-o miscare continua si rapida.

View Postcoaca, on 28 noiembrie 2018 - 11:24, said:

LG 43UK6200PLA

De ex acum documentarul nu se vede cine stie ce.

Cand semnalul este mai prost,imagine mai intunecata,bitrate mai mic un tv ieftin de 1600lei nu are tehnologia necesara sa aduca imbunatatiri, noise reduction si upscale calitativ.

Asta face diferenta dintre un tv de 1600 lei si unul de 5-6000.

#1712
queens_

queens_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 14.02.2018
Au aparut si stiri de la website-uri mai "mari" :
https://www.broadban...-romanias-digi/

#1713
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 14.11.2009
Documentarul care ruleaza la ora asta se vede exceptional, foarte clar, o placere sa te tot uiti la televizor. Bravo Digi!  Posted Image

#1714
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postcccrys, on 28 noiembrie 2018 - 12:38, said:


Cand semnalul este mai prost,imagine mai intunecata,bitrate mai mic un tv ieftin de 1600lei nu are tehnologia necesara sa aduca imbunatatiri, noise reduction si upscale calitativ.

Asta face diferenta dintre un tv de 1600 lei si unul de 5-6000.

Stai linistit ca toata lumea vede naspa, cand semnalul este rau...
Eu ma uit la un OLED de 65 si tot sacadat vad mingea aia.

#1715
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postbir75, on 28 noiembrie 2018 - 09:11, said:

Pe mine ma distreaza cand aud de culori sterse pe HDR ��
Cand standardul de emisie Rec2020 prevede spatiu de culoare extins cu luminozitate si contrast la maxim !!!
BRUCANE ai gresit cu 20 de ani !!!

Tv Samsung mod Film HDR,contrast si luminozitate maxim,gamma HLG si spatiul de culoare auto.Faceti setarile de mai sus cand va transmite din nou HDR si mai vorbim dupa aia...

Bai tataie vezi-ti de samsungul tau cu 10 biti. Ce atata BRUCANE. Normal ca sunt culori sterse ori luminozitate scazuta (imagine negricioasa) pe tvurile care nu au panel 10 bit..
Si sa-ti zic o chestie.. samsungul nici nu are HDR.. HDR e doar pe oleduri daca sunteti cu adevarat destepti v-ati da seama de asta. Pe orice LED fie el chiar si QLED HDR e mai mult marketing. Ca sa ai HDR trebuie panel 10 bit si luminozitate peste 1000 nits + nivel de negru scazut ceea ce nu vezi la orice panel LED.
Eu credeam ca isheeps sunt cei mai aprigi fani neintelesi dar se pare ca sunt si samsungisti multi care vor cu orice pret sa depaseasca isheepsurile marului.

Edited by -koss-, 28 November 2018 - 14:59.


#1716
cosmol

cosmol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 09.03.2012
In sfarsit, merge si la Fagaras!

#1717
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View Postandruxannd, on 28 noiembrie 2018 - 11:47, said:



Logic ca in ceata usor...dar el nu la asta se referea.Diferenta dintre 1080 si 720 este mare sa nu zic uriasa.Intre 4k normal si 4k HDR sa spui ca e la fel de uriasa mi se pare total wrong.Eu vad pe tvul meu impecabil fara HDR.Plus ca multi stiu dar putini cunosc ca foarte mult conteaza distanta fata de tv cand te uiti atat la material fullhd cat si 4k.Daca stai aproape, 2m sa zicem la un tv de 100 sau 123cm...e clar ca o sa vezi praf&ceata.Daca o sa te duci la 4-5m o sa vezi clar,cristal.Este un paradox dar e realitatea.
Oricum,fiecare vede cum vrea,nu mai insist dar m-a amuzat comparatia lui...
Prietene exact la asta ma refeream.
4K cu interval dinamic standard (SDR) se vede mai slab decat 4k cu interval dinamic ridicat(HDR) 😆
Daca tv-ul tau nu duce HDR iti recomand sa mergi la cineva cu un tv capabil si urmareste un film de pe Netflix in format 4k HDR.
Sper ca nu din cauza unora ca tine ,Digi 4k va fi emis doar 4k SDR.

Digi Helper poti te rog sa ne confirmi formatul final al postului Digi 4K?
Va fi 4K SDR sau 4K HDR?
Multumesc

P.S.Pe tv-ul meu LG 55B8 varianta 4K SDR se vede bine dar incomparabil cu varianta 4K HDR/HLG BT2020!

Edited by bir75, 28 November 2018 - 15:06.


#1718
andruxannd

andruxannd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2018

View Postbir75, on 28 noiembrie 2018 - 15:03, said:


Prietene exact la asta ma refeream.
4K cu interval dinamic standard (SDR) se vede mai slab decat 4k cu interval dinamic ridicat(HDR) 😆
Daca tv-ul tau nu duce HDR iti recomand sa mergi la cineva cu un tv capabil si urmareste un film de pe Netflix in format 4k HDR.
Sper ca nu din cauza unora ca tine ,Digi 4k va fi emis doar 4k SDR.

Digi Helper poti te rog sa ne confirmi formatul final al postului Digi 4K?
Va fi 4K SDR sau 4K HDR?
Multumesc

P.S.Pe tv-ul meu LG 55B8 varianta 4K SDR se vede bine dar incomparabil cu varianta 4K HDR/HLG BT2020!

Am mai scris am un qled LG UH8507 cu HDR10 iar cand au transmis HDR HLG se vedea intunecat usor,disparuse acel brightness valabil la posturile HD.La meciul de aseara transmis fara HDR se vedea perfect, doar o sacadare a mingii la pase rapide.Pe forumul asta 80% din cei de aici au imagine dark cand intra HDRul.Stiu cum trebuie sa se vada HDR.Ma joc pe calculator in 4k cu Hdr.Poate e ceva de la Digi,sunt in teste si asteptam sa vedem cum mai avanseaza...nu zic ca nu vreau HDR dar am un tv destul de scumpitel si sa vad mai dark pe 4k decat la HD e cam dubios.Sper ca sunt doar Teste :)

#1719
cristiboss70

cristiboss70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 29.02.2008

View Postandruxannd, on 28 noiembrie 2018 - 15:19, said:

Am mai scris am un qled LG UH8507 cu HDR10 iar cand au transmis HDR HLG se vedea intunecat usor,disparuse acel brightness valabil la posturile HD.La meciul de aseara transmis fara HDR se vedea perfect, doar o sacadare a mingii la pase rapide.Pe forumul asta 80% din cei de aici au imagine dark cand intra HDRul.Stiu cum trebuie sa se vada HDR.Ma joc pe calculator in 4k cu Hdr.Poate e ceva de la Digi,sunt in teste si asteptam sa vedem cum mai avanseaza...nu zic ca nu vreau HDR dar am un tv destul de scumpitel si sa vad mai dark pe 4k decat la HD e cam dubios.Sper ca sunt doar Teste Posted Image
stiam ca QLED  e doar la Samsung

Edited by cristiboss70, 28 November 2018 - 15:45.


#1720
geotheone

geotheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.03.2008

View Postcoaca, on 28 noiembrie 2018 - 12:17, said:

Eu inteleg. Dar poti sa-mi explici de ce am vazut meciul de aseara repriza a 2-a perfect?
Daca nu ducea, atunci cred ca se vedea si meciul prost.Nu?

Pai eu nu zic ca nu ai vazut perfect, sau ca nu se vede bine la LG -ul tău. Pe link-ul pe care ti l-am oferit este doar descrierea pe care o fac aia de la rtings.com tehnologiei folosite de LG. Tu singur ai spus ca e un fel de "fals" 4K mai sus. Într-adevar ei folosesc mai putini pixeli RGB, intercalând câte un pixel alb. Asta le face televizoarele lor mai economice la curent, dar se pare... si la imagine. In rest, să fie bine pt toata lumea Posted Image Posted Image  si sa vedem toti bine HDR 4K, indiferent de marca TV, daca vede cineva de la Digi sa tina cont de toate parerile exprimate aici  acum in testari !Posted Image

Edited by geotheone, 28 November 2018 - 15:46.


#1721
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Cum emit televiziunie care au canale 4K: cu HDR sau HDR?

#1722
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,393
  • Înscris: 06.11.2014
Si cu, si fara.

#1723
bonesgrecia

bonesgrecia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 12.04.2009
Câte polemici pe aici pt un program , au descoperit românii 4K-ul . Pe satelitul Astra 19* Fashion 4K &UHD1 nu au HDR si se văd extraordinar . Cei de la Digi nu vor face reglajele după recomandările voastre oricum ...

#1724
Ionutkir05

Ionutkir05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.12.2017
Dacă va emite ca acum, fără HDR nu voi plăti 1 leu in plus...

#1725
andruxannd

andruxannd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2018
Daca emite cu HDR dark mereu, nu voi plati 1leu in plus...

#1726
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

View Postbonesgrecia, on 28 noiembrie 2018 - 16:43, said:

Câte polemici pe aici pt un program , au descoperit românii 4K-ul . Pe satelitul Astra 19* Fashion 4K &UHD1 nu au HDR si se văd extraordinar . Cei de la Digi nu vor face reglajele după recomandările voastre oricum ...
UHD 1 trasmite in HDR.

#1727
andruxannd

andruxannd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2018

View Postcristiboss70, on 28 noiembrie 2018 - 15:43, said:


stiam ca QLED  e doar la Samsung

Da,am aberat eu,ma gandeam la altceva...are panel Edge de fapt

#1728
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009

View Postandruxannd, on 28 noiembrie 2018 - 16:59, said:

Daca emite cu HDR dark mereu, nu voi plati 1leu in plus...
Cum adică mereu? S-a tot zis că HDR trebuie să fie automat adică numai când e conținut nativ HDR. Dacă RDS îl va activa să fie permanent atunci este evident că nu se va vedea bine. Până acum au difuzat puțin conținut HDR nativ. Clipurile muzicale de ex. sigur nu au fost HDR. Pe satelit canalele difuzează conținut HDR nativ dar e setat pe automat.
Deocamdată asta și testează RDS-ul dar majoritatea nu au răbdare. Nu o să fie permanent cu HDR, ar fi cam absurd.

-----------------

Unii au explicat totul mură-n gură dar văd că pe fiecare pagină apare câte unul să întrebe din nou. Ajungem la 100 de pagini din care 50 cu aberații. Toți comentează dar sunt curios cam câți vor și plăti pentru acest canal.

Edited by _-KALMAN-_, 28 November 2018 - 17:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate