Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Luxuria Domenii Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
dimma

dimma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2018
Salutare! A foat cineva in vizita la cei de la luxuria domenii residence din bd Expozitiei? Cum vi se pare zona? Dar oferta de pret? Se poate avea incredere in acel dezvoltator imobiliar?
P.S. mentionez ca sunt de putin timp in Bucuresti si nu cunosc multe detalii care ar putea fi utile in decizia de achizitie a unui imobil in acel complex.
Multumesc

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Lol ce denumiri mai au si astia Posted Image

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
ce mizerii sinistre - apartament de 3 camere, 88 de mp, de fapt are 64 pe schita... din care dormitoarele au 10 si 12 mp, iar bucataria si si camera de zi sunt de fapt pe schita un hol mai lung prin care se trece spre dormitoarele alea meschine. infiorator.

Edited by born2lose, 16 August 2018 - 10:19.


#4
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
In primul rand, aia e zona Domenii numai asa... geografic. In realitate este zona Podul Constanta, diferenta fata de Domenii fiind majora.

In al doilea rand, denumirea de "Luxuria", care te duce cu gandul la ceva exclusivist, si un ansamblu de 9 blocuri P+12 nu au nicio legatura una cu cealalta.

In al treilea rand, 1950 EUR pe metru patrat util pentru zona aia, pentru numarul ala de blocuri si pentru regimul ala de inaltime este SF. La banii aia pe metru patrat iei in zona Banu Manta / Ion Mihalache.

In al patrulea rand, arhitectura blocurilor este ingrozitoare, mie nu mi se par cu nimic diferite fata de blocurile din anii '80 din Colentina, Berceni etc.   Ah, ca sunt randari frumoase generate pe calculator, cu soarele de dimineata care bate in geam, cu tencuiala impecabila si asa mai departe, da, arata decent, dar in 10 ani ansamblul va arata ca un ghetou.

#5
dimma

dimma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2018
@born2lose intradevar cel de 64 mp ai 3 camere mi se pare si mie o prostie...am vazut ca au si 72mp si 81 mp utili la 3 camere, pretul in schimb fiind ceva mai mare

@tchoara
-deacord ca numele cuvantul “domenii” din titlul ansamblului nu face legatura cu zona constructiei

-adevarat si ca sunt 9 blocuri p+12 nu duce cu gandul la ceva exclusivist, insa zic astia ca sunt concepute cu vedere libera si lumina zilei necesara unui apartament. Nu am fost insa in vizita la ei sa ma convinga de asta

-pentru zona Banu Manta sau Mihalache nu cred ca mai este loc de blocuri noi si am impresia ca vor costa si mai mult, pretul intradevar este prea mare. Gasisem pe o pagina de internet ca au vandut la 1350 euro mp. Sa vedem cat de dispusi sunt sa negocieze.

Una peste alta sunt argumente valide care le-ai enumerat sa nu merite 1950 euro mp. Dar totusi avand in vedere zona, care nu este rea, apropiere de parc si metrou, pietonala promisa intre case, parcare subterana mare si nivelul jos al constructiilor din apropiere; ce pret crezi ca e justificat per mp util  in acest ansamblu?

@yourfan chiar ma intrebam daca numele luxuria este special gandit pentru a atrage un anumit target de cumparatori))

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
nu vazusem preturile pe site, acum le-am gasit prin alte parti. cel putin fanteziste, din punctul meu de vedere. citesc ca dotarile sunt de calitate, dar 200k euro pt 3 camere in zona aia...    :lol:

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 YourFan, on 16 august 2018 - 09:40, said:

Lol ce denumiri mai au si astia Posted Image
Aia m-am mirat si eu. Pe vremuri erau Ghencea, Drumul Taberei, Lujerului, etc. Acum numai cu Residence si Luxuria si mai stiu eu ce. Am stat si eu 2 ani in Timisoara in Complex Europa. Ce complex, erau doua blocuri, atat. Si ca sa ajungi la ele faceai Rally Raid printre molozuri si drumuri de pamant.

#8
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

 dimma, on 16 august 2018 - 11:16, said:

insa zic astia ca sunt concepute cu vedere libera si lumina zilei necesara unui apartament. Nu am fost insa in vizita la ei sa ma convinga de asta

Nu stiu ce sa zic cu vederea aia libera. Ia uita-te la poza asta:

blob:https://imgur.com/715dd108-52ee-4bdf-80d6-eb70ba11e228
[ https://i.imgur.com/bwPLASI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Deci vedere libera au blocurile din extremitati, ca restul apartamentelor, dinspre interiorul ansamblului, au vedere fix in blocul de vizavi.

Iar terenul ala verde si frumos de jur imprejur poate este asa acum, dar in 10 ani mira-m-as sa nu mai rasara acolo inca cateva blocuri, care-ti poti imagina ca nu vor fi P+3.

 dimma, on 16 august 2018 - 11:16, said:

-pentru zona Banu Manta sau Mihalache nu cred ca mai este loc de blocuri noi si am impresia ca vor costa si mai mult, pretul intradevar este prea mare.

Se construieste in draci in zona Banu Manta / Mihalache, sunt o gramada de darapanaturi de case care sunt daramate si inlocuite de blocuri stil vila, maxim P+3. Gasesti la maxim 2.000 EUR / mpu (desigur cu cat te apropii de parcul Kiseleff pretul creste - in blocul ala nou din spatele Enel este vreo 2.500 EUR/mp, in celalalt de vizavi de Piata 1 Mai, de pe Alexandru Campeanu, la fel, tot vreo 2.500 EUR/mp, dar daca te duci mai in spate, spre zona de case dinspre Grivita, pretul scade simtitor).

 dimma, on 16 august 2018 - 11:16, said:

Una peste alta sunt argumente valide care le-ai enumerat sa nu merite 1950 euro mp. Dar totusi avand in vedere zona, care nu este rea, apropiere de parc si metrou, pietonala promisa intre case, parcare subterana mare si nivelul jos al constructiilor din apropiere; ce pret crezi ca e justificat per mp util  in acest ansamblu?

Zona nu este rea, de acord, ai acces oarecum facil catre nordul Capitalei, iar odata ce-ai ajuns la Casa Scanteii infrastructura este destul de buna.

Apropiere de metrou - da, 5 minute de mers pe jos.

Apropiere de parc - care parc, Herastrau? Herastraul este la 20 de minute de mers pe jos. Aproape de parc eu inteleg maxim 5 minute de mers pe jos. De la 10 minute in sus se cheama maxim "acces la parc".

Pietonala promisa intre case - care, asta?

[ https://www.luxuria-residence.ro/pictures/2017/11/13/198.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe mine, personal, nu ma da pe spate, este totusi un petic de 1.000 mp betonat, cu niste verdeata. Repet, ROAGA-TE sa arate asa inclusiv la predarea ansamblului, nu mai vorbesc peste 5 ani.

Ca sa nu mai spun ca pietonala aia este subdimensionata grav. Vad ca proiectul presupune 630 de apartamente. Eu am numarat in poza de mai sus 11 bancute. Daca tu crezi ca bagi in pietonala aia 630 de familii si nu iese haos...

Parcare mare subterana - putea sa fie si de 50 de locuri, tot goala era. Romanii nu dau 10.000 EUR pe un loc de parcare la apartamente de 80.000, prefera sa cumpere o camera in plus. Nu este in cultura noastra pur si simplu, vezi topicul de pe Auto cu ala cu BMW seria 5 F10, care intreba de unde cumpara anvelope SH, buget maxim 150 RON bucata.

Nivelul jos al constructiilor din apropiere - repet, cat timp langa este teren liber, te poti astepta la orice.

In condtiile de mai sus, eu as spune ca un pret corect este undeva la 1.300 EUR / mpu pentru doua-trei camere. De la patru camere in sus maxim 1.100 EUR / mpu.

#9
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Încă mai caută lumea cocolarii rezidențce care există doar în format jpg?


https://forum.softpe...2#entry22713708

#10
okayro

okayro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.03.2007
eu m-am mutat recent in zona, si ieri am auzit de la piata chibrit concertul de la romexpo....
deci sa te gandesti bine cand iei acolo, ca o sa ai live la concerte si evenimente de la romexpo (zgomot destul de mare).
in rest zona e ok, parca mai zicea un prieten cu casa pe acolo ca miroase nu stiu cum.
o sa fie statie de metrou acolo (de la linia de metrou care merge la aeroport)

#11
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

 okayro, on 18 august 2018 - 09:39, said:

o sa fie statie de metrou acolo (de la linia de metrou care merge la aeroport)

Ha ha ha ha ha ha

#12
warmaster

warmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 19.07.2004
Este incredibil ce se construieste in orasul asta. Inca se construieste p+12, inca se construieste pe orice petec de pamant ramas liber, inca se construieste bloc aproape lipit de alt bloc, etc. Si inca sunt unii care se inghesuie sa arunce banu' in treaba asta.

#13
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 okayro, on 18 august 2018 - 09:39, said:

o sa fie statie de metrou acolo (de la linia de metrou care merge la aeroport)
La fel de probabil cum o sa fie aeroport langa bloc. Posted Image

#14
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Pe terenul ăla liber, verde din dreapta, colțul cu bd Expoziției, deja se construiesc 2 blocuri cu minim 10 etaje de birouri. Cine trece prin zona poate confirma, structura e deja peste etajul 6.

 tchoara, on 16 august 2018 - 13:15, said:



Nu stiu ce sa zic cu vederea aia libera. Ia uita-te la poza asta:

blob:https://imgur.com/715dd108-52ee-4bdf-80d6-eb70ba11e228
[ https://i.imgur.com/bwPLASI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Deci vedere libera au blocurile din extremitati, ca restul apartamentelor, dinspre interiorul ansamblului, au vedere fix in blocul de vizavi

Iar terenul ala verde si frumos de jur imprejur poate este asa acum, dar in 10 ani mira-m-as sa nu mai rasara acolo inca cateva blocuri, care-ti poti imagina ca nu vor fi P+3.



Se construieste in draci in zona Banu Manta / Mihalache, sunt o gramada de darapanaturi de case care sunt daramate si inlocuite de blocuri stil vila, maxim P+3. Gasesti la maxim 2.000 EUR / mpu (desigur cu cat te apropii de parcul Kiseleff pretul creste - in blocul ala nou din spatele Enel este vreo 2.500 EUR/mp, in celalalt de vizavi de Piata 1 Mai, de pe Alexandru Campeanu, la fel, tot vreo 2.500 EUR/mp, dar daca te duci mai in spate, spre zona de case dinspre Grivita, pretul scade simtitor).



Zona nu este rea, de acord, ai acces oarecum facil catre nordul Capitalei, iar odata ce-ai ajuns la Casa Scanteii infrastructura este destul de buna.

Apropiere de metrou - da, 5 minute de mers pe jos.

Apropiere de parc - care parc, Herastrau? Herastraul este la 20 de minute de mers pe jos. Aproape de parc eu inteleg maxim 5 minute de mers pe jos. De la 10 minute in sus se cheama maxim "acces la parc".

Pietonala promisa intre case - care, asta?

[ https://www.luxuria-residence.ro/pictures/2017/11/13/198.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe mine, personal, nu ma da pe spate, este totusi un petic de 1.000 mp betonat, cu niste verdeata. Repet, ROAGA-TE sa arate asa inclusiv la predarea ansamblului, nu mai vorbesc peste 5 ani.

Ca sa nu mai spun ca pietonala aia este subdimensionata grav. Vad ca proiectul presupune 630 de apartamente. Eu am numarat in poza de mai sus 11 bancute. Daca tu crezi ca bagi in pietonala aia 630 de familii si nu iese haos...

Parcare mare subterana - putea sa fie si de 50 de locuri, tot goala era. Romanii nu dau 10.000 EUR pe un loc de parcare la apartamente de 80.000, prefera sa cumpere o camera in plus. Nu este in cultura noastra pur si simplu, vezi topicul de pe Auto cu ala cu BMW seria 5 F10, care intreba de unde cumpara anvelope SH, buget maxim 150 RON bucata.

Nivelul jos al constructiilor din apropiere - repet, cat timp langa este teren liber, te poti astepta la orice.

In condtiile de mai sus, eu as spune ca un pret corect este undeva la 1.300 EUR / mpu pentru doua-trei camere. De la patru camere in sus maxim 1.100 EUR / mpu.


#15
dimma

dimma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2018
Am fost la ei in vizita sa vad despre ce este vorba.

@tchoara
- terenurile de langa vor fi birouri, prin urmare ma astept ca zona aia sa se aglomereze foarte tare, un fel de Pipera.
- accesul pina la parc herastrau intr-adevar iti ia cam 20-25 minute pe jos
- pietonala de langa casa este totusi un avantaj, putine blocuri din Bucuresti au asa ceva, chiar daca e f mica...partea interesanta e ca acest avantaj vine cu o plata de 500-600 de lei pe luna pentru intretinere.

@okayro
- mersi de sfat, la aspectul asta cu galagie de la Romexpo nu m-am gandit.
- referitor la metro asa stiam si eu, dar imi vine greu sa cred ca o sa apara in curand. Citisem undeva ca studiile de fezabilitate dau cu virgula ))

Preturile dupa 31 August o sa creasca, asa mi-au zis cei de la Luxuria. Concluzia mea este ca pretul e prea mare pentru ce se ofera acolo. Daca ar fi fost cu 10-20% mai mic, devenea o optiune interesanta.

#16
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 dimma, on 21 august 2018 - 10:31, said:

@okayro
- mersi de sfat, la aspectul asta cu galagie de la Romexpo nu m-am gandit.


O cunostinta lucreaza in zona. In weekend-uri se aude muzica deranjanta ori de la Romexpo, ori de la casele din zona. Mi se par ca sunt si niste restaurante care organizeaza nunti, tot p-acolo. Manele included.

Edited by mihaigerard, 21 August 2018 - 11:42.


#17
dimma

dimma

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2018

 mihaigerard, on 21 august 2018 - 11:42, said:

O cunostinta lucreaza in zona. In weekend-uri se aude muzica deranjanta ori de la Romexpo, ori de la casele din zona. Mi se par ca sunt si niste restaurante care organizeaza nunti, tot p-acolo. Manele included.
cred ca de acolo si numele "luxuria" :))

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pe cand Mizeria Residence sau Cocalari Plaza ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate