Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Onix Park - North Area Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
PMA2016

PMA2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.10.2015
Salut tuturor,

Deschid un topic despre noul ansamblu de locuinte ce se doreste a fi construit in zona de Nord a capitalei.
Dezvoltatorul este Morad Group, au mai construit un ansamblu si detin hoteluri si alte afaceri.

Site-ul ansamblului este http://www.onixpark.ro/. Apartamentele imi par bine impartite, insa nu am vazut pana acum planurile de structura (rezistenta).

Daca aveti alte informatii, ati fost la vizionari sau chiar ati rezervat un apartament, va rog sa ne impartasiti si noua experienta.

#2
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Preturi enorme, locatia foarte proasta, trafic infernal in zona.

1mp util = 1400-1500 euro

Neinteresant.

Edited by Hamutovski, 16 August 2018 - 07:27.


#3
PMA2016

PMA2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.10.2015
Mi se pare ca pe partea cu trenul mp e 1100-1200. Insa nu stiu daca e ok sa stai cu trenul langa geam, desi nu stiu de cate ori trece pe zi.
Mie mi-a placut doar compartimentarea, iar faza cu incalzire in pardoseala mai salveaza ceva la mp utili

Edited by PMA2016, 16 August 2018 - 09:20.


#4
proches

proches

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.02.2019
A perfectat cineva antecontract in acest complex ? Aveti informatii despre dezvoltator ?

#5
leool74

leool74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.06.2014
Nimic nou? Nicio alta parere?
Site cineva in ce stadiu sunt? Oare vor face toata infrastructura dintre blocuri asa cum au promis,asa cum arata in machetele lor?
Ce distanta este intre calea ferata si cel mai apropiat bloc din proiect?

Multumesc!!

#6
Encsoft

Encsoft

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2019
Salutare, nimeni de pe forum nu a semnat cu ei? Ceva detalii ar fi binevenite.

#7
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Eu va sugerez în weekend sa faceți o plimbare în zona, printre boscheți și apoi trageți concluzia. Personal am trecut pe acolo și mie mi se pare aproape de calea ferată. Poate e impresia mea.

#8
nickshore

nickshore

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.11.2016
A avut cineva pana acum o intalnire cu ei? Cand va fi gata complexul? A semnat cineva?
Va multumesc

#9
proches

proches

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.02.2019
A semnat cineva ?

#10
teaspoon

teaspoon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.09.2019
Am vazut recent acest complex. In prezent se construieste Faza 1, dar va mai fi si Faza 2. Proiectul arata foarte frumos in randari, dar ramane de vazut ce se va concretiza.

Avantaje:
- pretul foarte avantajos, in comparatie cu alti dezvoltatori care construiesc pe o raza de 1-2 km si vand cu 20-30% mai scump.
- apartamente decomandate, fara bucatarii open space.
- apartamentele se predau complet finisate, dar nu am gasit nici o mentiune despre calitatea finisajelor sau producatorii obiectelor sanitare, furnizorul de gresie si faianta, usile si mai ales geamurile.
- pereti exteriori din caramida.
- incalzire in pardoseala.
- dezvoltator cunoscut si constructor cu experienta.

Dezavantaje, din punctul meu de vedere:
- compartimentare interioara din rigips. Inteleg ca intre apartamente e BCA.
- invecinarea cu santierul abandonat de la Belvedere Baneasa - un complex care ar putea ramane in paragina mult si bine de acum inainte, cu macarale uitate in pozitie verticala care ruginesc de ani de zile si cine stie cand si unde se vor prabusi.
- invecinarea cu linia ferata Bucuresti - Constanta, pe unde trec zilnic 14 trenuri de calatori si alte cateva trenuri de marfa.


Alte elemente care pot fi la avantaje sau dezavantaje, in functie de cum se vor realiza:
- Iminenta constructie a Inelului Median al Bucurestiului, care ar trebui sa treaca printre complexul Onix si calea ferata. O sosea adiacenta va aduce o cale suplimentara de acces pentru locuitori, dar va mari poluarea fonica si noxele in zona.
- Balta Verde Pipera aflata in apropiere. Daca va fi amenajata asa cum arata in macheta proiectului, atunci va fi un mare plus pentru locatari. Daca insa va ramane neamenajata ca acum, atunci... Nu stiu exact de cine apartine balta aia, dar cert e ca aceasta nu este inclusa in suprafata complexului, cum se vede pe siteul oficial. Cat priveste aspectul actual al baltii, am gasit aceste imagini:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IaqMuBvj6ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://bucurestiulm...d5#&gid=1&pid=1

Not great, not terrible.

#11
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu înțeleg de ce menționează Tracia Tenis, colegiul de aviație etc. La alea nu poți ajunge ușor, îți trebuie elicopter în linie dreapta. Cat despre inelul median, este gluma secolului. Nu se va face niciodată în București asa ceva, poate doar dacă reînvie Ceașcă.

Edited by edi10000, 30 October 2019 - 21:28.


#12
CristinaBiancaP

CristinaBiancaP

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.08.2020
Buna! Cine a cumparat pana acum apartamente in complex poate sa lase un feedback, va rog? Merita investitia?

#13
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
dezvoltator cunoscut si constructor cu experienta.
asta o trecem la puncte negative.  Tot ce a construit triumf construct, onix, etc au fost prost. Îmi aduc și acum aminte cum am fost în apartamentele premium din orhideea, safir și la subsol erau ingiltratii și scurgeri. Arata jalnic. Îți ia ochii cu prețul mic, te arde la suprafețe. Deh legal abatere de 5% din suprafața declarată.



#14
teaspoon

teaspoon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.09.2019
Despre calitate nu stiu ce sa spun, dar in general mi-am cam schimbat parerea si eu.
Finalizarea fazei 1 va trece lejer de un an intarziere si in ultima vreme au fost tot felul de probleme in proiect. Dupa ce au terminat la rosu, au schimbat constructorul pentru finisaje... s-au apucat cu mesteri in regie proprie...
Apoi sunt multe nemultumiri legate de locuri de parcare unde vor sa puna klausuri, finisaje, dar mai ales de intarzierea proiectului si lipsa unui termen de finalizare concret. Tot vrajeala ca termina in septembrie, pe urma octombrie, pe urma noiembrie... Si toata lumea care intreaba detalii de bun simt isi ia hate, de parca dezvoltatorul le face cine stie ce favor cumparatorilor. E drept ca au schimbat si echipa de vanzari. Si noii angajati la mailuri nu raspund, la telefoane raspund doar vag si evita sa dea informatii clare sau dau informatii diferite la aceleasi intrebari.
Unde mai pui ca au crescut preturile cu 20% in ultimul an. Apartamente care faceau 75 000 in septembrie 2019 sunt acum 85 - 90 000.

Edited by Dany_Darke, 24 October 2020 - 13:02.


#15
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Va recomand o vizionare in zona (pipera), daca cloud 9 pare scump un H pipera lake este mai ieftin dar ambele depasesc in onix . Personal mi-a placut proiectul , chiar daca e in faza initiala la H pipera lake.

#16
nakog7

nakog7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.06.2020
Din pacate echipa Morad Group (cea care dezvolta Onix Park) este sub orice critica dpdv al relatiei comerciale .

Initial prima faza din Onix Park ar fi trebuit sa fie gata in 2019 (Blocurile de 4 etaje in Iulie 2019 , iar blocul de 11 etaje in Decembrie 2019 ) . Blocurile de 4 etaje au fost "finalizate" undeva in august 2020 (pun intre ghilimele din cauza faptului ca cei de la Morad Group cu greu au remediat problemele stipulate la receptia apartamentelor(gresii sparte , parchet zgariat , usi , etc)  , blocurile fiind fata in fata , iar cel de 11 etaje nu este gata , accesul in bloc se face practic prin santier . Intrarea in complex are turnat doar stratul de beton , nu si cel de asfalt , deci foarte mult praf si atentie la canalele care sunt in exterior . Practic,  proprietarii din blocurile de 4 etaje trebuie sa suporte un regim de avarie(fara acces securizat , cu materiale si muncitori in parcarea dintre blocuri ... )  probabil 1 an pana cand va fi gata si blocul de 11 etaje .

Relatia cu ei este deficitara . Nu raspund la telefon , nu comunica termene realiste , practic te duc cu zaharelu .

Ne aflam la final de 2020 , iar cei din blocul C (cel de 11 etaje) nu sunt mutati , nu stiu cand va fi gata blocul , iar cei cu credit si-au pierdut de mult rabdarea cu reactualizari fata de banca .

In concluzie sunt total neseriosi atat cu clientii cat si cu furnizorii (pe care nu ii platesc) , iar acestia parasesc santierul cu lucrarea neterminata ...

#17
nakog7

nakog7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.06.2020
Update

Se pare ca blocul C(11 etaje) se va finaliza in primavara lui 2021 . Aceasta informatie venind de la cei ce doresc sa cumpere acum unul din apartamentele ramase . Cei ce deja au contractat nu stiu cand va fi gata constructia , cand vor fi gata actele , pentru ca nu li se raspunde la telefon / email . Incredibila atitudine din partea dezvoltatorului ...

#18
a7a7el

a7a7el

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.03.2021
Ca sa vedeti cum o sa arate subsolul din complex peste ceva timp, va invit in subsolul blocurilor B3, B4 si B5 din cadrul Onix Residence facut de acelasi dezvoltator.
Dupa fiecare ploaie sunt infiltratii, peretii au mucegait, masinile raman patate de la apa calcaroasa (vopseaua se matuieste in timp).
Ca si mai sus, locatarii intraba, dezvoltatorul ... silenzio stampa.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate