Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Internet prin cablu

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
GabiGND

GabiGND

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2018
Salut. Recent m-am mutat intr-un apartament nou, care are trase cabluri coaxiale in fiecare dormitor si living. Intrebarea mea este: exista posibilitatea sa conectez un cablu ethernet la pc prin acel port? (cu un converter sau ceva, nu stiu) Din cate am citit, cei de la UPC folosesc un router cu coaxial. Eu am Digi FL1000 si incep sa ma intreb daca a meritat serviciul acesta in schimbul FL500 sau 300, pentru ca viteza gigabit o pot folosi doar prin laptop(cu cablu) daca stau in living (la parter, unde au instalat cei de la Digi fibra, iar dormitoarele se afla la etaj).
In cazul in care nu exista vreo modalitate sa ma conectez prin cablu in dormitor, as mai avea alta varianta sa ajunga gigabitul si acolo? Singura varianta care imi vine in minte este un router wifi gigabit la parter si un extender gigabit la etaj. Dar asa nu stiu cat de mult se pierde din viteza prin beton sau daca am sansa macar de 500Mbps.
Nu ma prea pricep si probabil ca e stupida intrebarea, dar am zis sa incerc pentru linistea mea. Nu am gasit nicaieri pe google raspunsul (in legatura cu coaxialul).

PS: Sa stric peretii si sa trag de la routerul de jos ethernet pana sus nu e o varianta :D

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Si crezi ca strici casa daca tragi un cablu? Asta-i culmea.

Edited by neagu_laurentiu, 17 August 2018 - 21:17.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

Quote

Sa stric peretii si sa trag de la routerul de jos ethernet pana sus nu e o varianta

Gresit, asta e singur varianta, firul este sfant, mai ales pentru gigabit. De ce nu ai tras prin pereti si cabluri UTP? Eu am doar coaxiale si telefonice pentru ca casa e construita in 2000, dar ce se construieste azi musai cele 2 tipuri prin pereti.

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

View Postneagu_laurentiu, on 17 august 2018 - 21:17, said:

Si crezi ca strici casa daca tragi un cablu? Asta-i culmea.

Mare grija, poți să dărâmi casa.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Kit powerline

#6
GabiGND

GabiGND

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2018

View Postneagu_laurentiu, on 17 august 2018 - 21:17, said:

Si crezi ca strici casa daca tragi un cablu? Asta-i culmea.
Ideea e ca ar trebui sa trec de cativa pereti, si probabil si de parchet ca sa ajung pana acolo, iar sa trag cablurile sa se vada pe podea nu imi place.

View PostNeaceasca85, on 17 august 2018 - 21:19, said:

Gresit, asta e singur varianta, firul este sfant, mai ales pentru gigabit. De ce nu ai tras prin pereti si cabluri UTP? Eu am doar coaxiale si telefonice pentru ca casa e construita in 2000, dar ce se construieste azi musai cele 2 tipuri prin pereti.
Casa e cumparata la cheie, iar aceeasi intrebare as pune si eu constructorului, avand in vedere ca e constructie din 2017.

View Postgumball3000, on 17 august 2018 - 21:23, said:

Kit powerline
Interesanta ideea, daca se ridica aproximativ asteptariilor din specificatii. Ma voi mai informa in acest sens.

#7
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007
Folosesc powerline de cativa ani
trafic de ordinul GB pe zi upload si download
singurele restarturi au fost cand a fost pana de curent
https://en.avm.de/pr...line-1000e-set/

#8
GabiGND

GabiGND

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2018

View Postursan2003, on 17 august 2018 - 23:01, said:

Folosesc powerline de cativa ani
trafic de ordinul GB pe zi upload si download
singurele restarturi au fost cand a fost pana de curent
https://en.avm.de/pr...line-1000e-set/
Poti sa-mi spui aproximativ ce viteze ai pe speedtest? Pe net majoritatea spun ca powerline-urile ajung cam pe la 200Mbps, cele care se lauda cu viteze de pana la un gb.

#9
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
Nu ti-a pus nimeni cablu ca lumea ca e..un pic cam scump...concret, un CAT 6/6A e cam 4.5lei/m liniar model S/FTP...eu zic ca merita sa sapi peretii. Daca tot ingropi firele, ia-ti si prize UTP CAT 6 (Schneider Electric gama Unica - ~65lei/bucata). Preturi actuale.

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Exista plinte dedicate, in care se pot masca usor cabluri.

Edited by keta, 18 August 2018 - 01:40.


#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View PostGabiGND, on 17 august 2018 - 23:12, said:

Poti sa-mi spui aproximativ ce viteze ai pe speedtest? Pe net majoritatea spun ca powerline-urile ajung cam pe la 200Mbps, cele care se lauda cu viteze de pana la un gb.
Una e viteza si alta e traficul . Powerline e o solutie de "avarie" cand altceva nu se poate .
Nu o sa ai gigabit niciodata cu powerline sau wifi . Cel putin nu cu ce se vinde acum pe piata .
Problema e simpla , vrei gigabit , tragi cablu , renunti la gigabit in zona aia , ...se mai pot gasi solutii .

PS. - Cablu se poate trage aparent , fara sa darami casa , chiar foarte elegant si estetic . Exista tot fe;lul de solutii pentru asta .

#12
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View PostGabiGND, on 17 august 2018 - 21:12, said:

Salut. Recent m-am mutat intr-un apartament nou, care are trase cabluri coaxiale in fiecare dormitor si living. Intrebarea mea este: exista posibilitatea sa conectez un cablu ethernet la pc prin acel port? (cu un converter sau ceva, nu stiu) Din cate am citit, cei de la UPC folosesc un router cu coaxial. Eu am Digi FL1000 si incep sa ma intreb daca a meritat serviciul acesta in schimbul FL500 sau 300, pentru ca viteza gigabit o pot folosi doar prin laptop(cu cablu) daca stau in living (la parter, unde au instalat cei de la Digi fibra, iar dormitoarele se afla la etaj).
In cazul in care nu exista vreo modalitate sa ma conectez prin cablu in dormitor, as mai avea alta varianta sa ajunga gigabitul si acolo? Singura varianta care imi vine in minte este un router wifi gigabit la parter si un extender gigabit la etaj. Dar asa nu stiu cat de mult se pierde din viteza prin beton sau daca am sansa macar de 500Mbps.
Nu ma prea pricep si probabil ca e stupida intrebarea, dar am zis sa incerc pentru linistea mea. Nu am gasit nicaieri pe google raspunsul (in legatura cu coaxialul).

PS: Sa stric peretii si sa trag de la routerul de jos ethernet pana sus nu e o varianta Posted Image

Teoretic exista ce vrei tu, se numeste ethernet over coaxial EoC mai exact standardul MoCa 2.0/2.5 , dar nu e ieftin si la fel ca in cazul tehnologiei powerline depinde de calitatea cablurilor coaxiale existente si de existenta splitter-elor de pe traseu .
Ai nevoie de ceva de genul asta https://www.amazon.c...0/dp/B077Y3SQXR (o pereche evident)
Varianta cea mai ieftina pe care am gasit-o ar fi dar fara review-uri e greu de spus daca se ridica la nivelul specificatiilor sau nu .

https://www.ebay.com....m1851#viTabs_0

Edited by me_iauras, 18 August 2018 - 10:29.


#13
GabiGND

GabiGND

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2018
Multumesc pentru raspunsuri! :) voi analiza toate posibilitățile

#14
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
E putin de munca , insa si eu te sfatuiesc sa iti tragi tot cabluri , asa cum ai fost sfatuit anterior de colegi
Conexiunea e sfanta si mai ales cand ai mai multe camere
In genere cea wireless trebuie neaparat sa fie dual band 2.4/5Ghz si toate device-urile folosite la fel
Ar fi pt situatia ta acest gen de sisteme wireless - https://www.asus.com...stem-Home/#sec4 - insa la cat te costa si sigur nu vei ajunge la peste 9xxMbps ca in cazul conexiuni clasice cu fir ( scrii ca ai Fibernet 1000 )

#15
GabiGND

GabiGND

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2018
Revin tot la acest topic, ca sa nu mai fac inca unul separat, fiind aceeasi "problema".

Am amanat treaba, insa am ajuns tot la sfaturile voastre de a trage cablu. Am pe cei de la Digi si am fost sfatuit sa trag un cablu ftp pana in dormitor, aceasta fiind cam singura solutie. OTN-ul nu poate fi mutat pentru ca in living au facut constructorii legaturile. In momentul acesta OTN-ul este in modul bridge. Intrebarea mea este: pot sa folosesc OTN-ul ca router WiFi in paralel cu router-ul meu (pe care vreau sa il duc aproape de PC)? Sau singura solutie este OTN + 2 routere?

#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Îl poți pune ți în mod router. Suni la ei și se rezolvă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate