Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferaţi: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Vreau să cumpăr o mașină

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Problema nu este cum urca in masina (cu cat afectiunea a fost dobandita mai timpuriu, cu atat persoana este mai adaptabila/inventiva),
ci cum coboara la cum se respecta locurile rezervate persoanelor cu handicap.
Am vazut in ultimul zile, cateva la rand, un Audi parcat la Clinica Aria din Sibiu, exact pe locul rezervat persoanelor cu handicap.
Nu am avut cu face o poza, dar in parbriz avea o legitimatie pe care scria Camera Deputatilor si numarul masinii.
Ne mai mira ceva in tara asta.

#20
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Îl ajuta dacă nu trebuie sa tina de usa/plafon/volan de fiecare care data.
Din ce mașini iesi/intri mai ușor: civic(ultimul model) sau un stepway/b max/tuaran?

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cand gasesti A4 din 2009-2010 si Seria 5 din 2010 cu motorizare 2.0 diesel in stare buna la 7000e, sa imi zici si mie ca vreau sa-mi cumpar. Parca te vad cum ai intrat pe un site si ai ales toate cazanele cat mai noi in 7000e.

Pentru ce are nevoie, nu ii trebuie masina mare care e scumpa la intretinere si in nici un caz diesel.
Pentru cumparaturi merge si o masina din clasa mica sau compacta pe benzina. La 7000e cumperi un Sandero nou sau polo sh cat mai nou pe benzina.

 blotunga, on 16 august 2018 - 17:09, said:

Seria 5, eu zic să uite de ea, n-o să-și permită întreținerea și la diesel de 10 ani trebuie să aștepți la diverse. Asta de la un fan al mărcii. Nu e mașină ieftin de întreținut. Doar un set de cauciucuri de doamne ajută ajunge la peste mia de euro.

Mai taie din ele. Ca nici cu jante pe 18 nu treci la peste 1000e, nu mai zic pe 16" pe care le are toata lumea sau 17, ca iesi la sub 500e lejer.
Orice masina daca a fost intretinuta, nu ai de ce sa bagi bani in ea, decat pe nimicuri. Eu am multi km si in afara de suspensii nu am avut probleme.

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 AngellaCiriello, on 16 august 2018 - 15:45, said:

Cred că o va folosi de 2,3 ori pe săptămână dar cam tot timpul pe distanțe mici… Adică vreau să zic că rar va fi când va parcurge să zicem 50 km cu ea într-o zi.
sa spunem ca va parcurge 150 km pe saptamana.

inseamna cam 53 x 150 = 7950 km pe an.

In aceste conditii, de ce diesel? Imi imaginez ca nu pt cuplul mare, pt ca nu doreste senzatii sportive.

Si atunci?

Daca e scutita de impozit, as alege o masina cu cutie tiptronic, pt ca e mai fiabila ca DSG. Dar cred ca tiptronic se gaseste doar pe motoarele de 2.7 si 3.0 de la audi

As alege un motor pe benzina cat mai simplu, fara turbina, pt ca consumul nu e important la acest numar de km.

 bitiro, on 16 august 2018 - 17:38, said:

Problema nu este cum urca in masina (cu cat afectiunea a fost dobandita mai timpuriu, cu atat persoana este mai adaptabila/inventiva),
ci cum coboara la cum se respecta locurile rezervate persoanelor cu handicap.
Am vazut in ultimul zile, cateva la rand, un Audi parcat la Clinica Aria din Sibiu, exact pe locul rezervat persoanelor cu handicap.
Nu am avut cu face o poza, dar in parbriz avea o legitimatie pe care scria Camera Deputatilor si numarul masinii.
Ne mai mira ceva in tara asta.
acuma sincer vorbind trebuia sa faci poza, sa chemi si politia locala si sa faci o reclamatie pe undeva, de preferat in mai multe locuri sa fii sigur

si salvati-va in telefon numerele de telefon de whatsapp de la protv, digi24 etc si trimiteti poze

#23
AngellaCiriello

AngellaCiriello

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.08.2018

 waterman, on 16 august 2018 - 16:09, said:

Ai vrut să zici Paraplegie nu Tetraplegie.

Paraplegia "Paralizie a celor două membre inferioare, cauzată de o leziune a celulelor motorii ale sistemului nervos, cu localizare fie centrală (lezare Ă®n profunzime a măduvei spinării), fie periferică (leziune Ă®n zona de emergenţă a fibrelor nervoase ale măduvei sau nervilor)."
Tetraplegia "paralizie care afecteaza simultan toate cele patru membre. Tetraplegia consta in pierderea completa a miscarilor membrelor; daca paralizia nu este decat partiala (pareza), se vorbeste de tetrapareza sau de cvadripareza. tratamentul este cel al cauzei atunci cand aceasta exista si cand leziunile nervoase nu sunt ireversibile. De altfel, exista unele posibilitati de tratament simptomatic sau paliativ, ca reeducarea, pentru a diminua consecintele handicapului."

Hai să nu despicăm firul Ă®n 4 . E la mine Ă®n oraș un tip tânăr cu un Golf 4. Paraplegic. Se urcă singur Ă®n mașină, l-am văzut prin Brazdă pe la Robert, Baba Novac. Are familie, copil mic, l-am văzut prin Mercur cu cel mic.
Se poate. Nu e ușor dar se poate.

Ba exact Tetraplegie am vrut să zic. Cervical c5,C6 și mâinile le are afectate dar foarte puțin.
Permisul la luat în Italia și cei unde a făcut școala aveau mașină adaptată.
Comisia care la examinat înainte să facă sc ia dat și ce adaptări ii trebuie la mașină.

 Onan_Barbaru, on 16 august 2018 - 16:11, said:


In Romania sunt o gramada de orbi (cu certificate de handicapati) care au permis de conducere. De ce n-ar avea permis si unul cu tetraplegie?

Eu am văzut în Italia și oameni cu tetraplegie cu permis doar că au adaptări speciale pentru nevoile lui.

#24
AngellaCiriello

AngellaCiriello

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.08.2018

 OPEDI, on 16 august 2018 - 15:58, said:

Si cum se va urca, cum va ajunge pe scaunul soferului?
Cum va cobora din masina?
Ce inseamna drumuri scurte, cumparaturi si alte nevoi?
Vrea neaparat sa volaneasca el, personal?

De urcat și de coborât poate să o facă singur cu ajutorul mâinilor. Scaunul îl demontează singur și îl pune pe bancheta din spate.

 waterman, on 16 august 2018 - 15:58, said:



Asta e perfectă pentru nevoia ta.
Verificare Ă®n service de către un mecanic și faci actele dacă e ok.
Pentru drumuri scurte nu ai nevoie de diesel.

Nu ai zis ce oraș.

Mulțumesc pentru sfat. Deocamdată locuim in Italia într-o comună micuță dar foarte liniștită la 50 km de Foggia se numește Lavello. Deci nu se pune problema aici de un trafic aglomerat. In Romania suntem dintr-o comună din județul Dolj numită Sadova, deci nici acolo nu ar fi problema traficului :))

 underb, on 16 august 2018 - 16:11, said:

https://m.youtube.co...h?v=QGmOyf9tiqo
Se poate scoate scaunul pasagerului si adapta relativ usor o rampa sa poate urca cu scaunul direct in masina.
Masina e scurta dar inalta. Usile se deschid din telecomanda/buton interior. Pt distante scurte e perfecta.
Nu are nevoie de adaptări la scaune sau alte. Singurele adaptări de care are nevoie le are date de la comisie și sunt pentru accelerație și frâna.

 Serafim606, on 16 august 2018 - 16:13, said:

Lasand handicapul si revenind la masina. De ce diesel de 2 litri pentru kilometrii aia? Sunt doar costuri mai ridicate de intretinere si atat. Consumul mic nu justifica costul intretinerii. Un benzinar aspirat ce are?
Cum am spus nu cunosc prea multe de masini pentru asta am scris aici și voi lua în considerare fiecare sfat.

 Baxon, on 16 august 2018 - 16:15, said:

La asemenea nevoi cam ciudata cererea pt A4 , BMW seria 5 , Insignia etc , una clasa mica nu e mai buna ? Un polo , Sandero pe benzina as zice eu .
Mam gândit la o mașină mai spațioasă pentru că are nevoie de spatiu pentru căruț și are familie.

#25
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Inițiator verifica monovolum ele, bmax, cmax, tuaran, Scenic, Picasso etc :)

#26
AngellaCiriello

AngellaCiriello

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.08.2018

 irulan_corrino, on 16 august 2018 - 16:50, said:

Nu și are rost un motor diesel pt drumurile alea, strict fataiala.
Recomandat e sa și ia ceva pe benzină.
Multumesc pentru sfat

 bitiro, on 16 august 2018 - 17:38, said:

Problema nu este cum urca in masina (cu cat afectiunea a fost dobandita mai timpuriu, cu atat persoana este mai adaptabila/inventiva),
ci cum coboara la cum se respecta locurile rezervate persoanelor cu handicap.
Am vazut in ultimul zile, cateva la rand, un Audi parcat la Clinica Aria din Sibiu, exact pe locul rezervat persoanelor cu handicap.
Nu am avut cu face o poza, dar in parbriz avea o legitimatie pe care scria Camera Deputatilor si numarul masinii.
Ne mai mira ceva in tara asta.
Daa urcatul și coborâtul din mașină nu este o problemă

 TruculMagic, on 16 august 2018 - 18:59, said:

Cand gasesti A4 din 2009-2010 si Seria 5 din 2010 cu motorizare 2.0 diesel in stare buna la 7000e, sa imi zici si mie ca vreau sa-mi cumpar. Parca te vad cum ai intrat pe un site si ai ales toate cazanele cat mai noi in 7000e.

Pentru ce are nevoie, nu ii trebuie masina mare care e scumpa la intretinere si in nici un caz diesel.
Pentru cumparaturi merge si o masina din clasa mica sau compacta pe benzina. La 7000e cumperi un Sandero nou sau polo sh cat mai nou pe benzina.



Mai taie din ele. Ca nici cu jante pe 18 nu treci la peste 1000e, nu mai zic pe 16" pe care le are toata lumea sau 17, ca iesi la sub 500e lejer.
Orice masina daca a fost intretinuta, nu ai de ce sa bagi bani in ea, decat pe nimicuri. Eu am multi km si in afara de suspensii nu am avut probleme.
Audi A4 2008 am găsit la un italian care este primul proprietar al mașini în acte și are actele cu tot ce sa schimbat la mașină.

 unbrutus, on 16 august 2018 - 19:47, said:

sa spunem ca va parcurge 150 km pe saptamana.

inseamna cam 53 x 150 = 7950 km pe an.

In aceste conditii, de ce diesel? Imi imaginez ca nu pt cuplul mare, pt ca nu doreste senzatii sportive.

Si atunci?

Daca e scutita de impozit, as alege o masina cu cutie tiptronic, pt ca e mai fiabila ca DSG. Dar cred ca tiptronic se gaseste doar pe motoarele de 2.7 si 3.0 de la audi

As alege un motor pe benzina cat mai simplu, fara turbina, pt ca consumul nu e important la acest numar de km.


acuma sincer vorbind trebuia sa faci poza, sa chemi si politia locala si sa faci o reclamatie pe undeva, de preferat in mai multe locuri sa fii sigur

si salvati-va in telefon numerele de telefon de whatsapp de la protv, digi24 etc si trimiteti poze

Multumesc pentru sfat îmi dau seama că o mașină pe benzina este mult mai recomandată pentru nevoile lui


 MicroEdge, on 16 august 2018 - 20:40, said:

Inițiator verifica monovolum ele, bmax, cmax, tuaran, Scenic, Picasso etc Posted Image

Multumesc pentru sfat.

Edited by Dany_Darke, 17 August 2018 - 12:41.


#27
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Sincer nu vad necesitatea de a-l insulta pe coleg
Pur si simplu nu ati dat toate datele problemei si el a facut o sugestie buna
In rest sanatate maxima

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Masina o cumperi din italia ?

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O întrebare destul de foarte bună.
Achiziția din Italia sau din România ?
Modificările unde le faceți ?

Cum nu e trafic la Sadova (satul lui Garcea aka Mugur Mihăescu), când e drum național și face legătura între Craiova și Bechet ? Tiruri la greu. Aveți grijă...

#30
AngellaCiriello

AngellaCiriello

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.08.2018

 Nytro84, on 17 august 2018 - 09:23, said:

Sincer nu vad necesitatea de a-l insulta pe coleg
Pur si simplu nu ati dat toate datele problemei si el a facut o sugestie buna
In rest sanatate maxima
De la ce am cerut eu până la ce vorbește el este cale lungă.
Eu am cerut sfaturi in legătură cu  ce mașină s-ar potrivi mai bine pentru nevoile lui.

 TruculMagic, on 17 august 2018 - 09:24, said:

Masina o cumperi din italia ?

Da mașina va fi cumpărată din Italia

 waterman, on 17 august 2018 - 09:50, said:

O Ă®ntrebare destul de foarte bună.
Achiziția din Italia sau din România ?
Modificările unde le faceți ?

Cum nu e trafic la Sadova (satul lui Garcea aka Mugur Mihăescu), când e drum național și face legătura Ă®ntre Craiova și Bechet ? Tiruri la greu. Aveți grijă...

Masina va fi achiziționată de aici din Italia.
Variantele care le-am pus mai sus de mașini le-am găsit în apropierea zonei unde locuiesc. Am căutat persoane fizice cu toate actele la mașină cu ce schimburi au făcut.
Am sunat foarte multe persoane și de accea cei care mi-au inspirat încredere sunt cei cu modelele și mărcile care le-am scris in anunț.
Tot ce vreau este o părere despre care din ele este mai bună ca motor, mai confortabila, fiabilă.
Când am zis trafic intens m-am referit de exemplu cum ar fi într-un oraș.
La Sadova ai dreptate este dn 55 care este destul de circulată dar totuși nu se compară cu un oraș. Tirurile nu mai trec pe dn55 le-a schimbat ruta de câțiva ani.

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hei .

Nu luați mașină okiometric așa.
O vezi și dacă vă place la prima vedere vă duceți la un mecanic în care ai încredere.

#32
AngellaCiriello

AngellaCiriello

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.08.2018

 waterman, on 17 august 2018 - 14:27, said:

Hei .

Nu luați mașină okiometric așa.
O vezi și dacă vă place la prima vedere vă duceți la un mecanic Ă®n care ai Ă®ncredere.

Cu siguranță că voi merge cu ea la un service înainte.

Acum vreau un sfat in legătură cu modelele din topic. Care din ele ar fi mai ok? Lui cum arată la exterior îi place Opel InsigniaFord Mondeo dar mai mult Insigna.
Acum ca motor nu știu nimic despre aceste mașini.

#33
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Evită Insignia diesel.
Au avut lot cu probleme, dar de alea mari.
Altfel Opel și Ford sunt cam la același nivel, siglă diferă.

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel mai bine găsești acolo 3-4 mașini și ne spui despre ele.
Altfel nu facem decât să emitem păreri.

Caută benzină 1.6 1.8 sau 2.0 motor simplu aspirat fără turbine.

Cu istoric de service ar fi ideal.
Eu aș merge pe ceva Mazda Honda Mitsubishi.

#35
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Inițiator pe tine te interesează ceva fiabil (simplu) ce nu are costuri mari de reparatie

#36
AngellaCiriello

AngellaCiriello

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 16.08.2018

 waterman, on 18 august 2018 - 18:40, said:

Cel mai bine găsești acolo 3-4 mașini și ne spui despre ele.
Altfel nu facem decât să emitem păreri.

Caută benzină 1.6 1.8 sau 2.0 motor simplu aspirat fără turbine.

Cu istoric de service ar fi ideal.
Eu aș merge pe ceva Mazda Honda Mitsubishi.

Am să caut câteva modele pe benzina și am să postez aici detalii. Mulțumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate