Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Obiectiv incompatibil cu body-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
furbie

furbie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 11.01.2008
Body:https://www.f64.ro/sony-alpha-a5100-body-negru-mirrorless-cu-wi-fi-si-nfc.html
Obiectiv:https://www.sainsonic.com/products/kamlan-50mm-f1-1-prime-lens?gclid=CjwKCAjwwdTbBRAIEiwAYQf_E6MVkciSXBkNh7_Z0glbgARTErgv9OulM1T_v3fjIJOQjX6o2nvt7BoCUSAQAvD_BwE

Salut, am achzitionat recent aceste produse sperand din descrierea de pe site-ul obiectivului ca le voi putea folosi la acel body insa surpriza, obiectivul e mai mic. Exista vreun adaptor care sa ma ajute? Sunt incepator iar ultima solutie pe care vreau sa o iau in calcul ar fi sa inlocuiesc obiectivul.

#2
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
adică ce nu se potrivește? Montura?

#3
furbie

furbie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 11.01.2008
Da

Attached Files


Edited by furbie, 16 August 2018 - 21:24.


#4
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Eu as cred ca fiind un obiectiv ieftin si full manual, are o montura specifica Kamlan si se adapteaza ap. foto cu  monturilor prezentate pe site :E-mount ,MFT ,etc. prin intermediul unor adaptoare ; normal ar fi trebuit sa primesti odata cu obiectivul un asemenea adaptor...vezi poate se cumpara separat.

#5
furbie

furbie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 11.01.2008
Merci de raspuns, am sa caut un astfel de adaptor.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Sigur nu intra ?!
Unbox: https://youtu.be/5tFoXmPRmiw?t=1m14s
Montare: https://youtu.be/5tFoXmPRmiw?t=2m7s

#7
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012
Sigur nu ti-au trimis un obiectiv cu alta montura decat Sony E? Pt ca acest obiectiv e facut si pt alte monturi mirrorless - MFT, Canon M, Fuji...Nu scrie nimic despre montura pe cutie sau in documentatia care a venit cu obiectivul?

Edited by MSfoto, 17 August 2018 - 09:17.


#8
furbie

furbie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 11.01.2008
Cand l-am luat de pe amazon (pt a ajunge mai repede) am ales unul cu montura 4/3. Am 2 optiuni fac retur sau olx, cineva interesat? https://www.olx.ro/o...eh-IDbsHSZ.html

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postfurbie, on 16 august 2018 - 19:45, said:

Salut, am achzitionat recent aceste produse sperand din descrierea de pe site-ul obiectivului ca le voi putea folosi la acel body insa surpriza, obiectivul e mai mic. ,,

View Postfurbie, on 16 august 2018 - 19:45, said:

am ales unul cu montura 4/3
Pai ai ales m4/3 in speranta ca se potriveste, si surpriza - nu s-a potrivit? Surpriza era sa se potriveasca  Posted Image

Cu un adaptor m4/3 -> sony poate merge:
https://fotodioxpro....oducts/mft-snye
Ar fi bine sa poata focusa la infinit, dn cate vad nu toate adaptoarele permit focusarea la infinit.

Edited by crokodilu, 17 August 2018 - 10:58.


#10
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Trimite-l inapoi si cumpara unul compatibil... te complici cu adaptoare

#11
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View Postfurbie, on 17 august 2018 - 10:36, said:

Cand l-am luat de pe amazon (pt a ajunge mai repede) am ales unul cu montura 4/3. Am 2 optiuni fac retur sau olx, cineva interesat? https://www.olx.ro/o...eh-IDbsHSZ.html
Wow ce surpriza! L-ai cumparat cu montura m4/3 si nu se potriveste pe montura Sony Alfa! Tu faci misto de noi, nu?

Edited by DannyMC, 17 August 2018 - 13:01.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Cred ca face reclama la obiectiv sau poate la sony. Intre noi fie vorba pt. un f1.1 si 120$ pare un obiectiv cel putin interesant, pacat ca nu are si PK, dar daca comand ceva poate am noroc si se potriveste totusi.

#13
furbie

furbie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 11.01.2008
Nu fac reclama si nu as face misto in pozitia de nestiutor intra-le fotografiei. M-am grabit sa comand ceva rapid de pe amazon bazandu-ma pe ce scria pe site, ca ar fi compatibil cu seria e5100 vezi poza de mai jos. https://cdn.shopify....pg?v=1521632407. Greseala a fost ca nu am fost atent la tipul de montura din lunga descriere a produsului de pe amazon. Baietii de la f64 mi-au spus ca adaptoarele sunt potrivite pt inversul situatiei mele (obiectiv mare la body mic). In concluzie nestiinta /prostia se plateste (returnarea produsului cat o costa + asteptare inca o luna pt livrarea obiectivului corect din China). Multumesc tuturor pt ajutor. Admin, acest topic poate fi inchis.

Edited by furbie, 17 August 2018 - 15:40.


#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postfurbie, on 17 august 2018 - 15:11, said:

Baietii de la f64 mi-au spus ca adaptoarele sunt potrivite pt inversul situatiei mele (obiectiv mare la body mic)...
Adaptorul de care ti-am zis mai sus este ce iti trebuie,asta presupunand ca ai obiectiv m4/3:

Quote

This adapter allows Micro Four Thirds (Micro-4/3, MFT) Lenses to fit on a Sony Alpha E-Mount system camera body.

Edited by crokodilu, 17 August 2018 - 15:44.


#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca poate sa-l schimbe, de ce sa se complice cu adaptoare?

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postcrokodilu, on 17 august 2018 - 10:40, said:

Pai ai ales m4/3 in speranta ca se potriveste, si surpriza - nu s-a potrivit? Surpriza era sa se potriveasca  Posted Image
WOW !!!!!!!!!
Nu era nici o surpriza, nu exista in nici un univers paralel situatia sa se potriveasca 2 monturi diferite.

#17
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Ti-am postat anuntul de vanzare si pe Olympus Romania.
Este mai bine sa vinzi si sa comanzi unul cu montura Sony.

#18
furbie

furbie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 11.01.2008
Multumesc mult, am facut comanda pentru cel bun.

Edited by furbie, 18 August 2018 - 12:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate