Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Dilema recuperare Taxa Auto

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Salve
Sper ca postez unde trebuie...Am tot vazut la tv ca se discuta despre recuperarea taxei de prima inmatriculare.
Eu am gasit in dosarul facturilor de la rata masinii primele facturi care erau avansul iar a doua factura  scrie Costuri Inregistrare.
Intrebarea mea este ;Aceasta factura in care se mentioneaza Costuri inregistrare este una si aceasi cu taxa de prima inmatriculare?
am ceva dubii pentru ca de-a lungul timpului aceasta denumire sa tot schimbat ba taxa de mediu ,ba de poluare,ba timbru verde...
Si am mai auzit astazi ca aceasta recuperare ar fi valabila doar la masinile second hand,eu daca am cumparat-o noua nu pot sa recuperez banii?nu sunt multi 200 de euro ...dar de ce sa-i las daca pot sa-i iau...
Va multumesc anticipat

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Nu iti trebuie decat CNP.
Depunde cererea, completeaza datele corect si asteapta banii in cont.

#3
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Ok Multumesc mult.

#4
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Nu contează dacă mașina este nouă sau second hand,dacă a fost plătită taxa in orice denumire ,ea poate fi recuperată,cum a spus colegul mai sus,mergi la anaf, și acolo iți spune tot,insă grăbește-te,31 August este nultima zi de depunere a cereri.

Edited by bobyploiesti, 17 August 2018 - 21:48.


#5
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 29.07.2017

 Adm, on 17 august 2018 - 21:31, said:

Nu iti trebuie decat CNP.
Depunde cererea, completeaza datele corect si asteapta banii in cont.
Ii mai trebuie multa rabdare. Deja au trecut aproape 5 luni de cand am depus actele.
Sa nu-mi ziceti ca si aici se dau atentii pentru a avea un termen decent de primire a banilor.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am primit banii.
Am depus si.... minune, N luni mai tarziu, am primit inapoi banii.

#7
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Stiu ca voiau sa simplifice procedura de depunere cerere, cel putin vazusem ministrul Finantelor ca ii daduse un ultimatum de un weekend sefului de la ANAF. Stiti ceva de asta? Sau tot de la i nstitutie la institutie te trimite..

#8
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Care e diferenta intre taxa de prima inmatriculare si timbrul de mediu? Eu am platit timbru de mediu in 2015 si nu i-am dat inca in judecata. Tre'sa fac cerere la ANAF si mi returneaza banii automat?

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
N>n.  Adica ai asteptat mult! minune<Minune

Si personal la ghiseu cu cererea on-line

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 greenlife, on 17 august 2018 - 22:31, said:

Ii mai trebuie multa rabdare. Deja au trecut aproape 5 luni de cand am depus actele.
Sa nu-mi ziceti ca si aici se dau atentii pentru a avea un termen decent de primire a banilor.
Eu am 4 luni. Dar legea spune 120 zile! E dezgustator cand organele statului incalca legea si nu patesc nimic. Asa pot sa nu mai dea deloc.

#11
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 29.07.2017
Mie mi place aia ca daca depui o sesizare cica ti se raspunde in 30 de zile.

#12
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

 magaenea, on 17 august 2018 - 21:25, said:

Salve
Sper ca postez unde trebuie...Am tot vazut la tv ca se discuta despre recuperarea taxei de prima inmatriculare.
Eu am gasit in dosarul facturilor de la rata masinii primele facturi care erau avansul iar a doua factura  scrie Costuri Inregistrare.
Intrebarea mea este ;Aceasta factura in care se mentioneaza Costuri inregistrare este una si aceasi cu taxa de prima inmatriculare?
am ceva dubii pentru ca de-a lungul timpului aceasta denumire sa tot schimbat ba taxa de mediu ,ba de poluare,ba timbru verde...
Si am mai auzit astazi ca aceasta recuperare ar fi valabila doar la masinile second hand,eu daca am cumparat-o noua nu pot sa recuperez banii?nu sunt multi 200 de euro ...dar de ce sa-i las daca pot sa-i iau...
Va multumesc anticipat

Eu cred ca daca plata s-a facut de catre firma de leasing nu esti indreptatit sa iti recuperezi tu direct taxa.

ci firma de leasing trebuie sa recupereze. pentru ca ea a platit taxa catre anaf.

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Adm, on 17 august 2018 - 22:47, said:

Eu am primit banii.
Am depus si.... minune, N luni mai tarziu, am primit inapoi banii.
mai bine il indrumai spre topicul dedicat unde sint deja postate toate informatiile: https://forum.softpe...tc/page__st__18

pe siteul anaf e si formularul.

daca masina e in leasing, trebuie contactata firma de leasing care trebuie sa iti dea ordinul de plata catre ANAF si o imputernicire de recuperare taxa in numele lor

grabeste-te, termenul e 31 august. Dupa care, adio recuperare.

Nu este doar 200 euro, pt ca vei recupera suma actualizata cu inflatia. Go for it!

Attached Files

  • Attached File  taxa.jpg   122.15K   46 downloads


#14
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Nu primești recuperare taxă aută pentru mașini înmatriculate înainte de 2007.

#15
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Se plătea și pină in 2007 ?Chiar nu știu.

Edited by bobyploiesti, 18 August 2018 - 08:12.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 greenlife, on 17 august 2018 - 23:42, said:

Mie mi place aia ca daca depui o sesizare cica ti se raspunde in 30 de zile.
Eu am depus o cerere in audienta la directorul anaf si tot asa, cica primesc raspuns in 30 zile. E la bataie de joc, fac misto de cetatenii tarii, care ii platesc. Ar trebui introdusa pedeapsa cu shaming rack ca in Defiance. O sa ma duc si personal sa ma programez in audienta, sa vedem ce scot din ei. Probabil vor spune ca nu se poate merge in audienta. Am un cunoscut care e acum in America si a vorbit la telefon cu guvernatorul statului Texas (acolo locuia). Orice cetatean poate asta acolo. In Romania e mai cu mot, seful anaf e peste guvernatorul unui stat american.

Eu sint 100% convins ca nu vor apuca sa restituie toti banii pana la 31 decembrie 2018 la ritmul la care dau. Si mai incalca odata legea. Si ramane si Althea fara tort.

Edited by Ion_de_la_Raion, 18 August 2018 - 09:33.


#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 bobyploiesti, on 18 august 2018 - 08:11, said:

Se plătea și pină in 2007 ?Chiar nu știu.
chiar nu se uita nimeni la poza care am postat-o si care lamureste toate aceste intrebari? un pic mai sus?

 Ion_de_la_Raion, on 18 august 2018 - 09:31, said:

Eu am depus o cerere in audienta la directorul anaf si tot asa, cica primesc raspuns in 30 zile.
mai nou, termenul de raspuns la petitii este 45 de zile.
In ce oras ti s-a comunicat 30??

 Ion_de_la_Raion, on 18 august 2018 - 09:31, said:

Eu sint 100% convins ca nu vor apuca sa restituie toti banii pana la 31 decembrie 2018 la ritmul la care dau. Si mai incalca odata legea. Si ramane si Althea fara tort.
ai grija indiferent ce faci sa depui cererea inainte de 31 august, pt ca apoi chiar nu mai recuperezi nimic.

Si sa scrii pe cerere si numarul de telefon mobil sa te sune daca mai au nevoie de ceva. Altfel, o sa iti ceara in scris completari in 45 de zile. Adica peste termenul de 31 august.

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 unbrutus, on 18 august 2018 - 11:39, said:

In ce oras ti s-a comunicat 30??


ai grija indiferent ce faci sa depui cererea inainte de 31 august, pt ca apoi chiar nu mai recuperezi nimic.

Si sa scrii pe cerere si numarul de telefon mobil sa te sune daca mai au nevoie de ceva. Altfel, o sa iti ceara in scris completari in 45 de zile. Adica peste termenul de 31 august.

N-ai inteles. Cererea de returnare a banilor a depus-o pe 22 aprilie. Am atasat la ea documente doveditoare, nr. de cont, adresa si telefon. Am primit si nr. de inregistrare. Dar in 4 luni nu am primit nici decizia, nici banii. Vazand ca nu se intampla nimic, am facut o cerere in audienta pe site-ul anaf la director. Si dupa ce am apasat pe trimite, a aparut scris ca termenul de solutionare e 30 zile. Deci 30 zile la solicitarea mea in audienta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate