Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

BMW Seria 3 G20: detalii despre noua generație

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#19
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Fotografii ale noului G20 precum si diverse date tehnice ale acestui model care arata mai sportiv ca precedentul.
http://www.automarke...rman-87177.html

Edited by max_01, 01 October 2018 - 17:19.


#20
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,581
  • Înscris: 31.01.2010
Si astia`s cu drujbe in 3 cilindri?

#21
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostalliNdanuTz, on 01 octombrie 2018 - 14:56, said:

Sursa: automarket.ro
Vezi ca mai este un topic deschis de mine pe acest subiect in luna august, anul acesta.

#22
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
,,Noua serie 3 se prezintă cu o față complet nouă care diferă major atât de generațiile anterioare ale modelului, cât și de celelalte modele din gamă. Dacă zona frontală păstrează câteva elemente vizuale preluate din zona Seria 7 - Seria 5, în special la nivelul formei generale a farurilor, o serie de artificii de design, cum este decupajul inferior al blocului optic, ne asigură că noul BMW Seria 3 va avea un ADN propriu și o linie personală.
Diferențele sunt și mai mari la nivelul spatelui, acolo unde noul Seria 3 oferă stopuri simple, angulare, orizontale, care diferă major de celelalte modele ale gamei contemporane BMW.
Alte noutăți vizibile în primele fotografii ale lui BMW Seria 3 sunt pachetele exterioare M Sport și Sport Line, dar și patru nuanțe noi de caroserie: Dravit Grey, Tansanit Blue II, Citrin Black II și Vermont Bronze.
Noutăți majore la interior
Modificările continuă la interior, acolo unde Seria 3 preia majoritatea elementelor deja prezente pe noua generație X5 și la adaptează la un pachet ceva mai compact. Evident, centrele de comandă ale bordului sunt cele două display-uri digitale (de 12.3 inch în zona instrumentarului de bord și de 10.25 inch în zona centrală a planșei de bord), noul modul de comandă pentru sistemul de climatizare, noua consolă pe care tronează în continuare butonul rotativ al sistemului iDrive și noul volan.''

Edited by max_01, 01 October 2018 - 18:31.


#23
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
In poze e frumos. Sa vedem pe viu, si ce motoare are. Sper sa nu aiba prea multe in 3 cilindri...

#24
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
^ N-am observat, my bad :)
Daca e nevoie un mod poate sterge thread-ul.
ON: Mie spatele imi seamana a Lexus, fata imi place, interiorul este ce ma asteptam sa fie, adica cel de pe Seria 5.

#25
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postradu_vasile59, on 01 octombrie 2018 - 18:37, said:

In poze e frumos. Sa vedem pe viu, si ce motoare are. Sper sa nu aiba prea multe in 3 cilindri...
Si eu sunt curios de motorizari.Mai ales in cazul dieselului daca este prevazut cu AdBlue.Teoretic ar trebui sa fie motorizarile care acum sunt disponibile la ultima generatie de seria 5, lansat in anul 2016 dar si seria 1, facelift in anul 2017.

Edited by max_01, 01 October 2018 - 20:35.


#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmihaicozac, on 01 octombrie 2018 - 15:28, said:

Doar ocupanții se vor potrivi cu mașina ca nuca Ăźn perete, mai ales Ăźn RomĂąnia.
Nu te obliga nimeni sa o cumperi ;)

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmax_01, on 01 octombrie 2018 - 20:32, said:


Si eu sunt curios de motorizari.Mai ales in cazul dieselului daca este prevazut cu AdBlue.Teoretic ar trebui sa fie motorizarile care acum sunt disponibile la ultima generatie de seria 5, lansat in anul 2016 dar si seria 1, facelift in anul 2017.
Eu am adblue pe X5 din 2015...nu cred ca se mai pune problem inexistenței pe vreun model 2019 :)

#28
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postrichelieu, on 04 octombrie 2018 - 07:03, said:

Eu am AdBlue pe X5 din 2015...nu cred ca se mai pune problem inexistenței pe vreun model 2019 Posted Image
X5 are o cilindree mai mare decat motorizarile obisnuite de la seria 3 asa ca din acest motiv, pentru a putea respecta norma de poluare, X5 a fost prevazut cu Adblue.La seria 3, motorizarea de 2.0 care dezvolta 190 cai putere, la finele anului trecut, BMW i-a mai adaugat o turbina care are strict rolul de a reduce poluarea cu noxe si cea fonica.Adica un substitut la Adblue.Oricum, sunt curios daca aceasta motorizarea a ramas doar cu acea turbina sau are in plus si Adblue.

#29
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postmax_01, on 04 octombrie 2018 - 07:47, said:

X5 are o cilindree mai mare decat motorizarile obisnuite de la seria 3 asa ca din acest motiv, pentru a putea respecta norma de poluare, X5 a fost prevazut cu AdBlue.La seria 3, motorizarea de 2.0 care dezvolta 190 cai putere, la finele anului trecut, BMW i-a mai adaugat o turbina care are strict rolul de a reduce poluarea cu noxe si cea fonica.Adica un substitut la Adblue.Oricum, sunt curios daca aceasta motorizarea a ramas doar cu acea turbina sau are in plus si Adblue.
eu nu cred că la 2.,0 tdi și 190 de cai, fără adblue poți respecta normele.

nu sunt inginer auto, dar dacă se putea toți producătorii făceau.

#30
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postbobalex18, on 04 octombrie 2018 - 08:20, said:

eu nu cred că la 2.,0 tdi și 190 de cai, fără AdBlue poți respecta normele.

nu sunt inginer auto, dar dacă se putea toți producătorii făceau.
Depinde ce norme trebuie respectate.Pretentiile din viitor vor fi mult mai mari decat in prezent asa cum cele din prezent sunt mult mai mari decat cele din trecut.
Cred ca in aceasta saptamana sau cel tarziu, saptamana viitoare, aflam cum se prezinta motorizarile diesel de la noua serie G20.
Nici eu nu sunt inginer.Acum in ceea ce priveste performanta tehnica a producatorilor auto, aceasta este diferita, de la caz la caz.La anumite motorizari, inclusiv motorul de 2.0l care dezvolta 190 cai putere, pana acum BMW s-a descurcat fara Adblue, introducand o turbina in plus, in timp ce ceilalti producatori auto au avut alta abordare tehnica, introducand Adblue si la motorizari de 1,5l(PSA).

Edited by max_01, 04 October 2018 - 08:51.


#31
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Așa este, eu la F31 LCI cumpărat in Decembrie nu am AdBlue și mașina este Euro 6. Motorul nu are doua turbine, are una singura. Am impresia ca doar pe modelul automat este posibil (ZFHP8) pentru versiunea manuala motorul are 150CP.

#32
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View PostSerafim606, on 01 octombrie 2018 - 15:12, said:

Parca lipseste ceva la interior...... Nu stiu ce, dar se putea si mai bine.
Un radio-casetofon. Literal

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmax_01, on 04 octombrie 2018 - 07:47, said:


X5 are o cilindree mai mare decat motorizarile obisnuite de la seria 3 asa ca din acest motiv, pentru a putea respecta norma de poluare, X5 a fost prevazut cu AdBlue.La seria 3, motorizarea de 2.0 care dezvolta 190 cai putere, la finele anului trecut, BMW i-a mai adaugat o turbina care are strict rolul de a reduce poluarea cu noxe si cea fonica.Adica un substitut la Adblue.Oricum, sunt curios daca aceasta motorizarea a ramas doar cu acea turbina sau are in plus si Adblue.
Well...la asta nu m-am gândit :lol:

#34
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018
Nu-mi place deloc interiorul, foarte "colturos" si plin de linii drepte designul bordului... urat si plictisitor si volanul! Exteriorul l-au facut in directia de design seria 7... un trend bolnav si pe la altii... e drept ca nu de azi de ieri, dar n-am inteles boala asta de a le face pe (aproape) toate asemanatoare...

#35
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Volanul in echiparea M este unul dintre cele mai bune, trebuie incercat. Legat de designul lui Seria 3, total fals. BMW foloseste Seria 3 ca platforma pentru a lansa noua de tehnologie si design, este modelul care le produce cel mai mare profit.
Actualul Seria 7 este o evolutie a designului lui F30.

#36
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostHEX2FUN, on 04 octombrie 2018 - 19:03, said:

BMW foloseste Seria 3 ca platforma pentru a lansa noua de tehnologie si design, este modelul care le produce cel mai mare profit.
Pentru ca seria 3 este cel mai vandut model de BMW.

Edited by max_01, 04 October 2018 - 19:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate