Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Dilema recuperare Taxa Auto

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018

View PostAdm, on 17 august 2018 - 22:47, said:

Eu am primit banii.
Am depus si.... minune, N luni mai tarziu, am primit inapoi banii.

N fiind egal cu ? banuiesc ca nu este vreun secret.
Am inteles ca depinde si de perioada cand s-a platit taxa.

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Nu e secret, doar ca nu mai stiu cand am depus cererea, nici cand mi-au intrat banii in cont si nu am acum acces.

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 18 august 2018 - 12:53, said:

Deci 30 zile la solicitarea mea in audienta.
tot nu ai specificat orasul

la mine la bucuresti mi-au spus ca mai nou termenul de raspuns este 45 de zile...

View PostPhoenixxx, on 18 august 2018 - 18:19, said:

N fiind egal cu ? banuiesc ca nu este vreun secret.
Am inteles ca depinde si de perioada cand s-a platit taxa.
nu te ajuta cu nimic. acum e si perioada concediilor.
durata variaza de la oras la oras, de la sector la sector.

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Timisoara. Dar nu conteaza orasul.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
E nu conteaza, iti repet a 3 a oara, aici la Buc e 45 de zile termenul de raspuns
cu 30 esti boier in Romania.

progres.

#24
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,814
  • Înscris: 26.02.2010
Timbrul de mediu se restituie începând cu 1.09.2018, iar taxa de prima inmatriculare/poluare pana la 31.12.2018, cu conditia sa depui actele pana la sfârșitul lui august.

#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Fac pariu cu oricine ca nu voi primi pana in 31.12.2018.

#26
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017

View Postaris86, on 20 august 2018 - 03:52, said:

Timbrul de mediu se restituie începând cu 1.09.2018, iar taxa de prima inmatriculare/poluare pana la 31.12.2018, cu conditia sa depui actele pana la sfârșitul lui august.

Ce acte tre'? La ANAF?

#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Timbrul de mediu din 1 ianuarie 2019.

#28
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Se restituie daca depui "actele" luna asta inteleg.

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pe site-ul anaf e OUG 57/2017.

#30
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Perioada în care cei care plătiseră taxele de mediu puteu depune cereri de restituire, indiferent de denumirea acestora, s-a încheiat la 31 august. Urmează perioada mult-așteptată, în care oamenii ar trebui să își vadă banii returnați de Ministerul Mediului, prin ANAF.
Returnarea sumelor încasate ilegal de stat se face doar în anumite perioade, în funcție de ce taxă auto trebuie restituită. Dacă taxele mai vechi deja se restituie de la începutul anului, timbrul de mediu va începe să fie returnat începând din septembrie 2018.
Conform ordonanței 52/2017, între 1 ianuarie și 31 decembrie 2018 își primesc banii înapoi românii care au achitat taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule și taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.Pe de altă parte, cei care au plătit timbrul de mediu pentru autovehicule își vor vedea banii returnați în perioada 1 septembrie 2018 - 31 martie 2019.
Returnarea taxelor auto se poate face la unitățile Fiscului din toată țara, conform ordonanței de urgență amintite. Ultima taxă auto care trebuia plătită de proprietarii de mașini a fost timbrul de mediu. Acesta nu se mai achită din februarie 2017.
Deși suntem deja în luna septembrie, banii pentru restituiri nu au ajuns încă la ANAF, dar surse din instituție ne-au declarat că este doar o chestiune de zile până când banii vor fi virați. Revenim cu detalii.

Observatorul Prahovean

#31
GabrielK21

GabrielK21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2015
Na, e 10 septembrie. Si-a primit careva Timbrul de mediu?

#32
teiu

teiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.03.2007
Eu încă nu am primit nimic... așteptăm...

#33
dana1700

dana1700

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.03.2017
De la inceputul lunii august ,eu m-am interesat de cateva ori de acesti bani ,la ANAF si AFM ,dar fara niciun rezultat pozitiv pana acum .Sa va spun ce am aflat :
Pe baza cererilor primite ,anaful trimite solicitare pt bani , pe baza unui borderou in care sunt prinse mai multe cereri  ,la afm ,iar afm-ul trimite banii in contul de unde se fac platile catre noi . Prima intarziere apare la anaf pt ca ei nu trimit solicitarea la o saptamana dupa primirea cererii ( conform procedurii ),si lasa treaca mai mult timp ,in cazul meu din iunie pana in august(  peste 3 luni) . Aici gasim oameni f ocupati ,care nu pot tine pasul cu termenele de lucru.  Am auzit la un angajat care se ocupa de aceasta speta ,remarca " Dar cati bani luati !" ," Si daca intra banii vreti in aceeasi zi sa-i primiti ?" E revoltator !!!!!!!!
Din ce am inteles , au fost sistate platile,in aug si sept  pt ca nu au fost bani ,iar dupa  rectificarea bugetara au reinceput sa se plateasca, cam de o saptamana . (Au anuntat si la TV ).
Pentru transparenta ,ar fi indicat ca aflam in ce ordine se fac platile ...As vrea sa fac o solicitare oficiala prin care sa mi se comunice  motivul pt care  nu s-a trimis solicitarea pt bani la o saptamana dupa ce am inregistrat cererile ,cf procedurii.
Va sfatuiesc sa mergeti sa va interesati la anaf  si sa solicitati decizia de solutionare,pt a vedea macar ca cererile voastre au fost lucrate .

#34
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,582
  • Înscris: 15.01.2017
Am primit si eu banii pentru una dintre masini, aproape 8000 lei, dar dobanda nimic. Voua V-a returnat numai taxa sau si dobanzi?

#35
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Salut! Am platit si eu timbrul de mediu la prima masina, pe care am vandut.o ulterior fara sa fac copii de pe carte si talon. Am avut doar dovada platii( chitanta si decizie), dar cei de la anaf au spus ca imi trebuie si copie dupa carte si talon si n-au vrut sa-mi primeasca cererea. Taxa a fost undeva la 500 de euro. Am incercat sa depun cerere inainte de 31 august, dar fara rezultat. Acum ar mai fii vreo solutie de recuperare a taxei, tinand cont ca a trecut perioada? As putea sa vorbesc cu un avocat? A facut cineva asta? Se mai poate? Cu toate ca nu e o suma mare, comparand cu cei care au platit taxe mai mari, au fost banii mei si mi i-au luat ilegal...

#36
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostTavi_Octavian, on 24 noiembrie 2018 - 22:40, said:

Salut! Am platit si eu timbrul de mediu la prima masina, pe care am vandut.o ulterior fara sa fac copii de pe carte si talon. Am avut doar dovada platii( chitanta si decizie), dar cei de la anaf au spus ca imi trebuie si copie dupa carte si talon si n-au vrut sa-mi primeasca cererea. Taxa a fost undeva la 500 de euro. Am incercat sa depun cerere inainte de 31 august, dar fara rezultat. Acum ar mai fii vreo solutie de recuperare a taxei, tinand cont ca a trecut perioada? As putea sa vorbesc cu un avocat? A facut cineva asta? Se mai poate? Cu toate ca nu e o suma mare, comparand cu cei care au platit taxe mai mari, au fost banii mei si mi i-au luat ilegal...
Ai vreo dovada ca anaf nu a vrut sa-ti primeasca cererea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate