Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ghid 2018 de procurare a BCG (Calgevax ) pentru instilatii vezicale

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
inbck

inbck

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2018
In acest articol va voi prezenta pasii de procurarea a fiolelor cu BCG ( Calgevax ) necesare efectuarii instilatiilor cu BCG, necesare in cazul cancerului de vezica urinara.
Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de vezica urinara in luna iulie 2018. Medicul urolog de la spitalul Panduri din Bucuresti i-a recomandat sa urmeze un tratament cu instilatii BCG. Din cauza faptului ca BCG -ul nu se mai fabrica in Romania si nici nu se gaseste in farmarie sau in spital, ni s-a recomandat achizitionarea individuala. Am ales sa achizitionam acest medicament din Bulgaria (Ruse) de la o farmacie care in principiu il are pe stoc si de la care au achizitionat multi pacienti din Romania.
In cele ce urmeaza voi detalia pasii pe care i-am urmat:

1. Pentru a confirma existenta in stoc a medicamentului trebuie sa sunati la farmacie la numerele: 00359889251188 sau 00359885369804 (Dna. Galia). Ambele persoana vorbesc limba engleza.

2. Va trebui sa mergeti personal sa ridicati fiolele de BCG Calgevax, deoarece fiind vorba de un medicament biologic, conditiile de pastrare sunt speciale (2 - 8 grade Celsius). Multe persoane au ales varinta cu livrarea prin curier a medicamentului similar din Germania, dar din pacate au irosit banii din cauza nerespectarii conditiilor de pastrare.

3. Dupa ce vi s-a confirmat existenta in stoc de catre personalul de la farmacie, inainte sa plecati la drum spre Ruse-Bulgaria va trebui sa va asigurati ca detineti urmatoarele:
a. Cutie frigorifica (din aceea de transportat alimente),
b. Reteta de la medicul din Romania pe care sa fie mentionate: numele pacientului, numarul de bucati precum si denumirea exacta a medicamentului BCG Calgevax.
c. Pe langa reteta in original aveti nevoie si de raportul medical prin care pacientul a fost diagnosticat cu cancer.

4. O fiola de Calgevax costa 22 EURO. Plata o puteti efectua la farmacie cu cardul bancar sau cash in LEVA. Cred ca accepta si EURO, dar nu sunt sigur.

5. Adresa farmaciei este Ruse Bulgaria, Str. Voden, nr. 6. Am folosit GPS pentru a ajunge acolo, de aceea nu pot sa va ofer indicatii mai exacte. Ideea este ca dupa ce treceti granita pe la Giurgiu, mai aveti 4km pana la farmacie. Este situata pe o latura a unui centru medical si se intra printr-un gang de 5m cu foarte multe indicatoare de farmacie. Link-ul urmator va arata pe harta locatia exacta https://goo.gl/maps/eza2KNFW9QB2

6. Inainte sa ajungeti la Giurgiu opriti la o benzinarie si cumparati 3 pungi de gheata pe care le puneti in cutia frigorifica. Sunt mai ok decat rezervele congelate ale cutiei, deoarece va mentine o temperatura de 4 grade timp de peste 12 ore. Cand ajungeti acasa aveti grija sa pastrati fiolele la frigider (nu congelator) si sa va asigurati cu un termometru ca va incartati in 2 - max8 grade Celsius. Tratamentul e de durata si pastrarea in conditii improprii va duce la alterarea BCG - ului.

Va doresc multa sanatate si succes!

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postinbck, on 15 august 2018 - 12:15, said:

In acest articol va voi prezenta pasii de procurarea a fiolelor cu BCG ( Calgevax ) necesare efectuarii instilatiilor cu BCG, necesare in cazul cancerului de vezica urinara.
Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de vezica urinara in luna iulie 2018. Medicul urolog de la spitalul Panduri din Bucuresti i-a recomandat sa urmeze un tratament cu instilatii BCG. Din cauza faptului ca BCG -ul nu se mai fabrica in Romania si nici nu se gaseste in farmarie sau in spital, ni s-a recomandat achizitionarea individuala.

Mi se pare sinistru... Pentru ce pana mea mai platim taxe la stat si contributie la Sanatate ???

#3
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
De prosti. Eu nu le platesc. Daca o sa ajung vreodata la urgente dau spaga si tot ies mai ieftin decat sa platesc contributia aia + spaga

Edited by cammyxxx, 15 August 2018 - 13:35.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Bai, inteleg sa nu gasesti, nu stiu... Colebil, sau Algocalimin... sau ceva..  Dar sa nu gasesti tratament pentru cancer ca niste corporatii capitaliste (care atflel fac profit masiv in Romania) refuza sa le produca.. si sa trebuiasca sa umbli dupa ele prin Bulgaria, mi se pare strigator la cer.

Nu inteleg pentru ce mai exista Ministerul Sanatatii, la ce foloseste...  si de ce firmele straine de medicamente mai sunt lasate sa vanda, daca vand numai ce vor ele...

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
aici este vorba de ȘPAGA care trebuie dată la bucurești și minister.De aceea trebuie ca toate avizele să treacă pe la masa celui care ia șpaga,masă așezată în capitală(să ne PLOCONIM și să mergem cu ploconul)

te zbârlești efectiv cănd vezi atâtea măgării

dacă costa 2000 de euro fiola mai ziceam că nu o găsești,dar la 20 de euro?

#6
gabi95

gabi95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2018
Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca atunci cand ati cumparat fiolele de Calgevax din Ruse a trebuit sa fie prezenta si persoana pe numele careia este reteta.
Multumesc mult,ghidul dvs este de un real folos.O sa telefonez inainte ca sa nu fac drumul degeaba ,dar vroiam sa stiu daca e nevoie sa merg si cu
bolnavul.

#7
BCG__oferta

BCG__oferta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.11.2018
Buna ziua,

Tatal meu a facut un tratament cu bcg, instilatii vezicale si mai avem 3 cutii de Bcg MEDAC (a 3 doze fiecare) nefolosite in frigider, valabile pana in martie 2019. Daca sunt persoane interesate, va rog sa imi spuneti si sa vedem cum luam legatura.
Trebuie insa sa le preluati din Bucuresti.
Numai bine sanatate!

#8
Ruxi86

Ruxi86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2018

 BCG__oferta, on 05 noiembrie 2018 - 13:57, said:

Buna ziua,

Tatal meu a facut un tratament cu bcg, instilatii vezicale si mai avem 3 cutii de Bcg MEDAC (a 3 doze fiecare) nefolosite in frigider, valabile pana in martie 2019. Daca sunt persoane interesate, va rog sa imi spuneti si sa vedem cum luam legatura.
Trebuie insa sa le preluati din Bucuresti.
Numai bine sanatate!


#9
adrianaMarga01

adrianaMarga01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2018
Bună seara, ma intereseaza subiectul, tatal meu a fost diagnosticat cu cancer vezica (suburotelual pt1) si aven nevoue de 6 doze de bcg pentru instilatii. Ma intereseaza oferta facuta in 5 nov daca mai este valabilă. Multumesc

#10
BCG__

BCG__

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2018
Buna ziua,

Oferta de pe 5 noiembrie mai este valabila. Aveti o adresa de mail unde puteti fi contactata?
Dupa cum am spus fiolele sunt in Bucuresti si trebuie, cand le preluati, sa aveti o cutie frigorifica, mai marisoara, cam ca cea de masina, caci se pastreaza/transporta la rece.

#11
adrianaMarga01

adrianaMarga01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2018
Multumesc, am rezolvat intre timp. Sărbători cu bine

#12
Monica27

Monica27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2018
Mai este valabil anunțul ?

#13
BCG__

BCG__

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2018
Da, raspunsul mai este valabil. Fiolele sunt gratis doar ca trebuie preluate din Bucuresti, cu o geanta frigorifica.
Sa imi trimiteti o adresa de email, va rog.
Numai bine sanatate!

#14
Monica27

Monica27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2018
adresa mea de email  este [email protected] , multumesc  mult

#15
Irinaioanas

Irinaioanas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2018
Bună! Am de vânzare 12 fiole de calgevax, care expira în noiembrie 2019.
Am cumpărat mai multe pentru tatal meu dar nu a mai avut nevoie.
Le-am luat cu 22 de euro fiola de la ruse. Au fost ținute numai în frigider.

#16
Nico123456789

Nico123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2019
Mai este valabil anunțul cu fiolele de calgevax?

#17
Irinaioanas

Irinaioanas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2018
Bună ziua! Da, este valabil!

#18
Nico123456789

Nico123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2019
As dori și eu un nr de telefon! Mulțumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate