Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pot fi actionat in instanta in urma publicarii la un ziar online a unei reclamatii facute unui magazin la OPC?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013
Buna ziua,
In urma cu ceva timp am avut probleme cu un magazin din oras care in nerepetate randuri mi-a vandut mie si membrilor familiei mele produse expirate si stricate. In cele din urma am depus o sesizare la OPC prin care am avut castig de cauza. Din spirit civic am dat cazul presei locale, respectiv unui ziar online. La vederea articolului patronul respectivuui magazin a publicat pe facebook faptul ca stirea are o sursa falsa si ca va actiona in instanta pe cei ce au contribuit la prejudiciul de imagine al firmei sale. Intrebarea este daca vedeti ceva ilegal in ce am facut atata timp cat exista un document oficial emis de OPC care atesta ceea ce am scris in articolul respectiv si pot fi actionat in instanta pentru asta atata timp cat mai exista inca cel putin 20 de persoane au confirmat ( in comentarii pe facebook ) ceea ce scrie in articol. Mai mult de atat in articol nu mi se precizeaza numele sau alte date de identificare. Va pus la dispozitie in continuare articolul.

https://www.ziarulin...te-si-stricate/

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Da, iti va lua caii de la bicicleta.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Da, se poate, exista dreptul la imagine.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sanse mici sa castige el, dar depinde ce anume va reclama si pe ce se bazeaza. Poate sa se planga de faptul ca i-ai stricat imaginea publicand un raport ANPC care, teoretic, nu e unul public, ci va priveste doar pe voi doi.

#5
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Legal, poate da publicatia in judecata, pentru ce vrea muschii patronului, dar asta nu inseamna nimic. Tu nu ai nicio problema cu chestia asta.

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu stiu daca are vreun temei legal, dar astia care vand cu buna stiinta produse alimentare stricate ar trebui inchisi pentru imbolnavirea populatiei. In conditiile in care  exista un raport oficial care confirma veridicitatea afirmatiilor, ce drept la imagine mai poate invoca?

#7
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
eu stiam ca raspunsurile ANPC sunt publice, pe vremuri existau online liste si cautai raclamatiile si raspunsurile, acum cred ca trebuie sa le furnizeze conform Legii 544/2001, e vorba de un SRL nu persoana fizica sa intervina GDPR

si pentru patron mai exista si DSV sa vina in control sa verifice marfa

te pot sanctiona doar daca raspunsul e fals, scris acasa pe calculator  :)

Edited by Oxigen1234, 17 August 2018 - 07:54.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 danvlas, on 17 august 2018 - 07:47, said:

Nu stiu daca are vreun temei legal, dar astia care vand cu buna stiinta produse alimentare stricate ar trebui inchisi pentru imbolnavirea populatiei. In conditiile in care  exista un raport oficial care confirma veridicitatea afirmatiilor, ce drept la imagine mai poate invoca?


Poate spune ca lotul respectiv a fost busit de furnizorul lui, fiind inserate printre cele bune si tu I-ai stricat vanzarea spundand ca vinde cu buna stiinta (sau rea credinta) produsele respective. Tu vei fi, in principiu, aparat de raportul ANPC, dar nu iti garanteaza ca, daca ziarul dovedeste ca ai inflorit tu, si nu ziaristul, sa ai tu probleme.

Citind articolul, acuzele sunt defaimatoare. Controlul a constatat ca reclamatia este fondata prin control inopinat (presupun pentru produse expirate) dar nu detaliaza.

@Oxygen: am facut o singura reclamatie la ANPC si mi-a venit scrisoare acasa. Fiind vorba de o persoana fizica (doar fizicele pot reclama la ANPC, firmele doar in instanta), s-ar putea sa intre sub incidenta GDPR.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 bazucker2009, on 17 august 2018 - 07:24, said:

Intrebarea este daca vedeti ceva ilegal in ce am facut atata timp cat exista un document oficial emis de OPC care atesta ceea ce am scris in articolul respectiv

documentul de la OPC atesta toate afirmatiile din articol?
imi vine greu sa cred ca OPC a scris intr-un document oficial ca "legumele și fructele comercializate în acest magazin, care sunt parcă luate de la coșul de gunoi". la fel si povestea cu prajiturile din Baicoi, din articol nu reiese ca ar exista vreo dovada pentru asta (cu exceptia unor afirmatii anonime de pe facebook)

in principiu esti ok pentru situatiile dovedite oficial, dar poti avea probleme pentru povestile pentru care nu ai dovezi (inclusiv cele in care familia ta a cumparat produse expirate)

#10
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@pololica - ANPC apara doar persoanele fizice, dar in acest caz raspunsul a fost pus la dispozitia ziarului de persoana fizica ce a reclamat, deci este un consimtamant implicit

nu exista GDPR pentru firme

#11
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Sunt doar amenintari. Nu va face nimic. Stie si patronu' lu' peste prajit ca nu are de castigat.

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Este a 800-a intrebare de genul asta: pot sa dau in judeacata? (sa fiu dat in judecata)
Raspunsul este, INTOTDEAUNA, BINEINTELES CA DA.
Dar, intrebarea e gresita din start.
Intrebarea ar trebuie sa fie: am sanse de cistig (pierdere) daca dau in judecata (sint dat in judecata) ?!
Deoarece datul in judecata este doar primul pas.
Important este finalul, verdictul, pasul al 176-lea, care vine dupa 2-3-6-12 luni/ani....
De dat in judecata / sa fii dat in judecata este simplu si rapid si la indemina oricui.
Deci, raspunsul este DA.
Dar sansele de cistig... asta e altceva.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Din experienta destul de mare pe acest forum, va pot spune ca nicio persoana JURIDICA nu a castigat vreun proces de imagine/calomnie etc

E un motiv destul de simplu, din ce am inteles:

1. Firmele nu pot fi calomniate si nu prea pot ei proba daunele directe.
2. Ar insemna ca nu am mai putea niciodata vorbi de rau un produs sau o firma, pentru ca ii stricam imaginea imaculata.

#14
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013

 Pololica, on 17 august 2018 - 07:59, said:



Poate spune ca lotul respectiv a fost busit de furnizorul lui, fiind inserate printre cele bune si tu I-ai stricat vanzarea spundand ca vinde cu buna stiinta (sau rea credinta) produsele respective. Tu vei fi, in principiu, aparat de raportul ANPC, dar nu iti garanteaza ca, daca ziarul dovedeste ca ai inflorit tu, si nu ziaristul, sa ai tu probleme.

Citind articolul, acuzele sunt defaimatoare. Controlul a constatat ca reclamatia este fondata prin control inopinat (presupun pentru produse expirate) dar nu detaliaza.

@Oxygen: am facut o singura reclamatie la ANPC si mi-a venit scrisoare acasa. Fiind vorba de o persoana fizica (doar fizicele pot reclama la ANPC, firmele doar in instanta), s-ar putea sa intre sub incidenta GDPR.
Treaba cu produse expirate e demult, exista cel putin 20 de persoane care confirma ce am spus eu, si da sunt vandute intentionat.

 _Smiley_, on 17 august 2018 - 08:00, said:


documentul de la OPC atesta toate afirmatiile din articol?
imi vine greu sa cred ca OPC a scris intr-un document oficial ca "legumele și fructele comercializate în acest magazin, care sunt parcă luate de la coșul de gunoi". la fel si povestea cu prajiturile din Baicoi, din articol nu reiese ca ar exista vreo dovada pentru asta (cu exceptia unor afirmatii anonime de pe facebook)

in principiu esti ok pentru situatiile dovedite oficial, dar poti avea probleme pentru povestile pentru care nu ai dovezi (inclusiv cele in care familia ta a cumparat produse expirate)
Reclamatia suna exact asa cum am scris in articol, iar daca in magazin s-au gasit produse expirate nu e logic ca acestea erau scoase la vanzre?

#15
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@initiator - ca sa stai linistit pe site la ANPC sunt multe raspunsuri cu amenzi si pedepse date catre Vodafone, Bancpost si multi alti operatori mari, dar nu au timp sa afiseze toate magariile astea de 2 bani, le cumuleaza si baga : 62 de operatori economici au fost sanctionati pe litoral ... samd.

Edited by Oxigen1234, 17 August 2018 - 08:48.


#16
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

 bazucker2009, on 17 august 2018 - 07:24, said:

Buna ziua,
In urma cu ceva timp am avut probleme cu un magazin din oras care in nerepetate randuri mi-a vandut mie si membrilor familiei mele produse expirate si stricate.

https://www.ziarulin...te-si-stricate/


Eu asta nu o inteleg si este principalul motiv pentru care exista astfel de comercianti.

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 andreic, on 17 august 2018 - 07:34, said:

Da, se poate, exista dreptul la imagine.
adica? daca informatiile sint reale, ce imagine?
sint zeci de inregistrari publicate cu soricei la kaufland, carrefour etc plus reclamatii etc

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Poți fi dat în judecată pentru orice. Și pentru că ai respirat în fața magazinului.
2. Dacă nu ai scris tu articolul N-AI TREABĂ CU ARTICOLUL.
    În cel mai rău caz te va chema în instanță pe lângă acel jurnalist. Dacă tu ai actele de la OPC nu e așa grav. Singura chestie de care se poate agăța e afirmația aia "legumele și fructele comercializate în acest magazin, care sunt parcă luate de la coșul de gunoi."

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate