Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

bus 783 Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
Buna ziua, prin Septembrie vreau sa imi fac o vacanta prin Bucuresti, n-am mai folosit niciodata busul 783 de la aeroport Otopeni, am citit ca trebuie cumparat card electronic insa intrebarea mea este pot plati prin SMS fara sa am acel card? deci sa platesc prin sms abonament de o zi sa scap de cozile aglomerate de la ghisee? cat ma costa? sau tot la fel?

Edited by VladyR10, 16 August 2018 - 09:12.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Bineinteles ca poti plati sms...

http://www.ratb.ro/sms_new.php

Attached File  Afis_SMS_nou.png   925.35K   25 downloads

Cozi la ghisee nu prea sunt decat daca nimeresti un loc aglomerat prin natura lui.

Edited by andreic, 16 August 2018 - 09:10.


#3
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
super, iar in oras pt alte busuri tot asa prin sms se poate plati?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
La normale cred ca mai bine faci abonament pe o zi. Nu stiu daca au calatorii individuale la sms.

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
dai sms si iei o calatorie, doua, pt 783 si apoi dai prin sms A si iei ab de o zi pe toate liniile din Buc.

#6
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
Super , mulțumesc Frumos de răspunsuri

#7
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Stii replica aia din "Asta seara dansam in familie"? "avem o singura zi pentru capitala sii trebuie sa fim eficienti" (prima din clipu de mai jos)... descriu intocmai concediu tau cu RATB-ul
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ak_OWOQJa_o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tico18, 16 August 2018 - 11:34.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fii atent cand trimitic SMS pentru calatoriile sau abonamentele de o zi:
  • pentru autobuzele express (780 - Aeroport Otopeni - Aeroport Baneasa - Casa Presei Libere - Clabucet - Gara de Nord (doua statii) - Gara Basarab , si 783 Aeroport Otopeni - Aeroport Baneasa - Casa Presei Libere - Ambasada Canadei/Rusei (statia Docentilor) - Piata Victoriei - Piata Romana - Universitate - Piata Unirii (doua statii)) SMS-ul trimis reprezinta o calatoriei (tichet) pentru un sens. SMS-ul timis trebuie sa fie 780 sau 783 (depinde pe care il iei)
  • pentru abonamentele de o zi (toate liniile urbane, fara express si preorasenesti) trimiti A
Pentru mai multi prieteni cu care mergi, mai multe SMS-uri.

#9
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
Cu alte cuvinte Dacă doresc aeroport Otopeni - piața Unirii 2 trimit un sms E783 iar la întoarce altul sau dacă folosesc abonament de o zi atunci nu mai trebuie sa trimit de fiecare data , corect ?

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Exact. Doar ca trebuie sa ai in vedere ca acel abonament de o zi nu este valabil si pe liniile express (care ajung la aeroport). Pentru alea, dupa ce ai coborat, sms-ul, teoretic, nu mai este valabil. Nu am incercat niciodata sistemul si nu stiu daca te cobori din auobuz, iei o inghetata si te urci in urmatorul express si esti controlat se prinde cineva ca ai facut schimbarea de autobuz.

La abonamentul de o zi le poti schimba ca pe sosete.

Si important: sa ai telefonul cu sms-ul primit la indemana. Practic devine tichet de calatorie.

#11
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
am facut noi plata prin sms la 783. iti vine un raspuns pt un bilet cu valabilitate pana la o anumita ora. termenul ''de valabilitate'' nu e f mare, insa daca consideri ca te incadrezi, poti cobora pt o inghetata si sa il iei pe urmatorul! Posted Image

#12
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006
Pe 10 aug. (nu e nici o coincidenta Posted Image ) am intrebat soferul autobuzului 783 daca pot sa dau SMS. Mi-a zis ca NU.
Am stat 2 min. la coada si ne-am luat cartela dus-intors de la casa de bilete din Otopeni-Sosiri. Puteam sa iau de la automat, dar la cum arata n-am avut curaj sa bag in el nici 50 de bani. Ideea e ca am ramas ferm convins ca nu pot plati prin SMS pentru 783.
Hmmmm. Probabil omul a avut o revelatie si si-a dat seama ,,de unde venim si incotro ne ducem" si si-a zis sa ne bage niste bete-n roate, daca tot se poate.

Edited by whoswho69, 16 August 2018 - 12:57.


#13
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
La casa de bilete cel mai des am vazut liber, deci nu vei sta la coada.  Imi pare totusi rau ca nu i-am adresat cateva cuvinte dnei de la casa pt ca nu stie sa ofere informatii, si pt lipsa de bunavointa.

#14
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Plata prin sms nu mai este fubctionala de cativa ani ... bibeinteles insa ca nu au binevoit sa stearga aceasta optiune nici de pe site nici afisele din autobuze. La aeroport ai casa de bilete si automat la indemana (eu nu am cazut mai mult de 5 persoane la coada). Distractie placuta

Edited by Tarzy, 16 August 2018 - 14:57.


#15
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018
Zici RATB si tragi apa, din cauza lor sunt nevoit sa merg cu masina sau cu motocicleta.

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Si-au schimbat recent numarul scurt, parca prin iulie, nu stiu sigur, dar am vazut pe la jumatatea lunii iulie ca numarul era diferit (si grafica anuntului era putin diferita, altfel nu-mi atragea atentia).

#17
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
pe 03.07.2018 am facut plata prin sms. am primit mesaj cu '' calatoria dvs. pe linia 783 este activata. valabila azi...pana la ora..., cost.... , cod bilet... ,detalii www.ratb.ro. calatorie placuta!'' . biletul a fost valabil 1h si 30'
lumea mai circula si noaptea SPRE aeroport. si ce sa vezi, n-au la indemana nici casa de bilete deschisa, nici automat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate