Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Investitii in aur

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View PostArgentww, on 21 august 2018 - 10:17, said:

Nu cred ca aurul este neapart cea mai buna idee de a investi banii. Aurul se fura, si nu numai. Da o privire la criptomonede. E o solutie mult mai buna. Incearca, te pot ajuta cu ceva informatii.
Da , pai criptomonedele sunt cea mai buna idee pt atacul de cord la ce variatii zilnice au.

#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Alta timpenie. Criptomenedele nu sint investitie ci speculatie.
Romanii dupa ce ca nu au bani sint si foarte trasi de tunuri cu risc crescut in loc sa faca cehstii mai incete dar sigure.

#39
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Mi-aș dori ca aici să discutăm despre investiții în aur, avem 174 de topicuri despre criptomonede. În opinia mea e o diferență între aurul fizic și cel scriptic, care justifică un comision la tranzacție de până în 3% la cumpărare și probabil cam 5% la vânzare.
N-am auzit pe nimeni să comande monede și lingouri din străinătate în România, aș fi curios să aflu detalii.

#40
Argentww

Argentww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.08.2018

View PostTestosteron, on 21 august 2018 - 11:35, said:

Da , pai criptomonedele sunt cea mai buna idee pt atacul de cord la ce variatii zilnice au.
Ce pot sa zic. E un domeniu vast, destul de complex(crypto). Studiul pietei si a conditiilor de crestere/scadere a preturilor pentru criptomonede este ceea ce trebuie sa faci inainte de a investi. Nu te bagi cu ochii inchisi (ceea ce poti face la aur). Plus, e un domeniu ce se va raspandi pe viitor cu viteza luminii. Recomand cu incredere sa studiezi si acest domeniu.

#41
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View PostArgentww, on 28 august 2018 - 15:03, said:

Plus, e un domeniu ce se va raspandi pe viitor cu viteza luminii.
Mira-m-as.

#42
Argentww

Argentww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.08.2018

View PostTestosteron, on 28 august 2018 - 20:25, said:

Mira-m-as.
De ce? Da-mi te rog cateva motive pentru care esti atat de nesigur in aceasta idee.

#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postyndy, on 24 august 2018 - 09:00, said:

N-am auzit pe nimeni să comande monede și lingouri din străinătate în România, aș fi curios să aflu detalii.
Sunt destui, parca si aici pe softpedia era un topic despre asta.
Oricum, magazinele de aur de investitie din Austria/ Germania/ Elvetia nu duc lipsa de clienti romani ''la fata locului'' (cu toate ca majoritari sunt localnicii si rusii).

View Postyndy, on 24 august 2018 - 09:00, said:

N-am auzit pe nimeni să comande monede și lingouri din străinătate în România,
Cred ca nici nu-i o chestie pe care sa o trambitezi in gura mare. Prietenii stiu de ce...

#44
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View PostArgentww, on 29 august 2018 - 14:41, said:

De ce? Da-mi te rog cateva motive pentru care esti atat de nesigur in aceasta idee.
Intreaba-te de ce au valoare banii care au valoare si vei vedea atunci de ce banii virtuali n-au nici un viitor.

#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Prostia la cryptomonezi e ca e inflatie. Poti sa faci cite vrei, la infinit. E mai simplu decit e pentru mozambicani si venezueleni sa tipareasca bani.

#46
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 30 august 2018 - 00:25, said:

Prostia la cryptomonezi e ca e inflatie. Poti sa faci cite vrei, la infinit. E mai simplu decit e pentru mozambicani si venezueleni sa tipareasca bani.
E chiar vizibila inflatia. Nu au nici un control asupra lor. La fiecare cand i se scoala face o noua cryptomoneda.

#47
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pt carcotasi care scriu pe aici ca investitia in aur NU este profitabila - https://www.zf.ro/bu...storic-18275200
- 03.01.2019 - 169.9lei/gr
- 12.08.2019 - 204.4lei/gr
In opt luni si ceva o crestere de aproape 22% eu zic ca nu e de ici de colo
Nu zic ca va fi tot timpul un trend ascedent , dar anul acesta si pana acum.........o crestere de 34.5lei/gr e ceva
Cine se asteapta ca peste noapte sa creasca ca in poveste , atunci DA pt ei NU este o investitie buna si ar trebui sa caute alte surse speculative , fiind destule in RO

Edited by wather, 13 August 2019 - 01:13.


#48
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Și cu cât ai luat efectiv aur și cu cât l-ai da acum?

#49
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
e riscant de cumparat acum aur cand are pretul maxim, posibil sa mai creasca dar foarte putin, sunt sanse mult mai mari sa scada pe termen lung, de regula iarna e mai ieftin

#50
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Aurul de regula il vinzi numai cand numai alte surse de venituri.......asta in cazul in care NU esti bisnitar
Daca esti........atunci cumperi cand are pretul mic si il vinzi cand ii creste pretul , e la mintea.......
Ma repet - Eu am dat un raspuns celor care NU au incredere ca aurul NU este o afacere profitabila pe termen lung
Daca vrei peste noapte......, cauta/fa alte afaceri

#51
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Cât e spreadul la care cumperi? De ce ai lua ceva care nu intenționezi să vinzi la un moment dat și nici nu aduce vrun alt venit exceptând speranța că "va crește în valoare"?

#52
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Mi se pare un hedge bun pentru riscul devalorizării banilor în prezent și în perioada următoare.
Dacă te gândești cu cât a crescut masa monetară în ultimii 10 ani, în toate monedele, este doar o chestiune de timp până când va fi evident că banii valorează mult mai puțin chiar dacă oficial inflația nu există. Aurul este finit și are în spate 5000 de ani de confirmare a valorii. Aici ai mai multe argumente expuse de Aristotel acum 2500 ani: https://internationa...-gold-is-money/

Pentru un spread mic, poți căuta cel mai mare fond care acumulează aur fizic https://www.spdrgoldshares.com/. Din păcate eu n-am reușit să-l cumpăr din România pentru că nu respectă niște reguli la nivel de UE, fiind fond american. Dar sunt și câteva în Europa, de exemplu PHAU (aur fizic de 8 miliarde dolari), SGBS (aur fizic de 2 miliarde dolari).
Sau sunt tot felul de indici care urmăresc prețul cotațiilor internaționale ale aurului, chiar dacă nu sunt garantați cu aur fizic. Spreadul la toate aceste produse este sub 0.5%.
Sau cumperi o companie care extrage aur, de exemplu Barrick Gold.

Aurul luat prin burse aș zice că ar merita vândut la apogeul următoarei recesiuni/crize globale, când este posibil să ajungă la 5000 dolari / uncie.

#53
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postyndy, on 14 august 2019 - 06:38, said:

Mi se pare un hedge bun pentru riscul devalorizării banilor în prezent și în perioada următoare.
Dacă te gândești cu cât a crescut masa monetară în ultimii 10 ani, în toate monedele, este doar o chestiune de timp până când va fi evident că banii valorează mult mai puțin chiar dacă oficial inflația nu există. Aurul este finit și are în spate 5000 de ani de confirmare a valorii. Aici ai mai multe argumente expuse de Aristotel acum 2500 ani: https://internationa...-gold-is-money/

Pentru un spread mic, poți căuta cel mai mare fond care acumulează aur fizic https://www.spdrgoldshares.com/. Din păcate eu n-am reușit să-l cumpăr din România pentru că nu respectă niște reguli la nivel de UE, fiind fond american. Dar sunt și câteva în Europa, de exemplu PHAU (aur fizic de 8 miliarde dolari), SGBS (aur fizic de 2 miliarde dolari).
Sau sunt tot felul de indici care urmăresc prețul cotațiilor internaționale ale aurului, chiar dacă nu sunt garantați cu aur fizic. Spreadul la toate aceste produse este sub 0.5%.
Sau cumperi o companie care extrage aur, de exemplu Barrick Gold.

Aurul luat prin burse aș zice că ar merita vândut la apogeul următoarei recesiuni/crize globale, când este posibil să ajungă la 5000 dolari / uncie.
Plus ca in VEst bancile nu stiu cum sa introduca dobânzi negative la depozite. Deja in Elvetia s-a ajuns la asta pentru depozite peste 500000

#54
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Aurul merita cumpărat doar pe Forex dar riscurile sunt mari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate