Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Taiere caroserie

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Salutare,

Nici nu stiu ce sa cer aici. Nu vreau sa isc publicitate pe topic, dar am neviie de sfaturi. Am un microbus Mercedes 609d si as vrea sa ii pun geam glisant in spate. Practic, acum e tabla acolo. Aveti idee ce fel de atiere executa astfel de lucrari? In zona Tm ar fi si mai de ajutor.

Orice raspuns e binevenit, mai ales de la cartman si fantomele sale.

Mersi,

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Taierea se executa cu echipament special. Nu cu flex sau autogen . muchia se trateaza cu substante anti-rugina.

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Mai traieste Carrman?

#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Cum nu?
ai vazut diavol mort?

View Postsnipest, on 16 august 2018 - 12:01, said:

Am un microbus ...........
Adica e de persoane? Peste 8+1 ?
Ce faci cu certificatul de clasificare? circuli fara el??
Licenta de trasport? stii ce-i aia?
ISCTR ? stii cine-s astia?

Edited by OPEDI, 16 August 2018 - 12:55.


#5
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
Desigur ca se abereaza pe langa subiect.
Ce va intereseaza pe voi de ce face el ulterior,de licenta transport, de isctr? Omu a intrebat altceva.

Cauta in zona atelier de tinichigerie sau de carosari. Primii pe google sunt Fabrica de Carosari - productie, reparatii, vanzari caroserii. Address: Bela Bartok, nr. 4, Dumbravita - Timis 307160
Hours:
Open ⋅ Closes 4PM
Phone: 0722 133 309

Astia au cu ce (scule) si ce sa puna acolo (geamul).

Edited by petman, 16 August 2018 - 13:02.


#6
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
poate vrea sa il faca autorulota, ce daca e de marfa, nu poti sa dormi in el cand e parcat?


pentru ferestrele de autorulota, de exemplu dometic - seitz - din ce am vazut se taie cu pendular cu lama pentru metal, desigur doar unde e tabla simpla, nu in zonele cu stalpi de caroserie

la fel si pentru tavan la trape Heki

Edited by Oxigen1234, 16 August 2018 - 13:15.


#7
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Hello. Revin. E autoutilitarã N2. E de marfa si exact, vreau sa o fac autorulota. Eu as vrea sa o duc la un nene care imi face treaba pana la capat, adica cu omologare cu tot. De Fabrica de carosari nu imi amintiti. Sunt furnizor la ei si... In afara de cateva desene pe care le au nu executa nimic personalizat. Acuma, oare tinichigii executa astfel de lucrari? Chiar nu cunosc, credeam ca doar indreapta tabla, dau cu chit si revopsesc.

#8
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
E un tip la Câmpulung Muscel, dandu. Este extraordinar dar cred că e scump. Poți pune o întrebare

#9
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postsnipest, on 16 august 2018 - 14:03, said:

In afara de cateva desene pe care le au nu executa nimic personalizat.
Te-ai intrebat de ce?
Pentru ca dupa " personalizare" clientul respectiv are pretentia sa circule in contunuare pe drumurile publice.
Daca tu vrei sa-ti faci casa din hardughia aia pe rori, nu te opreste nimeni, poti sa-i pui si piscina.
Dar sa nu vrei itp la "personalizata".
daca ai mai multi bani decat tiriac, poti face si omologare individuala la rar, si circuli cu automobilul lui fred si barney, dar numai daca esti multimilionar.
"Desenele" alea pe care le respecta ei sunt ale fabricantului masinii. Daca le respecti, itp ramane valabil.

Edited by OPEDI, 16 August 2018 - 14:34.


#10
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
ZIcala romaneasca: Câinele moare de drum lung şi prostul de grija altuia.

@snipest - un tinichigiu asta face: taie, sudeaza, trage si indreapta, polizeaza si aduce la cote caroseria, lipeste geamuri si parbrize.
De obicei nu tinichigiul da cu chit, filler, vopsea. Ca sunt unii care o fac e altceva.
Cauta un tinichigiu bun si ala te va rezolva cu ce ai nevoie.

#11
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postpetman, on 16 august 2018 - 14:41, said:

Cauta un tinichigiu bun si ala te va rezolva cu ce ai nevoie.
cand expira ITP-ul ce face?

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
Mah, dar pe tine te intereseaza ce face el cu itp-ul? Chiar ai probleme nasoale.

#13
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postpetman, on 16 august 2018 - 14:52, said:

Mah, dar pe tine te intereseaza ce face el cu itp-ul? Chiar ai probleme nasoale.
Vezi, de-asta n-o sa va mai faceti unii dintre voi bine in veci. Si eu sunt de acord cu ce scrie in semnatura ta, dar in cazul asta, individul are de gand sa circule cu sandramaua aia pe drumurile publice, unde printre multimea de idioti, mai circula si oameni normali care nu doresc sa le fie pusa viata in pericol. Daca individul doreste sa modifice acel cotet si sa-l tina in fundu' curtii, nu-i nici o problema cate geamuri ii pune, poate sa-i puna si balcon sau piscina. Dar alta-i treaba atunci cand el intentioneaza sa circule pe un drum public.

#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Si care e problema ta, de fapt? Serios, omu' vrea ceva, cauta, gaseste si, daca-i convine, face. Daca nu, nu.
Nu pare nimic ilegal sau periculos, asa ca hai sa-l lasam sa-si faca treaba, ca si asa avem o groaza de bagatori de bete in roate.

Edited by danvlas, 16 August 2018 - 15:08.


#15
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
Bre, voi nu intelegeti un lucru. Ala de mai sus, apreciat de tine, nu intelege mai multe lucruri.

Masina aia circula ca autoutilitara. El poate circula si acum cu sandramaua aia pe drum (deosebitule care esti tu) in mod legal.
In spate va transporta "decat" mobilier.
1. Daca nu va transporta in spatiul de marfa persoane nici macar nu are nevoie de o omologare speciala. Cand ajunge la locul de campare devine rulota.
2. Daca nu modifica structura de rezistenta si din ce a zis el vrea "decat" un geam (care putea fi foarte bine sa fie acolo cand a luat masina) atunci nu e nicio problema.
3. Daca nu aduce modificari constructive care modifica masele - nu are nicio problema.

Intelegi?

Plm, numa parerologi cu coaae mari pe forumul asta care nu aduc nimic bun. E ca si cum eu ii intreb unde sa ascut un cutit de bucatarie si voi ma luati ca sunt criminal ca vreau sa ucid pe cineva....

@OPEDI - nu are rost sa ma cobor la nivelul tau mah... in afara de a manca kkt nimic bun nu aduci comunitatii. Dar continua sa te faci de maro.

Edited by petman, 16 August 2018 - 16:22.


#16
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postpetman, on 16 august 2018 - 16:18, said:

Masina aia circula ca autoutilitara.
Crezi ca orice cascarabeta cu 4 roti poate circula si este omologata automat  utilitara?
Daca-i pui geamuri, acolo unde producatorul a "omologat" tabla nu se intampla absolut nimic?
Aia de la ITP, automat semneaza ca-i buna de circulat in continuare?
Asa ar da faliment si aia care vand parbrize. Tot taranul care are parbrizul fisurat ar monta o bucata de sticla.

#17
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
@OPEDI si Onan_Barbaru din pacate trebuie sa va informez pe langa ca sunteti pe langa subiect mai si exagerati si insultati colegii.
Mutati-va cu teoriile conspirationiste pe alt subiect.
On-topic Carcover Oradea cred ca ar face asa ceva

View PostOPEDI, on 16 august 2018 - 16:36, said:

Crezi ca orice cascarabeta cu 4 roti poate circula si este omologata automat  utilitara?
Daca-i pui geamuri, acolo unde producatorul a "omologat" tabla nu se intampla absolut nimic?
Aia de la ITP, automat semneaza ca-i buna de circulat in continuare?
Asa ar da faliment si aia care vand parbrize. Tot taranul care are parbrizul fisurat ar monta o bucata de sticla.
Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Nytro84, 16 August 2018 - 16:38.


#18
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostNytro84, on 16 august 2018 - 16:38, said:

On-topic Carcover Oradea cred ca ar face asa ceva
Ai impresia ca initiatorul nu este in stare sa gaseasca un carosier autorizat?
E simplu, google gaseste imediat.
https://www.google.r...iw=1280&bih=909

View Postsnipest, on 16 august 2018 - 14:03, said:

Hello. Revin. E autoutilitară N2. E de marfa si exact, vreau sa o fac autorulota. Eu as vrea sa o duc la un nene care imi face treaba pana la capat, adica cu omologare cu tot. De Fabrica de carosari nu imi amintiti. Sunt furnizor la ei si... In afara de cateva desene pe care le au nu executa nimic personalizat. Acuma, oare tinichigii executa astfel de lucrari? Chiar nu cunosc, credeam ca doar indreapta tabla, dau cu chit si revopsesc.
Ai citit postul asta?
Vrea "personalizare" si sa circule in continuare bine mersi.
El a luat  deja legatura cu cineva autorizat si a constatat ca nu se poate ce vrea el.

Edited by OPEDI, 16 August 2018 - 16:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate