Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Ce stiti de mini-computerele chinezesti?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Exista de vanzare pe piata mini-PC-uri de la diferite firme consacrate gen Apple, Intel, Gigabyte, Asus, Dell, s.a., exista insa si variante mai ieftine oferite de producatori chinezi gen Beelink, Vorke, Voyo, etc. ce pot fi achizitionate la preturi mai reduse de pe siteuri chinezesti cu electronice ca dx, bestgear, geekbuying, etc.
Pe aliexpress exista insa variante si mai ieftine de la producatori si mai obscuri ca Eglobal, Hystou si altii care in multe cazuri nici macar nu au un site de prezentare, ci doar un magazin pe aliexpress si o adresa de mail.
Credeti ca merita cumparat un asemenea sistem, cam ce fiabilitate are fata de unul de la o producator renumit?

#2
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Urmaresc de ceva timp tabletele Windows tab cu 4Gb ram sau 8Gb ram si windows boxurile in genul celor enumerate de tine, pare ca sunt ok, pentru preturile alea nu cred ca ai vreo pretentie...

Edited by Argent, 15 August 2018 - 18:09.


#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Mai bine iti cumperi un smartphone.

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Cat dai, atata face, dar fara garantie reala!

Nu exista minuni, pentru ca componentele bune sunt scumpe.

Ai uitat de Chuwi...

PS Nu uita de TVA.

Edited by Ahasverus, 15 August 2018 - 18:12.


#5
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostPopaXXX, on 15 august 2018 - 18:01, said:

Exista de vanzare pe piata mini-PC-uri de la diferite firme consacrate gen Apple, Intel, Gigabyte, Asus, Dell, s.a., exista insa si variante mai ieftine oferite de producatori chinezi gen Beelink, Vorke, Voyo, etc. ce pot fi achizitionate la preturi mai reduse de pe siteuri chinezesti cu electronice ca dx, bestgear, geekbuying, etc.
Pe aliexpress exista insa variante si mai ieftine de la producatori si mai obscuri ca Eglobal, Hystou si altii care in multe cazuri nici macar nu au un site de prezentare, ci doar un magazin pe aliexpress si o adresa de mail.
Credeti ca merita cumparat un asemenea sistem, cam ce fiabilitate are fata de unul de la o producator renumit?

se numeste "grey market". deci poti sa ai probleme cu garantia si suportul, daca ai nevoie.
TOATE PC-urile se fac in China, controlul de calitate conteaza.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPopaXXX, on 15 august 2018 - 18:01, said:

Exista de vanzare pe piata mini-PC-uri de la diferite firme consacrate gen Apple, Intel, Gigabyte, Asus, Dell, s.a., exista insa si variante mai ieftine oferite de producatori chinezi gen Beelink, Vorke, Voyo, etc. ce pot fi achizitionate la preturi mai reduse de pe siteuri chinezesti cu electronice ca dx, bestgear, geekbuying, etc.
Pe aliexpress exista insa variante si mai ieftine de la producatori si mai obscuri ca Eglobal, Hystou si altii care in multe cazuri nici macar nu au un site de prezentare, ci doar un magazin pe aliexpress si o adresa de mail.
Credeti ca merita cumparat un asemenea sistem, cam ce fiabilitate are fata de unul de la o producator renumit?

Pai sunt cateva dezavantaje notabile, dupa parerea mea:
- lipsa garantie.. daca se strica ai pus-o
- stai sapte ani pana vine coletul (ti se lungesc urechile)
- ai de achitat taxe vamale + TVA, pretul devenind la fel de "atractiv" ca la Emag
- performantele hard la jucariile alea ieftine, nu-s de rupt gura targului.. adica sunt mici rahatzisuri.. nu au cine stie ce performante

Nu e vorba ca-i brand sau ca nu-i brand ci de calitatile interne ale produsului. Sunt si produse chinezesti bune, dar alea pentru care se calca in picioare poporul (pana in 100$) ascund in general hibe, pe care le constati doar cand incepi sa utilizezi produsul.  Iar alea care sunt mai de Doamne Ajuta si care costa de la 200$ in sus, parca nu-ti da mana sa le comanzi, sa le platesti si sa stai vreo 2 luni sa vina, urmand sa mai cotizezi cu niste taxe vamale si TVA cand vin.

Ori.. daca comanzi la terminatii de la Emag (care-i tot un dealer de chinezarii) si nu-ti convine ce ai cumparat, dai chinezaria inapoi in 14 zile si iti ei banul.

Edited by rosix, 15 August 2018 - 18:24.


#7
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sunt cateva treburi diferite.
1 - Android si Windwos boxuri, astea is cele mai slabe calitate/pret.
2 - Android si Windows tablete, aici este calitate pret pe chuwi, cateva firme care se aseamana la pret si pentru 30 de dolari ai transport prin DHL.
3 - Ultrabook cu Windows 10 gen https://www.aliexpre....2e6179d3NkGVae

#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Unii vad ca trimit prin Post NL, adica posta olandeza, am inteles ca nu mai platesti atunci taxe+TVA, coletul soseste in Olanda, iar apoi e trimis in Romania, fara sa mai treaca pe la vama.
Un barebone fara SSD si RAM cu procesor Intel i3-7100U este pe aliexpress 173 de dolari, dar la noi in tara costa dublu daca iei un sistem asemanator de la Intel, Gigabyte sau Asus.

#9
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Aici este smecheria ca si 7100 te ajunge sub 300 de euro, gen 1000 si ceva de lei
https://www.aliexpre...iceBeautifyAB=0
Ai transport DHL.

Pai pe la 1000 de lei gasesti tableta Acer cum naiba se numeste cu Android si 4Gb ram.

Incerc sa zic ca preturile sunt nitel apropriate, garantie si drept de retur RO.

Pune link unde ai vazut tu cu 178 dolari...

#10
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostArgent, on 15 august 2018 - 19:01, said:

Pune link unde ai vazut tu cu 178 dolari...
Uite aici pe Topton HTPC Store, e 170,80 dolari, din pacate nu trimit prin Post NL:
https://www.aliexpre....778450e3JS6OPY

Pe Hystou Factory Store au la 186,26 dolari, si trimit prin Post NL:
https://www.aliexpre....5b8212306BzzFz

#11
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Este atat fara ram si fara hard, dupa ce treci hard si ram.

#12
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostArgent, on 15 august 2018 - 19:16, said:

Este atat fara ram si fara hard, dupa ce treci hard si ram.
Pai eu ce am zis, citeste sus cu atentie, le-am comparat cu un sistem asemanator de la Intel, Gigabyte, Asus, etc. - astea vin fara RAM si SSD, un barebone 7100U de la Eglobal sau Hystou e 170-180 de dolari, iar cele de la Intel,Gigabyte, Asus, costa pe emag sau pcgarage 1300-1500 RON, adica 320-360 USD.

#13
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu stiam ca pe emag sunt sisteme de genul asta care vin fara ram sau ssd.

#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostPopaXXX, on 15 august 2018 - 19:14, said:


O jucarie dinaia o poti lua si prin Posta Romana, daca astepti 1-2 luni pina ce-ti ajunge. Vorbesti cu chinezu sa treca valoarea aia cea mai mica, de 86,42$ si ai scapat de taxele vamale. Cu putin noroc, poate ca scapi si de TVA, insa nu-i sigur. Tanti de la posta nu va sti sa-i aproximeze valoarea si trece fara vama. Doar TVA ai avea de platit la suma declarata, adica un  ~16,42$. Un 65 lei nu-i un capat de tara.
Daca faci calculul, in partea cealalta costa minim 101,27$, adica cu 14,85 $ mai scump. Aproape cit TVA-ul :D

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postflorin71_skoda, on 15 august 2018 - 19:32, said:


O jucarie dinaia o poti lua si prin Posta Romana, daca astepti 1-2 luni pina ce-ti ajunge. Vorbesti cu chinezu sa treca valoarea aia cea mai mica, de 86,42$ si ai scapat de taxele vamale. Cu putin noroc, poate ca scapi si de TVA, insa nu-i sigur. Tanti de la posta nu va sti sa-i aproximeze valoarea si trece fara vama. Doar TVA ai avea de platit la suma declarata, adica un  ~16,42$. Un 65 lei nu-i un capat de tara.

Te cheama tanti de la Posta cu factura si, pentru 86 USD platesti si taxe vamale si TVA, nu cred ca poti sa te scoti asa usor.

#16
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postrosix, on 15 august 2018 - 21:07, said:


Te cheama tanti de la Posta cu factura si, pentru 86 USD platesti si taxe vamale si TVA, nu cred ca poti sa te scoti asa usor.
Pana in 150 euro doar tva.

#17
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
Am luat eu odata o tableta Teclast de 10 la vreo 100 si ceva de euroi.
Ffff buna, ecranul exceptional, ceva similar minim 2-3 ori mai scump de la oricine, 4 ori mai scump similar Samsung.
Dupa vreo 10 luni nu s-a mai aprins. Pur si simplu.
Dar singura mea frustare a fost ca era prea buna, nu pentru bani.
Ca la bani a insemnat vreo 10 euroi pe luna, cand s-a stricat nici nu mi-a trecut prin cap sa cap s-o repar!

Asa ca la produse de genul asta ce tot vorbiti de garantie si daca se strica? Daca se strica asta este, next.
La banii astia nu e ca si cum ai da 500 de euroi la Samsung, si daca se strica o chestie de 500 eu as fi si mai frustrat sa umblu prin oras sa gasesc service-ul, apoi sa ma cert cu unii pt garantie si apoi sa astept sa le repare.

Eu am inceput cu chinezarii de acum vreo 4-5 ani cand mi-ai cumparat un Xiaomi fiind suparat ca dupa un an si jumatate un Samsung Note a devenit obosit si vai de capul lui.
De atunci schimb in fiecare an telefonul, cu ceva nou, modern si actual intre 100-200 max., da nu stau cu gandul ca dau 800 si trebuie sa ma tina nu stiu cat.

Iar problemele cu vama si taxele pot fi evitate cumparant de pe ebay uk, fr, de etc.
Cel putin pe .co.uk preturile sunt f apropiate de cele chinezesti, cateodata chiar la fel, dar le primesti in cateva zile. E adevarat ca eu n-am avut livrare in Ro si nu stiu cum e, dar marea majoritate specifica livrare oriunde europe.

Edited by danaciu, 16 August 2018 - 01:06.


#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postrosix, on 15 august 2018 - 21:07, said:


Te cheama tanti de la Posta cu factura si, pentru 86 USD platesti si taxe vamale si TVA, nu cred ca poti sa te scoti asa usor.
Taxe vamale nu platesti, ca-i sub 150 euro.
TVA ar trebui sa platesti, pentru ca este peste 10 euro.
Sub 10 euro nu platesti nimic.
(asa stiu eu)

Eu am cumparat un singur produs de pe aliexpres in valoare de 38,03$ si am tratat cu vinzatorul sa-l declare la 10$, ca sa scap de TVA. Produsul a plecat din China in 10 martie 2018 si a ajuns la posta din Alba Iulia in 27 aprilie 2018.  M-am dus la posta cu avizul si cu buletinul. Am intrebat de unde pot ridica un colet din China si o tanti de la un ghiseu unde nu era nimeni, ma chemat la ea. A luat avizul, a cautat coletul si la pus pe masa. A scos un tabel si ma intrebat ce serie de buletin am. Nici macar nu sa uitat la buletin. Am semnat, am multumit, am luat coletul si am plecat. Nu ma intrebat nimeni ce am in colet sau cit a costat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate