Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Blockchain development

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Argentww

Argentww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.08.2018
Hi there,
O chestie ce nu m-a lasat indiferent, referitoare la blockchain. Se implementeaza activ peste tot. A ajuns si in asigurari. Ce credeti ?
''...Privately held insurance advisory American Association of Insurance Services (AAIS) has introduced its blockchain-based insurance database and reporting tool, according to an announcement video posted August 15.
The platform, dubbed Insurance Data Link (openIDL), is based on IBM's enterprise blockchain solution, using Hyperledger Fabric. The platform intends to reduce “burdensome” statistical reporting processes, as well as cut costs and data processing time for insurance carriers.''

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Mie imi zona cam o-matic, adica ceva SF, extraordinar de frumos si bun, cu potential nemarginit, dar care se incapataneaza sa  nu se realizeze.

Vorba poetului: "Era pe când nu s-a zărit, Azi o vedem, şi nu e"

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
e inca la inceput, dar nu mai e inorogul care parea acum cativa ani. deja exista solutii in curs de implementare: https://www.maersk.c...ipping-solution

#4
Argentww

Argentww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.08.2018

View PostAdm, on 16 august 2018 - 16:56, said:

Mie imi zona cam o-matic, adica ceva SF, extraordinar de frumos si bun, cu potential nemarginit, dar care se incapataneaza sa  nu se realizeze.

Vorba poetului: "Era pe când nu s-a zărit, Azi o vedem, şi nu e"
Referitor la vorba poetica: E frumoasa, dar nu chiar la subiectul super-actual acuma. Ce tine de blockchain, E o tehnologie ce cred ca va face acea schibmbare ce toti o asteptam. E la fel de important sa participam, dupa posibilitate, si la dezvoltarea diverselor proiecte ce stau pe baza la blockchain. Macar cu idei.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostArgentww, on 16 august 2018 - 16:45, said:

Ce credeti ?

ce sa credem despre ce? :) despre tehnologie, despre implementarile ei, despre ce fac acei asiguratori?

blockchain e o tehnologie cu anumite caracteristici. e normal sa se gaseasca cineva undeva care sa considere ca are nevoie de acele caracteristici.

#6
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostAdm, on 16 august 2018 - 16:56, said:

Mie imi zona cam o-matic, adica ceva SF, extraordinar de frumos si bun, cu potential nemarginit, dar care se incapataneaza sa  nu se realizeze.

Vorba poetului: "Era pe când nu s-a zărit, Azi o vedem, şi nu e"

Nu e nimic sf in toata treaba.

Blockchain-ul e doar o baza de date descentrlizata privata sau publica, cu permisii sau fara in functie de cum o vrea firma.

[ https://i.imgur.com/U2qSlh3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Da trebuie bagat hype la greu ca e una sa spui blockchain alta e sa spui baza de date...
Nu mai e kool

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgentww, on 16 august 2018 - 16:45, said:

The platform, dubbed Insurance Data Link (openIDL), is based on IBM's enterprise blockchain solution, using Hyperledger Fabric.

E o tehnologie premergatoare introducerii cipului la oameni (Semnul Fiarei)... Vezi si tehnicile de urmarire totala TELEMATICS care deja se introduc de catre asiguratorii auto la asigurati, sa urmareasca toti parametrii masinii, inclusiv pe unde umbli.

#8
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018

View Postrosix, on 16 august 2018 - 19:34, said:


Vezi si tehnicile de urmarire totala TELEMATICS care deja se introduc de catre asiguratorii auto la asigurati, sa urmareasca toti parametrii masinii, inclusiv pe unde umbli.

Cum imi pun  la matiz asa ceva?

#9
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postrosix, on 16 august 2018 - 19:34, said:


E o tehnologie premergatoare introducerii cipului la oameni (Semnul Fiarei)... Vezi si tehnicile de urmarire totala TELEMATICS care deja se introduc de catre asiguratorii auto la asigurati, sa urmareasca toti parametrii masinii, inclusiv pe unde umbli.

Da.... vezi sa nu iti fure ATM-ul sufletul cand bagi card-ul invers Posted Image

#10
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
dar blockchainul asta nu e deja si la banci prin acei bani virtuali sau bani digitali cand platesti cu cardul de ex?

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAdm, on 16 august 2018 - 16:56, said:

Mie imi zona cam o-matic, adica ceva SF, extraordinar de frumos si bun, cu potential nemarginit, dar care se incapataneaza sa  nu se realizeze.

Vorba poetului: "Era pe când nu s-a zărit, Azi o vedem, şi nu e"
sint deja cateva aplicatii practice ale tehnologiei, un caz celebru si trist este cel al falsificatii laptelui praf din china care a dus la copii morti

Desigur si in moda se intampla asta, kilometrajul la masini etc

Toate acestea pot beneficia de tehnologia blockchain si deja sint implementate proiecte de la bmw, luis vitton etc

se poate urmari de la fabricatie pana la vanzare provenienta produsului, componentelor. O aplicatie f interesanta.

In domeniul financiar inca se rezista, pt ca tehnologia e destul de revolutionara. Partea proasta este ca are sens doar cand nu exista factorul uman care sa introduca datele initiale.

Daca datele initiale sint introduse de un om, evident pot fi falsificate.

Dar tot ce ajunge in blockchain, este lege, este imutabil. Si asta este marele avantaj. Descentralizarea o face si rezistenta la cenzura.
Desigur pirateria ar putea lua un nou avant.

View PostJammalan-the-Prophet, on 16 august 2018 - 18:20, said:

Da trebuie bagat hype la greu ca e una sa spui blockchain alta e sa spui baza de date...
Nu mai e kool
aici se vede ca nu ai inteles tehnologia inca. oricum mai e timp. de fapt, unele tehnologii pur si simplu nu pot fi intelese de majoritatea utilizatorilor finali.
Totusi nu e o problema asta. Toti avem cateva procesoare acasa, insa nu intelegem cum functioneaza, nu stim sa le programam etc

#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postunbrutus, on 16 august 2018 - 21:26, said:

aici se vede ca nu ai inteles tehnologia inca. oricum mai e timp. de fapt, unele tehnologii pur si simplu nu pot fi intelese de majoritatea utilizatorilor finali.
Totusi nu e o problema asta. Toti avem cateva procesoare acasa, insa nu intelegem cum functioneaza, nu stim sa le programam etc


Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  

Gluma zilei,.......
Nu am inteles technologia blockchain?
Vrei un signed message din 2012 ca sa te potolesti cu aprecierile astea, expertule?

Ia zi tu ce e blockchain-ul asta?
Hai ca vreu sa ma amuz copios in seara asta

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 16 august 2018 - 21:53, said:

Nu am inteles technologia blockchain?
vazand ce ai scris mai sus, nu ai inteles, insa dupa cum am spus, nu e nicio problema, mi se pare exagerata reactia

View PostJammalan-the-Prophet, on 16 august 2018 - 21:53, said:

Vrei un signed message din 2012 ca sa te potolesti cu aprecierile astea, expertule?
de ce as vrea?? nu.

#14
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Ca sa intelegi ca tu incerci sa ii explici ce e un blockchain unuia care avrea propriul testnet prin 2013 :P

Da hai, ca erai atat de autoritar de parca detineai adevarul suprem si vorbeai unui nestiutor, zi-mi si mie cu ce se diferentiaza blockchain-ul de o baza de date?

#15
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Se spune că dacă apar computerele cuantice instant se repliază tot blockchainul ca si adn-ul si toate portofelele se deschid automat.

#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 16 august 2018 - 22:08, said:

Ca sa intelegi ca tu incerci sa ii explici ce e un blockchain unuia care avrea propriul testnet prin 2013 Posted Image

Da hai, ca erai atat de autoritar de parca detineai adevarul suprem si vorbeai unui nestiutor, zi-mi si mie cu ce se diferentiaza blockchain-ul de o baza de date?
nu dragule, tu erai autoritar si spuneai ca blockchain si baza de date e fix acelasi lucru. Pai inclocuieste cuvantul din titlu cu baza de date si vezi daca mai cteste cineva topicul.
Eu nu am incercat sa iti explic blockchainul.

Poti sa imi arati unde am facut cea mai mica incercare sa iti explic tie blochchainul? Ti-am zis doar ca dai impresia ca nu intelegi tehnologia. Dar si ca nu e o problema de nici un fel asta.

Tu insa faci o mare problema din asta, esti autoritar si pari sa vrei sa arati ca detii adevarul suprem. Cam ce ma acuzi pe mine ca as face faci tu de fapt :)

View Postbabarzotea, on 17 august 2018 - 01:30, said:

Se spune că dacă apar computerele cuantice instant se repliază tot blockchainul ca si adn-ul si toate portofelele se deschid automat.
asta e deocamdata marea amenintare a tuturor tehnologiilor care se bazeaza pe cryptografie

#17
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postunbrutus, on 18 august 2018 - 00:14, said:

nu dragule, tu erai autoritar si spuneai ca blockchain si baza de date e fix acelasi lucru. Pai inclocuieste cuvantul din titlu cu baza de date si vezi daca mai cteste cineva topicul.
Eu nu am incercat sa iti explic blockchainul.

Poti sa imi arati unde am facut cea mai mica incercare sa iti explic tie blochchainul? Ti-am zis doar ca dai impresia ca nu intelegi tehnologia. Dar si ca nu e o problema de nici un fel asta.



Eu sunt autoritar pentru ca stiu cu ce se mananca...
Tu ai aruncat niste flatulatii p-aici de genul:

View Postunbrutus, on 16 august 2018 - 21:26, said:

aici se vede ca nu ai inteles tehnologia inca. oricum mai e timp. de fapt, unele tehnologii pur si simplu nu pot fi intelese de majoritatea utilizatorilor finali.
Totusi nu e o problema asta. Toti avem cateva procesoare acasa, insa nu intelegem cum functioneaza, nu stim sa le programam etc

Acum imi spui ca defapt blockchainul e o baza de date si ca defapt nu ai stiu ce ai vrut sa spui si ca varza face pere
Ia demonstreaza tu cum intelegi technologia asta miraculoasa pe care eu saracul sunt prea * sa o pricep

Ia zi, e blockchain-ul o baza de date? Nu e? Care e diferenta?
Sau mai bine si mult mai usor ca ai picat ca musca intr-o chestie de care nu ai habar si acum cand esti luat la intrebari nu stii pe unde sa scoti camasa.

Asta e topicul discutiei, blokchain development...ai ceva serios de spus?

Si mai scoti si prostia asta apoi:

View Postunbrutus, on 18 august 2018 - 00:14, said:

asta e deocamdata marea amenintare a tuturor tehnologiilor care se bazeaza pe cryptografie

Ia zi, cum ameninta un calculator quatum bitcoin-ul?
Ai auzit de Winternitz? Stii care care e diferenta dintre o cheie publica si o cheie privata? Cum ar avea loc atacul asta al unui calculator quatum?
Ce ar ameninta?

Edited by Jammalan-the-Prophet, 18 August 2018 - 00:57.


#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 18 august 2018 - 00:29, said:

Eu sunt autoritar pentru ca stiu cu ce se mananca...
nu exista "pentru ca"... nu ai dreptul sa faci pe autoritaru pe aici. La tine acasa, in familie, treaba ta, desi si acolo, exista legi impotriva abuzurilor psihice si fizice.
Nu te mai agita atat. te afunzi tot mai mult

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate