Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Interviuri in multinationalele din Romania

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și ce studii ai matale și ce vârstă.
Te rog frumos

#38
SpinWaze

SpinWaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2018
Ia sa fiu selectiv si sa bag niste persoane la ignore.

Deja vad ca unii isi manifesta latura psihopatica pe aici.

Pana una alta, societatea si piata romaneasca sunt profund bolnave, politica fiind doar oglinda.

View PostDany_Darke, on 16 august 2018 - 12:33, said:

a te intreba daca est icasatorit e un detaliu care pt ei conteaza sa stie cat de staornic esti in ideea daca ai de gand sa pleci rapid de acolo sau nu. o astfel de firma nu face 2 luni interviuri ca sa te angajezi tu alte 2 luni si apoi sa caute pe altul. cat despre aluziile sexuale, cred ca ai o doaga sarita. te-a atins careva la interviu? sa stii ca a da mana cu careva este un gest de politete, nu ca ar vrea sa ti-o traga





Mi se pare caterinca de proasta calitate ce faci.

Quote

dar daca ai ajuns la un asemenea nivel, trebuie sa-ti spuna careva ca la munca vii pt a munci si a respecta fisa postului?
Companiile au reguli diferite, gen nu ai voie deloc cu telefonul, neaparat inchis in dulap. Alte companii permit.
Ar trebui sa te anunte ca n-ai voie cu telefonul la tine.

Quote


fac ce fac si merg maine sa-mi scot cazierul, sunt tare curioasa unde apare pe acea foaie ce salariu am avut sau de ce am plecat de la ultimul loc de munca  Posted Image
Cazierul e doar pentru cazul daca esti un candidat cu antecedent infractional si daca ai comis infractiuni minore la jobul anterior.
Pe langa profilul din baza de date....

Quote


imi e de ajuns sa pot intelege ca n-ai participat vreodata la vreun interviu intr-o astfel de firma. tu crezi ca cel ce tine interviul are in cap pe toti 100 de candidati dinaintea ta si face rapid in minte un clasament cu ei pt a-ti raspunde tie. dar ce faci cu toti 100? cum le zici daca trebuie sau nu sa vina a 2-a zi? de cand hr-ul are dreptul de a spune daca tu esti apt pt acel job sau nu, dpdv tehnic?

Mda, birocratia romaneasca in plina splendoare, asta ai descris

Quote

te angajezi ca proiectant, ca inginer frigotehnist, ca inginer cadastral, economist, doctor, etc, sa-mi spui si mie de ce ar trebui sa sustii o astfel de proba?
Uite ca la unele firme te intreaba doar ca sa faca misto de tine, fiind respins din start fiindca postul a fost ocupat demult prin pile.

Edited by SpinWaze, 16 August 2018 - 12:44.


#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Recrutorul trebuie sa intrebe candidatul strict informatii esentiale despre educatia si experienta profesionala a candidatului, nimic mai mult, fara intrebat detalii intime despre viata privata, fara aluzii sexuale, fara nimic personal. E ok ca recrutorul sa-l intrebe inca de la telefon ce a lucrat in trecut si unde a invatat pentru a se asigura ca CV-ul apartine persoanei pe care a sunat-o.

1. Cine te-a întrebat vreodată despre viața intimă la interviu frate ? Ți-a făcut vreuna de la HR aluzii sexuale și te-ai simțit hărțuit ?

2. Cum pentru a se asigura că CV -ul bla bla. Pe Cv e moaca ta. Care o vede ăla că tu ești când te duci la interviu. Dacă treci de interviu cer ăia diplome și etc. Adică n-ai cum să minți sau să înșeli firma.

#40
SpinWaze

SpinWaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2018
Acum pe bune, daca spun ca lumea e rea si nemiloasa si ca suntem intr-o competie crancena pentru primul loc, sunt catalogat "conspirationist" ?

View Postwaterman, on 16 august 2018 - 12:51, said:

1. Cine te-a întrebat vreodată despre viața intimă la interviu frate ? Ți-a făcut vreuna de la HR aluzii sexuale și te-ai simțit hărțuit ?

Am auzit relatari  de la fete ca au dat peste recrutori nesimtiti..

Edited by SpinWaze, 16 August 2018 - 12:53.


#41
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostSpinWaze, on 16 august 2018 - 12:38, said:

An fost la zeci de interviuri in ultimii 2 ani la o gramada de companii mici si mari  si stiu ce vorbesc.

Tu la cate ai fost?

daca ai fost la fel de agresiv si la acele interviuri, chiar nu ma mira de ce ai fost la zeci in acest interval. ai o viziune total denaturata vizavi de un interviu.

sa fii tu sanatos, observ ca pt tine poate cantitatea e cea care conteaza, nimeni nu da 2 bani pe ea, calitatea interviului e importanta. iar daca aceea e buna, se bate palma.

#42
SpinWaze

SpinWaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2018

View Postwaterman, on 16 august 2018 - 12:51, said:



2. Cum pentru a se asigura că CV -ul bla bla. Pe Cv e moaca ta. Care o vede ăla că tu ești când te duci la interviu. Dacă treci de interviu cer ăia diplome și etc. Adică n-ai cum să minți sau să înșeli firma.


Mi s-a intamplat ca o HR-ista sa nu se fi uitat pe CV, recrutand de dragul de a recruta.

Mai sunt unele de pe ejobs  care te sun fara sa fi aplicat la postul lor, gen Avon.
ejobs cica vinde terti.

#43
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmobiletron, on 16 august 2018 - 12:18, said:


Daca m-ar intreba cineva asa ceva as refuza sa lucrez pt el.

Exact de asta sunt aceste intrebari aparent puerile....este o intreaga stiinta si filozofie a procedurilor de angajare si interviuri si toate virgulele isi au rostul....

la intrebarea "vinzi pitici de gradina" .deja candidatul isi arata prin atitudine corpului si a privirii, superioaritate si dispretul pentru intrebarea de 2 bani...
Il zbori acasa ca tot asa se va comporta si cu regulamentul si indicatiile care o sa i se para lui aiurea

Nu si daca vine cu un raspuns ironic sau haios.....pentru a invata materia sunt cursuri la care este trimis, dar inteligenta vine cu ea de acasa.

Edited by vio69a, 16 August 2018 - 12:59.


#44
SpinWaze

SpinWaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2018

View PostDany_Darke, on 16 august 2018 - 12:54, said:

daca ai fost la fel de agresiv si la acele interviuri, chiar nu ma mira de ce ai fost la zeci in acest interval. ai o viziune total denaturata vizavi de un interviu.

sa fii tu sanatos, observ ca pt tine poate cantitatea e cea care conteaza, nimeni nu da 2 bani pe ea, calitatea interviului e importanta. iar daca aceea e buna, se bate palma.
Intr-o tara normala, la specializarea mea, nici nu trebuia sa fi aplicat pentru posturi din multinationale de IT/vanzari sau alte meserii la privat.
Dar o fac fiindca trebuie sa supravietuiesc.


La stat nu se angajeaza decat cu pile, rude,  daca dai spaga  si daca ai juramant de loialiate fata de PSD, concursurile fiind doar formale.
Diploma e doar o hartie cu care se sterg la fund si angajatorii de la stat ca sa vezi.

View Postvio69a, on 16 august 2018 - 12:56, said:

Exact de asta sunt aceste intrebari aparent puerile....este o intreaga stiinta si filozofie a procedurilor de angajare si interviuri si toate virgulele isi au rostul....

la intrebarea "vinzi pitici de gradina" .deja candidatul isi arata prin atitudine corpului si a privirii, superioaritate si dispretul pentru intrebarea de 2 bani...
Il zbori acasa ca tot asa se va comporta si cu regulamentul si indicatiile care o sa i se para lui aiurea
Reciproca e valabila. De ce as lucra intr-o companie care sa-mi provoace "dispret"?

Edited by SpinWaze, 16 August 2018 - 13:01.


#45
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostSpinWaze, on 16 august 2018 - 12:58, said:

Intr-o tara normala, la specializarea mea, nici nu trebuia sa fi aplicat pentru posturi din multinationale de IT/vanzari sau alte meserii la privat.



La specializarea ta, nu vrei sa avansezi profesional si social ?
Vrei sa primesti cate o gradatie la 3 ani si atat ??

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSpinWaze, on 16 august 2018 - 12:27, said:

Doar nu-l intrebi si de viata personala....apoi, un recrutor care stie psihologie isi da seama din start ce fel de persoana e candidatul din momentul in care a deschis gura.

De ce nu?
Vrei sa stii cat mai multe despre el, poti refuza sa raspunzi. Unu care se ridica si pleaca, chiar nu am nevoie de el.
Daca angajez un robot nu ma intereseaza ce face cu timpul liber, daca angajez unu in sales, ma intereseaza ORICE

View PostSpinWaze, on 16 august 2018 - 12:30, said:

Mi se pare aiurea sa te intrebe ce hobby-uri ai , doar mergi la munca, nu te distrezi.

Serios?
Si ia zi ti-ar placea unu care vine la servici si munceste cu pasiune pentru ceea ce face? Nu stiu pe ce posturi de operator ai incercat tu

View PostSpinWaze, on 16 august 2018 - 12:38, said:

An fost la zeci de interviuri in ultimii 2 ani la o gramada de companii mici si mari  si stiu ce vorbesc.


Nu s-a prea prins nimic de tine

View Postmobiletron, on 16 august 2018 - 12:39, said:

Ia convinge-ma sa cumpar un stilou de la tine, sa te vad cat de bun esti.
Asta e f. simplu.
Aici se disting oamenii cu imaginatie care se angajeaza imediat ce apare o oportunitate noua.
Mai aveti de invatat

#47
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostSpinWaze, on 16 august 2018 - 12:58, said:

La stat nu se angajeaza decat cu pile, concursurile fiind doar formale.
Esti intr-o grava eroare. Nu contest ca la stat nu sunt poturi de frecat menta si ca ai nevoie de pile zdravene pentru a ocupa un loc acolo, dar chiar si la stat e nevoie de oameni
bine pregatiti profesional, si acolo sunt castane-n foc.
Cineva trebuie sa le intoarca din cand in cand, ca altfel ia foc samdramaua.
Daca esti bun, imposibil sa nu gasesti un loc.

Edited by OPEDI, 16 August 2018 - 13:04.


#48
SpinWaze

SpinWaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2018

View PostTsunnnami, on 16 august 2018 - 13:01, said:


  daca angajez unu in sales, ma intereseaza ORICE

Tu ai uitat ca exista GDPR?
Plus ca ala te poate minti in privinta hobby-urilor?

#49
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In anul 2018, interviul de angajare este o chestie inutila si imbecila in acelasi timp, ca si testarea care are loc cu aceasta ocazie si care stabileste intre "nimic" si "foarte putin" despre candidat.

In primul rand, la munca vei avea orice altceva de facut care necesita cunostinte si aptitudini practice, decat ce poti pune in evidenta la un interviu.. Sa spunem ca o sa testezi la interviu daca candidatul X stie sa foloseasca Excel... Ce poti sa faci? Ii dai un test pe calculator alcatuit din 10 intrebari cu operatiuni standard.. ca atat iti permite timpul si spatiul... Ulterior, la munca, omul va avea de rezolvat sarcini infinit mai complexe si mai greu de descurcat decat cateva chestii standard.

Apoi, intrebarile formale sunt o minciuna si o ipocrizie totala - in primul rand n-au valoare practica, in al doilea rand, omul iti poate raspunde orice si asta e...  Nu poti evalua un om dupa cat de creativ e cand raspunde, improvizand, la intrebari tampite.

Intrebarile "De ce ai plecat de la ceilalti?" sunt intruzive in viata omului, tampite, si se raspunde cu minciuni la ele in 99% din cazuri (ca n-o sa spuna niciunul ca s-a certat cu un sef abuziv sau ca plata era de kkt, sau ca lumea barfea prin birouri...)

Testarea abilitatilor practice cu "vinde-mi acest pix" e de asemenea un demers imbecil:  un candidat isi poate insusi o tehnica de vanzari standard pe care sa o deruleze ca pe o inregistrare la interviu si aia e. In viata reala nu va reusi sa vanda mai nimic in acest mod ci doar daca exista o cerinta reala pentru produsul respectiv... altfel.. numai din vrajeala, slabe sperante.

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostSpinWaze, on 16 august 2018 - 12:53, said:

Am auzit relatari  de la fete ca au dat peste recrutori nesimtiti..

categoria Povești și mituri urbane.

View PostSpinWaze, on 16 august 2018 - 12:55, said:


Mi s-a intamplat ca o HR-ista sa nu se fi uitat pe CV, recrutand de dragul de a recruta.
Mai sunt unele de pe ejobs  care te sun fara sa fi aplicat la postul lor, gen Avon.
ejobs cica vinde terti.

Noi vorbeam de interviuri nu de ejobs care nu vinde terti.

Poate vinde informații către terți. Asta e altă mâncare.



Te-am întrebat mai sus ce vârstă ai, ce studii ai și ce lucrezi.
Te rog lămurește-mă și pe mine.
M-ai făcut curios cu ălea jde interviuri date.

#51
SpinWaze

SpinWaze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2018

View PostTsunnnami, on 16 august 2018 - 13:01, said:


Asta e f. simplu.
Aici se disting oamenii cu imaginatie care se angajeaza imediat ce apare o oportunitate noua.
Mai aveti de invatat

NU, nu se distinge nimic.

E replica politicoasa prin care iti spun ca "ai fost respins fraiere, postul e demult ocupat, mars de aici"

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSpinWaze, on 16 august 2018 - 12:50, said:

Uite ca la unele firme te intreaba doar ca sa faca misto de tine, fiind respins din start fiindca postul a fost ocupat demult prin pile.

De unde rezulta ca habar n-ai despre ce vorbesti
NICI O FIRMA nu pierde timpul asa cum visezi tu. Esecul tau se datoreaza numai atitudinii tale.
In locul tau intrebam aici pe site: "bah, ce dracu am eu de nu ma angajeaza nimeni?"
Tu vii insa sa educi prin forumul S/pedia cum trebuie sa faca angajari firmele.
Daca ceva nu merge, e cazul sa schimbi ceva la tine

#53
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSpinWaze, on 16 august 2018 - 12:55, said:

Mi s-a intamplat ca o HR-ista sa nu se fi uitat pe CV, recrutand de dragul de a recruta.

Si chiar daca se uita pe CV, exista o probabilitate foarte mare sa nu inteleaga nimic din activitatile desfasurate la fostele locuri de munca, lucru comun si in cadrul interviului cand te apuci si explici ce faceai in partea cealalta, la fostul job si HR-ista te priveste cu niste ochi albastri si goi... neintelegand nimic din ce-i povestesti.

#54
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
La ultimul interviu pe care l-am dat mi-a fost prezentată oferta salarială și am discutat doar despre când pot începe. Mi s-a spus doar când trebuie să-mi iau echipamentul de protecție, să-mi fac analizele medicale și să semnez contractul. Asta pentru că în domeniul respectiv sunt destul de cunoscut, și cu bune, și cu rele.

Ultima angajare în afara domeniului unde lucrez de ani buni (din cauza crizei în domeniu am avut o perioadă în care am lucrat și în altă parte) am avut DOUĂ interviu, ambele telefonice: unul cu HR, celălalt cu managerul direct. Fiind la câteva sute de kilometri distanță față de sediul firmei, au zis să nu mă pună pe drumuri. În schimb mi-au cerut o groază de informații despre celelalte locuri de muncă și au cerut informații și de la HR cât și de la foștii mei șefi (m-au sunat aceștia să mă anunțe).

Eu vorbesc de multinaționale aflate în topul Forbes, fiecare dintre ele e considerată liderul mondial pe segmentul respectiv.

Ce vreau să spun? Sunt reguli dar nu întotdeauna sunt foarte stricte, decizia o are șeful de departament, nicidecum HR, acesta se ocupă de cules de informații și HARTOGARAIE.

În mod obișnuit, în multinaționale sunt mai multe interviuri, se începe cu cel telefonic de la firma de recrutari, apoi unul HR, unde se face o evaluare psihologică și de atitudine, apoi unul tehnic cu cel ce conduce locul unde vei lucra, abia după aceea ajungi să discuți cu HR despre oferta salarială și beneficii, unele standard, altele nu (diurnă, asigurare medicală, plan de pensie, bonusuri și sporuri).

Nu cred că inițiatorul a dat vreodată interviu la o companie ce valorează miliarde de dolari și are mii de angajați în lume, doar și-a imaginat cum este.

Edited by Bogdansv1, 16 August 2018 - 13:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate